Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Budu vším, čím mě chceš mít

Budu vším, čím mě chceš mít

Autor:
Mindy Mejia
Originální název:
Everything You Want Me to Be
Překlad:
Jan Netolička
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-221-7
Počet stran:
392
Datum prvního vydání:
04. 09. 2017

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Budu vším, čím mě chceš mít

Novodobá Lolita je mrtvá. A ve městě jsou hned tři lidé, kteří měli dobrý důvod ji zabít.

Hattie Hoffmanová se během svého krátkého života úspěšně zhostila mnoha rolí: byla hodnou dcerou, úspěšnou studentkou, dobrou kamarádkou. Ona sama však chtěla od života něco víc. Mnohem víc než bezbřehou nudu jednotvárných dnů. Něco vzrušujícího, klidně trochu nebezpečného. Nebo třeba i dost nebezpečného...
Když je během školního představení nalezena Hattiina mrtvola, malé město strne hrůzou. Hrůza se změní v úžas, jakmile vyjde najevo, že Hattie udržovala přes internet sexuální vztah, který byl daleko za hranicí toho, co je společnost ochotna tolerovat. Kdo ještě o tom vztahu věděl? Koho Hattie svým chováním rozběsnila natolik, že ji ubodal?
Psychothriller Budu vším, čím mě chceš mít zaznamenává rok života podmanivě krásné dívky, která si se svým okolím zahrávala tak dlouho, až s ní komusi došla trpělivost. Vyšetřování vraždy vynáší na světlo temná, doposud úzkostně skrývaná tajemství některých obyvatel maloměsta; najednou přestává být zřejmé, kde přesně vede hranice mezi vinou a nevinou. Najednou jako by mnohé přestalo být tím, čím se dříve zdálo být...


Dotaz k produktu Budu vším, čím mě chceš mít

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Mindy Mejia

Mindy Mejia

Americká autorka Mindy Mejia je rodačkou z Minnesoty, ve které také strávila prakticky celý svůj dosavadní osobní i profesní život. Ve své tvorbě se zaměřuje především na romány, věnuje se ale také psaní kratších povídek, knižních recenzí a vede dokonce vlastní blog.

Jako čtenářka má ráda romány a příběhy ze současnosti s aktuálním a zajímavým tématem - takové, které jsou pro čtenáře nejen relaxem a zábavou, ale zároveň nutí k zamyšlení.

Českým čtenářům se poprvé představuje se svým v pořadí již druhým románem nazvaným Budu vším, čím mě chceš mít.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Román, který uspokojí milovníky komornějších příběhů

03. 11. 2017  |  Recenzoval: Hanka the bookworm

Mladičká Hattie má celý život před sebou. Je talentovaná, chytrá, krásná a okouzlující. Nudí ji šeď všedních dní na malém městě, byť to úspěšně skrývá pod neproniknutelnou maskou a touží po slávě a světlech velkoměsta. Nikdo jí doopravdy nerozumí, až dokud na internetové seznamce nepotká záhadného cizince, se kterým má mnoho společného. Vztah se postupně přetavuje v něco většího a oba se touží setkat. Co když se ale už znají?

Román Budu vším, čím mě chceš mít je propagován jako "novodobá Lolita" - nicméně v tomto případě máme "Lolitu" alias Hattie na začátku mrtvou. Vyšetřování se ujímá místní šerif Del a nejen pro něj je nastalá situace velice obtížná. Jedná se totiž o vůbec první vraždu, která se ve městě stala. Kdo mohl usilovat o smrt mladé dívky? Del je vystaven o to většímu stresu, že se osobně zná nejen s obětí, ale hlavně s jejími rodiči, kteří by rádi vzali spravedlnost do vlastních rukou. Velmi záhy se navíc ukáže, že na první pohled nevinná dívka zas až tak nevinná nebyla, neboť těsně před vraždou měla divoký dobrovolný sexuální poměr. A postupně vyplouvají na povrch i další tajemství, která neměla být objevena...

Příběh je rozehráván ze tří perspektiv. Přítomnou linku - tedy události po Hattiině smrti - obstarává vyšetřující detektiv Del. Hattiin učitel Peter a samotná Hattie k nám naopak promlouvají skrze jakési flashbacky, které objasňují nejednu záhadu. Za mě je určitě nejikoničtější postavou právě Hattie, jejíž charakter je vykreslen vskutku precizně. Za maskou dokonalé středoškolačky úspěšně skrývá vlastní přání a pocity, a jakmile si uvědomí svou moc, již je schopná získat nad lidmi, umí ji náležitě využít. Tím se dostáváme k Peterovi. Čekáte-li staříka s úmrtním listem v kapse, jste vedle, jak ta jedle. Jedná se totiž o vzdělaného a atraktivního mladého muže. Spolu se svou manželkou se nedobrovolně přestěhoval z velkoměsta na starou rodinnou farmu, nicméně tento život mu není vůbec blízký. Vztah postupně ochlazuje, až dokud se jeden druhému nezačne téměř úplně vyhýbat. To je podle mého celkem typický příklad - dva lidé se milují, ale každý chce od života něco jiného, vztah se bortí a otevírají se "nové možnosti". Moc se mi líbilo, jak autorka do jejich manželství umně zakomponovala takový ten "fenomén" dnešní doby. Spousta lidí z města se stává vegetariány, vegany, nosí bio trika a používá organickou kosmetiku (a teď mě nechápejte zle, já takové lidi neodsuzuji, právě naopak), ale v reálu v životě nedrželi v ruce motyčku nebo si sami nečesali jablka... No nic, to jsem trochu odbočila a vydalo by to na samostatný, filozofičtější článek... Trojici pohledů uzavírá Del, kterému jeho postavení asi nikdo nezávidí. Nejen, že musí vypátrat vraha holky, kterou znal ještě, když nosila plíny, ale hlavně musí udržet na uzdě jejího otce a oběma rodičům citlivě objasnit věci, které by o svém dítěti asi raději nevěděli.

Stylistika knihy je na dobré úrovni, dílo se lehce čte, skoky mezi jednotlivými postavami jsou vhodně zvoleny a podporují tempo. V rámci žánru se sice nejedná o nic světoborného a rukopis autorky byste asi nerozeznali, na druhé straně nemám nic velkého, co bych vytýkala. Mindy Meija se navíc svému příběhu rozhodla vdechnout i jakousi mysterióznost a to tím, že zakomponovala do děje legendu vážící se k shakespearovské hře Mackbeth, což je zajímavý prvek a myslím, že ho nejeden čtenář ocení. Už proto, že se toto prokletí v případě Hattie vlastně naplnilo...

Celkově je román Budu vším, čím mě chceš mít nenáročnou záležitostí, která uspokojí milovníky komornějších příběhů a spíše než thriller, očekávejte drama/detektivku. Byť námět nepatří k nejnápaditějším, příběh je dobře vystavěn a čtení Vás bude bavit. Za autorčinu největší přednost asi považuji práci s postavami a to konkrétně s podezřelými. Po čas celé knihy jsou totiž v podstatě jen dva, a přesto si troufám tvrdit, že neodhadnete, kdo to tedy byl! Klobouk dolů za všechny ty (neklišoidní!) kličky. :) Pochválit je zapotřebí rovněž název knihy - je velmi mnohoznačný a skvěle vystihuje nejeden aspekt příběhu!

Velké doporučení!

11. 10. 2017  |  Recenzoval: Šárka Fofoňková

Hattie je studentkou střední školy a má krátce před maturitou, když je nalezena mrtvá ve staré stodole. Kdo měl žaludek na to, aby bodl nůž krásné dívce přímo do srdce?

V knize Mindy Mejii se odvíjí dvě časové linky, které se později logicky protnou. Jedna se odehrává v době bezprostředně po vraždě Hattie, kdy spolu s vyšetřovatelem Delem pátráme po pachateli hrůzného činu. A druhá časová linie se odvíjí zhruba deset měsíců zpětně. Prožíváme tak nějaký čas spolu s mladou dívkou, která miluje herectví a sní o tom, že po maturitě odjede do New Yorku a začne nový, vzrušující život. Zatím má totiž pocit, že nežije svůj život, ale životy jiných, které jsou jí podsouvány, včetně amatérských hereckých rolí. Je tak vzornou dcerou, skvělou kamarádkou, pilnou obsluhou malého obchůdku, výbornou studentkou, ale je to opravdu skutečná Hattie? Večery tráví na internetu pod přezdívkou na jistém fóru. Začne si pravidelně dopisovat s jedním mužem a nezůstane pouze u diskuzí o knihách, které oba milují. Hattie se zamiluje celou silou sedmnáctileté dívky a je jisté, že i neznámý muž k ní chová určité city. Když však vyjde najevo, kdo se za oním tajemným neznámým skrývá, dochází k razantní změně situace. Ovšem Hattie se s tím nehodlá smířit.

Musím říct, že byť mě anotace u knihy hodně zaujala, raději jsem neměla přehnaná očekávání. Počítala jsem s tím, že bude příběh dobrý, protože knihy z Domina svou úroveň rozhodně mají, ale že mě tolik nadchne, až budu mít problém knihu odložit, to jsem nečekala. Kniha je psaná svižně, nemáte tedy vůbec čas se nudit nebo číst takzvaně z povinnosti. Děj vás polapí a propustí až na samotném konci. Autorka vás několikrát nasměruje k možnému pachateli, aby vzápětí odbočila úplně jiným směrem a vy máte prostě smůlu. Kniha je plná lásky, vášně, posedlosti, napětí, viny, ale třeba také Shakespearovských dramat.

Obě hlavní postavy jsou v podstatě rozpolcené. Přestože se občas chovají tak, že byste jimi zatřásli, stejně jim nakonec fandíte. Postava šerifa Dela není nijak zvlášť charakterizovaná, nic moc se o něm nedozvíte. Ale myslím, že to příběh nijak neochudilo, brala jsem ho za okrajovou postavu, byť důležitou.

Za mě má tedy příběh Mindy Mejii velké doporučení. Autorka nám předložila vynikající napínavý román, ve kterém sice pachatele odhaluje velmi pomalu, o to víc nám však motá hlavu. Děj je svižný, čtivě psaný, autorčin styl mě opravdu oslovil a doufám, že se dočkáme dalších knih. Budu vším, čím mě chceš mít patří rozhodně na váš seznam knih, které byste neměli opomenout.

Manipulátor se stává obětí své hry

11. 10. 2017  |  Recenzoval: Recenzárium


Jednoho dne je v opuštěné stodole nalezeno tělo. Tělo oběti, která byla zabita bodnými ranami do hrudi. Identifikace není snadná, jelikož mrtvola měla pobodaný i obličej. Po odebrání vzorků a testů DNA je známo její jméno - Hattie Hoffmanová. Mladá studentka maturitního ročníku, která měla celý život před sebou. Bohužel však musela zemřít...

Hattie čekal poslední rok na střední škole. Snila o tom, že po maturitě opustí malé, nudné městečko a vypraví se do velkoměsta New York, které jí skýtalo, coby herečce, mnoho možností. Hattie se snažila být nejlepší herečkou a ze své role ani na jediný den nevypadla. Se všema z města hrála svoji hru. Někoho však její hraní už omrzelo...

"První a nejdůležitější poučka v herectví je naučit se číst své publikum. Musíte poznat, co chtějí, abyste jim to mohli dát."

Na knihu s podnázvem Thriller o novodobé Lolitě jsem byla opravdu hodně zvědavá. Říkala jsem si, že si zkusím přečíst žánrově něco naprosto odlišného, než co čtu normálně. Tato kniha se tak stala určující pro to, zda se v budoucnu k podobným knihám budu vracet, či jestli mě to odradí úplně. Nakladatelství Domino opět nezklamalo a nabídlo mi napínavý příběh, který se četl jedním dechem.

Příběh je nám naservírován hned z několika pohledů. To, že jednou z perspektiv vyprávění je vyšetřující vraždy, bylo samozřejmé. Co se mi ale hodně líbilo, bylo vyprávění z pohledu zavražděné, z pohledu Hattie. Vyšetřování současných událostí je tak doplněno o flashbacky, které chronologicky postupují až do onoho osudného dne. Tyto dvě časové roviny se pěkně vzájemně prolínají. Další perspektivou je vyprávění Petera, který se do městečka přestěhoval spolu se svojí ženou a který byl učitelem Hattie. Mezi ním a Hattie se vytvoří pouto, které rozvíří běh událostí.

Myslela jsem si, že když v knize nefiguruje tolik postav, tak odhalení vraha bude snadné, ale chyba lávky. Až do samotného konce jsem tápala a když už jsem si myslela, že vím, tak jsem byla uvedena v omyl. Autorka dokázala zvládnout zápletku velmi dobře a čtenáře tak udržovala v napětí až do konce.

Postava Hattie byla dobře vymyšlená a její charakter byl uvěřitelný. Hattie si tak dlouho pohrávala se svým okolím, až se jí to vymstilo. Můžeme sledovat její psychologické pochody a vidět i jinak, než jak ji vnímalo okolí. Vidíme ji jako normální holku, která sní o tom, že vypadne a udělá díru do světa. Zkušenosti získává hraní ve školním divadle. Má ji čekat velká role a to role Lady Macbeth ve známém Shakespearově díle. Tato divadelní hra má však temnou historii a pojí se s ní prokletí. Když je Hattie nalezena mrtvá, někteří si myslí, že za to může ona kletba.

Román je velmi čtivý a autorčin styl mi sedl. Jistě svojí zápletkou, postupem vyprávění a podáním příběhu z několika perspektiv zaujme i náročnější čtenáře. Od autorky je to první kniha, která u nás vyšla. Knihu bych rozhodně doporučila všem, kteří mají podobný žánr rádi, a nemusí být zrovna jeho znalci, tak jako já.

Zajímavá sonda do maloměstské mysli

07. 10. 2017  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Pre mňa doteraz neznáma autorka (a nebojím sa povedať, že aj pre mnohých ďalších česko-slovenských čitateľov) Mindy Mejia ma zaujala tým, že jej román je prirovnávaný ku klasicky kontroverznej Lolite. Nabukovovu knihu som čítal zhruba pred desiatimi rokmi, ale dojmy z nej vo mne pretrvali. Preto som bol zvedavý, nakoľko blízky jej môže byť psychotriler zo súčasnosti. Na začiatok musím povedať, že názov Budu vším, čím mě chceš mít je viac než trefný. Hattie, dievča/žena na prahu dospelosti, je herečka a svoje postoje mení v závislosti od človeka, s ktorým je práve v kontakte. Táto nebezpečená povahová črta je napokon jej skazou, ale nemyslím si, že prirovnanie k Lolite je na mieste. Skôr sa obávam, že konvenčných čitateľov to môže odradiť. A to by bola škoda, pretože by sa pripravili o naozaj zaujímavú sondu do malomestskej mysle.

"Byla úplně bledá a tvář měla pootočenou na stranu. Oční důlky měla plné sražené krve, v níž zaschlo pár vlasů. Rány v obličeji vedly hlavně přes oči a tváře. Všechny byly bodné, až na jednou řeznou, která se táhla diagonálně od spánku k čelisti. Jako výkřičník. Vyjma bodné rány v hrudi byl zbytek těla netknutý. Někdo se mermomocí chtěl zbavit jejího obličeje."

V malom mestečku, kde sa šerif nikdy nezapodieval ničím výraznejším od malých prečinov riešených dohovorom, dôjde k brutálnej vražde. A obyvateľmi otrasie o to viac, že obeťou je osemnásťročná Hattie, obľúbená maturantka so žiarivou hereckou budúcnosťou. Ktosi ju dobodal a navyše jej zohavil tvár. Šerif Del má pred sebou poriadne neľahkú úlohu, pretože vrahom je pravdepodobne ktosi z miestnych. A to znamená, že musí držať na uzde aj svojho najlepšieho priateľa a Hattienho otca, aby nevzdal spravodlivosť do vlastných rúk. Del postupne odhaľuje nielen posledné dni mladej študentky, ale aj tajomstvá ukryté za milými úsmevmi a nenápadnými pohľadmi. Prvým podozrivým je Hattien priateľ, tak trochu jednoduchý športovec, no pokojné vody viac rozbúri ktosi iný. Konkrétne jej učiteľ Peter, prisťahovalec a nešťastne ženatý muž, ktorý bol opantaný Hattieným entuziazmom, inteligenciou a v neposlednom rade i jej krásou. Čo začalo ako nevinný chat, sa neskôr stalo osudovým zvratom...

"Kroutili jsme se a svíjeli, až si na mě nakonec sedla a pak mě svým vysokým pevným tělem dohnala k šílenství. Chtěl jsem ji jako nikdy nikoho v životě. Zároveň mě děsilo, co by mohla udělat s tou hrozivou mocí, kterou nade mnou má. Myslela si, že ke mně vzhlíží, že jsem to já, kdo je pánem situace, ale pomalu si začne uvědomovat, že můj život je jako domeček z karet u jejích nohou a že by stačilo, aby jedna z jejích tisíců podob líně kopla nohou, a zničí mě. Toužil jsem po ní, byl jsem jí posedlý. A den ode dne jsem se jí víc a víc bál."

Slovko triler v žánrovej charakteristike tejto knihy je až druhoradý. Napokon, ani Delovo vyšetrovanie nie je nejako podstatné. Policajné postupy sa prakticky obmedzia na vypočúvanie dvoch-troch ľudí a analýzu jednej vzorky DNA. Prípad je teda skôr kulisou pre hlbší a naliehavejší námet, a tým je vzťah učiteľa a jeho študentky. Žiadalo sa mi napísať "neplnoletej", ale ani to nie je s ohľadom na dej celkom presné. Preto si myslím, že od Lolity má Mindy Mejia ďaleko. Každopádne si príbeh užijete naplno, pretože Hattie a Peter sú výborne vykreslené postavy a autorka dokáže aj z obyčajného rozhovoru na bežné témy vykresať maximum. Najmä Hattie je komplexná postava, ktorú raz ľutujete, potom by ste ju najradšej prefackali. Ale v jej veku a emocionálnom kolotoči, v ktorom sa ocitla, to nie je nič prekvapivé. Premena nastáva aj u Petra, ktorý sa mení z milujúceho manžela na rozpolteného muža posúvajúceho vlastné hranice hodnôt. Román Budu vším, čím mě chceš mít je v prvom rade prienikom do psychiky dvoch zamilovaných ľudí, ktorých vzťah nie je iba ich záležitosťou. Stáva sa vecou verejnou, a to dosť krutým spôsobom. Mindy Mejia našla dieru na trhu psychotrilerov a určite sa stane ďalším vyhľadávaným menom na tomto poli.

Když se stírají hranice mezi obětí a viníkem...

03. 10. 2017  |  Recenzoval: Wish (Svět mezi řádky)

Román Budu vším, čím mě chceš mít, který je označovaný za psychothriller, je v pořadí druhým titulem americké autorky Mindy Mejia. Já v něm vidím spíš dramatický příběh jedné zakázané a o to více spalující lásky, která vyústí až v tragédii. Z toho důvodu si myslím, že by mohl zaujmout jak čtenářky, které běžně žánr napětí nečtou, tak i ty dospívající.

Hlavní hrdinka Hattie je přirovnávána k novodobé Lolitě, ale kdo má výhrady či averzi ke vztahům slečen, co se sotva vyzuly z dětských střevíců, s o mnoho let staršími muži, nemusí mít obavy. Hattie není na prahu dospívání, ale dospělosti (alespoň té formální) a její vyvolený není oplzlý stařík, ani nechytá druhý dech, jak to často bývá u mužů středního věku. On má s Humbertem Humbertem společnou neschopnost ovládnout se, ona zdědila Lolitino manipulativní chování.

Události sledujeme z pohledů tří osob, z nichž dvě vyprávějí o událostech předcházejících Hattiině smrti a třetí v podobě místního šerifa její vraždu vyšetřuje. Poznáváme tak posledních osm měsíců života dívky, která přesně vystihovala název knihy. Byla vším, čím ji ostatní chtěli mít. Milovala literaturu a divadlo a jediné přání, které pramenilo z jejího nitra, bylo stát se herečkou. Ostatní už byla jen naučená role. Hrála nejenom na prknech, ale i mimo ně. Ale jak už to tak bývá, náhle potkala někoho, před kým hrát nemusela. Před kým ani hrát nechtěla. Všechno nabralo nečekaný spád, protože pocity, které v ní dotyčný vyvolal, se nedaly skrývat, natož potlačit. Nešlo jim nepodlehnout. A ona se o to ani nesnažila.

Ústřední námět příběhu není ničím novým a byl už mnohokrát zpracovaný. Tento má na rozdíl od jiných ovšem jasně definovaný konec. A o to bezútěšněji působí minulá linka, která zaznamenává osudovou přitažlivost, v kontrastu s tou detektivní. Ta toho ostatně moc nepřináší. Policie má sice podezřelé, ale žádné stopy, natož vražednou zbraň. Přestože jsem v případě jedné z vedlejších postav čekala trochu jiný postup při vyšetřování, musím ocenit, jak si autorka po celou dobu dokázala vystačit s minimem potenciálních pachatelů, aniž by čtenář mohl s určitostí říct, kdo z nich za tím hrůzným činem stojí. Mindy Mejia dokázala logickou stránku udržet až do samotného závěru, který se nezvrhl v žádnou nevěrohodnou nebo překombinovanou verzi.

Výraznější a pro mě osobně i zajímavější byly návraty do minulosti. Všechny ty chvíle ukradených doteků a pár hodin štěstí vykoupených týdny utajování, přetvařování a popírání skutečnosti, se podepsaly na obou. Touha se mísila s výčitkami, hranice mezi tím, co je správné a co špatné, se stírala stejně rychle s jakou rychlostí nabíral vztah těch dvou na intenzitě. Těžko říci, zda byl opravdu natolik nezdravý, nebo naopak osudový. Tak či tak, v takových chvílích se definice oběti a viníka snadno překrývají a nelze s určitostí ukázat prstem na jednoho konkrétního člověka. Faktem zůstávám, že poutu, které mezi nimi vzniklo, autorka vdechla život. Cítili jste všechno to zoufalství i chtíč a věřili jste všemu, co hrdinové prožívali.

Atraktivní bude pro čtenáře vyprávění v ich-formě, které je zvolené u všech tří postav, díky němuž více nahlédnou do jejich životů, lépe se do nich vžijí a pochopí jejich pohnutky. Naléhavost celého příběhu podtrhuje prokletí, které se pojí se hrou Williama Shakespeara Macbeth, v níž Hattie hraje hlavní roli. Je to zajímavé oživení, jelikož kletba vychází ze skutečné legendy a příběhu dodává mysteriózní nádech právě proto, že doopravdy dojde svému naplnění. Jako by byl shakespearovský prvek pojítkem celého příběhu a dokazoval nadčasovost jeho děl, o níž se v knize mluví.

Pokud tedy máte rádi velké (a nutno podotknout že tragické) milostné příběhy bez explicitních erotických scén, které v sobě ukrývají i nějaké to tajemství a postupné odhalování vraha, kvůli němuž zůstaly nenaplněny, sáhněte po románu Budu vším, čím mě chceš mít.

Obálka převzatá z originálu a upravená Rajkou Marišinskou působí ve svých barvách něžně a nevinně. Dominující šťavnaté pootevřené rty naopak vyzývají. Dětství versus ženskost. Přesně tak, jak by měla Lolita působit. I když osobně obličeje na přebalech nevyhledávám, myslím, že v tomto případě vystihuje to, co má a vzhledem ke zvoleným tónům, může zaujmout i mladší čtenářky.

Thriller, který vás donutí být tak trochu paranoidní

25. 09. 2017  |  Recenzoval: Knihomilka

Hattie je výborná herečka, která se ve svých rolích cítí jako ryba ve vodě. Rádi byste vzornou studentku, milou holku odvedle, poslušnou dceru nebo milující partnerku? Bude vším, čím ji chcete mít. Není to lákavá představa?

Hattie je skoro osmnáct, žije s rodiči v malém městečku, kde studuje střední školu. Miluje herectví a jejím snem je dobýt New York jako divadelní herečka. Zatím se realizuje v místním divadelním spolku, chodí se spolužákem a ve volném čase pracuje v místním fotolabu. Jenže jednoho dne je Hattie nalezená mrtvá. Násilná smrt rozmetala dívčiny sny a zároveň šokovala celé městečko. Kdo by něčeho takového byl schopen? Někdo z místních nebo se snad Hattie do něčeho zapletla? Vyšetřování se ujímá šerif Del, který Hattie znal odmalička. O to víc je to pro něj horší, a bude mít co dělat, aby si nad případem udržel odstup a nadhled.

Kniha je psána pohledem vybraných postav, jimiž jsou Del, učitel Peter a samotná Hattie. Možná to zní, vzhledem k dívčině tragické roli v příběhu, divně, ale do děje to skvěle zapadá. Autorka přibližuje několikaměsíční období před vraždou, i události bezprostředně po ní. Nejenže se střídají vypravěči, ale obměňují se i časové roviny, což vás při čtení udržuje v napětí.

Kniha je srovnávána se slavnou Lolitou Vladimíra Nabokova. Tak pod to se podepsat nemůžu, já ten dojem neměla. Hattie je jiná věková liga než Lolita, myslím, že Humbert Humbert by s ní společnou řeč asi nenašel. ☺
Naopak, já objevila jistou podobnost se seriálem Twin Peaks. Ospalé maloměsto, kde si všichni vidí do talířů, komunita obyvatel semknutá k sobě tak, že člověk zvenčí nemá velkou šanci proniknout mezi místní. A k tomu mrtvola mladé dívky, která měla život před sebou, stejně jako legendární Laura Palmerová. K tomu přičtěte spravedlivého šerifa a pestrou suitu místních obyvatel - no já to tam prostě vidím.

Nejvíce mých sympatií si získal právě šerif Del, který na mě působil férovým dojmem. Poctivý chlap ze staré školy. Mně se hned vybavil představitel takových mužů, Tommy Lee Jones, kterého jsem si pak jako Dela představovala po celou dobu.

V knize se střídá větší množství vedlejších postav točících se kolem Hattie jako planety kolem Slunce. Autorka mezi nimi mistrně kličkuje, aby vás dokonale zmátla. Já už svého adepta na vraha měla, ale jak už to je u dobrých thrillerů zvykem, vše se obrátilo o sto osmdesát stupňů, a já byla zase na začátku. A tak je to správně, nervy mají pochodovat a emoce vřít. Román je navíc prodchnutý zlověstnou atmosférou, která vás nutí být trochu paranoidní a vraha vidět ve všech.

Budu vším, čím mě chceš mít se mi četl dobře, řadím ho mezi psychologické thrillery, které zaujmou nejen tématem, ale i zpracováním.

Budu vším, čím mě chceš mít...

12. 09. 2017  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Vzorná dcera, výborná studentka a obětavá kamarádka. Sedmnáctiletá Hattie touží odjet z rodného vidlákova do New Yorku, kde má v plánu zazářit jako divadelní herečka. Její sny se už ale nikdy nesplní. Dívka je brutálně ubodána a její tělo je nalezeno v opuštěné stodole.

Americká spisovatelka Mindy Mejia vydala několik románů a nespočet povídek. Kromě toho recenzuje knihy a vede svůj vlastní blog. Jak sama říká, v tvorbě se zaměřuje na moderní příběhy, ve kterých nesmí chybět aktuální ožehavá témata. Psychothriller "Budu vším, čím mě chceš mít" je její druhá kniha a u nás ho vydalo nakladatelství Domino.

Recenzenti knihu srovnávají se skandální a patologicky známou "Lolitou" od Vladimira Nabokova. Ačkoliv v knize nechybí podobné téma, které je součástí zápletky i pointy, je jasné, že jsou tu razantní rozdíly. Originální "Lolita" šokovala erotickými scénami dospělého muže s dvanáctiletou dívenkou a dílo by se dalo s klidným svědomím zařadit do škatulky erotický román. "Budu vším, čím mě chceš mít" je plnokrevná detektivka se vším, co k žánru patří.

Zásadním rozdílem je díkybohu fakt, že hlavní hrdince Hattie chybí necelý rok do osmnáctých narozenin. Nabokov promine, ale ani při nejlepší vůli si neumím představit, jak by podobný příběh fungoval se školačkou. Mejia knihu vypráví ve dvou časových rovinách. Na začátku se dozvíme o nálezu těla a poté retrospektivně ústy samotné Hattie zjišťujeme, co se kdy stalo. Vyšetřování bestiální vraždy vede postarší šerif Del, který stejně jako ještě jedna mužská postava využívá chronologický postup a ich-formu.

Přestože se všechno točí kolem Hattie a jejích plánů do budoucna, hodně prostoru dostaly i vedlejší postavy. Hodně výrazná je manželka místního učitele literatury a skvělé je, že autorka v knize rozehrála hned několik příběhů. Vyšetřování je zpracováno se smyslem pro detail a paradoxně v něm nechybí ani prvky humoru. Del se snaží chovat jako profesionál, ale na překážku mu je přátelský vztah k dívčiným rodičům. Protože k vraždě došlo v malém městečku, kde se všichni znají, příběh má takřka intimní charakter. Nejdůležitější je tady psychologie jednotlivých aktérů a vztahy mezi nimi.

Autorka se nesnaží oslnit bombastickými metodami ani nejmodernějšími technologiemi, což by ani nepůsobilo přesvědčivě. Krása téhle detektivky je v tom, že si všichni vidí až do talíře a jsou nucení se denodenně setkávat. V jistém směru působí příběh klaustrofobicky a vám nebude činit potíže vžít se do postav. Některé pasáže koketují s hororem a nechybí tady ani erotické scény. Hattie je svérázná dívka, ale názor si na ni udělejte sami. Na jejím charakteru se neshodnou ani její známí a myslím si, že bude velmi těžké rozhodnout se, zda si ji oblíbíte, anebo ji budete považovat za egoistickou mrchu.

"Budu vším, čím mě chceš mít" je propracovaný příběh, který má šanci oslovit široké publikum. Je úplně jedno, jakého jste pohlaví, a jak jste staří. Každý čtenář si tu najde to své a věřte mi, že každý z nás chtě nechtě přehodnotí své názory a nejspíš i popřemýšlí o tom, co kdy udělal špatného. Tohle je jedna z mála knížek, které se vám zaryjí pod kůži. Proto se přimlouvám za to, aby si našla čestné místo ve vašich knihovničkách.

Recenze k nahlédnutí také na webu:

http://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-budu-vsim-cim-me-chces-mit/


Ukázka z knihy Budu vším, čím mě chceš mít