Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Bourneův rébus

Bourneův rébus

Autor:
Robert Ludlum
Originální název:
The Bourne Enigma
Překlad:
Michael Havlen
Série:
Jason Bourne
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7498-211-8
Počet stran:
424
Datum prvního vydání:
02. 05. 2017

Kliknutím zvolte variantu

Bourneův rébus

Popis: Bourneův rébus

Jason Bourne má pouhé čtyři dny na to, aby zabránil globální katastrofě.

Jason Bourne přijel do Moskvy na svatbu svého starého přítele, tajného agenta Borise Karpova. Do Ruska ho přilákala i tajemná mince, kterou mu ruský generál před časem poslal. "Je to záchranné lano, které může zabránit konci světa," vysvětlil mu Karpov.
Než však Bourne stihne rozluštit šifrované varování, svatební hostina se zvrhne v krvavou lázeň. Zdá se, že varovat Bournea před nadcházející katastrofou byla v očích Kremlu vlastizrada, za kterou se platí životem. A Bourneovi zbývají pouhé čtyři dny, během nichž musí celý rébus vyřešit. Co se chystá, jak tomu zabránit?
Pro nalezení pravdy musí nejprve vystopovat nebezpečného překupníka zbraní, kterého s Karpovem hledali celé roky. Hledá v labyrintech moskevského podzemí, v egyptských pyramidách a na válkou zdevastované syrsko-turecké hranici, dobře si vědom toho, jak neúprosně čas běží. A také toho, že je jediný člověk na světě, který může uchystanou katastrofu zastavit.


Dotaz k produktu Bourneův rébus

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Robert Ludlum

Robert Ludlum

Robert Ludlum (1927 – 2001) uměl vydělávat odnepaměti. Pouhá tři slova („Plunge účinkuje rychle") zaplatila jednomu z jeho potomků celá vysokoškolská studia. To bylo ještě v době, kdy se budoucí hvězda špionážního thrilleru věnovala herectví a ta tři slova pronesla v reklamě na prostředek proti ucpaným odpadům. Hrával na Broadwayi, objevil se ve dvou stovkách televizních filmů.

Od počátku sedmdesátých let přestal slovy šetřit. Změnil profesi a začal se věnovat psaní. Snad za to mohli spolubydlící z koleje, z nichž tři se po studiích začali věnovat špionáži, snad četní přátelé, pracující v CIA a v MI6: Ludlum začal psát špionážní romány. Propracované do nejmenších podrobností, globálně konspirační, hrozivé už svými názvy, natožpak důsledky dějů, které v nich probíhaly, s tak hlubokou a udivující znalostí problematiky, že se CIA zajímala o zdroj jeho informací, podezřívajíc v lepším případě jeho přátele v agenturních kruzích z jejich úniku, v horším případě samotného Ludluma z práce pro kdovíjakou tajnou službu.

Když studená válka pominula a odsoudila tak mnohého autora špionážních románů k bezradnosti, Ludlum se věnoval ve svých knihách nebezpečí terorismu a hrozbě stínových uskupení stojících nad vládami a fakticky řídícími svět. Ke dvaceti sedmi románům, které stačil napsat za nedlouhý autorský život, přibylo po jeho smrti dalších třináct titulů psaných jinými autory pod Ludlumovým trademarkem. Impérium, které na základech jeho románů vydaných na celém světě v nákladu bezmála půl miliardy výtisků, má dnes odhadovanou hodnotu jedné miliardy dolarů.

I když jsou některé z Ludlumových knih na trhu už přes čtyřicet let a i když žánr, kterému se věnoval, stárne díky proměnlivosti světa bezmála stejnou rychlostí jako denní tisk, v jeho případě jako by to neplatilo. Dokazují to nejen nová a nová vydání jeho dávných thrillerů, ale i zájem filmařů o slavnou postavu Jasona Bournea. Ve filmové sérii se jim na základě Ludlumových předloh povedlo vytvořit postavu špióna pro 21. století, která jako dosud žádná jiná ohrozila i dominantní postavení Jamese Bonda a přinutila jej k proměně do akčnější podoby.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Nadupaná špionážna jazda

27. 07. 2017  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Samozrejme, že som vedel o Jasonovi Bourneovi ako o postave Roberta Ludluma, ale doteraz som ho poznal len z filmových spracovaní. Nedávno vyšiel vo vydavateľstve Domino už trinásty diel série s týmto neohrozeným agentom, a tak som si povedal, že je načase zoznámiť sa s ním aj v pôvodnej knižnej podobe. Trochu som sa obával, či na to nie je neskoro. Predsa len, predošlých dvanásť kníh je dosť veľký počet... Ale nevadilo to, všetko podstatné z minulosti postáv autor šikovne a stručne vysvetľuje a na svoje si tak príde každý čitateľ. Bourneův rébus je naozaj SKVELÝ román. Už po prvých sto stranách som nadobudol presvedčenie, že Eric Van Lustbader sa môže právom podpisovať pod Ludlumovo meno, pretože nielenže vzdáva hold jeho titulom, ale vyzdvihuje žáner špionážno-politického trileru ešte na vyššiu úroveň.

"V přístí chvíli se mu kolem krku omotala lesklá struna z piana, tenká jako nerv, a utáhla se tak rychle, že Boris neměl čas zvednout ruce a ochránit si citlivé místo, dokonce se nedokázal ani nadechnout. Přesto bojoval. Nebyl už žádný mladík, ale měl sílu jako každý voják, a navíc obrovské zkušenosti. Během své kariéry se mnohokrát ocitl na pokraji smrti, ale vždycky jí dokázal uniknout. Kdy přesně si uvědomil, že tentokrát takové štěstí mít nebude, nedokázal říct."

Bourneov priateľ, zhodou okolností šéf ruskej tajnej služby FSB Boris Karpov, sa žení a pozve ho do Moskvy na svadbu. Ešte predtým mu však nechá doručiť záhadnú mincu, ktorá má vraj moc zmeniť svet. Skôr ako dostane Jason odpovede na svoje otázky, je Boris krátko po sobáši zavraždený. Jason sa nazdáva, že v tom má prsty ich dlhoročný nepriateľ Ivan Borz, avšak stopy zároveň poukazujú na členku Kidonu, najlepšiu vykonávateľku vrážd izraelskej tajnej služby a Jasonovu lásku Sáru. Ruskí vyšetrovatelia sa púšťajú do pátrania po žene s krycím menom Rebeka, zatiaľ čo Bourne ju musí nielen ochrániť, ale tiež sa dopátrať pravdy. Pretože to vyzerá tak, že Boris sa dostal k Borzovi príliš blízko a musel za to zaplatiť. Akoby to nestačilo, Borz chystá veľkú akciu a Jason má len štyri dni na to, aby zabránil globálnej katastrofe. Ani vzťahy Ruska s Izraelom a zástancami slobodnej Ukrajiny nie sú práve jednoduché, takže o napätie a nečakané zvraty je právom postarané...

"Úspěšně využil soupeřovu setrvačnost k tomu, aby ho vyvedl z rovnováhy. Jak zjizvený zavrávoral dopředu, vrazil mu Bourne loket do oka. Muž padl tváří do prachu, Bourne mu skočil kolenem na krk a zlomil tři krční obratle, čímž připravil jeho mozek o přísun krve a kyslíku. Když vstal, uviděl Irinu, která se rozběhla zpátky ke vchodu do skladiště, kde stál Mik a sledoval ta krvavá jatka. Měl na tváři zvláštní výraz, který Bourne až příliš dobře znal. Byl to blažený klid muslimského mučedníka... Ale už bylo pozdě. Mik měl palec na klávesnici mobilního telefonu, a přestože na něj Irina začala střilet, tlačítko stiskl."

Eric Van Lustbader vám nedovolí nudiť sa. Príbeh sleduje väčšie množstvo postáv a dejových línií, takže aj keď sa povedzme Jason Bourne venuje len obyčajnému rozhovoru, je popretkávaný akciou hoci aj z iného konca sveta, takže sa vždy niečo deje. Bourneův rébus vás zavedie najprv do Moskvy medzi politickú elitu, aby vás vzápätí vohnal do vriacej Káhiry a následne uvítal na búrlivom sýrskom pohraničí. Autor spája aktuálne globálne problémy s vymysleným príbehom a ponúka tak pútavú jazdu, ktorá sa v rámci svojho žánru pohybuje vysoko nad priemerom. Jason Bourne sa už stal klasickou postavou a poznajú ho aj tí, čo nie sú priamo pohrúžení do špionážnych trilerov. Napriek rokom v službe je stále v dobrej forme a nezastaví sa, kým neporazí každého nepriateľa. Tak ako sa vy nezastavíte, kým nedôjdete až po poslednú stranu.


Ukázka z knihy Bourneův rébus