Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Bourneův imperativ

Bourneův imperativ

Autor:
Robert Ludlum
Originální název:
The Bourne Imperative
Překlad:
Michael Havlen
Série:
Jason Bourne
Pořadí knihy v dané sérii:
10
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-928-8
Počet stran:
424
Datum prvního vydání:
22. 01. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Bourneův imperativ

Popis: Bourneův imperativ

Muž se ztracenou pamětí… Jako by se vrátil čas. Ovšem Bourne je tentokrát v roli zachránce.

Jason Bourne vyloví z ledového moře muže, který silně krvácí ze střelné rány. Když se zraněný dostane z ohrožení života, nedokáže si na nic vzpomenout. Neví dokonce ani to, kým vlastně je. A právě tento okamžik je pro Bournea bolestnou připomínkou vlastní minulosti. I on sám přišel kdysi za podobných okolností o paměť.

Tajemnému muži je na stopě elitní agentka izraelské tajné služby Rebeka. O jeho dopadení usiluje natolik, že přetrhala svazky s Mosadem a ten na ni nasadil svého nejlepšího zabijáka. Proč tolik riskovala?

Bourne se s nasazením vlastního života snaží záhadu rozluštit. Postupně zjišťuje, že za vším stojí celosvětové spiknutí monumentálních rozměrů. A klíčem ke všemu je právě muž se ztracenou pamětí.


Dotaz k produktu Bourneův imperativ

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Robert Ludlum

Robert Ludlum

Robert Ludlum (1927 – 2001) uměl vydělávat odnepaměti. Pouhá tři slova („Plunge účinkuje rychle") zaplatila jednomu z jeho potomků celá vysokoškolská studia. To bylo ještě v době, kdy se budoucí hvězda špionážního thrilleru věnovala herectví a ta tři slova pronesla v reklamě na prostředek proti ucpaným odpadům. Hrával na Broadwayi, objevil se ve dvou stovkách televizních filmů.

Od počátku sedmdesátých let přestal slovy šetřit. Změnil profesi a začal se věnovat psaní. Snad za to mohli spolubydlící z koleje, z nichž tři se po studiích začali věnovat špionáži, snad četní přátelé, pracující v CIA a v MI6: Ludlum začal psát špionážní romány. Propracované do nejmenších podrobností, globálně konspirační, hrozivé už svými názvy, natožpak důsledky dějů, které v nich probíhaly, s tak hlubokou a udivující znalostí problematiky, že se CIA zajímala o zdroj jeho informací, podezřívajíc v lepším případě jeho přátele v agenturních kruzích z jejich úniku, v horším případě samotného Ludluma z práce pro kdovíjakou tajnou službu.

Když studená válka pominula a odsoudila tak mnohého autora špionážních románů k bezradnosti, Ludlum se věnoval ve svých knihách nebezpečí terorismu a hrozbě stínových uskupení stojících nad vládami a fakticky řídícími svět. Ke dvaceti sedmi románům, které stačil napsat za nedlouhý autorský život, přibylo po jeho smrti dalších třináct titulů psaných jinými autory pod Ludlumovým trademarkem. Impérium, které na základech jeho románů vydaných na celém světě v nákladu bezmála půl miliardy výtisků, má dnes odhadovanou hodnotu jedné miliardy dolarů.

I když jsou některé z Ludlumových knih na trhu už přes čtyřicet let a i když žánr, kterému se věnoval, stárne díky proměnlivosti světa bezmála stejnou rychlostí jako denní tisk, v jeho případě jako by to neplatilo. Dokazují to nejen nová a nová vydání jeho dávných thrillerů, ale i zájem filmařů o slavnou postavu Jasona Bournea. Ve filmové sérii se jim na základě Ludlumových předloh povedlo vytvořit postavu špióna pro 21. století, která jako dosud žádná jiná ohrozila i dominantní postavení Jamese Bonda a přinutila jej k proměně do akčnější podoby.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Špionážní thriller, který se nese v neskutečně zběsilém tempu.

16. 02. 2014  |  Recenzoval: BoboKing

Už desátá kniha s tajemnou postavou agenta Jasona Bourneho znamená, že tento racionálně uvažující a chladnokrevně jednající agent - zabiják neustále přitahuje pozornost tisíců fandů špionážních a akčních příběhů z celého světa. „Bourneův imperativ“ (orig. The Bourne Imperative) vyšel v létě roku 2012, a začíná obdobně jako první kniha z toho seriálu „Agent bez minulosti“ z roku 1980 - z moře je vytažen postřelený muž, který trpí absolutní ztrátou paměti. Jenomže tentokrát roli zachránce hraje Jason Bourne, a když si onen zachráněný muž konečně vzpomene, kdo je, a hlavně čím je, Bourne začne litovat, že ho v tom studeném moři u švédského pobřeží našel a zachránil.

Obdobně jako v předešlých knihách i v tomto případu hraje hlavní roli ta neuvěřitelně dominantní lidská vlastnost a touha po neustále větší moci nad druhými. Nikdo není čistý jako lilie, každý má nějakého „kostlivce ve skříni“, u každého se dá najít něco, čím se dá lehce nachytat na návnadu. A když někteří mají prostředky a silný žaludek, uloví téměř každou „rybu“, po které zatouží. A k takovým patří i gigantická korporace Core Energy, která se dostala svými podezřelými akcemi do hledáčku amerických tajných služeb. A na příkaz samotného prezidenta se ta nejefektivnější a nejtajnější z nich – Treadstone – rozhodla odhalit, kdo za korporací stojí, po čem pase, a jak je s ní propojena téměř mysteriózní postava teroristy jménem Nicodemo. A jak Treadstone a sám Bourne zjišťují, za nitky zde tahají opravdu silní hráči, od mexických narkobaronů, izraelský Mossad až po čínskou vládu v Pekingu.

Eric van Lustbader napsal neskutečně akční špionážní thriller, ve kterém heslo všech výzvědných služeb „nevěřte nikomu“ je aspoň třikrát podtržené. V tomto strhujícím příběhu nenechal doslova na nikom nit suchou. Konspirace, zrada, dvojití agenti, trojití agenti, přetvářka, bestialita v jednáních, to jsou všechno nosnými charakteristickými prvky této knihy. Čtenář musí být doslova neustále ve střehu. Co se po většinu knihy zdá být „černé“, je náhle „bílé“, i ty nejzákladnější lidské vlastnosti se pod nátlakem či výhrůžkou zcela hroutí. V jeho zběsilém tempu není možná radno se příliš pozastavovat na důvody jednání či činů.

Vydalo nakl. Domino na počátku roku 2014, překlad Michael Havlen.


Ukázka z knihy Bourneův imperativ