Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Bílý kůň

Bílý kůň

Autor:
Alex Adams
Originální název:
White Horse
Překlad:
Jana Vlčková
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-755-0
Počet stran:
304
Datum prvního vydání:
15. 10. 2012

Kliknutím zvolte variantu

Bílý kůň

Popis: Bílý kůň

Někdy považujeme život za nudnou samozřejmost. A jindy nechceme nic než přežít.

Třicetiletá Zoe dobrovolně strávila posledních pět let v jakési osobní bublině – po tragické smrti manžela se pohybuje jen mezi svým prázdným bytem a výzkumným ústavem, kde pracuje jako uklízečka. Šeď plynoucích dní ji neubíjí, naopak jí pomáhá nalézt vnitřní klid, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem provede dál. A pak se najednou všechno změní.

Lidé v jejím okolí začnou umírat na záhadný virus, pojmenovaný Bílý kůň. Smrtící nákaza se lavinovitě šíří po celém světě a během několika měsíců se lidstvo ocitá na pokraji vyhynutí. Přežije jen hrstka imunních jedinců, a někteří z nich jako by pozbyli veškeré lidství. Vypuká válka a apokalypsu dovrší ničivé zvraty počasí.

Možná Zoe dříve považovala holý život za jedinou jistotu, kterou ještě má. To už teď ale neplatí. Odkázána pouze sama na sebe putuje postapokalyptickým světem a snaží se přežít. Nebezpečí číhá na každém kroku, neboť z lidské podstaty už zbylo jen velmi málo. Zoe dál míří k jedinému místu, které by jí mohlo poskytnout potřebnou ochranu – nejen kvůli sobě, ale i kvůli tajemství, které nese s sebou...


Dotaz k produktu Bílý kůň

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Alex Adams

Alex Adams

Alex Adams se narodila na Novém Zélandu, vyrůstala v Řecku a v Austrálii, a momentálně žije v Oregonu, což je vlastně takový Nový Zéland bez mračen obtížného hmyzu.

Její prvotina Bílý kůň, která je zároveň prvním dílem trilogie, zapůsobila v literárním světě jako zjevení a byla již přeložena do několika světových jazyků.

Bohužel Alex potkalo to, co se autorům závratně úspěšné prvotiny občas stane: podlehla tvůrčí krizi. Dlouhou řadu měsíců se pokoušela dopsat avizované volné pokračování Rudý kůň, ale nedokázala knihu dokončit. V říjnu vypověděla všechny uzavřené smlouvy - tudíž i tu, kterou měla s námi. Je nám to nesmírně líto, ale kniha, na kterou jsme se všichni tolik těšili, zkrátka nevyjde:-(


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Napětím jsem občas nedýchala

05. 05. 2013  |  Recenzoval: Dominika Valášková

Alex Adams se narodila na Novém Zélandu, vyrůstala v Řecku a v Austrálii, a momentálně žije v Oregonu, což je vlastně takový Nový Zéland bez mračen obtížného hmyzu.
Její prvotina Bílý kůň zapůsobila v literárním světě jako zjevení. Není třeba žádných nabubřených popisů a reklamních sloganů. Bílý kůň je zkrátka výjimečná kniha, která vás uhrane.
*

Knížka mě ohromila svým booktrailerem i obálkou, které vypadají opravdu úchvatně, a já se těšila, až se do příběhu pořádně ponořím.
*
Třicetiletá Zoe žije v postapokalyptickém světě zničeném chorobou, kde zachrání slepou přítelkyni Lisu před jejím vlastním otcem a společně se vydávají na cestu k břehům Itálie, kde má čekat spásná loď, která ji doveze až do vytouženého Řecka. Cestou potkává Švýcara, ale ten si z obou žen udělá rukojmí. Při putování narazí na spoustu lidí, kteří onemocněli Bílým koněm - první příznaky jsou zvracení a následná přeměna DNA, která může člověka změnit v úplného netvora.
Ale před tím, než svět zachvátila tato choroba, pracovala Zoe jako uklízečka u lékařské firmy Pope Pharmaceuticals. Po příchodu z práce, najde v bytě zvláštní nádobu a nikdo neví, jak se do bytu dostala. Zoe se snaží o nádobě něco zjistit, a proto ji dá k prozkoumání do muzea, kde zjistí, že se jedná o historickou nádobu na ostatky. Proč ji tedy někdo přinesl Zoe? Rozhodne se tedy navštívit psychologa Nicka a snaží se získat nějaké bližší informace o nádobě, pod záminkou nočních můr.
*
Hlavní hrdinka mi ihned přirostla k srdci. Zoe toho má už spoustu za sebou a já ji obdivuji, jak vše zvládá. Překážky, které musí každý den překonávat, nedostatek jídla a starosti se slepou dívkou Lisou. Navíc na ni číhají na každém kroku nemocní lidé, z nichž někteří můžou být opravdu nebezpeční.
Zlého Švýcara jsem od objevení v příběhu, nenáviděla. Jeho styl chování k ženám mi přišlo nemístné a já doufala, že umře na Bílého koně, nebo že se Zoe neovládne a jednoho dne ho zaškrtí. K mé smůle se tak nestalo, protože Zoe si namlouvala, že Švýcara potřebuje k přežití, že ji a Lisu dokáže ochránit. Lisa se navíc do Švýcara zamilovala.
*
Autorka střídá v příběhu dva pohledy - tehdy a teď. Při střídání těchto pohledů můžeme vidět, jak se hlavní hrdinka vyvíjí a jak se postupně mění náš svět, kde každý myslí jenom na sebe a na to, jak přežít.
Na poutavost děje si nemůžu stěžovat, protože plynul rychle a postupně se dozvídáme, jak se nemoc objevila, kdo ji má vlastně na svědomí a jakou roli v celém příběhu hraje tajemná nádoba, která mě ze začátku docela mátla.
Musím říct, že při čtení jsem měla občas i slzy na krajíčku, jelikož děj byl místy tak dojemný, dokonce i dramatický, že jsem napětím ani nedýchala. Autorku musím velmi pochválit, jak dokonale dokázala vylíčit postapokalyptický svět a propojit všechny detaily, i když místy odbíhala od tématu.
*
Přestože se jedná o autorčinu prvotinu, musím říct, že se kniha velmi povedla, a já jenom čekám, až vyjde druhý díl s názvem Rudý kůň u nakladatelství Domino na podzim roku 2013!

Tenká hranice mezi normalitou a šílenstvím

20. 04. 2013  |  Recenzoval: BoboKing

„Tato choroba je bílý kůň, jenž si přišel pro hříšníky. Konec není blízko, je přímo tady.“ Promlouvá k milionům umírajících. Jeho slova dopadnou na úrodnou a rozkvetou. Bílý kůň. Cválá mezi námi.
Konec světa – téma, které se v poslední době neustále obemílá. Mayské mystéria, asteroidy z vesmíru, to vše nás mělo a má zničit a my to nejsme schopni ovlivnit. Ale podle mnohých konec světa bude záležitostí nás lidí, my sami si pod sebou obrazně „podřežeme větev“. S touto myšlenkou taktéž přichází ve své prvotině „Bílý kůň“ novozélandská světoběžnice Alex Adamsová (*1973).
Svět podle autorčiných představ se pomalu začíná hroutit. Nejprve čínským zásahem totálně zkolabuje internet a informace jsou nedostatkovým zbožím. Poté svět vstoupí do války kvůli ovlivňování počasí. Na frontách umírají lidé po desítkách milionů. Ale stále to není dost. Musí přijít virus zvaný Bílý kůň, a ten doslova zkosí celé lidstvo. Těch pár procent lidí, kteří přežijí, ale většinou zmutují v cosi, co člověka už připomíná je velmi vzdáleně.

Hrdinkou příběhu této postapokalyptické vize je třicetiletá Američanka Zoe, mladá vdova bez nějaké vize lepší budoucnosti – dříve byl život nudná samozřejmost. Nyní je tato obyčejná uklízečka na cestě přes Evropu, a to z jediného důvodu – teď nechce nic než přežít. Když totiž kolem život zmizí jako mávnutím kouzelného proutku zlé čarodějky, ona najednou objevuje jeho smysl, jeho krásu v podobě sounáležitosti k někomu. Něco, co snad zase po letech připomíná lásku.
Příběh je psaný ve dvou časových rovinách, kterýma autorka dokonale skloubila minulost se současností děje. Jednotlivé kapitoly jsou jednoduše členěny na TEHDY a TEĎ – tedy na příběh z doby, kdy se svět teprve začínal hroutit, a na aktuální dobu, kdy Zoe je na cestě do Řecka za svým nejasným cíle a s tajemstvím, které nám postupně odhalí.

Středobodem příběhu je právě Zoe, postava, kterou Adamsová dokázala dle stylu moderní temné fantastiky či hororu, mistrovsky vytvořit. Zlem už není něco nadpřirozeného, ale zrůdou je především člověk. Toto nalezneme hlavně v postavě tajemného sadisty přezdívaného pouze Švýcar. A pak je to postupná cesta od normality až k hranicím šílenství. Přesně jako v případě Zoe, nejprve téměř bezradné ženy, které neví kam nasměřovat svůj život, a v konci až fanaticky odhodlané bytosti, jenž pro svoje přežití je schopna vraždit. Pokud si myslíte, že knihu napsala ženská autorka a já v textu připomínal slovo láska, nenechte se svést k myšlence, že se jedná o nějaký sentimentální románek. Adamsová vytvořila drsný a krvavý příběh, přesně jako je její svět na konci času. Místy až doslova šokuje nečekanou brutalitou a šílenstvím – „Ačkoliv se snažím, nemůžu nahrnout její mozek zpátky do lebky. Dělám co můžu …, … kýchne: „Alergie“. Alergie to není…Tasí pistoli, vloží si jí do úst a stiskne spoušť. Prásk! Jenom tak. Lebka se roztříští, mozek se rozprskne do všech stran.“

Nebudu tvrdit, že Alex Adamsová svým prvním románem z chystané trilogie vytvořila dílo, které směle může konkurovat postkatastrofické klasice jako „Svědectví“ od Kinga, či „Cestě“ od McCarthyho, přesto jim ale určitě výborně sekunduje.
V překladu Jany Vlčkové vydalo nakl. Domino Ostrava 2012.

Virus, který se nezastaví před ničím

23. 03. 2013  |  Recenzoval: Eva Korytářová - Knihomol

Svět se změnil. Bílý kůň už sebral život devadesáti procentům obyvatelstva planety. Ti, kteří přežili nákazu, se mění ve stvůry. Jen pár lidí je imunních, ale vyhráno ještě nemají. Všude číhá nebezpečí, jež si nedovedou představit ani v nejhorší noční můře.

Postapokalyptický román Bílý kůň, který u nás vydalo nakladatelství Domino, je prvotinou spisovatelky Alex Adamsové. Svým dílem autorka vzbudila rozruch po celém literárním světě a kniha se okamžitě stala bestsellerem. Nyní připravuje volné pokračování Rudý kůň, jež má vyjít na podzim letošního roku.

Než se v bytě Zoe Marshallové objevila tajemná nádoba s neznámým obsahem, žila tato třicetiletá vdova velmi průměrný, až nudný život. Práce uklízečky, kterou jiní honosně nazývali kosmetičkou podlahových krytin, jí vyhovovala, jelikož jí poskytla klid potřebný k přemýšlení, jak naložit se svou existencí. Nyní má však pocit, že blázní. Nechápe, jak se nádoba dostala do jejího dokonale zabezpečeného bytu. Místo, aby vniknutí do svého soukromí nahlásila na policii, začne chodit k psychoterapeutovi. Ten brzy pochopí, že není jen obyčejnou klientkou s psychickými problémy.

Zoe si povšimne, že od chvíle, kdy poprvé spatřila záhadnou nádobu, začínají lidé v jejím okolí nekontrolovatelně zvracet a následně umírat na nějakou vysoce nakažlivou chorobu, jež je pojmenována Bílý kůň. Virus záhy dobude celý svět a kvůli jeho řádění je lidstvo na prahu vyhynutí. Je možné, aby tajuplná nádoba, kterou má Zoe stále doma, byla novodobou Pandořinou skříňkou?

Přestože Alex Adams ve své knize zachycuje postapokalyptický svět velmi naturalisticky, používá k tomu vybrané, barvité výrazy, jež působí uměleckým dojmem. Za zmínku stojí autorčina schopnost neustále překvapovat, kdy zásadní zvraty bezděčně začlení do textu, jako by se nejednalo o nic podstatného. Dokáže vás šokovat na místech, kde byste vůbec žádné důležité události nečekali, čímž se jí daří udržovat vaši pozornost nepřetržitě.

Příběh Bílého koně se odehrává ve dvou rovinách, Tehdy a Teď, ale samotná kniha je rozdělena do tří částí, které se věnují různým úsekům cesty, jež musí hrdinka absolvovat. Autorka v nejvypjatějších momentech klouže z jedné roviny do druhé, a postupně nám odhaluje, co všechno předcházelo situaci, v níž se Zoe nyní nachází.

Adamsová vám navíc umožňuje Zoe poznat ještě ve chvíli, než ženu důsledky zákeřné nákazy poznamenaly, a podrobně tak sledovat, jak z ní velmi obtížné životní podmínky dělají jiného člověka. Z nerozhodné Zoe, která nemá žádný cíl a její život je pouhým přežíváním, se stane silná, odhodlaná žena, jež bojuje o svůj život do posledního dechu. Pod srdcem si totiž nese tajemství, které ji nutí nevzdat se.

Na druhé straně tu stojí postava nazývaná Švýcar, jehož budete od začátku s největší pravděpodobností ze srdce nenávidět. Jako by nestačilo, že Zoe musí čelit virové nákaze a zrádným výkyvům počasí, Švýcar se vehementně snaží zničit poslední střípky naděje, které jí zbyly. I tak bude hrdinka usilovat o zachování svého lidství a morálních hodnot, jež se ze světa začínají pomalu, ale jistě vytrácet.

Román Bílý kůň je plný zajímavých postav, které vás budou svou různorodostí bavit, přestože si pro ně autorka nepřipravila zrovna šťastný konec.

Trochu matoucí je linka věnovaná zmizelým kočkám, jejichž souvislost se smrtícím virem autorka vysvětlila pouze ničím nepodloženým osobním názorem hrdinky. Je škoda, že nápad lépe nezapracovala do příběhu, aby bylo jasné, co tím chtěla říct.

Prvotina Alex Adamsové je spíše pro silnější povahy, jež spousta krve, rozkládající se mrtvoly nebo stvůry s kanibalskými sklony jen tak nerozhodí. Přestože se tyto prvky dají ve svém žánru očekávat, autorka jim dává určitý nádech blízkosti, jako by se tohle všechno mohlo stát i vám, pokud by k něčemu podobnému došlo.

Po přečtení knihy si možná položíte otázku, zda byste v takové situaci raději chtěli zemřít se svými blízkými, anebo žít dál, sami ve světě, který je plný nebezpečí a lidských stvůr.


Ukázka z knihy Bílý kůň


Hlídač dostupnosti Bílý kůň

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: