Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Anglická dívka

Anglická dívka

Autor:
Daniel Silva
Originální název:
The English Girl
Překlad:
Michal Šubrt
Série:
Gabriel Allon
Pořadí knihy v dané sérii:
13
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-990-5
Počet stran:
544
Datum prvního vydání:
14. 05. 2014

299 Kč 239 Kč 

Kde koupit knihy?
Anglická dívka

Popis: Anglická dívka

Když jste britský ministerský předseda, může váš milostný poměr zásadně ovlivnit běh světa.

Gabriel Allon už ani nepočítá, kolik má na svém agentském kontě tajných misí. Doufá, že léta strávená v Mossadu jsou už minulostí, a tak se přestěhoval do Izraele, kde tráví poklidné dny se svou ženou.

Pak ale nastane to, čeho se v skrytu duše obával: s žádostí o diskrétní pomoc se na něj obrátí starý přítel z britské MI6. Je zapotřebí co nejdříve najít Madeline Hartovou, mladou hvězdu na britském politickém nebi – a milenku ministerského předsedy.

Zmizela beze stopy během dovolené na Korsice a její únosci vznesli nehorázný požadavek: buď britský premiér do deseti dnů vykoná, oč jej požádali, anebo Madeline brutálně zavraždí. Takovýto skandál pochopitelně nemůže žádný politik ustát... Otázkou zůstává, jestli bude Gabriel Allon dostatečně rychlý, aby únoscům jejich krvavý plán překazil.


Dotaz k produktu Anglická dívka

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Daniel Silva

Daniel Silva

Na knihách Daniela Silvy (*1960) je zřetelně znát jeho novinářská minulost, což je míněno výlučně v dobrém slova smyslu. Literárně se za téměř dvacet let, co píše, vypracoval a zlepšil, ale novinář v něm přežívá dodnes schopností odlišit významné od nepodstatného, vybrat si pro literární zpracování nosné téma, byť je nabízejí pomíjivé denní titulky, a v neposlední řadě stranit tomu, co považuje za správné, a demaskovat zlo.

Silva se totiž už bezmála dvacet let věnuje špionážnímu žánru a tam lze bohatě zúročit zkušenosti jak z agentury UPI, pro niž pracoval jako zpravodaj z Blízkého východu, tak z pozdější práce pro CNN. Každý z jeho dosavadních románů se umístil mezi bestsellery listu New York Times, ale uznání kritiky si budoval pozvolněji. Angloamerická literatura nemá v tomto žánru o autory nouzi, ale Silva se zlepšoval román za románem, až se o něm zčalo mluvit jako o jednom z nejzajímavějších zjevů na tomto poli za mnoho desítek let.

V drtivé většině jeho knih vystupuje Gabriel Allon, někdejší agent Mossadu, usazený v poklidné profesi restaurátora starožitností, avšak neustále povolávaný do nových a nových akcí. Silvova agenda je pestrá a on jako mladá krev v žánru na rozdíl od zavedených jmen zjevně neměl problém adaptovat se na nové politické rozvržení světa, jež přinesla 90. léta. Zabývá se jak dědictvím nacismu, tak dědictvím komunismu v podobě ruských mafií. Často vysílá Allona do boje se současnými islamistickými teroristy.

Jako agenturnímu zpravodaji by mu jeho zaujatá angažovanost neprošla a také ji uměl potlačit. Jako spisovatel si může dovolit dát najevo svůj názor. Zejména jako člověk, který v mládí konvertoval k judaismu. Jeho thrillery se tím dostávají o stupínek výš: jsou bojovné, aktivistické, přitom je Silva natolik soudný, že nepřetahuje ad absurdum míru realističnosti, takže zůstávají věrohodné. Jeho postoje, v neposlední řadě jistě i literární, ocenil i Americký památník holocaustu, do jehož řídící rady byl delegován. Naopak především jeho psaní baví bývalého prezidenta Clintona natolik, že Silvu jmenuje jako jednoho ze svých oblíbených autorů.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Doporučuji všem milovníkům napětí.

03. 08. 2014  |  Recenzoval: Vendea

Britský ministerský předseda je důležitou osobností Spojeného království. Proto by mohl jediný románek tohoto význačného muže stát ministerské křeslo. Po unesení Madeline Hartové, nadějné političky, která je navíc ministrovou milenkou, stojí Velká Británie na tenkém ledě. Předseda musí zaplatit nebo Madeline zmizí z povrchu zemského a jeho tajemství se stane věcí veřejnosti. Jediný, kdo by mohl pomoci, je ostřílený zabiják Gabriel Allon, který má na svém kontě nepřeberné množství úspěšných misí. Dokáže jeden izraelský agent najít ztracenou dívku, která by mohla být úplně kdekoliv a zachránit ji před krvavým koncem?

Anglická dívka je třináctým dílem ze série Gabriel Allon z pera Daniela Silvy. I v tomto díle sledujeme osud Gabriela Allona, vysloužilého agenta a zabijáka z izraelského Ústavu. Na bezmála 500 stránkách autor opět potvrdil své spisovatelské umění - už od začátku je děj napínavý a nepředvídatelný. Nic není takové, jak se zdá. Vyřešení jednoho problému vede k několika dalším. Děj je zasazen hned do několika destinací, což je jedno velké plus. Čtenáře tak neukolébá jednotvárnost příběhu. Na vlastní kůži bude moci okusit marseillské podsvětí či mrazivost ruského Petrohradu.

Hlavním hrdinou je Gabriel Allon, elitní zabiják a agent v izraelských službách. Příležitostný milovník umění a restaurátor. I v tomto díle máme možnost Gabriela poznat z úplně nové stránky. Daniel Silva svého Allona vykreslil velmi realisticky, stejně jako ostatní postavy. Setkáváme se s dalšími starými známými jako Uzi Navot, Shamron či Gabrielova manželka Chiara. Mimo tyto izraelské konstanty okusíme i něco z anglické půdy - ať už je to sám ministerský předseda či jeho poskoci.

A jaké jsou moje dojmy z této knihy? I přesto, že jsem nečetla všechny díly této rozsáhlé série, neměla jsem problém se v knize zorientovat, což je určitě velké plus. Autor tu oživil i některé události z Allonova života, o kterých se zmiňoval v předchozích dílech, takže jsem se chytala. Pokud jde o zápletku, tak tu Silva zvládl na výbornou. Prakticky až do konce jsem netušila, jak kniha dopadne a kdo je pravým viníkem. Jako velké plus bych uvedla Allonovu restaurátorskou stránku. Mám ráda umění a scény s obrazy byly příjemným odlehčením.

Anglickou dívku bych doporučila všem milovníkům detektivních příběhů, kteří si chtějí užít akci a nebojí se vyzkoušet něco nového. Chcete zasvěcení do toho, jak to funguje u izraelské rozvědky a v podsvětí? Pak je tahle kniha to pravé ořechové pro vás.

Jak snadno se dá v politice manipulovat s lidmi...

30. 06. 2014  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Léto v Kostarice mělo být pro Madeline a její přátele příjemným odpočinkem od náporu, který na ně čekal v Londýně. Příprava voleb, hledání podpory mezi politiky i občany dá zabrat a odpočinek na pláži mělo být tím pravým. Prázdniny se ale zvrtnou a do akce je opět nasazen Gabriel Allon. Zmizení Madeline, nevěra premiéra a odsouhlasení kontraktu, který umožní vstup nepřítele na britskou půdu. Allon se do případu zamotává a stává se osobnějším, než se na začátku zdálo. Nic není takové, jak se na první pohled zdálo.

Na žádost přítele z britské MI5 Grahama Saymoura přijíždí Gabriel do Londýna a ve vší tajnosti vchází do dveří číslo deset, za kterými se ukrývá sídlo premiéra. Tam je postaven před problém, kterému čelí onen premiér. Jeho milenku unesli, a on má je pár dní na to ji zachránit. O výkupné si zatím nikdo neřekl a ani není jasné, co se bude dít za stanovaný čas. Jedno je ale jisté – pokud Madeline nenajdou včas, zemře. Přes prvotní nechuť motat se do milostných problémů, přijímá Gabriel výzvu.

Na Korsice se setkává s mužem, který mu kdysi usiloval o život a stává se z nich nesourodá dvojice, která nečekaně dobře funguje. A přestože to vypadá, že by mohla být tato akce úspěšná, ve vzduchu se vznáší slova staré korsické ženy – „Až zemře, poznáš pravdu.“ Hledání únosců zavede Gabriela, Kellera i další členy Izraelské výzvědné služby do Francie, zpět do Londýna a nakonec i do Ruska. Hledání pravdy se jeví mnohem komplikovanější a nebezpečnější. Z případu únosu se pro Gabriela stává osobní cesta za pomstou a odčiněním své chyby, která někoho stála život.

Hlavní postava Gabriela Allona v sobě skrývá kombinaci velice různorodého muže. Až by se dalo říci renesančního. Jedna jeho část se věnuje výtvarnému umění a restaurátorství, ta druhá bez mrknutí oka ukončuje životy těch, kteří jsou hrozbou především pro izraelský lid. Sám si prošel utrpením a dlouho hledal cestu zpět ke klidnému životu. To se mu nakonec podařilo po boku Chiary, která je mu v mnohých aspektech velice podobná. I proto má asi takové pochopení pro jeho styl života. Protipólem ke Gabrielovi byla postava Kellera, která nad věcmi moc nepřemýšlí, nebo spíše rozmýšlí velice rychle a chladnokrevně.

V Anglické dívce je zastoupeno celé spektrum různých lidí, různých povah a rozličného chování. Na jedné misce vah je upjaté jednání premiéra a jeho poradců, na další vypočítavé chování únosců a vyděračů. Zároveň autor nikoho nedělá úplně kladným nebo záporným. Každá postava má své pozadí a minulost, která je utváří a dělá je plastičtějšími.

Hlavním tématem je politika, její pozadí a hlavně to, že politiku vytvářejí lidé a s nimi se dá za určitých podmínek velice snadno manipulovat. Ať už jsou ve hře peníze, milostný poměr nebo moc. A v Anglické dívce jsou tyto aspekty velice pěkně promíchány dohromady. Přesto, že jsem vlastně od začátku tušila, o co jde, a v jeden moment jsem byla přesvědčená, že už vím nejen kdo a proč, ale i jak, celou knihu jsem si užila. Sice mě nečekalo překvapivé odhalení pachatele, ale děj byl propracovaný do nejmenšího detailu.

Zajímavým aspektem, který stojí za vyzdvihnutí je styl, jaký autor tuto knihu psal. Jednak zůstal věrný tomu, jak normálně píše, zároveň přidal ale drobnost, která je protkána celou knihou - opakování. Na první pohled by se mohlo zdát, že ztrácí výřečnost, ale opak je pravdou. Věty, které jsou pronášeny opakovaně, různými postavami, v různých situacích děj posouvají dopředu a hodně odkrývají charakter postav a jejich úmysly.

Osobně se mi kniha opravdu hodně líbila. Bylo to zase trochu něco jiného, a i když jsem četla jen jednu knihu s Allonem, nijak jsem se v ději a minulosti neztrácela.

Autor Daniel Silva dal i velký prostor osobnímu životu hlavních postav, takže jsem si o nich dokázala udělat lepší obrázek. Jak už jsem říkala, zápletku a rozuzlení jsem od nějaké osmdesáté strany věděla, nijak to ale neubralo napětí, které z knihy dýchá, protože autor se nebojí drsně zasáhnout v okamžiku, kdy to nejméně čekáte. A konec mě navnadil na další pokračování, které snad bude do nejdříve.