Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Absolutní trest

Absolutní trest

Autor:
Martin Waller
Žánr:
Napětí
ISBN:
80-7303-310-0
Počet stran:
408
Datum prvního vydání:
02. 10. 2006
Absolutní trest

Popis: Absolutní trest

Trest smrti je od nepaměti nejvyšším možným trestem. Zpočátku to byla spíše osobní msta, která se postupně přetavila v trest za přestoupení zákona. Motiv odplaty za spáchaný zločin zcela nevymizel, ale soudce často vedla k vyřčení ortelu i snaha o definitivní vyřazení odsouzence ze společnosti a v neposlední míře i o odstrašení veřejnosti.


V evropských křesťanských státech byl trest smrti velmi rozšířený, hojně uplatňovaný, a výkony trestu byly stále brutálnější. Počet hrdelních rozsudků začal klesat v devatenáctém století a k zásadnímu zlomu došlo po druhé světové válce. Dnes je ve většině demokratických zemí trest smrti zrušen, ale například v USA zůstává součástí právního systému v osmatřiceti státech.


A právě v kontextu amerického právního systému se odehrávají povídky v této knize. Martin Waller beletristickou formou mapuje problematiku hrdelní spravedlnosti: rozhodování porot a soudů, udělování milosti, pobyt na cele smrti či samotný výkon trestu, který může být proveden pěti různými způsoby. Každá z povídek představuje samostatný příběh člověka, který byl právem či neprávem odsouzen, a každá se dotýká problémů, které existenci absolutního trestu provázejí: možnost justičního omylu, neúspěšný průběh exekuce nebo zkorumpovatelnost právního systému.

 


Dotaz k produktu Absolutní trest

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Martin Waller

Martin Waller

Martin Waller (*1977) je absolventem právnické fakulty. Již během studií se zabýval americkým trestním právem, jehož nedílnou součástí je i problematika trestu smrti. A právě tento kontroverzní fenomén jej oslovil natolik, že se mu rozhodl věnovat zvýšený zájem. Několik let práce autor zúročil v knize Absolutní trest, kde podává realistický obraz novodobé americké hrdelní spravedlnosti.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Spousta čtenářské chvály a nadšení z kosmas.cz

20. 04. 2013

Honza B., J. Hradec, 21.5.2007

Tahle záležitost je jedním slovem vynikající. Dal jsem to přečíst i přítelkyni a pár kámošům a líbilo se to. Můžu jenom doporučit.


Dita M.,, 17.4.2007

Nápadité. Neotřelé. Se smyslem pro napětí a spád děje. Nic extra jsem od téhle knihy nečekala, ale musím říct, že na prvotinu takhle mladého autora je to víc než jen dobré.

Adam Novák, Plzeň, 22.3.2007

Jako vášnivý čtenář moderní americké prózy jsem tenhle povídkový soubor ocenil. Originální, neotřelé, napínavé, zábavné. Martin Waller člověka vtáhne do svého smyšleného světa a dá mu úplně zapomenout na ten skutečný svět kolem.

Milan, Praha 6, 16.3.2007

Opravdu výtečná záležitost. Nápadité příběhy s leckdy naprosto netušeným rozuzlením. Napínavé a strhující čtení. Vřele doporučuju.

nm23@centrum.cz,, 15.3.2007

Knížka mě fakt dostala, už jen pro to, že jsem si díky Martinovi Walterovi mohla něco málo prožít s někým, kdo zabil a kdo pak i pykal. A pykal tak, jak se nikomu z nás nezdá ani v těch nejdivočejších snech. Nevím, zda jsem ty odsouzený litovala (přiznám se, že ve skrytu duše ano), je fakt, že jsem o nich přemýšlela a předepsala bych to jako povinnou četbu všem těm, kteří se chystají spáchat cokoli zlého.


Martin, Praha, 28.2.2007

Po všech stránkách překvapivě dobrá záležitost.


Kamil a Simona,, 26.2.2007

Velmi ponuré téma zpracované překvapivě líbivým a poutavým způsobem. Můžeme jenom vřele doporučit.


SuperVláďa,, 23.2.2007

Velice velice dobré! Čtivé, dobře vymyšlené, ještě líp napsané a taky dost zajímavé a kontroverzní téma pro knihu. Doufám, že to nebyla poslední věc, kterou jsem od Martina Wallera četl.


Filip, Rakovník, 22.2.2007

Tuhle knihu jsem přečetl dvakrát a stálo to za to. Po dočtení každé další povídky jsem se ještě víc těšil na tu následující. Nejvíc se mi líbily poslední tři příběhy, zvlášť ten závěrečný s názvem Autodafé je skutečnou perlou na konec.


Dan,, 12.2.2007

Hodně dobré. Zaujaly mně hlavně povídky Návrat z Hádu, Dýchejte zhluboka a Hlas šílenství. Jsou docela šílené, ale to se mi na nich právě líbilo. Klobouk dolů, takové zápletky bych nevymyslel.
výborné!

Pavel, Brno, 25.1.2007

Opravdu strhující čtení, povídky mají spád, pointa je často překvapivá ,nečekaná a děj jednotlivých příběhů neuvěřitelně rozmanitý. Osudy odsouzenců a za hranou zákona se ocitnuvších nešťastníků jsou podány tak věrně a sugestivně , s hlubokou znalostí exekučních metod a prostředí ,že čtenářův postoj k nejvyššímu trestu ,ať už byl jakýkoli,pravděpodobně nezůstane po přečtení knihy stejný jako dřív. V suverénním vypravěčském autorově stylu lze navíc vytušit i jakousi jemnou nadsázku a inteligentní ironii, která v kontrastu k závažnosti a fatálnosti obsahu povídek a nelítostným mechanismům mašinerie státní moci poněkud zmírňuje temnou a bezútěšnou atmosféru. Velmi vydařená prvotina, jen se divím že jsem o autorovi již dříve neslyšel a doufám že se brzy dočkáme další knihy.


Výtečné čtení,Nikola S., Třebíč, 25.1.2007

realistické a velmi sugestivní (nechce se mi věřit, že by autor nestrávil alespoň rok svého mladého života v cele smrti). Kniha navíc nepostrádá spád a literární kvality. Bude mít česká literatura vlastního Stephena Kinga či J. Grishama?


OriginálníDamon,, 8.1.2007

Napsáno velmi osobitým vypravěčským stylem. Zvláště pak povídky, do kterých se promítají nadpřirozené jevy (Návrat z Hádu, Hlas šílenství).
pozor - muze zvedat krevni tlak!

Petr, Praha, 28.12.2006

Trochu neobvykle tema je zpracovano velmi ctive - rychly a strhujici dej je plny extremnich situaci. Docela bodne po relativne bezstarostnem pracovnim dni stravenem v kancelari.

Zatraceně dobré, 27.12.2006

Absolutní trest - to je soubor povídek, z nichž každá další mi připadala o něco lepší než ta předchozí, takže kvalita se neustále stupňuje. Vážně asi nejvíc se mi líbila ta poslední - Autodafé.
Výjimečné!!!

Petr, Ostrava, 21.10. 2006

Detailní propracovanost postav a rychlý dějový spád na pozadí temné atmosféry dělá z tohoto souboru povídek výjimečně čtivou zábavu, která navíc přiměje k zamyšlení.

Franta,, 19.12.2006

Absolutní trest je thriller každým coulem.

Blahopřeji.Alma,, 5.12.2006

I přes až děsivé téma výborně a poutavě napsané. Blahopřeji a těším se na další knihu.

Petra, Ostrava, 22.11.2006

Tak trochu jsem očekávala třináct dost podobných příběhů na téma elektrické křeslo. Musím ovšem říct, že v tomhle úsudku jsem se velice zmýlila. Absolutní trest, to je třináct zcela odlišných, nezaměnitelných a především výborně napsaných povídek. Všechny jsou o trestu smrti a přesto je každá úplně jiná, jedinečná a nezapomenutelná. Začínám to číst podruhé.

Drahomíra, Praha, 19.11.2006

Musím přiznat, že tato kniha mě fakt dostala. Příběhy mě jednoduše do sebe pohltily. Mají hloubku, nutí člověka přemýšlet. Jsou plné emocí, myšlenek a života vůbec (i přes téma 'absolutního trestu') v syrové, nezahalené podobě, a právě proto tak působí, zasahují samotné nitro. Oslovují svou opravdovostí. To vše podpořeno jedninečným stylem, skvělou představivostí a smyslem pro detail tvoří dílo vskutku zdařilé. Martin Waller je nepochybně skutečný talent, který si zasluhuje dostat prostor pro uplatnění svého daru. S díky za opravdu nevšední zážitek jsem v očekávání na další dílo. Nenechte se pobízet, pane Wallere!

Mickey, Praha, 15.11.2006

Psychologie katů v popravčí četě v povídce Lid versus bratři Cainovi je vážně úžasná. Jestli se takhle v Americe fakt vybírali dobrovolníci do popravčích čet, tak to je teda pěkně hustý. To bych se tam klidně moh přihlásit taky. Velmi zdařile napsáno, postavy a příběhy jsou maximálně věrohodné.
Pět hvězdiček je málo

Marek, Praha, 10.11.2006

Povídky v téhle mimořádné knize člověka vtáhnou do svého děje a nepustí ho, dokud děj neskončí. Občas jsem z toho měl oči navrch hlavy. Kdo to ještě nečetl, přečtěte si to. Stojí to vážně za to.
Hodně hodně hodně dobré.

Lenna, Brno, 6.11.2006

Absolutní trest jsem doslova zhltla přes víkend a to i přesto, že tahle kniha je na můj vkus trochu tlustá. Stálo to ale rozhodně za to. Čtivé, působivé, leckdy šokující. A ještě k fotce autora: je to vážně fešák.

L´hqui, DeeN, 3.11.2006

Velmi zdařilý soubor tématických povídek. Nejen, že se Wallerovi podařilo věrně postihnout prostředí americké justice, čtivě a s velkou dávkou empatie také vykreslil psychické prožívání či spíše muka aktérů jednotlivých trestních kauz. Pan Waller je buď skvělý fabulátor nebo snad musel dobrovolně absolvovat stáž v cele smrti!:o))

DIN, Jihlava, 31.10.2006

Absolutní trest je opravdu napínavé, strhující čtení, které mohu vřele doporučit i opravdovým literárním gurmánům. Pane Wallere, jen tak dál!!!

 Zawadilowa, Zindulkow, 27.10.2006

 

Jednoduše vynikající!

Richard Kraus, Praha, 17.10.2006

Je to velmi zajímavý a nevšední pohled na americkou hrdelní justici. Jednotlivé příběhy jsou nápadité, čtivé, výborně stylisticky napsané, člověk je zhltne jedním dechem. Ač je trest smrti nesmírně závažným tématem, nechybí ani jistá, velmi sympatická dávka černého humoru. Čtenář se navíc dozví spoustu zajímavých a mnohdy netušených věcí např. o elektrickém křesle, plynové komoře, smrtící injekci. Jedním slovem: SUPER

Petr,, 15.10.2006

Originalni vyliceni jedinecnych lidkych osudu - ac s mnohdy zaslouzenym trpkym koncem. Vypraveni ma spad a, i kdyz tema je vetsinou vazne, je lehce okorenene ponekud cernym humorem ;-)


Hlídač dostupnosti Absolutní trest

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: