Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Napětí  ›  Absolutní strach

Absolutní strach

Autor:
Lisa Jackson
Podtitul:
Série New Orleans, 4. díl
Originální název:
Absolute Fear
Překlad:
Petra Pachlová
Série:
New Orleans
Pořadí knihy v dané sérii:
4
Žánr:
Napětí
ISBN:
978-80-7303-651-5
Počet stran:
416
Datum prvního vydání:
15. 10. 2007
Datum vydání dotisku:
19. 09. 2011
Absolutní strach

Popis: Absolutní strach

Naléhavý telefonát od přítele, schůzka na odlehlém místě, přítel v tratolišti krve... To je vše, co si Eve Rennerová pamatuje z osudné noci před třemi měsíci. Než ji zasáhla kulka, v záblesku zahlédla tvář svého milence Colea. Pak už ji pohltila temnota a následně ztráta paměti, díky níž byl Cole propuštěn z vazby pro nedostatek důkazů.


Po návratu domů se Eve snaží nemyslet na minulost, ale série podivných vražd jí to nedovolí. Oběti jsou zabíjeny rituálním způsobem a na tělech mají vytetována čísla, z nichž ovšem policie nedokáže nic odvodit. Jediným pojítkem mezi mrtvými je Nemocnice Panny Marie, bývalá léčebna pro duševně nemocné, v níž působil Evin otec jako primář. Eve tam zná každý pokoj i zatuchlou chodbu a pozvolna začíná tušit, že stará budova skrývá i klíč ke strašlivým vraždám.


Vzpomínky pomalu vyplouvají na povrch, počet obětí stoupá a do mozaiky zločinu zapadá jeden hrůzný dílek za druhým. Eve kdosi sleduje a vábí ji do zchátralé nemocnice, aby odhalila děsivou pravdu skrytou v tamních zdech. Je zřejmé, že onen neznámý člověk čekal na tento okamžik celý život. Je zákeřnější, než si Eve dokáže představit, a je jí blíž, než tuší...

 


Dotaz k produktu Absolutní strach

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lisa Jackson

Lisa Jackson

Photo Shelby Kohler Photography

Lisa Jackson přišla ke spisovatelské profesi čirou náhodou. Nezačala psát proto, aby naplnila své literární ambice, ale aby zaplnila smysluplnou činností volné večery.

Svého rozhodnutí nemusela vskutku nikdy litovat. Každá její novinka se bezprostředně po vydání ocitá na špičce žebříčku nejprodávanějších knih nejen v domovských Spojených státech, ale i ve třicítce dalších zemí.

České překlady vydává nakladatelství DOMINO.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Lisa Jackson umí skvěle vystihnout pocit svírajícího strachu.

26. 05. 2014  |  Recenzoval: Richard Spitzer - Centrum detektivky

Vrah zabíjí oběti, které měly v minulosti co do činění s dnes opuštěnou starou nemocnicí. Jaká tajemství rozpadlá stavba ještě skrývá? V New Orleansu se šíří strach. Podle jakého klíče oběti umírají?

Jednoho večera dostane Eve Rennerová zvláštní telefonát, ve kterém ji žádá o setkání její dávný přítel z dětství, Roy Kajak. Údajně má nějaké důkazy ohledně dřívějšího soudního sporu Evina otce. Ta má přijet sama, do staré rybářské chaty.

Evinu partnerovi Coleovi Dennisovi se to nelíbí. Chce svou přítelkyní doprovodit, ale nakonec se kvůli tomu ošklivě pohádají. Eve jede do chaty uprostřed bažin sama.

Tam nachází Roye mrtvého, s podřezaným hrdlem. Jeho vlastní krví někdo napsal na zeď číslo 212. Šokovaná Eve si uvědomí, že je v chatě ještě někdo, nejspíš vrah. Náhle hledí do tváře Coleovi. Ozve se výstřel a raněná Eve padá k zemi.

O tři měsíce později se zotavuje ze střelného zranění natolik, aby se vrátila z dočasného azylu u své švagrové v Atlantě domů do New Orleansu. Neznámý telefonát ji během cesty informuje, že Colea Dennise právě propustili pro nedostatek důkazů na svobodu. Eve si sice z onoho večera příliš nepamatuje, ale je přesvědčena, že se ji tehdy přítel pokusil zabít a Colea nechce ani vidět. Jenže Cole Dennis je rozhodnut setkat se s Eve stůj co stůj. Navíc na dálnici mladou ženu neustále někdo sleduje.

Absolutní strach je volným pokračováním thrilleru Smrtelný hřích (recenzovali jsme). Předchozí titul však není nutné znát a nemusíte se bát ani vyzrazení pachatele. Americká autorka Lisa Jackson si je moc dobře vědoma toho, že leckterý čtenář se může pídit i po jejích dřívějších knihách.

A to celkem oprávněně. I v tomto napínavém a strhujícím příběhu vše souvisí s více než dvacet let opuštěnou nemocnicí, která v posledních letech svého fungování sloužila jako sanatorium pro duševně choré, za jehož zdmi se děly někdy hodně ošklivé věci a které si dodnes uchovalo některá ze svých temných tajemství.

Opět se setkáváme s detektivem Reubenem Montoyou a jeho starším parťákem Rickem Bentzem. Hrdinka dřívějšího románu Abby Chastainová nyní vystupuje v příběhu jen sporadicky jako Montoyova snoubenka, nicméně děj se i zde odvíjí od příběhu její zavražděné matky Faith.

Odpusť mi,“ zašeptala, ale nedokázala odolat příležitosti, aby se ještě jednou podívala maličkým otvorem, kterým natáhli šňůru ve Faithině pokoji. Když to udělala, zjistila, že se dívá přímo na rudou skvrnu.
Přes barevnou skvrnu najednou přešel stín.
Zalapala po dechu.
Sevřely se jí plíce.
V téhle staré nemocnici je přeci jen ona.
Opravdu?
Ochromil ji strach. Je to jen stín, hra světel. Neznamená to, že je někdo uvnitř.
Přesto ztěžka polkla. Celá ztuhla, nepohnula jediným svalem a napínala uši.
Stín zmizel.

V podstatě máme v rukou poctu starým dobrým prostředkům na vyvolávání strachu u čtenářů, jako jsou vrzající podlahy domů, opuštěná a polorozpadlá zákoutí, duševně vyšinutí pacienti či tajemné telefonáty. Současně však autorka nezapomíná na dnešní trend syrového popisu vražd a zapojení masového vraha, včetně popisů jeho myšlenek a jeho pohledu na příběh. Lisa Jackson umí vystihnout pocity svírajícího strachu stejně efektně jako přírodu jižanské Louisiany, která má v příběhu nezanedbatelné místo.

Co příběh trochu ruší, jsou spisovatelčiny „pozůstatky“ z doby, kdy ještě psala harlekýnské příběhy. Nic proti milostnému motivu v detektivce nebo v thrilleru, ale když už poněkolikáté čtete, jak je Eve vzrušená z toho, jak se Coleovi pod košilí napínají svaly nebo jak Cole donekonečna sexuálně touží po Eve, máte pocit, že je toho tam poněkud nadbytek.

„Neměli bysme. Chci říct… prostě nemůžeme.“
„Hm.“ Znovu ji políbil a úplně se v ní ztrácel. Zavřela oči a nepatrně zasténala. Přes tenké tričko cítil měkké, poddajné svaly jejích zad i jednotlivé obratle. Rukama přejížděl po páteři až dolů, tam k té hladké křivce těsně pod opaskem džínsů.
Krev mu vřela.
V uších mu tepala touha.

Absolutní strach je klasický sequel a bohužel i on trochu podléhá trendu některých autorů (zejména filmových scenáristů), že dvojka musí být „větší, lepší, oslnivější“. Dostane se nám tak větší porce zamotaných vztahů, kdy se nakonec zdá, že je každý s každým nějak příbuzný, což je nejen dost nereálné, ale chvílemi i trochu přehnané či směšné. Ostatně možná proto mě ke konci knihy napadla úprava známého popěvku „Já na bráchu bing, já do sestry bong…“.

Pátá kniha řady New Orleans má sice trochu bizarní příběh, ale to není důvod, proč po ní nesáhnout. Knížku si užijeme my všichni, kdo se rádi bojíme. Kdo rádi čteme o dávných rodinných tajemstvích, máme s hrdiny strach ve zchátralých a ponurých budovách (vděčný objekt staré nemocnice), kdy jim říkáme „Nelez tam!“, ale přitom se už nemůžeme dočkat, až tam budou. Rádi se lekáme a přemýšlíme o každém podezřelém vrznutí prkna v podlaze. Pokud k takovým čtenářům patříte, necháte se do téhle atmosféry, připomínající hororové thrillery ze sedmdesátých či osmdesátých let, vtáhnout a nebudete si lámat hlavu s nějakou pravděpodobností příběhu.

A také to asi nebude vaše poslední hodinka… pardon, kniha od Lisy Jackson. Třeba už díky zajímavému (i když pro někoho možná podivnému) oslímu můstku do další knihy, který se objeví v několika posledních větách románu.

V každém případě by vám tahle dvojka rozhodně neměla k jedničce chybět.


Ukázka z knihy Absolutní strach


Hlídač dostupnosti Absolutní strach

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: