Život té druhé

Autor:
Adele Parks
Originální název:
In Other Woman´s Shoes
Překlad:
Jitka Šišáková
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7303-918-9
Počet stran:
424
Datum prvního vydání:
06. 11. 2013

Kliknutím zvolte variantu

Život té druhé

Popis: Život té druhé

Opravdu si myslíte, že ostatní mají lepší život než vy?

Sestry Evergreenovy byly už od dětství jako voda a oheň. A zůstalo jim to doposud: Martha je vdaná, má dokonalý dům, milovaného manžela, dvě děti a vede spořádaný život, jaký si vždycky představovala. Naproti tomu Eliza bydlí v jednopokojovém bytě s přítelem, který je sice hrozně moc sexy, ale... ale to je asi tak všechno dobré, co o něm může říct. Jinak je nespolehlivý, nepořádný a především nedospělý.

A tak ho jednoho krásného dne Eliza opustí. Shodou okolností to udělá přesně ve chvíli, kdy Marthu opustí její manžel. A teprve tehdy začnou mít obě sestry pocit, že se ocitly na jedné lodi. A co víc: že můžou ochutnat předchozí život té druhé, který jim najednou připadá mnohem lákavější než ten, jaký každá z nich vedla doposud.

Martha najde odvahu navázat vztah, na jaký by se nikdy neodvážila ani pomyslet: vášnivý a nespoutaný. Eliza si naopak hýčká partnerství s mužem, který jí nabízí stálost a jistotu. Možná jim ta změna přinese konečně štěstí. Ale taky možná zjistí, že když jdeme proti vlastní podstatě, lásku to jenom komplikuje.


Dotaz k produktu Život té druhé

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Adele Parks

Adele Parks

Shrňme si tuto britskou autorku v číslech: za třináct let napsala třináct románů, z nichž se vyklubalo třináct bestsellerů. Tady s třináctkami končíme a skáčeme na dvojnásobek: Adeliny knihy vycházejí v šestadvaceti jazycích.

Patří k těm autorkám, které si spřádaly spisovatelské sny už od dětství. Jako důkaz má doma schované sešity, do nichž sepisovala příběhy už na základní škole. Nikomu o nich neřekla, nikomu je nedala přečíst. A v tomto tajnůstkaření pokračovala ještě dlouhou řadu let, i během univerzitních studií a po nich, kdy učila angličtinu a pracovala v reklamní agentuře. Celou tu dobu psala, ale nikdy nenašla dost odvahy, aby svou tvorbu někomu předložila k posouzení. A pak, těsně před třicátými narozeninami, seděla ve dvě v noci v kanceláři a přemýšlela, jaký odstín žluti v inzerci lépe vystihne sluneční svit. "A právě tehdy to přišlo," vzpomíná. "Naprosto přesně si vzpomínám, co mi v té chvíli problesklo hlavou – to se chceš vážně celý život po nocích zaobírat tím, jakou barvu má slunečný den?"

Zlomilo se toho víc: poprvé dala svůj román někomu k posouzení. Nejprve pro jistotu kamarádce. "Pořád jsem si nebyla jistá, jestli je to dobré. Bála jsem se odmítnutí, protože by ve mě nejspíše vytvořilo blok, který by mi znemožnil dále psát – a já psát potřebovala." Vyústění tohoto příběhu je nasnadě. Kamarádka byla nadšená a tak dlouho naléhala, až si Adele našla v Londýně agenta. Ten si přečetl její rukopis a rozeslal ho šesti nakladatelům. Do týdne všichni poslali pochvalný dopis a nabídku k vydání.

To bylo v roce 2000. Adele je dnes označována za královnu britské ženské prózy. Je porotkyní v literárních soutěžích. Je nositelkou literárních cen. Je nositelkou čestného doktorátu. A stále říká: "Nejdůležitější pro mě je, abych i nadále psala knihy, které se čtenářům budou líbit. Nevěnuji se lehkým tématům, nejdu tak docela s hlavním proudem. A hodlám v tom pokračovat."


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Jak znovu objevit svoje já, když je pohřbeno lety každodenních starostí?

30. 01. 2014  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Snad všichni bychom raději to, co má ten druhý. Hezčí vlasy, lepší auto, lepší práci, lepší život. O to výrazněji si to uvědomuje Eliza, která ten lepší život vidí u své sestry. Má šťastné manželství, úžasného manžela, dvě rozkošné děti a Marta vypadá jako prototyp spokojené domácí paničky. Jako rána z čistého nebe se na obě snese rozhodnutí opustit partnera. Jedna dobrovolně, jedna je postavena před rozhodnutí druhého. Co teď?

Eliza vždycky byla tak trochu do větru, nespoutaná, živá a neplánující. Prostě žila každý den tak, jak přišel. S Gregem bývala moc spokojená, ale najednou jí připadá, že to nikam nevede. To, co na něm bylo před lety úžasné je přesně tím, co jí teď vadí. Nepořádek, bezstarostnost a volnost. Snad až na ten úžasný sex. Marta na druhou stranu žije v manželství, o kterém snila. Michaela miluje, vypadá to, že si konečně pořídí její vysněný dům a všechno je tak jak má. Až do chvíle, kdy jí oznámí, že od ní odchází. V ten samý okamžik se k tomu kroku rozhodne i Eliza. Greg ani Marta nechápou co se děje.

Obě sestry Evergreenovy začínají novou etapu života a musí se s ní vyrovnat. Eliza se nastěhuje k Martě, protože ta se hroutí, stejně jako její domeček z karet. To, co znala je pryč a po deseti letech je donucena začít znovu. A Eliza? Ta je rozhodnutá najít si vhodného dospělého a zodpovědného partnera. To ale není tak jednoduché, a přes Martinu snahu dohodit jí někoho ze svých známých, se randění nesetkává s úspěchem. Zato Marta narazí na muže, který jí změní. A možná i její život.

Život té druhé je přesně o těch tužbách, kterými prochází každá žena v určitém období. A také o otázkách. Je to to, co chci? Kam tenhle vztah vlastně směřuje? Nebyla jsem pro něj dost dobrá? Co jsem udělala špatně? Najdu ještě někoho? Byla to chyba? Na všechny tyto otázky hledají Marta i Eliza odpovědi. A mnohdy je pro ně nelehké čelit pravdě, kterou viděli ostatní, ale ony samy ne.

Nezanedbatelnou složku tvoří muži, kteří přicházejí (a odcházejí) do života oběma ženám. Manžel Marty, Michael, je přesně tím typem muže, na kterého by asi žádná z nás nechtěla v životě narazit. Nedej bože si ho vzít. Typ muže, který vidí jen sebe a připadá mu, že starat se o dvě děti, mít navařeno, uklizeno, vyžehleno a uspořádat večeři pro šest přátel není práce. Ne že by si za něco nemohla sama Marta, ale Michael je sobec. Předvídatelný, pracovitý, ale sobec. Neskutečně mě drásalo cokoliv, co vypustil z pusy. Ale bez něj by se asi Marta nedostala tam, kde je.

Eliza i Marta mne neskutečně bavily i rozčilovaly. Občas jsem měl chuť jednu nebo druhou (případně obě naráz) nakopnout do zadku, nebo na ně zařvat, ať se proberou. To třeba ve chvíli Marta zhroucená v slzách žadoní, aby se Michael vrátil. Nebo když Eliza tvrdí Martě, že si s ní Jack jen hraje a že si má uvědomit, že ten milý, krásný a výkonný chlap musí mít nějakou závažnou chybu. Ale zároveň jsem je milovala, když se Eliza snažila starat se Martiny děti, nebo když Marta přesvědčovala Elizu, aby dala Gregovi šanci.

Sice je Život té druhé romantický, ale není přeslazený. Možná to trochu působí jako pohádka pro dospělé, ale i život samotný umí překvapit. A proč ne třeba druhou šancí znovu zažít lásku, pochopení. Znovu objevit své já. To, které zmizelo za každodenními starostmi. Život té druhé je především o nových začátcích, o tom, že je to těžké začít znovu, ale občas nemáme na vybranou a musíme se tomu postavit čelem. A třeba tím získáme něco, o co bychom jinak přišli.

Mimořádné dílo v současné románově tvorbě pro ženy

20. 01. 2014  |  Recenzoval: Pavla

polu s klasikem by se zachtělo říct: „Muška jenom zlatá." Ale skutečně je tak nedostižitelné? Pokud se začtete do nového románu Adele Parksové, zjistíte, že definice štěstí je složitá. A pro každého člověka jiná.

Kniha vypráví příběh dvou sester – Marty a Elizy, které jsou si navzájem nepodobné, jak jen členové jedné rodiny mohou být. Marta vede dokonalý život, má hodného manžela, dvě krásné děti a vysněný dům. Oproti tomu Eliza žije s přítelem již čtyři roky a má pocit, že se jejich vztah nikam neposouvá. A ona by chtěla víc. Chtěla by být tak trochu jako Marta. Ta se má přece dobře, ne?

Ostatně sama Marta si to myslela také, dokud nedostala studenou sprchu. Její manžel, jistota, přítel a ochránce jí jednoho poklidného večera oznámil, že od ní odchází. Navždy. A bez jediného rozumného slůvka vysvětlení jí zmizel ze života.

Do toho Marta sama sebe slyšela, jak mu vykládá o pařížském Disneylandu. Michael ze sebe vyštěkl podivný zvuk, asi jako podrážděný lachtan, a zaryčel, že s ní nedokáže strávit ani sedm hodin, natož sedm dní! Teď opravdu ne! A ona se zase slyšela, jak na něj křičí, že s ní těch sedm dní strávit musí, protože je jeho manželka, jeho manželka, jeho manželka!
On zopakoval, že chce rozvod. Že ho Marta celé ty měsíce vůbec neposlouchá. A ona opakovala, že je jeho manželka. Pokrčil rameny a soucitně se ušklíbl.

Oběma ženám se sesype svět, v nějž věřily. Eliza se po rozchodu s nedospělým partnerem nastěhuje k Martě a pomáhá jí vybřednout z nejhorších dnů jejího dospělého života. Ale Marta postupně zjišťuje, že ne vždycky je všechno tak, jak se zdá. Že sice ztratila manžela, ale našla něco důležitějšího – sebe samu.

Adele Parks rozhodně patří k autorkám, které si zaslouží pozornost. Její kniha je napsána velmi citlivě a srozumitelně. Naprosto chápete, v jakém stavu se hlavní hrdinky nalézají. Dokonale vám popíše nejen jejich citový svět, ale i ten okolní. Přímo vidíte ulice Londýna i New Yorku. Cítíte vůni květin a slyšíte pleskání dešťových kapek.

Neváhala bych říct, že v současné románové tvorbě pro ženy se jedná o mimořádné dílo. Výtečně se pohybuje mezi jednotlivými postavami, přestože jim nevěnuje přímo jednotlivé kapitoly. Jejich životy se prolínají, doplňují a dotváří tím celek, který vás překvapí. Jako sám život.

Určitě je také na místě vyzdvihnout práci českého týmu, pracujícího na vydání. Jedná se o první „českou" knihu Parksové, proto je určitě dobře, že překladatelka i korektorka odvedly perfektní práci, v díle nejsou překlepy ani chyby, jednotný je i systém psaní jmen.
Život té druhé je výborná kniha, která se čte jedním dechem. Pobaví, rozněžní, rozesmutní. A tak by to mělo být, neboť dobrá kniha musí působit na čtenářovy emoce.


Převzato z http://www.vaseliteratura.cz/recenze/pro-dospele/3813-zivot-te-druhe.html

Skvělý román o dvou sestrách, které hledají své pravé já.

18. 01. 2014  |  Recenzoval: Roxanne

Život té druhé je další kniha z edice Inteligentní romány pro inteligentní ženy, kterou jsem si postupem času stihla oblíbit. Žádná mě z této edice ještě nezklamala a s radostí mohu říci, že tato také ne. Chvílemi mi sice přišla trošku podobná jiné, ale přesto jsem si čtení užila.

Martha a Eliza jsou opravdu naprosto odlišné, ale přesto se mají rádi a pravidelně se navštěvují. Jsou to nejlepší kamarádky, přestože obě vrtí hlavami nad způsobem života té druhé. Jenže Marthy zdánlivě dokonalý život má své chybičky, které nejsou vidět na první pohled, a ani sama Martha si jich nebyla vědoma, dokud ji její manžel nesdělil šokující zprávu. Chce se odstěhovat. Opustit ji. Eliza v ten samý den sdělí stejnou zprávu svému příteli, který si myslel, že je všechno báječné a perfektní. Eliza ale už nechce žít v malém bytě se spoustou nepořádku, chce začít vést podobný život jako její sestra, která ho zrovna začíná mít po krk.


Opravdu si myslíte, že ostatní mají lepší život než vy?

Kniha je rozdělená do jednotlivých měsíců, a po kapitolách se střídá pohled Marthy a Elizy. Musím uznat, že absolutně nechápu myšlenkové pochody Elizy. Opustit svého přítele, kterého miluje jen proto, že chce změnit svůj životní styl? To přece trošku nedává smysl ne? Částečně i proto, jsem si oblíbila víc Marthu, která konečně našla odvahu a odpoutala se od svého všedního, nudného života, který si Eliza právě snažila budovat, takže je asi jasné jaké kapitoly byly o trošku zajímavější a zábavnější.

Když čtu nějakou knihu, tak si samozřejmě přeji, aby vše skončilo se šťastným koncem, ale když pak autorka napíše konec, který se zdá být jako vytržený z pohádky, tak to celému příběhu ubere na reálnosti. což je škoda. U této knihy už jsem opravdu čekala jenom na větu: "A žili spolu šťastně až do smrti."

Jak už jsem zmiňovala, tak mi Život té druhé chvílemi připomínal jinou knihu z této edice. Mluvím o knize Co je tvoje je i moje, kterou jsem četla nedávno. I v tomto příběhu jde o dvě sestry, které jsou rozdílné jako den a noc. Jedna zodpovědná se zdánlivě dokonalým životem, a druhá, která si není úplně jistá co si počít. Přesto oběma knihám zůstala jistá jedinečnost, kterou knihám darovaly autorky svým stylem psaní.

Život té druhé je skvělý román o svou sestrách, které hledají své pravé já. Příběh jedná o skutečném životě, podle čehož to samozřejmě vždy nevypadalo, ale jako celek je kniha uvěřitelná a reálná. Martha i Eliza v průběhu příběhu projdou takovou změnou osobnosti, že byste je skoro nepoznali. Nechybí vtipné, romantické ani smutné prvky a já dávám knize krásné čtyři hvězdičky, které si podle mého názoru určitě zaslouží. Kniha je napínavá, ale přitom poslouží jako krásná oddychovka u které můžete vypnout a vžít se do života Marthy nebo Elizy.

Na konci této knihy možná poznáte sami sebe.

21. 12. 2013  |  Recenzoval: Bastera

Myslíte si, že život Vaší sestry je lepší než ten Váš? Myslí si Vaše sestra, že nic lepšího než svůj život si nemohla přát? A co když to tak vůbec není? Co když Váš chaotický a trochu nezodpovědný život je lepší než život ve zlaté kleci? K tomu musíte dospět samy a nebude to zrovna lehké.

Marta a Eliza. Dvě sestry a přitom tolik rozdílné. Marta žije spokojeným životem ve své krásné zlaté kleci. Má dvě krásné děti, milujícího manžela, spousty přátel, velkou dávku zodpovědnosti a domácnost a život jako ze škatulky. Eliza si žije svůj nevázaný život s přítelem Gregem, který je sice strašně sexy a vtipný, ale jinak nezodpovědný bordelář a navíc věčně bez peněz. Eliza se jednoho dne rozhodne, že už jí tikají biologické hodiny a že je na čase si vzít příklad ze své sestry-najít někoho zodpovědného s jistým příjmem a usadit se.

Jenže její i Marty iluze o šťastném životě berou za své. Manžel Michael Martu opustil. Už ji nemiluje. Není spokojený. Marta se hroutí, vše co do té doby považovala za ideální život je během pár minut pryč. Eliza je nešťastná, konečně se rozhodla začít žít odpovědně a dospěle a i její představa dokonalého manželství se hroutí. Pomáhá Martě, radí jí, jak překonat bolest a Marta se po několik týdnech pláče, doprošování, hádek, vzteku si začíná uvědomovat, že to vlastně až tak dokonalý život nebyl. A Michael ani nebyl ideální manžel. O všechno se starala ona, o děti, domácnost, přátele, hostiny, nikde nesměl být bordel a musela se chovat zodpovědně a přiměřeně. Vždy jen čekala, až se Michael vrátí unavený z práce. S ničím ji nepomohl spíše naopak. Poté se Marta seznámí s Jackem a začíná si konečně také užívat života. Postupně zjišťuje, že ve se jí její život ve skutečnosti zase až tak nelíbil, že až teprve teď se začíná cítit svá. Mluví sprostě a dělá věci, které by dřív nikdy neudělala. Užívá si přátelství s benefity. A nediví se, co Eliza na tomhle způsobu života viděla.

Eliza se pro změnu snaží najít toho pravého muže, který bude zodpovědný a bude mít stálý příjem, ale bude také pěkný a zábavný. Promlouvá Martě do duše, ať neblázní, že se to k ní nehodí, rozmlouvá jí Jacka, protože jí přece musí také zklamat, nevěří, že se Marta do něj nezamiluje a bude to brát jen nezávazně. Obě postupně hledají a nalézají zpět své pravé já a svůj život.

Kniha o životě, lásce a hledání svého já. Střídavě jsme měli možnost sledovat vývoj Marty i Elizy a společně s nimi další postavy. Všechny kromě Michaela mi byly sympatické. Každá měla své kladné i stinné stránky. Každá si musela projít svým vývojem, aby nalezla to, co opravdu chce. Chvilku jste na ně nadávali, chvíli je litovali, chvíli se s nimi smáli. Nejlepší byli rodiče Marty a Elizy, mít takové rodiče by chtěl asi každý z nás, nabízeli svou pomoc, ale nenutili jim jí, byli tam vždy pro ně a ačkoliv byly obě sestry rozdílné, obě měli stejně rádi.

Kniha o životě dvou sester, které se snaží najít své právě já. Místy možná trošku přibarvené a sem tam nějaká chybka, ale celkově uvěřitelné. Nejde o žádnou červenou knihovnu, ale o život jako takový a samozřejmě nechybí ani velká dávka britského humoru. Postavy se vyvíjely po celou dobu knihy a velmi jsem si každou svým způsobem oblíbila. Chcete se pobavit a zároveň si ujasnit, co od života chcete? Myslíte si, že Váš život stojí za starou bačkoru a někdo se má lépe? Pak si přečtěte tuto knihu, možná na jejím konci poznáte sami sebe.

Kniha, která není přeslazená a nepostrádá vtip.

25. 11. 2013  |  Recenzoval: Knihomilka

Marta a Eliza. Dvě sestry, každá je jiná. Marta je dokonalá stepfordská panička s přesně nalinkovaným životem. Dvě nádherné děti, milující manžel, na obzoru vysněný dům.... co víc by si mohla žena přát? Eliza to má jinak. Malý byteček, kde je pořád binec, bohémský přítel a touha po jiném životě. Elize se líbí, jak žije její sestra. Chtěla by děti. Jenže její partner na tohle vůbec nemyslí. Eliza ho tedy pouští k vodě a stěhuje se k sestře.

Ve stejnou dobu Martě její muž oznámí, že od rodiny odchází.

Co teď sestry čeká? Mají možnost zkusit si život té druhé. Marta se bezhlavě pouští do milostného dobrodružství a Eliza se stará o neteř a synovce. Mezitím hledá potencionálního tatínka pro své vlastní dítě.

Role obou mladých žen se obrátily. Eliza se zklidnila a přišla na to, že jí bývalý přítel vlastně chybí. A Marta? Z ušlápnuté puťky se mění v sexy dračici, která zjistí, že manželův odchod je to nejlepší, co ji mohlo potkat. Jak obě sestry využijí nové příležitosti, které jim život dává? O tom vypráví román, ve kterém nechybí láska, romantika ani humor. Autorka se nevyhýbá ani sexuálním scénám, které v knihách nemám ráda, protože je málokdo umí vystihnout tak, aby se člověk neklátil smíchy. Adele Parks se s nimi vyrovnala docela dobře.
Eliza mi byla více sympatičtější než Marta. Na ní se mi nelíbilo, jak se doprošovala manžela - než si uvědomila, že na světě není jen on :-).
Mám ráda knížky britských a irských autorek, které nejsou moc přeslazené a nepostrádají vtip a humor. V poslední době navíc vyhledávám čtení spíše odpočinkové, takže mi tahle knížka vyloženě sedla. Velké plus má i obálka, která se mi zalíbila na první pohled.


http://knihomilka.blogspot.cz/2013/11/zivot-te-druhe.html


Ukázka z knihy Život té druhé