Ten, kdo odešel

Autor:
Lucy Dawson
Originální název:
The One That Got Away
Překlad:
Dita Kelbelová
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7498-067-1
Počet stran:
336
Datum prvního vydání:
25. 02. 2015

Kliknutím zvolte variantu

Ten, kdo odešel

Popis: Ten, kdo odešel

Po přečtení této knihy už pro vás Facebook nikdy nebude stejný jako dřív.

Molly Greeneová má všechny důvody být se svým životem spokojená. Nechce nic měnit. Chce, aby všechno zůstalo tak, jak je.

Její manžel Dan má jiný názor. Rád by založil rodinu, ale Molly se na to necítí připravená. Neschopnost učinit tak zásadní rozhodnutí začne nahlodávat doposud fungující vztah. Rozčarování narůstá na obou stranách...

V náhlém hnutí mysli se Molly rozhodne pro malou revoltu: pošle zprávu bývalému příteli. Co na tom, že nezávazně pozdravíte člověka, se kterým jste pár let sdíleli život? Jste přece dospělí a víte, co děláte. Nebo si to aspoň myslíte.

Molly svého unáhleného činu okamžitě lituje. To ovšem ještě netuší, jakou lavinu událostí ona zdánlivě nevinná zpráva spustí. Z Mollyina poklidného života se postupně stává peklo...


Dotaz k produktu Ten, kdo odešel

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lucy Dawson

Lucy Dawson

Britská spisovatelka Lucy Dawson vyvrací domněnku, že román napsaný ženou pro ženy je lehké odpočinkové čtení se šťastným koncem. Její knihy jsou totiž přesně opačné: každou z nich se táhne temná dějová linka a po dočtení poslední strany se budete cítit všelijak, jen ne radostně.

Lucyini hrdinové zažívají věci, které se můžou stát každému z nás. Stačí však docela málo a zprvu banální situace se zamotá do neřešitelné změti. Člověk pak stojí a diví se: opravdu se tohle všechno děje právě mně? A jak se to vlastně mohlo stát? Kdy se to zvrtlo? A jestli někdo umí bravurně vystihnout pozvolný posun od "normálního k šílenému", pak je to nepochybně Lucy Dawson.

 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Když pochopíte, co se vám celou dobu odehrávalo před nosem...

24. 03. 2015  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

„Co dokáže způsobit obyčejné “ahoj” odeslané na Facebooku si Molly nedokáže ani představit. Vždyť je šťastně vdaná, má milujícího manžela, skvělé kamarádky, dobrou práci a minulost nechala minulostí. V jeden okamžik se všechno zdá být skvělé a v další se na ní valí lavina, která ji může zničit. A stačilo k tomu tak málo. Jednoduchá otázka, která nabourá Mollyinu sebejistotu a pevnou půdu pod nohama.

Molly si vždycky představovala jak se vdá, bude mít děti a šťastnou rodinu. S Danem by tohle všechno mohla mít, jenže se zdá, že každý chce něco jiného. Dan by opravdu rád co nejdříve založil rodinu, ale Molly má pořád hromadu argumentů, proč ne zrovna teď, až Dan vyrukuje s otázkou, zda vůbec děti chce. Molly si uvědomuje, že nikdy nepřemýšlela nad tím, že by děti vůbec neměla, ale najednou si není tak úplně jistá, zda vlastně o to stojí. Zda je ochotna vzdát se svobody a volnosti. V okamžiku, kdy si není jista sama sebou se pouští na tenký led sociálních sítí a navazuje kontakt s bývalým přítelem Leem.


Říct někomu ahoj a zeptat se jak se mu po letech vede není nic špatného. A vlastně každý žije někde jinde, každý má svou rodinu, tak co by se mohlo stát. Jenže Leo se zčistajasna objevuje v hotelu, kde je Molly na konferenci a všechno se začíná komplikovat. Ačkoli ví, že by už neměla pít, dá si s ním ještě několik skleniček a ráno se probouzí s pocitem, že se něco stalo. A postupně si vybavuje útržky, které ji dovedou k děsivému zjištění ve kterém ji Leo po telefonu ujistí. Možnost, že by s Leem otěhotněla ji děsí ještě víc, než že byla Danovi nevěrná. A i když na to chce zapomenout, Leo má o jejich budoucnosti zcela jinou, jasnou představu. Rozhodně nenechá Molly jen tak odejít.

Hlavní postavy románu Ten, kdo odešel jsou úplně normální lidé. Molly, Dan, Mollyiny kamarádky Joss a Bec, kolegové, její rodiče a sourozenci, Danova rodina, Leo. S každým z nich jste se v životě nejspíš už potkali. O to víc si při čtení budete uvědomovat reálnost a hrůznost celé situace. Jak snadno se dá manipulovat s druhými, jak je dostat na samé dno a vyvolat v nich pocit paranoie. Zároveň se ukazuje, že komunikace je mnohdy to nejzásadnější, protože i drobné nedorozumění se může stát tím posledním hřebíčkem do rakve.

Spisovatelka Lucy Dawson si vybírá témata, která na první pohled vypadají jako klišé. V jejím podání k tomu mají ale opravdu hodně daleko. V knize Ten, kdo odešel se zaměřila na rozdílné představy o manželství a rodičovství napříč generacemi i v rámci stejné věkové skupiny s rozdílným rodinným zázemím. Ukazuje prstem na problematiku a nebezpečnost sociálních sítí a aplikací, které dokáží váš život změnit v noční můru. A především zacílila na psychický teror, soustavné citové vydírání a vyhrožování. Stačí jeden úplný výpadek paměti a někdo si s vámi může pěkně pohrát.

K autorčinu stylu psaní jsem přičichla už v knize Milenka mého muže, nicméně v románu Ten, kdo odešel předčila všechna má očekávání. Nesnaží se o drastické neuvěřitelné zvraty, přesto dokáže s dějem zamávat tak, že jsem zůstala jen v němém úžasu. Hlavně proto, že to všechno dávalo absolutní smysl. A na úplném konci pochopíte, co všechno se vám odehrávalo přímo před nosem. Pro některé tato kniha může být popostrčením k tomu přestat se bát, útrpně vyčkávat a začít jednat.

Ta kniha je děsivá, protože tohle se klidně může stát. A pak už můžete jen doufat, že to dobře dopadne.

16. 03. 2015  |  Recenzoval: Charmedka

Něco ke knize
Molly je naprosto spokojená. Má dobrou práci, skvělé kamarádky, ale hlavně spokojené manželství. Dan je pro ni určitě ten pravý a jejich vztah je naprosto dokonalý, nic by určitě Molly neměnila.
Jenže Dan začíná toužit po dítěti. Všichni kolem, kolegové, přátelé a známí mají děti, nebo je čekají a Dan netouží po ničem jiném, než aby Molly otěhotněla. Jenže Molly při představě, že by měli dítě, začíná panikařit. Ne, že by nechtěla, jen se ještě necítí připravená. Když se o dětech začne zmiňovat i její tchán, Molly rupnou nervy a stále více pociťuje zoufalost a strach. Její dokonalý vztah začíná mít trhliny a hovory o dítěti vedou pouze k hádkám.

Když se Molly její kamarádka zmíní, že na facebooku narazila na jejího bývalého přítele, nejprve ji to nechává chladnou, ale nakonec ji to nedá a odešle mu zprávu. Hned jak to udělá, začne toho Molly litovat. Zprávy přibývají a je stále jasnější, že tohle byla jedna velká chyba, která může změnit její život.


Vydání
Musím se zmínit o obálce, která se Dominu opravdu povedla. V podstatě ladí s předchozí knihou od Lucy Dawson, Milenka mého muže. Líbí se mi a určitě by mě zaujala v knihkupectví.


Moje hodnocení a dojmy
Na knihu Ten, kdo odešel jsem se opravdu hodně těšila. Vlastně mě vždy zaujme hodně knih, které vydává Domino v edici románů pro ženy. Ty knihy jsou kvalitní, čtivé a nejedná se pouze o zamilované románky. Ale to už jsem párkrát zmiňovala, tak asi nemá cenu to opakovat a neustále se nad těmi knihami rozplývat.

Od Lucy Dawson jsem ještě nic nečetla, přitom minulý rok ji vyšla kniha Milenka mého muže. Po přečtení téhle knihy si předchozí určitě musím přečíst. Věřím, že bude stejně tak skvělá jako tahle.

Kniha mě chytla už od začátku. Molly je opravdu sympatická, i když někdy hysterická a občas jedná pitomě, tak jsem si ji oblíbila. Má skvělý smysl pro ironii, je chytrá a rozumná, bohužel i trošku naivní. Docela i chápu její strach mít dítě, zvlášť když na ní všichni tlačí, je jasné, že se pak cítí v pasti a panikaří. V knize je krásně vidět, jak vztah nemůže fungovat, když dva nekomunikují nebo komunikují špatně či každý chce něco jiného. Dan dítě chce a sobecky si za tím stojí, zatímco Molly uvnitř panikaří a vznikají mezi nimi akorát problémy. Když se na scéně objeví expřítel Molly, vše se akorát zhorší.

Těžko ale říct, zda jsem stála na straně Molly nebo Dana. Chápu Molly, že jí nový život děsí, zvláště když se Molly dostane do společnosti matek, které si akorát stěžují. Dyť to vypadá jako horor mít dítě. Zároveň ale chápu Dana, že chce založit rodinu. Přece jen, je jim přes třicet a věk na dítě mají.

Kniha je čtivá, chytla mě od první stránky a já s napětím sledovala, jak se bude celý příběh dál vyvíjet. Nechci spoilerovat, ale záležitost s expřítelem Molly je vážně zajímavá a já hltala její vývoj. Zároveň to ale bylo děsivé, protože se jedná o něco, co se klidně může stát a vy jen můžete doufat, že to dobře dopadne.

Knihu rozhodně doporučuji a doufám, že vyjdou i další knihy od této autorky.


Ukázka z knihy Ten, kdo odešel