Teď už tě vidím

Autor:
Nicole C. Kearová
Originální název:
Now I See You
Překlad:
Jitka Šišáková
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7498-090-9
Počet stran:
320
Datum prvního vydání:
30. 09. 2015

Kliknutím zvolte variantu

Teď už tě vidím

Popis: Teď už tě vidím

Podívat se pravdě do očí může být zatraceně těžké, když člověk ztrácí zrak.

Nicole bylo devatenáct let, když si vyslechla zdrcující diagnózu: má nevyléčitelnou oční chorobu, která ji do deseti let připraví o zrak. Na takovouto zprávu se dá zareagovat v zásadě dvěma způsoby: rozumně, nebo nerozumně. V prvním případě člověk uposlechne lékařových rad a zodpovědně se připravuje na život v temnotě. Nicole ale nemá nic takového v úmyslu.

Nikomu nic neřekne a dál žije tak, jako by žádná budoucnost neexistovala. Nechá svým životem projít několik mužů, zapíše se do cirkusové školy a procestuje spoustu zemí. Od lehkovážného bytí začne upouštět, teprve když se zamiluje a založí rodinu. Tehdy už navíc pro ni není tak snadné předstírat, že se nic neděje, protože svět před jejíma očima je čím dál rozmlženější.

Postupující nemoc ji nakonec přinutí vyjít s pravdou ven. Není to pro ni snadné, ale ani sebevětší vztek na nespravedlnost osudu nemůže Nicole ochránit před pravdou, které se celé roky snažila vyhýbat. Ale kdo ví... Možná je to právě naopak. Možná se jí nakonec uleví, když konečně najde odvahu podívat se pravdě do očí.


Dotaz k produktu Teď už tě vidím

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Nicole C. Kearová

Nicole C. Kearová

Nicole C. Kearová, Newyorčanka tělem i duší, původně ani neměla v úmyslu stát se spisovatelkou. Jako malá holka snila o tom, že bude slavná divadelní a hollywoodská herečka, a proto, když začala mít nad svým životem dostatečnou kontrolu, se rozhodla studovat na Yale angličtinu a divadelní vědu. Postupně získávala angažmá ve školních i mimoškolních divadelních souborech, psala diplomovou práci, chystala se nastoupit na magisterské studium na Kolumbijské univerzitě, ale najednou se jí v devatenácti letech všechny tyto sny a naděje zhroutily, jelikož se při běžném očním vyšetření dozvěděla, že trpí pigmentovou degenerací sítnice (Retinitis Pigmentosa), postupně se jí zužuje zorné pole a jednoho dne nenávratně oslepne.

Po tomto zjištění samozřejmě Kearová musela naprosto změnit svůj způsob života, se svými sny se rozloučit, i když nechtěla, a o tomto martyriu se nakonec rozhodla již z trochu povzneseného a smířenějšího pohledu třicátnice napsat román nebo lépe řečeno memoáry, jak říká knize sama autorka. Nyní Kearová stále žije v Brooklynu se svým manželem a třemi dětmi, pracuje na knižní sérii pro děti s názvem The Fix-It Friends, pravidelně přispívá svými esejemi do periodik New York Times, Good Housekeeping nebo Psychology Today a vyučuje kreativní psaní na NYU School of Professional Studies.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Za mě velký palec nahoru a plných 100 %!

02. 11. 2015  |  Recenzoval: Knižní večírek

Edice Inteligentních románů pro inteligentní ženy, kterou od roku 2012 vydává nakladatelství Domino, se rozrostla o další titul. Tentokrát majitelka nakladatelství, paní Karin Lednická, vsadila na Nicole C. Kear a její autobiografický román Teď už tě vidím. Má 318 stránek a krásnou červenou obálku. To ale není všechno... tahle kniha v sobě totiž skrývá neobyčejně silný (a přitom úsměvný) příběh....

Jak už jsem zmínila, jedná se o autobiografii, což jinými slovy znamená, že hlavní hrdinkou je sama autorka, která popisuje to, kam ji život zavanul...
Poprvé se s ní setkáváme o prázdninách, mezi druhákem a třeťákem. Nicole je toho času studentkou divadelní školy a právě si prošla smutným rozchodem se svou první láskou - Žabákem. Nechápejte to špatně - pochopitelně chodila s klukem - jen měl příliš hubené nohy, a tak ho babička Nicole překřtila na Žabáka. Což se kupodivu ujalo... :-)
Nicole už v té době nosí kontaktní čočky a jednou, při běžné kontrole, ji její oční lékařka pošle na vyšetření, kterému se běžné říká "čistě pro jistotu." Jenže se ukáže, že v případě Nicole to čistě pro jistotu nebylo - doktor Hall totiž odhalí šokující diagnózu - degenerativní onemocnění sítnice. Tahle dědičná choroba, (kterou ale v rodině Nicole nikdo jaktěživ neměl) v praxi znamená jediné. Nejpozději za deset let oslepne. Úplně...

Umíte si to představit? Co byste v takovém případě dělali? Pokud čekáte, že se Nicole zhroutí, případně začne svůj život přizpůsobovat "období v temnotě," mýlíte se.
Tahle sympaťačka dál "jede na plný plyn..." A to i přesto, že jak roky ubíhají, je to stále těžší a těžší... zvlášť, když o její chorobě ví jen nejbližší rodina...

Musím říct, že tahle kniha mě opravdu překvapila. Když jsem zjistila, že se jedná o autobiografický román, tak nějak jsem byla na rozpacích. Bála jsem se, že to bude příliš suché - asi jako knížky z povinné četby. Ale protože Edice inteligentních románů je moje oblíbená, zvědavost byla nakonec silnější... a já tomuhle románu dala šanci. A musím konstatovat jediné - díkybohu za to.

Knížka s názvem Teď už tě vidím je totiž úžasná a Nicole mi byla sympatická od první stránky. Zatímco její rodina se po vyřknutí "osudné diagnózy" zhroutila, nadějná mladá herečka naopak začala "žít naplno," vědomě přitom ignorujíc rady lékařů i svých nejbližších.
Prokázala přitom obrovskou odvahu a já ji nesmírně obdivuji. Celý svůj dosavadní život se totiž řídí heslem: "Nejde to? Já Vám ukážu, že to jde..." a takových lidí moc není.
Ze své diagnózy si zkrátka nesedla na zadek - přistoupila k ní jako k jedné velké výzvě. Už jako teenager si začala plnit sny... a pokračuje v tom i jako slepá.

A navíc má obrovský vypravěčský talent! Román Teď už tě vidím je totiž doslova mistrně napsaný. Velice mile a vtipně - a překvapivě svižně. Rozhodně se nedá říct, že by se Nicole vyžívala ve zdlouhavém popisu. Koneckonců román má jen něco málo přes tři sta stránek a my s hrdinkou prožijeme přes deset let... to si myslím, že mluví za vše.

Musím říct, že v knize Teď už tě vidím se objevilo hned několik pasáží, u kterých jsem se doslova "smála nahlas." Nicole se totiž umí na svůj život dívat s velikým nadhledem a obrovskou dávkou humoru... ani chvíli se nelitovala.
Na druhou stranu se dobrovolně přiznávám, že teprve při čtení této knihy jsem si uvědomila, s jakými peripetiemi se denně potýkají lidé s onemocněními zraku. I obyčejné přecházení silnice, krájení zeleniny, nebo večírek ve špatně osvětleném baru může být problém...

Suma sumárum: Román Teď už tě vidím je silným a nezapomenutelným příběhem a ukázkou, jak daleko můžete dojít, pokud se rozhodnete s nepřízní osudu bojovat. Je to kniha plná odhodlání, naděje a chuti do života... kniha, kterou stojí za to si přečíst.

Za mě velký palec nahoru a plných 100 %. Strašně ráda bych se s Nicole jednou setkala... je to skvělá žena.

Smekám klobouk před autorkou

30. 10. 2015  |  Recenzoval: Knihomilka

Asi všichni bereme jako samozřejmost, že vidíme. Že by to mohlo být jinak si raději nepřipouštíme.
Nicole to štěstí nemá. Trpí degenerativní oční nemocí, díky které do pár let přijde o zrak. Je vůbec člověk schopný připravit se na takovou prognózu? Přijmout ji a dělat, že se nic neděje?

Hrdinka autobiografického románu na to jde po svém. Rozhodne se, že kromě nejbližších příbuzných o své nemoci neřekne živé duši. A to taky dodrží. Zároveň se vrhá do téměř šílených dobrodružství, aby tak trochu obelstila osud. Cestuje, studuje cirkusáckou školu a miluje toho, kdo se zrovna namane.

S postupem času je těžší udržet zdání, že je všechno v pořádku. Nicole sice žije tak, jako dřív, ale svou nemoc neošálí. Začíná to drobnými problémy, které zpočátku působí roztomile, ale Nicole ztrpčují život. Jízda autem, čtení etiket v obchodě nebo nápisů je pro ni doslova noční můrou. Věčně naráží do nábytku i do lidí. Jak dlouho se to dá vydržet, aniž by se člověk prozradil?
Když Nicole potká Davida, se kterým se plánuje usadit, vyvstává otázka, co bude dál. Co jejich děti? Zdědí tuto nemoc po své matce? A může těhotenství zhoršit Nicolin zdravotní stav?

Tahle knížka je až děsivě upřímná. Autorka a zároveň i hrdinka nám servíruje svůj osobní příběh bez příkras, zato s ohromnou dávkou humoru a sebeironie. Zároveň ukazuje, jak se slepota, byť "jen" částečná, stává i společenským problémem. Až při čtení jsem si uvědomila, jak je při vidění důležité zorné pole. Že když ho máme zúžené i z jen malé části, je to problém.

Možná vám Nicole může připadat lehkomyslná a říkáte si, proč neposlouchá lékaře a nepřipravuje se na to, že jednou nic neuvidí. Ale ruku na srdce - kdo z nás ví předem, jak by se zachoval? Kdo by si nechtěl uchovat aspoň trochu volnosti než se začne po světě prohánět s bílou holí?
V rámci pracovního vzdělávání jsem měla možnost vyzkoušet si, jaké je to být nevidomá. A řeknu vám - smekám. Smekám klobouk před lidmi, kteří se musí v životě obejít bez jednoho ze základních smyslů.
Stejný obdiv patří i autorce románu Teď už tě vidím za odvahu a upřímnost, se kterou nám svůj životní příběh naservírovala.

Tato kniha je dojemná i vtipná zároveň

28. 10. 2015  |  Recenzoval: Charmedka

Něco ke knize
Nicole je typická devatenáctiletá holka. Má v plánu studovat, časem založit rodinu a mít děti. V dětství byla trochu nemotorná, neustále do něčeho vrážela a to dělá vlastně i teď, navíc hůře vidí na dálku. Ale nešikovných je přece spousta lidí.

Při běžné oční kontrole se ale dozví, že trpí degenerativní chorobou sítnice a právě ta vysvětluje její nešikovnost, horší vidění v noci a další problémy ze zrakem. Bohužel neexistuje léčba a je jisté, že přibližně do deseti let Nicole oslepne. Lékařem jí je doporučeno, aby už teď na chorobu myslela a přizpůsobila jí svůj život.

Nicole se s problémem svěří pouze nejbližší rodině. Místo toho, aby se psychicky zhroutila a rovnou se vzdala, začne si život maximálně užívat. Přihlásí se do cirkusové školy, začne cestovat a muže střídat až v době, kdy se zamiluje do Davida a založí rodinu. Nemoc jí v dětech nebrání, avšak postupem času se jí zrak zhoršuje a Nicole si odmítá přiznat, že potřebuje pomoc.


Moje hodnocení a dojmy
U této knihy jsem hodně dlouho váhala, zda si jí vůbec chci přečíst, nebo ne. Bylo mi jasné, že to bude zřejmě pořádný doják, na druhou stranu jsem čekala nudný a zdlouhavý příběh o tom, jak Nicole postupně slepne. Hodně jsem se spletla a jsem ráda, že jsem se nakonec pro knihu rozhodla.

Příběh začíná prologem, což je vlastně konec knih, takže hned víte, jak kniha dopadne, ale to mi vůbec nevadilo. Ono to vlastně bylo zřejmé a prolog Vás spíše navnadí k tomu, aby jste se dozvěděli, jak to začalo. Před každou kapitolou máte rady typu jak říct ostatním, že oslepnete, jak chodit na procházky, péče o dítě a další. Vždy to souvisí s následující kapitolou.

Kniha je vzpomínkový román neboli memoár. Autorka knihy Nicole C. Kear je hlavní postavou. O to více je kniha dojemná a vy se do ní lépe vcítíte, jelikož se jedná o pravdivý příběh.

Kniha je psána hodně s nadhledem. Hlavní hrdinka má skvělý smysl pro humor, cit pro sarkasmus a právě tímto stylem přistupuje k celé nemoci. I když je jasné, že je to někdy těžké a nemoc ji omezuje, vtip si snaží udržet a hlavně se snaží zůstat samostatná, nechce, aby ji lidé litovali a dívali se na ní jako na chudinku.

Tohle mi na ní ale trošku vadilo. O své nemoci řekla pouze nejbližším a samozřejmě manželovi. Od přátel se postupem času pomalu odřízla kvůli tomu, že zrak se jí zhoršoval a aby nic nemusela říkat, tak raději přerušila styky. S Davidem si pořídili i děti a jelikož už u druhého viděla opravdu zle, tak i na hřišti dělá Nicole problém obě děti uhlídat a nemožné je sledovat. A jelikož je paličatá, tak i když se naskytne problém, tak si o pomoc neřekne.

Na jednu stranu si zaslouží obdiv, nechce litovat a chce zůstat schopná se o vše postarat sama. Na tu druhou si ale myslím, že kdyby se o nemoci zmínila, hodně by ji to život zjednodušilo.

Příběh je to hodně smutný, bez zraku určitě život mnohem složitější. Kniha je ale napsána opravdu s nadhledem, takže je to milý, dojemný, vtipný a smutný zároveň. Nicole je neskutečně silná, život nevzdala a užívala si ho, i když jí hodil klacky pod nohy. Pokud máte rády podobné knihy, určitě po téhle sáhněte.


Ukázka z knihy Teď už tě vidím