Tady a teď

Autor:
Adele Parks
Originální název:
The State We're In
Překlad:
Jitka Šišáková
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7498-037-4
Počet stran:
472
Datum prvního vydání:
12. 11. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Tady a teď

Popis: Tady a teď

Rozhodující životní chvíle jen málokdy rozpoznáme, když se právě odehrávají.

Nastoupíte do letadla a posadíte se vedle naprosto neznámého člověka. Nakolik je pravděpodobné, že vám onen spolucestující změní život – zvláště když je na první pohled patrné, že jste každý úplně jiný?

Joanna je životní optimistka, v každém člověku, kterého potká, spatřuje téměř spřízněnou duši. Naproti tomu Deana dovedla krutá životní zkušenost k postoji zahořklého cynika, který důvěru k jiným považuje za slabost.

Zdání ovšem může klamat a let z Londýna do Chicaga trvá docela dlouho. Dostatečně dlouho na to, aby Joanna s Deanem mohli zjistit, jestli každý z nich nemá něco, co ten druhý potřebuje. Nikdy totiž nemůžeme vědět, jestli se právě tady a teď nerozhoduje o tom, jak naložíme se svou minulostí a kam se náš život bude ubírat dál. Třeba ve chvíli, kdy vystoupíme z letadla...


Dotaz k produktu Tady a teď

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Adele Parks

Adele Parks

Shrňme si tuto britskou autorku v číslech: za třináct let napsala třináct románů, z nichž se vyklubalo třináct bestsellerů. Tady s třináctkami končíme a skáčeme na dvojnásobek: Adeliny knihy vycházejí v šestadvaceti jazycích.

Patří k těm autorkám, které si spřádaly spisovatelské sny už od dětství. Jako důkaz má doma schované sešity, do nichž sepisovala příběhy už na základní škole. Nikomu o nich neřekla, nikomu je nedala přečíst. A v tomto tajnůstkaření pokračovala ještě dlouhou řadu let, i během univerzitních studií a po nich, kdy učila angličtinu a pracovala v reklamní agentuře. Celou tu dobu psala, ale nikdy nenašla dost odvahy, aby svou tvorbu někomu předložila k posouzení. A pak, těsně před třicátými narozeninami, seděla ve dvě v noci v kanceláři a přemýšlela, jaký odstín žluti v inzerci lépe vystihne sluneční svit. "A právě tehdy to přišlo," vzpomíná. "Naprosto přesně si vzpomínám, co mi v té chvíli problesklo hlavou – to se chceš vážně celý život po nocích zaobírat tím, jakou barvu má slunečný den?"

Zlomilo se toho víc: poprvé dala svůj román někomu k posouzení. Nejprve pro jistotu kamarádce. "Pořád jsem si nebyla jistá, jestli je to dobré. Bála jsem se odmítnutí, protože by ve mě nejspíše vytvořilo blok, který by mi znemožnil dále psát – a já psát potřebovala." Vyústění tohoto příběhu je nasnadě. Kamarádka byla nadšená a tak dlouho naléhala, až si Adele našla v Londýně agenta. Ten si přečetl její rukopis a rozeslal ho šesti nakladatelům. Do týdne všichni poslali pochvalný dopis a nabídku k vydání.

To bylo v roce 2000. Adele je dnes označována za královnu britské ženské prózy. Je porotkyní v literárních soutěžích. Je nositelkou literárních cen. Je nositelkou čestného doktorátu. A stále říká: "Nejdůležitější pro mě je, abych i nadále psala knihy, které se čtenářům budou líbit. Nevěnuji se lehkým tématům, nejdu tak docela s hlavním proudem. A hodlám v tom pokračovat."


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

03. 01. 2015  |  Recenzoval: Martina F

Joanna dostane pozvánku na svatbu svého bývalého přítele Martina. Kdysi si ho měla brát, jenže ona svatbu zrušila, Martin se odstěhoval do Chicaga a tam začal nový život. Joanna si po takové dlouhé době uvědomí, že tenkrát udělala chybu a rozhodne se svatbu překazit.

Dean, ačkoliv Brit, bydlí také v Chicago. Když mu zavolají z londýnské nemocnice, že mu umírá otec, kterého neviděl skoro třicet let, letí za ním. Návštěva u nemocného však nedopadne tak, jak si Dean představoval a on roztrpčen odjíždí pryč.

Dean a Joanna se potkávají v letadle. Sedí vedle sebe - ona věčná romantička s růžovými brýlemi, on zatvrzelý cynik, který je momentálně v depresi. Cesta letadlem je vážně dlouhá a kdoví, jak dopadne.

Od americké autorky Adele Parks jsem doposud nic nečetla a právě to byl důvod, proč jsem se na knihu těšila. Rozhodně mě nezklamala.

Joanně Russellové je pětatřicet, je stále single, věčná romantička a optimistka. Občas jsem měla chuť s ní zatřást, aby se probrala a uvědomila si, že už dávno není puberťačka a ty růžové brýle si může klidně sundat. Střídá partnery, ale to jenom proto, že stále čeká na toho svého vytouženého prince na bílém konci a věří v pravou lásku. A pak od svého bývalého přítele, Martina, kterého si měla před lety brát, dostane pozvánku na svatbu. Pro Joannu je to příležitost. Rozhodne se odletět do Ameriky, aby svatbě zabránila stůj co stůj.

Dean Taylor je její pravý opak. Je to realista, cynik, jeho vztahy jsou také záležitostí na krátkou trať, nikdy svým milenkám nedovolí, aby si získaly jeho srdce. Má za sebou velmi komplikované dětství, které ho hodně poznamenalo. Z Anglie mu zavolá zdravotní sestra z hospice, že Deanovi umírá otec a prý si přeje, aby přijel. I přesto, že Dean není zrovna nadšený, do Londýna letí, aby se tam s otcem setkal. Bohužel ani po třiceti letech, kdy ho neviděl, není s ním možné navázat vztah. Naštvaný a v depresi otce opouští a nasedá do letadla, které ho má odvézt zpátky do Chicaga.

A tak se Joanna a Dean setkají a rozhodně to není láska na první pohled. Možná, kdyby se setkali za jiných okolností, oba by už spolu flirtovali a jeden druhého by se snažil svést. Avšak užvaněná Joanna leze Deanovi na nervy, a když se navíc dozví, proč Joanna letí do Ameriky, myslí si o ní jen to nejhorší.

"Moment, já si v tom udělám jasno. Čili když se vám podaří, co jste si umínila, tak tomu člověku stopnete svatbu už podruhé za sebou, je to tak?" řekl Dean.
"No,.." Joanna znejistěla.
"A podruhé ho znemožníte před všemi jeho přáteli a celou rodinou."
"Ne, já..."
Dean ji nenechal domluvit. "Podruhé mu zkazíte den, který by měl být nejlepším dnem jeho života."
"Jenže, když to řeknete takhle..."
"Když to řeknu takhle, tak vypadáte jako normální sobecká kráva," uzavřel myšlenku Dean. Měl po krk sobců, kteří ničí ostatním život. Nesnášel je. Zapnul si video, nasadil sluchátka, stiskl knoflík a vysunul zástěnu.

Do Ameriky trvá cesta mnoho hodin a jak to všechno dopadne? Podaří se Joanně překazit svatbu nebo přijde k rozumu? A Dean? Usmíří se se svým otcem nebo zemře sám a opuštěný?

Joanna mi byla sympatická, i když občas střelená a někdy uvažovala jako puberťačka, přesto jsem si ji velmi oblíbila a fandila jsem jí. Dean mi připadal trochu odtažitý a nechtěl si Joannu vůbec pustit blíž k tělu, přesto mi byl sympatický tím, že zbytečně nepřikrášloval a byl praktický.

Kromě příběhu Deana a Joanny je tu další příběh, příběh Eddieho a Clary. Eddie má na začátku příběhu dvě děti a ženu alkoholičku, která se o nic nestará, jen o to, jestli má plnou skleničku. To, co Eddie nenašel doma, hledá jinde. A našel. Našel to u Clary, která na rozdíl od něj, pochází z rodiny, kde je peněz dostatek, ale i dostatek lásky, kterou Clara věnuje svým dětem. Tento příběh je také důležitý a v knize mnohé vysvětluje. Jaký však mají Clara a Eddie vztah k Deanovi a Joanně, vám neprozradím. To by bylo moc jednoduché.

I když se jedná o oddechový román pro ženy, u kterého se budete bavit a číst jedním dechem, je to také zamyšlení o lásce, nevěře a odpuštění. Možná má také trochu předvídatelný děj, větší část příběhu jsem uhodla hned, jak bude vše pokračovat, ale rozhodně to neupírá na čtivosti. Na své si přijdou především romanticky založené čtenářky a je docela pravděpodobné, že na konci budou potřebovat i papírové kapesníčky.

Jak zásadní vliv na náš život může mít úplná náhoda...

14. 12. 2014  |  Recenzoval: Knihomilka

Tady a teď. Jak výstižný je název knihy, která přináší čtenářům příběh dvou lidí,
kteří se vlastně ani nemuseli potkat nebýt toho, že ONA letěla na svatbu svého bývalého snoubence a ON se vracel z návštěvy umírajícího otce, kterého desítky let neviděl.

Joanna je svobodná bezdětná pětatřicítka. Před několika lety se měla vdávat za muže svých snů, jenže těsně před svatbou zjistila, že svého snoubence vlastně až tak nemiluje
a svatbu zrušila. Joanna se od té doby plácá v krátkodobých vztazích, které jsou většinou jen na jednu noc. Když dostane od svého ex pozvánku na svatbu, vidí v tom příležitost, jak jej dostat zpátky. Možná se tehdy jen unáhlila.

Dean, je sebevědomý manažer, kterému v životě vše vychází. Ženy se o něj perou, v práci se mu taky daří, ale přece jen existuje něco, o čem s nikým nemluví. Celý život si v sobě nese trauma z dětství, kdy jejich rodinu opustil otec, který nezvládl život po boku chaotické alkoholičky. Dean a jeho sestra Zoe si prožili opravdu krušné dětství.
A Dean od té doby na manželství nevěří.

Když se ti dva setkají v letadle, zprvu to vůbec nevypadá, že by mohli mít něco společného. Nervózní Joanna, která letí poprvé, se chová ztřeštěně a Deana dost otravuje. Ale let je dlouhý a našim spolucestujícím se nakonec přece jen podaří prolomit ledy.

Adele Parks opět ukázala, že umí psát. Román Tady a teď je příběhem lidí, do jejichž osudů zasáhne náhoda. Určitě jste mnohokrát přemýšleli nad tím, jaký vliv mají náhodná setkání na váš život. Potkali jste lidi, jež vám životem rychle proletěli, jakož i ty, kteří v něm nechali stopu. Tahle knížka je právě o tom, jak moc dokáže náhodné setkání ovlivnit život. Bude to tak i s životy našich hrdinů?

Kromě Joanny a Deana se v knize setkáváme s Eddiem a Clarou, také dost podstatnými hrdiny, kteří zahýbou dějem.
Čtyři vypravěči, několik časových rovin - mohlo by se zdát, že čtenář bude zmatený. Ale není tomu tak, autorka každého hrdinu nechává promlouvat svým osobitým stylem.
Opět jsem se přesvědčila o tom, že Adele Parks je spisovatelkou, která dokáže zaujmout nejen tématem, ale hlavně čtivým stylem, který je zárukou toho, že knížku neodložíte, dokud nepřečtete poslední stránku.

Tady a teď je především příběhem o hledání sebe samého.

23. 11. 2014  |  Recenzoval: C.ind.ere.lla

Náhoda je zrádná a zlomyslná dáma. Ráda nás staví do nemožných situací a svádí do hromady lidi, kteří by se jinak nejspíš nikdy nepotkali. Přestože toho mají společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát...

Joanně je skoro šestatřicet a má pocit, že jí tak trochu ujíždí vlak. Každá její dosavadní známost skončila fiaskem a tak začne s nostalgií vzpomínat na časy dávno minulé. Její bývalý přítel ji pošle pozvánku na svoji svatbu a Joanna se nakonec rozhodne na ni vyrazit. Ne však proto, aby pogratulovala svému ex k významné životní události, nýbrž proto, aby svatbu překazila. Je si totiž jistá, že pustit Martina, tak se novopečený ženich jmenuje, k vodě, byla životní chyba. Teď je odhodlána získat ho zpět a neváhá proto utratit veškeré úspory za letenku do Chicaga.
Dean je úspěšný manažer reklamní agentury, který si už získal poměrně slušné jméno a jeho život mu naprosto vyhovuje. Pak ho však překvapí telefonát z Evropy. Sestra jedné z londýnských nemocnic mu oznamuje, že u nich leží jeho smrtelně nemocný otec a umírá. Dean si na něj téměř nepamatuje, protože je opustil, když byl ještě malý chlapec. Mohla by to však být jedinečná a možná poslední šance, jak se dozvědět pravdu o tom, proč byl nucen prožít tak těžké dětství. A tak, přestože ho k otci nic neváže, se vydává přes oceán pro vytoužené odpovědi.
Osud tomu chce, že Joanna směřující do Chicaga a Dean vracející se domů se setkají v tom samém letu. Dostanou sedadla vedle sebe, z čehož mají zpočátku pramalou radost, pak se však ukáže, že dlouhý let přes oceán může být poměrně zábavný, pokud dáte svému sousedovi, ač zanechal prachmizerný první dojem, ještě jednu šanci.

V románu Tady a teď se velmi zajímavým mísí přítomnost z minulostí a proplétají osudy hned několika postav. Autorka píše střídavě ich a er formou, podle toho, z úhlu které postavy vypráví. Joanna je v jejím podání tak trochu puberťačka. Ač je jí přes třicet, chová se jako malá holčička a naivně věří jen v to nejlepší. Dean je naopak životem vyškolený a ví, že se s nikým nemazlí. Pod slupkou frajera se však skrývá zranitelný mladý muž s řadou temných tajemství.
Na první pohled to může působit jako sentimentální román, opak je však pravdou. Autorka dokázala do knihy umístit přesně to správné množství citu, aby to nebyl kýč, ale zároveň se každá romantická duše tetelila. Tady a teď je především příběhem o hledání sebe sama. O vyrovnávání se s chybami minulosti, které třeba ani nejsou vaše, o touze nalézt novou lepší budoucnost. Hrdinové na sebe možná narazili náhodou, ale zároveň to byl i osud. Měli se potkat, aby si navzájem cosi nehmotného předali. A jestli to bylo pouhé náhodné setkání nebo osudová začátek něčeho dalšího, kdo ví?

Autorka píše velice čtivě, výborně rozlišuje jednotlivé postavy a přestože má de facto čtyři různé vypravěče, ti spolu nesplývají. Každý z nich je jedinečný, má svůj pohled na svět a je něčím charakteristický. Autorce se výborně daří popisovat emoce a s jejich pomocí vystihovat jednotlivé osobnosti. Z banální zápletky dokáže udělat velmi příjemné čtení. Tady a teď je mile romantický a dostatečně reálný příběh na zpříjemnění dlouhých zamračených zimních večerů. Vždyť co jsou romantické knihy jiného, než pohádky pro dospělé? :)


Ukázka z knihy Tady a teď


Hlídač dostupnosti Tady a teď

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: