Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Inteligentní romány pro inteligentní ženy  ›  Stalo se včera v noci

Stalo se včera v noci

Autor:
Adele Parks
Originální název:
About Last Night
Překlad:
Jitka Šišáková
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7303-995-0
Počet stran:
504
Datum prvního vydání:
11. 06. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Stalo se včera v noci

Popis: Stalo se včera v noci

Co všechno byste byla ochotna udělat pro svou nejlepší kamarádku?

Třicet let jsou nerozlučnými kamarádkami, jedna pro druhou by i dýchala. Stephanie je ta rozumnější – žije spořádaným životem příkladné manželky a matky, zatímco nezkrotně romantická Pippa potřebuje každou chvíli vytáhnout z průšvihu. Všechno se obrátí naruby v okamžiku, kdy Steph vysloví osudnou větu: "Potřebuju, abys mi dosvědčila, že jsem v noci byla u tebe."

Stephanie, ještě včera zosobnění zodpovědnosti, zoufale prosí svou přítelkyni, aby do policejního protokolu lhala. Pokud totiž tato lež nezazní, Stephanii hrozí rozpad manželství, soud a vězení. V sázce není jen její pověst, ale také osud jejích tří dětí.

Pippa byla až doposud rozevlátou bohémkou, k níž praktický svět příliš nedoléhal. Teď najednou stojí před celou řadou nepříjemných otázek, na které bude muset rychle najít odpověď: Má lhát z pouhé vděčnosti a pocitu odpovědnosti? Kvůli tomu, že Steph zná třicet let? Co by to udělalo s jejich přátelstvím? A neohrozila by tou lží vše, čeho se jí v poslední době, po dlouhých letech mizérie, podařilo dosáhnout?


Dotaz k produktu Stalo se včera v noci

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Adele Parks

Adele Parks

Shrňme si tuto britskou autorku v číslech: za třináct let napsala třináct románů, z nichž se vyklubalo třináct bestsellerů. Tady s třináctkami končíme a skáčeme na dvojnásobek: Adeliny knihy vycházejí v šestadvaceti jazycích.

Patří k těm autorkám, které si spřádaly spisovatelské sny už od dětství. Jako důkaz má doma schované sešity, do nichž sepisovala příběhy už na základní škole. Nikomu o nich neřekla, nikomu je nedala přečíst. A v tomto tajnůstkaření pokračovala ještě dlouhou řadu let, i během univerzitních studií a po nich, kdy učila angličtinu a pracovala v reklamní agentuře. Celou tu dobu psala, ale nikdy nenašla dost odvahy, aby svou tvorbu někomu předložila k posouzení. A pak, těsně před třicátými narozeninami, seděla ve dvě v noci v kanceláři a přemýšlela, jaký odstín žluti v inzerci lépe vystihne sluneční svit. "A právě tehdy to přišlo," vzpomíná. "Naprosto přesně si vzpomínám, co mi v té chvíli problesklo hlavou – to se chceš vážně celý život po nocích zaobírat tím, jakou barvu má slunečný den?"

Zlomilo se toho víc: poprvé dala svůj román někomu k posouzení. Nejprve pro jistotu kamarádce. "Pořád jsem si nebyla jistá, jestli je to dobré. Bála jsem se odmítnutí, protože by ve mě nejspíše vytvořilo blok, který by mi znemožnil dále psát – a já psát potřebovala." Vyústění tohoto příběhu je nasnadě. Kamarádka byla nadšená a tak dlouho naléhala, až si Adele našla v Londýně agenta. Ten si přečetl její rukopis a rozeslal ho šesti nakladatelům. Do týdne všichni poslali pochvalný dopis a nabídku k vydání.

To bylo v roce 2000. Adele je dnes označována za královnu britské ženské prózy. Je porotkyní v literárních soutěžích. Je nositelkou literárních cen. Je nositelkou čestného doktorátu. A stále říká: "Nejdůležitější pro mě je, abych i nadále psala knihy, které se čtenářům budou líbit. Nevěnuji se lehkým tématům, nejdu tak docela s hlavním proudem. A hodlám v tom pokračovat."


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Adele, vítej v klubu mých oblíbených autorek!

14. 12. 2014  |  Recenzoval: Knihomilka

Poznaly se, když jim bylo osm. Sebevědomá Pippa, která se nebála ničeho a nikoho, vzala pod ochranná křídla nesmělou a ušlápnutou Stephanii. U koho jiného by mělo platit rčení, že se protiklady přitahují? Ani po třiceti letech jejich přátelství nevyšumělo, pořád jsou silná dvojka.
Stephanie se provdá za seriózního Juliana, má s ním tři krásné kluky a perfektně zorganizovanou domácnost.
Pippa se ve vztazích trochu motá. Otec její dcery ji opustil a ona zůstává s Chloé sama.
Zatímco Stephaniino sebevědomí pomalu narůstá, Pippino kleslo na nulu. Role se obrátily, tentokrát Stephanie drží nad Pippou ochrannou ruku. Je připravená pomoci své kamarádce kdykoli je třeba a nic od ní na oplátku nežádá. Vlastně až dodnes...

Co udělá Pippa, když ji její nejlepší kamarádka požádá o potvrzení alibi? Falešného alibi? Pippa chce kamarádce pomoct, zároveň si myslí, že by lhát neměla. Svou zbrklostí a unáhleností rozjíždí lavinu situací, které Stephanii přivedou téměř do vězení. Dá se vše napravit?

Adele Parks se opět drží osvědčeného schématu - dvě kamarádky, každá jiné nátury. Moc se mi líbí styl, kterým autorka píše. I tak choulostivé a citlivé téma jako nevěra a rozpad rodiny, kterým se zabývá román Stalo se včera v noci, umí podat tak, že se zasmějete. Používá hodně trefných a nápaditých přirovnání - v paměti mi utkvělo jedno z nich: dospívající synek Stephanie je samá ruka, samá noha - v knížce je přirovnán k poskládanému sušáku na prádlo. Není to kouzelné? Mě by to tedy nenapadlo :-).
Taky scény, ve kterých se obě kamarádky hádají, jsou naservírovány s jemným humorem. I když jsem měla chuť s Pippou pořádně zatřást, protože se chovala trošku zhýčkaně, musela jsem se usmívat.
Adele Parks píše podobným stylem jako má favoritka Freya North, jejíž knížky jsou mi taky blízké.
Adele, vítej v klubu mých oblíbených spisovatelek, už se těším na další počin.
Kniha Stalo se včera v noci je psána velmi čtivě, když jsem tuhle bichli s úctyhodnou pětistovkou stránek držela v ruce, těšila jsem se, že si počtu nějakou tu dobu....
A ono ne.. Za dva dny bylo přečteno i přestávkou na spánek a práci. Něco tak čtivého a návykového přece neodložím. A vy taky ne.

Kniha nabízející bezpočet námětů k zamyšlení.

25. 10. 2014  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Súčasná britská tvorba sa azda najvýraznejšie vyznačuje tzv. chick-lit žánrom, čiže príbehmi určenými prevažne ženám, no okrem romantiky sú v nich veľmi dôležitými prvkami láskavý humor, irónia a nadhľad. České vydavateľstvo Domino v rámci edície Inteligentných románov pre inteligentné ženy siaha po overených menách ako Tess Stimson, Emily Giffin či Adele Parks. A práve od tretej menovanej prináša novinku Stalo se včera v noci. Knihu ocenia najmä tí, ktorí majú po svojom boku verných priateľov, na ktorých sa môžu spoľahnúť v každej situácii, pretože práve s týmto námetom sa autorka šikovne pohráva. V centre deja sú dve priateľky, ich viac či menej vydarené vzťahy, rodičovské radosti i strasti... a prekvapenia, ktoré dokáže život prinášať aj vtedy, keď už sa zdá, že všetko prebieha vo vybehaných koľajách...

Stephanie a Pippa sú už odmalička ako oheň a voda, potvrdzujú staré známe pravidlo o priťahujúcich sa protikladoch. Zatiaľ čo Stephanie ako školáčka nebola ničím zaujímavá a málokedy dokázala upútať pozornosť, Pippa akoby fascinovala každého okolo seba, bola ako hurikán vťahujúci všetko navôkol. Dokonca aj dospelosť istým spôsobom odráža ich charaktery - Stephanie žije usporiadaným manželským životom a svedomito vychováva troch synov, kým Pippa, zdá sa, improvizuje zo dňa na deň tak vo východe dcéry, ako i vo vzťahoch. Potom, ako ju opustí manžel, sa zmieta v neistote a hľadá potrebné východisko. Jedinou istotou sa pre ňu tak stáva jej celoživotná priateľka, no čo ak sa ona sama ocitne v situácii pre ňu celkom netypickej? Steph žiada, aby jej Pippa poskytla alibi, inak jej hrozí úplný rozpad navonok dokonalého života. Hoci práve Pippa bola vždy považovaná za nezodpovedného vetroplacha, roly sa odrazu obrátili a teraz stojí pred dilemou - má pomôcť najlepšej kamarátke, alebo riskovať ich vzťah kvôli pravde? Ako sa zachovať, keď je váš život naruby, ale niekto bytostne potrebuje vašu pomoc? Autorka vie, že celý príbeh stojí nielen na priateľstve dvoch odlišných žien, ale najmä na prvku tajomstva - čo sa vlastne stalo počas osudnej noci, ktorá tak nečakane zamiešala karty ich osudu? Počas deja sa všetko postupne rozuzľuje a vy môžete hádať a tipovať, o čo celý čas ide... Okrem Stephanie a Pippy sa v príbehu stretneme aj s ďalšou postavou, ktorej zmysel a zapojenie do deja spočiatku nedáva veľa najavo. Kirsten je čerstvá dvadsiatnička, mierne ovplyvnená  životom na vysokej nohe a dobrým pôvodom. Jej pasáže boli akoby včlenené do príbehu, nemali veľkú spojitosť s hlavnou líniou, ale napokon je aj táto záhada primerane vyriešená...

Adele Parks napísala knihu, ktorá zaujme hlavne dvoma protagonistkami a sondou do ich vzťahu. Ide o pomyselnú oslavu priateľstva ako dôležitej životnej hodnoty. Iste, ako v podstate každom románe určenom pre ženy tu nájdeme i romantiku, no primárne sa tu riešia už iné spomenuté záležitosti. Niekomu by možno mohol prekážať rozprávačský štýl - autorka si totiž neodpustí priveľa slov a odbočiek. Aj z obyčajnej cesty metrom sa dokáže stať exkurz do minulosti na celú kapitolu... Sporadické spomalenie je však vyvážené dôkladnou znalosťou postáv, autorka nenechala nič na náhodu a je zrejmé, že Stephanie a Pippu má naozaj "v merku". Stalo se včera v noci je zaujímavý titul s množstvom námetov k zamysleniu. A najlepšie ho azda pochopia tí, ktorí majú to šťastie, že majú po boku najlepšieho priateľa či priateľku :-)

Na štěstí nemá nikdo z nás nárok. Musíme si ho zasloužit.

22. 09. 2014  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Celý život nalinkovaný podle pravítka, jako by jakékoliv vybočení bylo něco špatného. Pak stačí jediný omyl, jediné šlápnutí vedle a všechno se zbortí jako domeček z karet. Z té, co je tu pokaždé pro ostatní se stává ta, která by potřebovala zachránit. Alespoň chvilku podržet nad hladinou. V nejhorší okamžik Stephaniina života se ukáže, kdo je skutečný přítel a kdo její oddanost bral jako samozřejmost.

Philippa a Stephanie jsou přítelkyně od základní školy, kde Pippa Stephi vlastně nevědomky zachránila. Z neviditelné dívky se stala sebevědomá žena, i když stále ve stínu své úžasné kamarádky. Přesto si dokázala vybudovat přesně takový život, o jakém snila. Má báječného muže, tři úžasné syny a spořádanou domácnost. Oproti Pippě, která se protlouká životem společně s dcerkou Chloé, se má prostě skvěle. Od školy se jejich život úplně změnil a přesto si ani jedna neumí současnost představit bez té druhé. Jejich vztah prošel mnoha zkouškami, tou poslední ale projít nemusí, protože láska a důvěra už není samozřejmostí.


Román Stalo se včera v noci od Adele Parks je vystavěn na pohledech tří žen. Stephanie, Philippy a Kirsten. Tři ženy, které si vznájemně ovlivňují život aniž by si to plně uvědomovaly. Tahle kniha je nejen o manželství, které prochází krizí, zradě, pomstě, ale také o přátelství, lásce a důvěře. Od začátku je patrné, že vztah Pippy a Stephi je značně nevyrovnaný. Jako by Stephi měla pocit, že musí Pippě neustále děkovat za to, že se s ní v osmi letech začala kamarádit. Od začátku je jasné, že potřeby své rodiny, Pippy a v neposlední řadě i všech ostatních Stephi upřednostňuje před těmi vlastními. A to, že od nikoho prakticky nikdy nic nechtěla, se jí nakonec může stát osudné.

Jestli je v téhle knize nějaké poselství, je to především to, že nic není samozřejmé. Na manželství, na přátelství se musí pracovat a musí se snažit všichni zúčastnění. Pokud totiž nejste nuceni ani ochotni cokoliv obětovat, je to začátek konce. Stephi byla ochotná vzdát se části soukromí, když potřebovala Pippa oporu při rozvodu, při nekonečných rozchodech a pracovních neúspěších. Byla ochotná kdykoliv vypomoci s Chloé, s nákupem, podporovala Pippu v tom, aby se sama postavila na nohy a nikdy od ní nic nežádala. Když ji nakonec požádá, ukáže se, jak rozdílné jsou.

Všechny postavy jsou si charakterově a morálně neskutečně vzdálené, čímž je vlastně dokreslen obraz toho, jak se každý díváme na svět úplně jinak. Pippa je volnomyšlenkářka, přesto i ji mateřství a rozvod změnil a mnohem víc si váží muže, který jí dokáže naslouchat. I proto jaká je, dojde mezi ní a Stephi k nedorozumění, které zamává celým příběhem. Stephanie byla vždy slušná, spořádaná dívka a na tom se nic nezměnilo, ani když se vdala za Juliana. Pro ni je i nevinný flirt a náklonnost muže něco, za co by se měla stydět a cítit se odsouzeníhodně. Naproti tomu všemu stojí Kirsten, dívka, která celý život měla přesně to, co chtěla. Do chvíle než si její rodiče uvědomili, že tohle nedopadne dobře. Na nápravu je bohužel dost pozdě a Kirsten je rozhodnuta dostat to, co si zaslouží a na co má podle ní nárok. Manžela, dítě a bezstarostný život vedle úspěšného postaršího muže.

Na první pohled Stalo se včera v noci je obyčejný román pro ženy. Opak je ale pravdou. Samozřejmě je tu nevěra a snaha se s nastalou situací nějak popasovat, ale hlavním těžištěm děje je vztah přátel a utkvělá představa, že to, co děláme my pro druhé, udělají oni pro nás. Na přettřes se dostává i výchova a morální zásady, láska a všechny její podoby. A druhé, třetí a někdy i čtvrté šance. Ne každý happy-end je přesně takový, jaký čekáme na začátku, někdy je potřeba chyba abychom si uvědomili, že ne všechno co děláme je správné. A někdy nestačí se vytrvale usmívat abychom přesvědčili hlavně sami sebe, že jsme šťastní.

Nikdy dříve mě nenapadlo, že by mě mohl tento žánr oslovit.

06. 08. 2014  |  Recenzoval: Terisekk - Knižní zašívárna

Stefanie si vždycky myslela, jaký má dokonalý život. Má perfektního manžela, díky kterému nemusí chodit do práce, zdravé děti, velký dům a nejlepší kamarádku Pippu, která je Stefanin pravý opak – je rozlítaná, nenapravitelná romantička, která naletí každému chlapovi, který se objeví v jejím okruhu, přežívá od výplaty k výplatě a občas není poznat, jestli svou dceru vychovává Pippa nebo naopak. Jenže stačí tak málo a kvůli jedné náhodě se přetočí Stefanin život vzhůru nohama…

Teprve nedávno jsem začala číst knihy z edice Inteligentní romány, kterou vydává nakladatelství Domino. Ze začátku jsem se bála, že se bude jednat o knihy se stejným příběhem, jenom jména hlavních hrdinek se budou měnit, ale nemohla jsem se splést víc. S každou další přečtenou knihou jsem mile překvapena a ráda si přečtu i jiné knihy z této edice.

Děj se odehrává v mé oblíbené Anglii a sledujeme tu dva různé životy dvou nejlepších kamarádek, které si vždycky říkaly všechno a navzájem se podporovaly. Až do jedné noci, která se stane zátěžovou zkouškou jejich přátelství.

Po dlouhé době jsem opět četla knihu, která by se zabývala taky něčím jiným než zamilovaným párem, který bude muset překonat pár překážek, ale nakonec to stejně dobře dopadne. Tahle kniha je trochu jiná, neřeší jenom lásku, ale hlavně přátelství, na které by se v knížkách rozhodně nemělo zapomínat. Což bylo milé zpestření a přidalo to knize na hodnocení.

S hlavními hrdinkami to bylo jako na horské dráze, někdy jsem je plně chápala, ale chvilkami mi lezly na nervy. Ze začátku mi přišlo roztomilé, jak byla Pippa roztěkaná, svá a naivní, ale časem mi vadilo, že se ani chvilku nemůže chovat zodpovědně a většinu problémů nechá za sebe řešit Stefanie, protože ona to vždycky nějak vyřeší… Naopak Stefanii jsem ze zprvu neměla moc v lásce. Vadila mi její uhlazenost a úzkoprsost, ale nakonec se z ní vyklubala skvělá ženská, která to neměla lehké, ale poprala se se vším.

Přestože je kniha pořádná bichlička, vůbec mi to nevadilo a přelouskala jsem jí během několika dní, díky autorčině poutavému stylu psaní. Tenhle příběh se prostě četl sám, v příběhu nechyběla akce, humor, drama, láska a přátelství. Přestože měl příběh docela dlouhý rozjezd, nenudila jsem se. Navíc druhá polovina knihy mi to vynahradila, ta byla napínavá až do konce.

Závěr knihy byl dobře udělaný, byl propracovaný a reálný. Myslím, že takhle bych to nějak zakončila i já, takže jsem naprosto spokojena.

Adela Parks mě velice příjemně překvapila a určitě si přečtu další knihy od této autorky, protože píše zajímavě a poutavě. Takže pokud máte rádi takovéhle příběhy, měli byste sáhnout i po této knize. A pokud jste ještě nezkoušeli knihy z této edice, možná byste si měli přečíst právě tuhle knihu, protože mě také nikdy nenapadlo, že by se mi takovéhle knihy mohly líbit.

Tuto knihu jednoznačně doporučuji.

06. 07. 2014  |  Recenzoval: Charmedka


Stephanie a Pippa už nemůžou být rozdílnější, ale přesto jsou i po třiceti letech nejlepší kamarádky.
Stephanie vždy byla spíše šedou myškou, rozumnou a zásadovou. Pippa naopak vždy byla oblíbená, nevázaná. Ani po tolika letech to není jinak.

Stephanie je šťastně provdaná za Juliana, se kterým má tři syny. Má vše, po čem Pippa jen touží. Manželství, dům, peníze, nic jim neschází. Pippa nemá ani pořádnou práci, z průšvihu ji neustále tahá Stephanie a dceru Chloe vychovává sama. Dosud se nesmířila s tím, že jí otec její dcery opustil.

Pippa své nejlepší přítelkyni dluží hodně, do teď spíše jen brala. A najednou po ní Stephanie chce velkou laskavost - aby lhala policii a dosvědčila jí alibi.


,,Někdy prostě jeden z vás neví, co bude dál. Udělá chybu. Všechno zkazí. Ale protože jste na to dva, nic zásadního se nezhroutí. V tom je ta pojistka. Ten druhý na chvíli převezme otěže a vůz žene dál, dokud ten zbloudilec nenajde zase cestu zpátky."


Moje hodnocení a dojmy
Může obsahovat spoilery!

Už jsem to myslím i nějaké knihy od Domina psala, ač se jedná o román pro ženy, není to žádná kýčovitá slaďárna a to se mi na knihách od nakladatelství Domino líbí, opravdu je to inteligentní počtení. Je to příběh ze života, příběh, který se v podstatě může stát komukoliv. Tedy tenhle není až tak pravděpodobný, ale velká část se bohužel běžně stává.

Upřímně jsem měla chuť knihu odložit poté, co Stephanie najde Julianův tajný mobil, kde si píše erotické sms s milenkou. Tématu nevěry se snažím vyhýbat, nebo ho spíše nevyhledávám. Prostě se mi to nečte dobře, jak jsem psala, je to inteligentní počtení a fiktivní příběh, který je bohužel až moc reálný.

Podle anotace jsem jen mohla hádat, o čem kniha bude a tohle mě nenapadlo, ale přesto nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila. Naopak byla skvělá. Prvně jsem se lekla téměř 500 stran, ale vůbec to není znát. Když se začtete, tak stránky ubývají, ani nevíte jak. Čte se moc dobře, děj má spád, neustále se tam něco děje.


,,Vám trvalo čtyři roky, než jste poznali, že se k sobě nehodíte?" nevěřila svým uším Pippa.
,,Ne, to nám trvalo roky tři. A pak ještě rok, než jsme se s tím smířili," odvětil prostě.


Postavy mi také byly sympatické. Stephanie se svým rozumným přístupem má úžasný život a až na nevěrného manžela bych s ní klidně měnila :D A ač je Pippa úplně jiná, sedla mi, mám podobné postavy ráda. Sice jsou nespolehlivé a dá se říct praštěné a nepraktické, ale zároveň milé a vtipné. Z knih připomíná Becky Bloomwoodovou ze Shopaholiců, z televizních postav třeba Susan ze Zoufalých manželek nebo Lorelai Gilmorovou a ty já mám právě ráda.

Je to první kniha od Adele Parks a ráda si přečtu další. Určitě knihu doporučuji.


Ukázka z knihy Stalo se včera v noci


Hlídač dostupnosti Stalo se včera v noci

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: