Rodina ze dne na den

Autor:
Rowan Coleman
Originální název:
The Accidental Family
Překlad:
Květa Palowská
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7498-161-6
Počet stran:
432
Datum prvního vydání:
07. 09. 2016

Kliknutím zvolte variantu

Rodina ze dne na den

Popis: Rodina ze dne na den

Někdy zažíváme tolik štěstí, že se tomu zdráháme uvěřit.

Před šesti měsíci se Sophie Millsová vzdala všech vymožeností velkoměsta a odstěhovala se z Londýna na venkov. Neměla jinou volbu: do jejího života nečekaně vpadly děti její zemřelé kamarádky, o které se musela postarat. Začátky byly těžké, ale dnes už Sophie ví, že obě holčičky miluje. A zároveň v ní sílí pocit, že miluje také jejich otce, i když ho vlastně moc nezná...
Značkové lodičky skončily ve skříni – ostatně kam by je tady v Cornwallu nosila? Dříve bývaly téměř součástí její osobnosti, ale teď se staly nepotřebným krámem, který dala dětem na hraní. Sophie nad tou proměnou žasne: najednou nepotřebuje nic z toho, co pro ni bývalo nezbytné, a je prostě šťastná. Ano, občas se vyděsí obrovské odpovědnosti, kterou přijala, ale po většinu času je z ní spokojená máma.
Sophie váhá jedině nad tím, jestli má do svého života přijmout i Louise. K tomu, aby se stala matkou ze dne na den, ji donutily okolnosti. Ale založit ze dne na den rodinu, to už je otázka volby. A Sophie váhá: miloval by ji Louis i za jiných okolností? Nevidí v ní jen jakousi náplast za zemřelou ženu? A dokáže ona sama žít s vědomím, že její případné partnerské štěstí stojí na smrti kamarádky? Spousta otázek, na které Sophie hledá odpovědi... Bude je umět nalézt?


Dotaz k produktu Rodina ze dne na den

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Rowan Coleman

Rowan Coleman

Rowan Coleman žije se svým manželem a pěti dětmi v poněkud přeplněném domě v hrabství Hertfordshire. Snaží se skloubit psaní s péčí o rodinu, zejména pak o dvojčata v batolecím věku, jejichž největším koníčkem je chůze rozdílnými směry. Rowan miluje spánek. Vlastně miluje i prosté sezení, v ideálním případě doplněné o sledování filmu. Ráda by prožila každý den jako představitelka hlavní role nějakého muzikálu, ale starší dcera jí nedávno zakázala zpívat na veřejnosti. 

Rowan je regulérní dyslektička, přesto si psaní zvolila za svou hlavní profesi. A ve svých knihách se věnuje velkým tématům, které ovšem pojímá v podobném tónu, jakým je psán předchozí odstavec: bez sentimentu, sladkobolnosti a klišé. Kniha vzpomínek, jejíž český překlad právě vychází, je Rowaninou nejúspěšnější knihou. Zaslouženě. Příběh čtyřicetileté matky dvou dcer, která trpí Alzheimerovou chorobou v pokročilém stádiu, je napsán s takovou autorskou bravurou, že vás  - vlastně paradoxně - naplní nadějí.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Matkou snadno a rychle

14. 11. 2016  |  Recenzoval: Tereza Zítková pro vaseliteratura.cz

Děti kromě velké radosti často přinášejí i kupu starostí. Své o tom ví i Sophie Milsová, která se stala poručnicí dvou malých holčiček své kamarádky, která bohužel zemřela. Sophie – zvyklá na svůj klid, luxusní byt a kočku – poznává, že dětem nestačí jen uvařit a strčit jim do ruky hračku, potřebují hlavně cítit lásku a pocit bezpečí. Rodina ze dne na den Rowan Colemanové volně navazuje na knihu Matkou ze dne na den.

Sophie se rozhodla opustit svou dobře rozjetou kariéru v Londýně, aby mohla být nablízku dvěma malým holčičkám a jejich otci. I když se to může zdát zvrácené, zamilovala se do bývalého manžela své mrtvé kamarádky a společně se teď s dívkami snaží tvořit rodinu. Pocit zamilovanosti stále trvá, ale Sophie si není jistá, jak moc chce, aby tomu tak bylo. Fakt, že se stala ze dne na den matkou, přijmula nakonec skvěle. Neměla totiž na vybranou, ale když přijde na Louise, co o něm vlastně ví? Bude jejich láska stačit k tomu, aby překonali vše, co jim život do cesty postaví? A opravdu chce Sophie vše zahodit jen kvůli tak malichernému pocitu, jako je láska? Tyto a mnoho dalších otázek si Sophie pokládá den co den.

Rodina ze dne na den je další z děl Rowan Colemanové, která se ve svých příbězích zaobírá vážnými tématy týkajícími se našich životů. Ať to byla Alzheimerova choroba, domácí násilí, či otázka opatrovnictví, vždy ví, jak zahrát čtenáři na tu správnou strunu a rozpohybovat tak kolotoč otázek, na které často marně hledá odpověď. Ač je téma vážné, umí spisovatelka příběh odlehčit. Někdy je to postava, která je zábavná, a i když je její role jen vedlejší, dokáže čtenáře na chvíli nechat si odpočinout a rozptýlit se. V případě knihy Rodina ze dne na den je to postava starší dámy, která obývá spolu se Sophií penzion a vypráví každému, kdo je ochotný poslouchat, jak úžasný život plný zábavy a také lásky prožila. A i když se na první pohled může zdát, že vše je jen stínem dávné minulosti, pomůže nakonec tato žena Sophii si uvědomit, co vlastně od svého život chce a co mu je ona sama schopná nabídnout.

Na začátku knihy shrne hlavní hrdinka události, které se staly v prvním díle, takže i čtenářky, které tento díl nečetly, o nic nepřijdou. Kniha má krásný přebal, jednoduchý černobílý obrázek, vydavatelství dodržuje jednotný styl u všech knih této autorky.

Děj je bohatý, rozvinutý. I když se může zdát, že hlavními hrdiny jsou Sophie a Louise, prožívá čtenář příběhy i dalších postav. Pocity dětí, které přišly o matku a které se snaží za každou cenu udržet si alespoň trochu své dětství, pomstychtivá bývalá přítelkyně, která se objeví na scéně v tu nejméně vhodnou chvíli, nebo majitelka cukrárny, kam Sophie často zavítá, aby utopila svůj žal v kousku dortu. Každý z nich má svůj příběh, se kterým se chce podělit. Všichni ale mají něco společného, hledají kousek štěstí a lásku, která by jim umožnila žít svůj život snadněji. Jestli se jim to povede a co všechno budou muset obětovat, vám už neprozradím. Ale věřte, že čtení stojí rozhodně za to. 

Rowan Coleman umí zadrnkat na tu správnou strunu

13. 10. 2016  |  Recenzoval: Knihomilka

Pamatujete si ještě na Sophii? Zcela oddanou své práci, luxusní pohovce a botám? Tahle mladá žena prošla neuvěřitelnou proměnou, když si k sobě vzala dvě malé dcerky své zemřelé kamarádky. O jejich sžívání jste se mohli dočíst v knize Matkou ze dne na den.

Uběhla nějaká doba a Sophie s holčičkami tvoří skvělý tým, do něhož patří i Louis, otec obou dívenek. Se Sophií spolu zatím nebydlí, jen se scházejí, ale Louis má pocit, že je na čase, aby se jejich vztah posunul dál. Co takhle svatba? Proč ne, ale vězte, že jednoduché to tyhle dvě hrdličky mít nebudou.
Tak schválně - co byste dělali, kdybyste zjistili, že váš nastávající má dospělého syna, o němž neměl dosud ani potuchy?

Zrovna takovou situaci řeší Sophie. Jako každá správná ženská se těší na okamžik, kdy v krásných svatebních šatech řekne svému milému sladké ano. Těší se na to, že budou sdílet radosti společného života, řešit běžné starosti a nebudou mít před sebou žádná tajemství. Nebo ne? Sophie musí vyřešit dilema - má Louisovi říct pravdu o Sethovi nebo mlčet, k čemuž ji nabádá mladíkova matka?
Čestná Sophie se rozhodne nelhat a spustí tak lavinu situací, které změní běh dosavadních událostí.
A aby toho nebylo málo, do děje výrazně zasáhne i Louisova studentská láska Wendy, matka jeho syna. Je toho dost, co Sophie na svých bedrech nese, navíc jsou tady i holčičky. A ještě něco, o čemž Sophie neměla až doteď tušení. Právě se rozhodla dát si od všech problémů oddechový čas a odjet k matce, aby si udělala pořádek nejen ve vztahu, ale především sama v sobě.

Moc se mi líbilo, že se autorka rozhodla vrátit k osudu Sophie a napsat další pokračování. Ani tentokrát se nevyhýbá vážným tématům a své hrdiny nechává prožít situace, které veselím zrovna nehýří. Konkrétně v tomto románu nesoucím název Rodina ze dne na den se Sophie musí rozhodnout, jestli má říct pravdu a nést důsledky, které z tohoto rozhodnutí vyplývají. Vážnější situace střídají ty veselé, o které není v knize nouze. Scénky s Izzy a Bellou nebo Sophiiny hovory s Grace, sousedkou z penzionu, mě vždycky pobavily. A na druhou stranu - zuřila jsem ve chvíli, kdy na scénu nakráčela Wendy.
Rowan Coleman prostě umí zadrnkat na tu správnou strunu. Jak už dokázala ve svých předchozích románech, zahraje vám na city pořádným romantickým příběhem, zároveň vám dokáže, že život je i o vážných věcech. Když přidá i kapku humoru, výsledkem je další ze skvělých románů z edice Inteligentní romány pro inteligentní ženy.

Autorka rozehrává hru tisíce otázek

02. 10. 2016  |  Recenzoval: koki

Rodina ze dne na den je kniha, ktorá priamo nadväzuje na román Matkou ze dne na den. Kým v prvej knihe sme sledovali karieristku Sophie meniacu sa v matku dvoch malých polosirôtok Belly a Izzy a jej rodiacu sa lásku k ich "stratenému" otcovi Louisovi, v pokračovaní môžeme sledovať ako sa ich vzťahy vyvíjajú ďalej.

Sophie v úvode knihy krátko zrekapituluje, čo sa dialo v prvej časti, takže, kto knihu nečítal, nemusí mať strach, že by mu niečo veľké ušlo (možno ho skôr naladí prečítať si ako to celé vlastne začalo).

Sophie a Louis sú ako dve hrdličky. Aj šesť mesiacov po tom, ako sa Sophie vzdala svojej kariéry a presťahovala sa na vidiek za dievčatami a mužom svojho života, sú do seba zamilovaní a denne sa ubezpečujú o tom, že sa im to obom iba nesníva, že sa niečo také skutočne deje.

Louis plánuje ich vzťah posunúť ďalej, pretože hoci sa so Sophie od seba nedokážu odlepiť, predsa len pravidelne na noc odchádza do penziónu, kde je ubytovaná, aby nepohoršovali dievčatá. A Louisa to už nebaví. Chcel by kompletnú rodinu. A najlepšie hneď! Požiada preto Soph o ruku.

Aby kniha nebola len o sladkom hrkútaní si, musí dej niečo zamotať. Také už pokračovania proste bývajú. V tomto prípade sú to dve veci. Sophiina váhavosť - hoci Louisa miluje, pozná ho len krátko, nevie o ňom všetko a to ju brzdí. Druhou vecou je zistenie, že Louis má dvadsaťročného syna, o ktorom nemá ani potuchy. Sophie to zistí len náhodou. Otázka znie: povedať o tom Louisovi alebo mlčať?

Coleman v románe rozohráva hru tisícich otázok. Väčšina sa točí okolo samotnej Sophie, ktorá bojuje so strachom - je Louis skutočne pre ňu ten pravý? Nesprávajú sa zbrklo? Neopustí znovu dievčatá ako pred mnohými rokmi? Neopustí ju? Ako sa zachovať? Čo robiť?

Nakoniec je to práve ona, kto rodinu opúšťa. Dopomôže tomu Louisovo správanie i jeho prvá láska Wendy... Sophie si v hlave potrebuje usporiadať myšlienky a odchádza na pár dní k matke. A práve u nej jej situáciu skomplikuje ďalšia novinka...

Dej je košatý, spletitý, bohatý na udalosti. Taktiež sa autorka nevyhýba myšlienkovým pochodom hlavnej hrdinky, tak ako sme u nej zvyknutí. To je dobre. Pretože knihu tým činí zaujímavejšou, pútavejšou, a približuje nás tak k hrdinke, s ktorou čitateľ môže cítiť, súcitiť, proste prežívať všetky emócie.

Deti Bella a Izzy príjemne obohacujú dej svojimi komentármi (často vtipnými), rovnako tak i Sophiiny starí a noví priatelia.Ukázka z knihy Rodina ze dne na den