Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Inteligentní romány pro inteligentní ženy  ›  Prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků

Autor:
Julia Fierro
Originální název:
Cutting Teeth
Překlad:
Tereza Horáková
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7498-069-5
Počet stran:
424
Datum prvního vydání:
25. 03. 2015

Kliknutím zvolte variantu

Prořezávání zoubků

Popis: Prořezávání zoubků

Kolik různých neuróz může vyvolat tak prostá věc, jakou je rodičovství?

Víkend na sklonku léta, plážový domek a několik rodičovských párů s dětmi. Představa téměř idylická, kdyby ovšem pod povrchem nebublalo několik skrytých dramat.

Hostitelka Nicole se snaží skrýt příznaky své obsedantně-kompulzivní poruchy. Muž v domácnosti Rip se těžce smiřuje se skutečností, že mu manželka kvůli kariéře odepře druhé dítě a přinutí ho tím vystoupit z rodičovské role, která se mu zalíbila. Tiffany zjišťuje, že jí sice půvab dopomohl k tomu, aby se vymanila z nouze, ale přesto se mezi lidmi z této společenské vrstvy necítí ve své kůži. Frustraci řeší tím, že nepokrytě flirtuje s Ripem a hádá se se svou nejlepší kamarádkou Leigh. Ta je v přesně opačné situaci: pochází z význačné rodiny, ale hrozí jí finanční krach a je zcela psychicky závislá na úžasné tibetské chůvě... Měl to být pohodový víkend, ale teď je z něj katalyzátor napětí, konfliktů a nedorozumění.

Kniha Prořezávání zoubků se věnuje složitým problémům nastupujícího středního věku: nestálosti přátelství, konfliktu milenecké a rodičovské lásky, touze po uznání. Především se však tento román s příjemným nadhledem zabývá bezvýhradnou láskou, kterou cítíme ke svým dětem, i když za ni platíme bezpočtem kompromisů a osobních obětí.


Dotaz k produktu Prořezávání zoubků

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Julia Fierro

Julia Fierro

O mně
Píšu romány o lidech, kteří se podobně jako já snaží porozumět sobě samým, světu, který je obklopuje, a nalézt v tom světě své místo.

Můj příběh

Nemůžu začít jinak než příběhem mých rodičů, který mě odjakživa fascinoval. Poznali se roku 1967 v tanečním sále v Bronxu, který provozovala katolická diecéze města New York. Otec, čerstvý imigrant z Itálie, neuměl anglicky. Matka, americká učitelka na druhém stupni základní školy, s irskými kořeny, neuměla italsky. "Mluvili jsme řečí lásky," vzpomíná dnes matka. Když se v roce 1969 otec rozhodl vrátit do Itálie, matka jela s ním.

První dva roky svého života jsem strávila v útulné vile v Turíně. Bulváry lemované stromy, secesní kavárny a výhled na zasněžené vrcholky Alp... Otec, který měl za sebou patnáctiletou službu u karabiniérů, nastoupil jako hlídač v továrně Fiat. Matka se stala ředitelkou mezinárodní základní školy.

Když mi byly dva roky, přestěhovali jsme se na newyorský Long Island. Otec si zvykal na život v nové zemi obtížně a své pocity přenášel na plátna, která pak zdobila všechny zdi v našem dome. Jeho posedlost naplněním "amerického snu" se stala ústředním tématem mé četby a později také vlastní tvorby (nikoho tudíž asi nepřekvapí, že jednou z mých prvních nejoblíbenějších knih byl Velký Gatsby).

Matka mi dlouhé hodiny předčítala a vyprávěla vlastní příběhy, které jsem začala přetvářet v divadelní představení. Jako herce jsem používala panenky a matka mi byla prvním nadšeným divákem. Otec mě a mého bratra každý víkend vozil do knihovny, kde jsme si pokaždé napůjčovali hromady knih. Tyto pravidelné výlety stály u zrodu mé lásky k četbě.

Pár kroků od dveří našeho domu se rozprostíral oceán, a já budu až do smrti milovat solí provoněný vzduch. Jako zahrada nám sloužil neudržovaný park, kde jsme s bratrem trávili spoustu času při dobrodružných hrách, v nichž jsme pokaždé měli roli hrdinů.

Jak mi to všechno chybělo, když jsem se přestěhovala do Washingtonu! Nicméně právě tam, na Americké univerzitě, se z mé lásky ke knihám stala náplň života. Rodiče si přáli, aby ze mě byla právnička, ale já už tehdy věděla naprosto jistě, že literatura je pro mě útočiště i dar. Vrhla jsem se do čtení – Dostojevský, Edith Whartonová, Fitzgerald – a s nově nabytým sebevědomím jsem začala psát povídky.

Na konci druhého ročníku jsem poznala svou životní lásku: studenta hudby Justina. A od té doby jsme zkrátka spolu.

V roce 2000 jsme se už jako manželé přestěhovali do Bostonu. Právě tehdy mi přišel dopis z Univerzity v Iowě, kde stálo, že jsem byla přijata do jejich programu tvůrčího psaní. Byl to pro mě takový šok, že jsem jim raději hned zavolala, jestli náhodou nejde o nějaký omyl. Nebyl to omyl, a já tak mohla strávit následující dva roky v neuvěřitelně podnětném prostředí, kde jsem konečně začala brat své psaní vážně.

Po dokončení studií jsme se s manželem přestěhovali do New Yorku, kde jsem přednášela literaturu a tvůrčí psaní na univerzitě. Pak mě ale začala nahlodávat myšlenka na založení vlastního institutu tvůrčího psaní. Za sídlo jsem zvolila náš dům na Sackett Street a začala skromně: první lekce se zúčastnilo osm studentů a výuka probíhala u našeho kuchyňského stolu. Po jedenácti letech můžu pyšně a s nadšením oznámit, že mým workshopem prošlo přes dva a půl tisíce adeptů spisovatelského řemesla. Pracuji také jako redaktorka pro několik newyorských nakladatelství.

V přestávkách mezi vyučováním, psaním, redigováním jsem porodila dvě děti. Udržují mě v poklusu, poskytují mi nekonečnou inspiraci a od té doby, co viděly obálku první máminy knihy, projevují nebývalou lásku k hadrovým panenkám. Žijeme spolu s mým manželem, spisovatelem Justinem Feinsteinem v Brooklynu a je nám tady dobře.

 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Podoby rodičovství, které by se v žádné reklamě neujaly...

16. 04. 2015  |  Recenzoval: Knihomilka

Jaké je to být rodičem? Kdo děti nemá, asi si představí idylku jako z reklamy. Milující partner a ukázkové miminko, které se neustále směje. Pláč? Kakání? Nervy nadranc? To už do naší reklamy nepatří.
Tak jaká je vlastně skutečnost? Ten kdo děti má, tak ví, že se od reklam hodně liší. Někdo si rodičovství vychutnává, jiný to sám zvládá jen horko těžko a potřebuje oporu přátel nebo berličku v podobě internetu.

Román Prořezávání zoubků se točí kolem party rodičů malých dětí, kteří se pravidelně scházejí se svými malými ratolestmi.
Jedna z matek, neurotička Nicole, všechny pozve, aby společně strávili prodloužený víkend na venkově. Bude se tmelit kolektiv! Děti si to užijí a jejich rodiče budou mít možnost blíže se seznámit.
Jak už to však bývá, taková akce dokáže s lidmi zamávat a taky prověřit charaktery...

Kromě Nicole, která trpí obsedantně kompulzivní poruchou, je jedním z rodičů také Rip. Svému synovi supluje otce i matku zároveň. Je ženatý, ale jeho partnerka upřednostňuje kariéru. Rip je jediným otcem ve skupince, kam patří také lesbický pár Susanna a Allie, excentrická Tiffany a nejistá Leigh.
Máme tady opravdu pestrou nabídku lidských povah a vy si můžete vybrat, kdo z nich je vám nejsympatičtější. Já nad touto otázkou přemýšlela dlouho, asi celou dobu, po kterou jsem knížku četla. Ve finále jsem si oblíbila Leighinu chůvu Tenzin, která pochází z Tibetu a v USA čeká na azyl pro sebe i zbytek rodiny. I když se snaží nevystupovat do popředí, stává se pro všechny jakýmsi "uklidňovačem".

Mentalita Američanů je jiná než ta naše. Zatímco Češi jsou spíše upjatí, důvěrné přátelské vztahy moc nepěstují /cizinci nás vidí tak, že přátelskost končí s prahem našeho obydlí/, Američané jsou pravým opakem. Pořád něco řeší, rádi debatují a jsou schopni jeden druhého rozebrat do poslední mrtě. Stejné je to i v tomto příběhu, kdy je upřímnost některých zúčastněných spouštěčem mnoha nepříjemných situací.
Výchova dětí - to je kapitola sama pro sebe. Americká výchova je velmi volná, tělesné tresty nepřípustné a zvýšení hlasu se toleruje jen v případě ohrožení života. A v téhle knížce je to tedy hodně znát. Napadlo mě, jaká by knížka byla, kdyby se odehrávala v našich reáliích.

Prořezávání zoubků poukazuje jak na aspekty rodičovství, tak i na společnost jako takovou. Kdy je člověk zralý a způsobilý k tomu, aby založil rodinu? Na to se jednoznačně odpovědět nedá, ale díky této knížce aspoň poznáte, že v tom nejste sami.

http://knihomilka.blogspot.cz/2015/04/prorezavani-zoubku.html


Ukázka z knihy Prořezávání zoubků