Na čem záleží

Autor:
Emily Giffin
Originální název:
Heart of the Matter
Překlad:
Jana Vlčková
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7303-962-2
Počet stran:
400
Datum prvního vydání:
05. 02. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Na čem záleží

Popis: Na čem záleží

Odpověď někdy známe. Jen si neumíme položit správnou otázku.

Tessa Russová udělala to, před čím ji matka tolikrát varovala: vzdala se vlastní kariéry, aby se mohla plně věnovat manželovi a dětem. Považuje své rozhodnutí za správné, i když to z ní v očích okolního světa udělalo typickou bohatou paničku z předměstí. Ve společnosti podobně situovaných žen sice intelektuálně strádá, ale bere to jako nutnou cenu, kterou je třeba zaplatit za šťastný rodinný život.

Valerie Andersonová je právnička a svobodná matka šestiletého Charlieho, který nikdy nepoznal svého otce. Tolikrát už se spálila, že na milostný život – a vlastně i na přátelství – úplně rezignovala. Je to pro ni vědomá hra na jistotu: když člověk od života nic nečeká, nemůže být zklamán.

Obě ženy bydlí na tomtéž předměstí, ale mají jen velmi málo společného. Vlastně je spojuje jen láska, kterou cítí ke svým dětem. Neochvějné vědomí, že vědí, na čem v životě záleží. A následně i tragická událost, která jejich osudy proplete na tolika rovinách, že by si to nikdy nedokázaly představit.


Dotaz k produktu Na čem záleží

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Emily Giffin

Emily Giffin

20. 3.1972 – narodila se Emily Fisk Giffin. Napoprvé se v rodném listě objevila chybná verze prostředního jména "Fish", což v angličtině znamená ryba. Neznámá úřednice tak projevila nebývalou empatii, neboť Emily je skutečně narozena ve znamení Ryb.

1978 – Emily napsala svou první knihu. Nesla název Veselé pandy a neuklizený pokojíček a šestiletá autorka za ni sklidila nadšenou chválu od svých rodičů.

1983 – posedlost Michaelem Jacksonem se projevila zejména tím, že Emily zvládla měsíční chůzi. Také si začala psát deník, což jí vydrželo po následná dvě desetiletí. Každý den zapisovala, co se jí přihodilo, a nenechala se zviklat povýšeným prohlášením starší sestry, že "ty zápisky jsou příšerná nuda".

1984 – Emily dostala první pusu. Jejím vyvoleným byl francouzský student Sebastian, který měl v inkriminovaném okamžiku na sobě džíny s úpravou "plíseň" a růžové tenisky. (Hodněkrát se ho v pozdějších letech pokusila vygooglovat, ale vždy neúspěšně.)

1994 – Emily začíná studovat práva. Poprvé dostane jinou známku než jedničku (když se nepočítá dvojka z tělocviku v osmé třídě).

1997 – Emily se stěhuje na Manhattan a začne pracovat v právnické firmě. Baví ji na tom jediná věc: večírky s klienty. Ve volném čase píše román a spřádá sny o spisovatelské kariéře.

2001 – Emily román dokončí a ve velmi krátkém čase je odmítnuta osmi různými nakladateli. Pět dní po útoku na Dvojčata dá ve firmě výpověď, odstěhuje se do Londýna a začne psát román Něco vypůjčeného.

2002 – Emily podepíše smlouvu na další dvě knihy a vdá se. Uvažuje o změně příjmení na manželovo Blaha (že by české kořeny? – pozn. red.), ale nakonec se rozhodne zůstat Giffin.

Následné roky se dají zestručnit do jediné věty: Emily Giffin postupně napsala pět dalších knih. Všechny se staly bestsellery. Vycházejí ve třiceti různých jazycích. Některé byly zfilmovány.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Zdánlivě obyčejné věci mohou zásadně změnit celý náš život.

09. 05. 2014  |  Recenzoval: Pavla

Každý máme své životní priority poskládané trošku jinak. Pro někoho je nejdůležitější kariéra, pro jiného zdraví, pro dalšího rodina. Jenže život občas tak zamíchá kartami, že jsme nuceni svůj žebříček přehodnotit. A to se stane i dvěma hlavním hrdinkám nového románu Emily Giffin, Tesse a Valerii.

Tessa žije ve spokojeném manželství, stará se o dvě malé děti, a protože jim chce věnovat všechen svůj čas, zůstane s nimi doma. Vzdá se své profese, ale sama je zděšená tím, že ani potom není tak dokonalá, jak by si představovala. A vlastně si ani nevšimne, že svou snahou být nejlepší máma na světě se odcizuje nejbližšímu člověku, kterého má – manželovi.

To Valerie má úplně jiné starosti. Jako matka samoživitelka musí skloubit své pracovní povinnosti a starost o malého synka. Práci i syna si na osudu prakticky vyvzdorovala. Je poměrně úzkostlivá, ale nechává se přesvědčit, aby Charlieho pustila na dětskou oslavu, která změní celý život nejen jí.

Prostřednictvím Nicka, manžela Tessy a lékaře Valeriina syna, se životy těchto dvou žen prolnou. Způsobem, který si ani jedna nepřála. A který je obě velmi bolí.

„Ne, jako slepici rozhodně ne. Jsi chytrá a krásná žena, která..."
Rozpláču se v okamžiku, kdy mě uchopí za ruku. „Která co? Ptám se skrze slzy.
„Která... Já nevím. Tess, třeba se v našem životě opravdu něco změnilo. Jenom si nemyslím, že jsem to já."
Podívám se na něho. Hlavu mám podivně lehkou, pod tíhou jeho slov se mi špatně dýchá. Po tomhle přiznání jsem bažila, a teď, když ho mám, netuším, co si s ním počít.[1]

Na čem záleží je citlivě napsaný román, který nám ukazuje, jak zdánlivě obyčejné věci mění náš život, aniž bychom si toho sami všimli. Emily Giffin je výtečnou vypravěčkou, která nás provede zákruty ženské duše až s neuvěřitelnou lehkostí a bez zbytečného patosu. Jako i u své předchozí knihy k tomu využívá prolnutí dvou vypravěčských rovin, kdy každá žena popisuje vnímání životních peripetií ze svého pohledu. Tyto roviny se pak složí v jasný celek, který čtenáři osvětlí vše, o co by přišel, kdyby byla vyprávěna pouze jedna část příběhu.

Stejně jako Tessa i my si při čtení této skvělé knihy uvědomíme, že to, co jsme vnímali jako velký neřešitelný problém, je ve světle těch dalších jen malým kamínkem na naší cestě. A že ani druzí nemají tak dokonalý život, jak se snaží předstírat. Emily Giffin je výbornou vypravěčkou, která si pozornost rozhodně zaslouží, protože její knihy vás nutí k zastavení a zamyšlení.


Recenze převzata z: http://www.vaseliteratura.cz/recenze/pro-dospele/4201-na-cem-zalezi.html

Tento román vás donutí k zamyšlení. Na čem v životě skutečně záleží?

07. 05. 2014  |  Recenzoval: Owlie

Už dopředu jsem věděla že nešlápnu vedle, a ne, nešlápla jsem.
Na čem záleží je román který vás vezme za srdce. Budete osud každé osůbky prožívat tak, jako ten svůj. A nemusíte se bát – nejedná se o žádný laciný románek. Jinak by přece nepatřil do kategorie Inteligentní romány pro inteligentní ženy, ne?


S Emily Giffin jsem se seznámila poprvé, a stálo to za to. Píše totiž skvěle, a opravdu neskutečně čtivě. Vystudovala práva, ale po přestěhování se z Ameriky do Londýna se psaní románů začala věnovat na plný úvazek. Její první knihu odmítlo osm nakladatelství, a při návratu zpět do Ameriky se na ní usmálo štěstí – za rok ji vyšel její první román. V této době se jí začalo dařit, a Na čem záleží je tomu důkazem.

Když čtete o věcech které vám nejsou až tolik blízké, neprožíváte to tak. Říkat si můžete co chcete, ano, kniha se vám líbí a vy ji hltáte, ale když se v řádkách začne objevovat osud který se vás dotýká, nebo může dotýkat - vše je jinak.

Kniha nám vypráví osud dvou žen, které se neznají, ale nebude to trvat dlouho a jejich osudy se protnou. Každá je jiná, a jejich příběhy se střídají po kapitolách. Hned v první kapitole se seznámíme s Tessou – ženuška v domácnosti, neustále upravená, dvě děti a pohledný manžel. Nechává se strhnout svými přítelkyněmi, a moc ráda řeší klepy. Ano, po pár kapitolách vám bude připomínat Stepfordskou paničku, no vážně! Druhou protagonistkou je Valerie. Právnička, která žije se svým synem a bratrem. Myslím že se vše dalo shrnout tím, že je přesný opak Tessy.

Valeriin syn utrpí těžké popáleniny na oslavě narozenin svého kamaráda, a tady se nám celý příběh rozběhne. V čem že to celé vězí? Charlieho ošetřující lékař je Tessin manžel. Ano, všem už je to jasné, já vím. Valerie se zamiluje do lékaře svého syna, a vznikne nám milostný trojúhelník. A je to pravda, ale právě tady se dostáváme z významu názvu naší knihy. Na čem záleží. Na čem záleží?

Tenhle jednoduchý a čtivý román vás totiž donutí k zamyšlení. Objevují se otázky, a vy máte potřebu znát odpovědi. Co bych dělala kdyby se tohle stalo mému dítěti? Žalovala bych ty, kteří ho měli na starost? Co bych dělala kdyby mě můj muž podvedl? Odpustila bych mu? Jde vůbec odpustit nevěru? Rozvedla se? A co děti? Nebo bych snad dělala že se nic nestalo jen pro „rodinné štěstí“ ?

Všichni si říkáme „nám se to nemůže stát“. Ale po přečtení Na čem záleží najednou přemítáme o věcech, nad kterými se jinak nepozastavujeme. Příběh je neskutečně reálný, děsivý,ale také výborně napsaný. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, a po jejím přečtení jsem si přidala jméno Emily Giffin na seznam oblíbených autorů.
Takhle skvělých knih si totiž chci přečíst co nejvíc.

http://knizni-paralela.blogspot.cz/2014/05/o-zenach-pro-zeny.html?showComment=1399440217165#c5441283068348934297

Každý si zaslouží druhou šanci.

06. 03. 2014  |  Recenzoval: Knihomilka

Tessa a Valerie. Dvě ženy, které žijí v jednom městě. Zdánlivě spolu nemají nic společného. Tessa je žena v domácnosti. Žije s manželem, vytíženým dětským plastickým chirurgem a dvěmi dětmi. Valerie pracuje jako právnička a sama vychovává malého synka Charlieho. Obě ženy nic nespojuje. Zdánlivě.
Jednoho dne, zrovna když Tessa a její muž Nick slaví výročí svatby, zazvoní telefon. Nic je odvolán k případu popáleného malého chlapce, který je shodou okolností Valeriin syn.
Tessa, která je velmi chápavá, co se týče vytíženosti svého muže, najednou nechápe, co se kolem ní děje. Nick je odtažitý, utrhuje se na ni, dokonce ji nazve drbnou... Tessa se rozhodne, že je čas na chvíli si od rodiny odpočinout. Vyrazí za kamarádkou do New Yorku. Ta ji ujišťuje, že není harmoničtější manželství než Tessino. To by však Tesse nesměla zavolat sousedka, že viděla Nicka s Valerií... Červíček pochybností začne hlodat a manželův mobil je zrovna na ráně...
To je jedna strana příběhu. Ta druhá přibližuje Valerii, ženu, která vše obětovala synovi, který nepoznal otce. Když na oslavě narozenin svého spolužáka spadne do ohně a popálí si ruku a obličej, Valeriin poklidný život se hroutí. Následuje série operací a nejistá budoucnost. Doposud se mohla opřít pouze o svého bratra, teď je tady Nick, chápavý a vnímavý lékař. Mezi ním a Valerií přeskočí jiskra...
Autorka vypráví příběh ze dvou úhlů pohledu (každá kapitola sleduje osudy jedné z žen), máme tak možnost udělat si vlastní názor na Tessu a Valerii.
Přiznám se, že mi při čtení občas lezli na nervy všichni tři, ano, i úžasný doktor Nick. (Ten asi nejvíc).
Tessa - čím déle byla doma, tím menší sebevědomí měla. Jako ovce přikyvovala svým kamarádkám a chyběl jí vlastní názor - respektive se ho spíš bála říct, aby nevybočila z řady.
Valerie - VÍ, že je doktor ženatý a má děti, VÍ, že by neměla využít situace, ale....proč by si konečně nemohla dopřát mužskou náruč, když se naskytla možnost, a doufat i v něco víc?
A Nick? ze začátku velmi sympatický muž, který žije svou prací. Je milé, jak se dokáže vcítit do svých pacientů. Jenže čeho je moc, toho je příliš, Nick se s Valerií a malým Charliem setkává na úkor vlastní rodiny. Je to prostě chlap, který myslí...no však víme čím. :-)
Každý si však zaslouží druhou šanci. Tessa je ta, která drží všechny trumfy v rukou. Dá se zlomené srdce léčit? O tom vypráví poutavý román Na čem záleží.

Po dlouhé době jsem z nějaké knihy takhle nadšená.

06. 03. 2014  |  Recenzoval: Charmedka

Tessa žije spokojený život, má to, po čem jiné ženy touží. Je provdána za úspěšného plastického chirurga, se kterým má dvě krásné děti i přes Nickovi neustále odchody a pozdní příchody z práce je šťastná. Manžela obdivuje a věří, že jeho práce je důležitá, vždyť zachraňuje životy. Sama se ale práce vzdala a to i přes matčina varování. Stala se z ní žena v domácnosti, která kromě starostí o děti nemá nic jiného na práci. Její kamarádky jsou typické předměstské manželky, které se vyžívají v drbech a pomluvách, což se Tesse trochu příčí a hlavně Nickovi.

Valerie žije sama se synem Charliem, který svého otce nikdy nepoznal. Avšak Valerie se vypracovala až na skvělou právničku, aby Charliemu dopřála ten nejlepší život, nic mu nechybělo a měl to nejlepší vzdělání. Valerie se s ostatními matkami nepřátelí, jelikož je svobodná matka, ostatní na ní koukají lehce svrchu a pro ní to jsou jen namyšlené paničky. Proto není nijak nadšená z přátelství mezi Charliem a synem Romy, jedné ze zazobaných matek. Charlie je pozván na oslavu, na kterou ho Valerie nechce pustit, po dlouhém naléhání ale poleví.

Něco ke knize
Zde všechno začíná. Tessa s Nickem slaví výročí, když je Nick náhle odvolán k případu těžkých popálenin. Charlie na oslavě nešťastnou náhodou spadl do ohně a má popálený obličej a ruku. Během léčby si Charlie s Nickem k sobě vypěstují silný vztah. Nick tráví s Charliem a Valerií stále více času a překračuje lékařské povinnosti. Mezi Valerií a Nickem začíná něco, co může všem změnit život.
Život se začíná měnit i Tesse, která pomalu přichází na to, že matka možná měla pravdu a doma není tak spokojená, jak si myslela. Navíc s Nickem to přestává klapat, do práce dochází stále častěji, z práce se vrací až pozdě v noci. Vždy byla přesvědčená, že Nick by jí nikdy nepodvedl, alejejí důvěra se začíná pomalu hroutit v okamžiku, když si přečte jednu jeho sms.

Moje hodnocení a dojmy
Romány pro ženy mám ráda, ale většinou to jsou kýčovité, zamilované románky, kde všechno končí happy endem. Kniha Na čem záleží není tenhle typ románu, je to mnohem inteligentnější počtení. Je to kniha ze života, příběh, který se může stát komukoliv.
Hlavními postavami jsou ženy - matky, manželky. I když některé z nich řeší peníze, drby a snobské školy, tak například u Tessy vidíte, že má i normální problémy. Je unavená, starší dcera je ve věku, kdy je vzpurná a Tessa má dilema, zda si stát za svým názorem a dceři říct ne, nebo si život ulehčit a podvolit se vůli malého dítěte. S Nickem už to také není takové jako na začátku, špatně komunikují, Tessa je podrážděná, navíc jejich sexuální život také není co kdysi. A pak ten pocit, že Vás manžel podvádí...

Kniha se četla moc dobře, jakmile jsem se začetla, nemohla jsem se odtrhnout a přečetla naráz dvě stě stran. Postavy si musí uvědomit, čeho jsou schopny se vzdát, pro co bojovat a jestli odpouštět. Kniha má výstižný název, nutí Vás zamyslet se nad tím, na čem opravdu záleží.
Byla jsem zvědavá na konec a nelze říct, zda kniha skončila dobře, nebo špatně. I po přečtení jsem se nemohla rozhodnout, jestli za takovýhle konec jsem ráda nebo naopak ne. K žádné variantě a postavě jsem se nemohla více přiklonit. Soucítila jsem s Tessou, ale zároveň i s Valerií, která konečně poznala někoho, komu důvěřuje. Přitom normálně mám v tomhle vždy jasno...

Kniha ve mně zanechala zvláštní pocit, s klidným srdcem ji můžu doporučit a navnadila mě na další díla této autorky. Po dlouhý době jsem z nějaké knihy takhle nadšená.

Román o hledání síly postavit se životu čelem.

02. 02. 2014  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Občas se v životě vracíme k jedinému momentu, který byl tak nenápadný a přitom tam byl ten zlom, kdy došlo ke změně. Ke chvíli, momentu před osudovým zvratem. Tessa si myslela, že není tou ženu, která by se vracela do minulosti. Bývala vděčná za to co má. I Valerie byla odhodlaná žít současností a hledět do budoucnosti. Jeden telefonát dokáže změnit život obě ženám, aniž by se kdy dřív potkaly.

Tessa žije s Nickem ve spokojeném manželství. Mají dvě krásné děti a všechno je tak, jak má být. Tessa je vděčná za to, jaký Nick je, obdivuje jeho práci plastického chirurga a nevyčítá mu náhlé odchody, pozdní příchody ani únavu. Věří, že to, co dělá je důležité a má být na co hrdá. Její manželství jí neskrývaně závidí její nejlepší kamarádka Cate. I když jí Tess vždycky říká, že nic není dokonalé, opravdu dlouho věří, že ona a Nick mají něco obdivuhodného. Až do telefonátu na výročí jejich svatby. Od toho okamžiku je všechno jiné.

Valerie celým svým srdcem žije pro svého jediného syna Charlieho. Jako každé matce připadá dokonalý, nádherný a jednoduše geniální. Tvrdou dřinou se dostala tam, kde je, přestože syna vychovává sama. Jedinou pomocí jí je její bratr – dvojče Jason a trochu bláznivá matka. A i když byla většinu času na všechno sama, dokázala vystudovat práva, uchytit se v dobré právnické kanceláři a vydělávat tolik, aby mohla dát Charlieho do dobré soukromé školy. Bohužel musí stále narážet na typy lidí jako je Romy – zazobaná panička, která si myslí, že jen ona a její názory jsou nejlepší. Bohužel Charlie se přátelí s jejím synem a tak mu dovolí strávit jednu noc v jejich domě. Nechtěla, ale co by pro syna neudělala. Z volného pátečního večera se však stává drama, které začne jediným telefonátem, aby jela do nemocnice.

V tomto románu se propojují životy Tessy a Valerie prostřednictvím Nicka. Ten se v nemocnici stará o malého Charlieho a pomáhá mu vyrovnat se s popáleninami, které utrpěl na obličeji a ruce. Pro Valerii se stává oporou a postupem času si víc uvědomuje, že se jejímu synovi, ale i jí samotné Nick věnuje mnohem víc, než by asi bylo nutné. Na druhé straně se Tessa vypořádává s faktem, že být s dětmi doma není takové, jak si představovala a že měla možná její matka pravdu. Do toho se užírá tím, že i když by neměla a někde ve skrytu duše se jí to příčí, tráví čas bezduchým tlacháním a pomlouváním druhých. A pak je konfrontována otázkou „Co bys dělala, kdyby ti byl manžel nevěrný?“

Na čem záleží je román protkaný útržky, které jsou součástí běžného života a nic neříkají, dokud je neposkládáte dohromady. Drobné dílky, které do sebe nečekaně snadno zapadnou. Nenápadně jsou protkány osudy několika postav, které jakoby měly moc druhým hodně dát, ale zároveň si hodně vzít. A takové jednání není bez následků. Emily Giffin ukazuje obě strany manželství, rodičovství. Touhu i strach pohnout se dál. Na jedné straně stojí láska a důvěra, na druhé straně zklamání a hledání síly odpustit. Valerie, Tessa i Nick musí najít sílu postavit se životu čelem. Otázkou zůstává, jestli je lepší zapomenout, odpustit, nebo jít dál a neohlížet se.

Emily Giffin se nesoustředí jen na hlavní postavy, ale také na ty vedlejší, které nenápadně dotvářejí příběh a vnášejí vlastní názory a zkušenosti na nastalou situaci. Ať už je to zahořklost po rozvodu, neutuchající láska po mnoha letech nebo tajemství a přetvářka zlaté klece. Jako by se snažila říct, že nic není stejné. Pokaždé se můžeme rozhodnout po svém, jinak než druzí a neznamená to, že je to špatně. Autorka ve mne zanechala pocit, jakési poselství, že „jít dál, neznamená opustit a zapomenout“.


Ukázka z knihy Na čem záleží