Měsíční údolí

Autor:
Melanie Gideon
Originální název:
Valley of the Moon
Překlad:
Jana Vlčková
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7498-217-0
Počet stran:
478
Datum prvního vydání:
12. 06. 2017

Kliknutím zvolte variantu

Měsíční údolí

Popis: Měsíční údolí

To nejcennější, co máme, je čas.

Lux Lysanderová je uhoněná svobodná matka a špatně placená servírka. Před totálním zhroucením ji zachrání nabídka rodičů, aby si na dva týdny vyjela někam do přírody, že se jí postarají o čtyřletého syna.
Lux vyrazí tábořit do místa zvaného Měsíční údolí a užívá si volnosti. Uprostřed noci ji probudí zima, a když vyjde ze stanu obklopuje ji hustá mlha, z níž v dálce problikává světlo. Vydá se tím směrem a najednou se ocitá na prosluněné louce uprostřed skupiny lidí, jejichž oblečení, způsob mluvy i chování působí dojmem, jako by byli z jiných časů.
A pak si Lux uvědomí, že oni jsou z jiných časů.
Ocitla se v idylické komunitě, žijící v naprostém odloučení od světa. Jakmile v ní odezní šok, že se přesunula časem na začátek dvacátého století, začne si Lux užívat přirozenosti a nekomplikovanosti zdejšího života. Stres a vypětí moderní doby se rozplývají, namísto nich nastupuje klid a nebývalá energie.
Ke své neskonalé úlevě se může přesunovat v čase tam a zpět: od milovaného syna, který je bezezbytku dítětem moderních časů, ji to táhne zpátky na jediné místo, kde se cítí opravdu doma. Jak dlouho lze ovšem vést takto rozpolcený život?


Dotaz k produktu Měsíční údolí

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Melanie Gideon

Melanie Gideon

Melanie Gideon se narodila a vyrostla na americkém Rhode Islandu, vystudovala žurnalistiku na Emerson College a za svůj život vystřídala mnoho nejrůznějších povolání – od servírky až po práci v počítačové firmě. S manželem a synem žije nyní v Bay Area v Kalifornii a svými články pravidelně přispívá do různých novin i časopisů (New York Times, San Francisco Chronicle, Daily Mail a dalších).

Má na svém kontě tři romány pro mládež, po nichž se pustila také do psaní knih pro dospělé čtenáře. Právě díky nim se stala doslova nepřehlédnutelnou autorkou. Nebývalého úspěchu dosáhl především její román Manželka 22. Ten se dodnes těší velkému čtenářskému zájmu, byl přeložen do více než třiceti jazyků a proslavil svou autorku prakticky po celém světě. V současné době se pracuje na filmu podle tohoto románu, práva vlastní studio Working Title.
Nyní se nám Melanie Gideon v českém překladu představuje se svou nejnovější knihou nazvanou Měsíční údolí.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Opravdu emocionálně nabitá kniha

26. 07. 2017  |  Recenzoval: koki

Keby som mala jednou vetou zhrnúť, o čom bola táto kniha, povedala by som: Lux hľadala svoj vnútorný pokoj a našla ho na farme Greengage. Popravde však, kniha toho ponúkla čitateľovi oveľa viac. 

Je zaujímavé, že už v sedemdesiatych rokoch si ľudia mysleli, že žijú rýchlu dobu. Pokiaľ si ja pamätám, toto spojenie sa začalo používať až koncom deväťdesiatych rokov. A odvtedy sa tá rýchlosť ešte niekoľkonásobne zvýšila. Všetko je to iba o pocite.

Sú ľudia, ktorí sa sami utiekajú schovať pred výdobytkami modernej doby niekde do hôr, na lazy, kde si postavia domček, obrábajú políčko, chovajú domáce zvieratá a celkovo spomaľujú chod svojho života, ktorý býva najmä v mestách (aj keď dnes už nielen tam) príliš hektický a dravý. My ostatní sa snažíme spomaliť aspoň raz do roka - na dovolenke (či už ju strávime doma, na záhrade, v horách, či pri mori). Hlavná hrdinka Lux tiež potrebovala oddych ako soľ. Ako slobodná matka štvorročného chlapčeka v roku 1975 to nemala ľahké. Bývala so svojim synom Bennom a kamarátku Rhondou v malom byte, dni trávila prevažne v práci, za ktorú bola mizerne platená. Dni ubiehali jeden za druhým, a v podstate, akoby splývali do jedného.

Keď jej matka navrhla, aby si zobrala na dva týždne voľno, že sa jej postará o syna, Lux bez všetkého súhlasí. Rozlúčka so synom (i keď na krátky čas) jej vháňa slzy do očí, ale sama dobre vie, že oddych jej prospeje. Vyberie sa do hôr táboriť. Je úplnok, a keď sa v noci prebudí, vydáva sa za blikajúcim svetielkom v diali. Všade ju obklopuje hustá hmla, no svetielko ju magicky priťahuje, a tak mu kráča v ústrety. Nečakane sa hmla okolo nej rozplynie a ona sa ocitne na rozkvitnutej lúke zaliatej slnečnými lúčmi. Okolo nej je množstvo ľudí oblečených v dobových kostýmoch. Kde sa to ocitla? Kto sú oni? Prečo hovoria tak ako hovoria? Naraz vyvstáva mnoho otázok. A keď na ne dostane odpovede, rozmýšľa, či je to skutočnosť, alebo si s ňou niekto iba škaredo zahráva. 

Lux sa ocitla v roku 1906. Spoznáva život na farme Greengage, spoznáva jej obyvateľov. A páči sa jej tu. Všetko na ňu pôsobí upokojujúco, príjemne, lákavo, antistresovo. Aké veľké je potom jej nadšenie, keď zistí, že cez hmlu môže prechádzať tam a späť... vždy za úplnku? 

Kniha má ešte jedného hrdinu. Josepha Bella. Joseph je muž, ktorý žije v roku 1906. Založil farmu Greengage, ktorú v súčasnosti obýva necelých 300 obyvateľov. Sú sebestační, sú spokojní, sú šťastní. No jednej noci príde zemetrasenie a farmu obklopí hustá hmla. Cez tú hmlu sa nedá nijako prejsť. Mnohí to skúšali, no neúspešne. Skončilo to ich úmrtím. Ostali odrezaní od okolitého sveta. Preto je pre nich záhadou, ako sa cez hmlu, bez problémov, dostala žena - zvláštne oblečená, tvrdiaca, že sa u nich píše rok 1975. Ale, čo je najdôležitejšie, keď cez hmlu prešla ona, podarí sa to konečne aj im?

Navzájom si vymieňajú informácie. Zisťujú koľko času ubehlo v ich svete a koľko vo svete modernom. Vedela som, že Luxino pendlovanie medzi storočiami neostane bez následkov. A presne tak sa i stalo. Lebo nakoniec sa muselo niečo stať (a stalo sa toho veľa) a Lux si musela vybrať... 

Měsíční údolí je emocionálne nabitá kniha. Rieši najmä vzťahy. Rodinné väzby, priateľské zväzky. Melanie sa vie pohrať s fantáziou čitateľa. S istou ľahkosťou ho prenáša do svojho vymysleného/kúzelného sveta. Človeka vždy lákalo presúvať sa v čase. Bolo by super sem-tam si odskočiť raz do 19., inokedy do 11. storočia. Pozrieť sa tam, niečo tam prežiť. Asi aj preto knihy s touto tematikou ľudí tak priťahujú. A Melanie opísala posun v čase svojským spôsobom - celkom iným ako som sa doposiaľ stretla. Preto to oceňujem. Bolo to nečakané, istým spôsobom i pútavé. Páčil sa mi najmä ten kontrast medzi rýchlosťou modernej doby a pokojom doby minulej. 

Příběh vyprávěný čtivě, a především s citem

21. 07. 2017  |  Recenzoval: Ch and Ch Books

Skrze mlhu do jiného světa

V roce 1906 se v Měsíčním údolí v Kalifornii stala zvláštní věc. Po skončení náhlého zemětřesení se okolo farmy Greengage, kterou vybudoval Joseph Bell, objevila hustá mlha. Skrze tuto mlhu nemůže nikdo z obyvatel farmy projít, aniž by nepřišel o život. Nikdo nemůže ven. To ale neznamená, že někdo nemůže dovnitř… Jednoho dne tak na farmu zavítá návštěva.

Lux Lysanderová žije v roce 1975. Je svobodnou matkou a práce má až nad hlavu. Když Lux matka nabídne, že se jí postará o syna, aby si trochu odpočala, tak souhlasí. Odjede tábořit do neobývaného místa v Měsíčním údolí. Jednou se v noci vzbudí obklopena mlhou a snaží se dostat ke světýlku, které vidí v dálce. Ocitne se na místě obývaném podivně oblečenými lidmi, pro které je její příchod nadějí. Nadějí k návratu do běžného světa. Lux může cestovat mlhou tam i zpět vždy za svitu úplňku a když se mlha zrovna rozhodne ukázat. Najdou obyvatelé Greengage s Lux způsob, jak se dostat skrze mlhu společně?

"Za mlhou se psal rok 1976. I kdyby se nám nějakým zázrakem podařilo jí projít, co bychom si v novém světě počali? Je vůbec o co stát? Není nám nakonec nejlépe tady?"

V knize se střídají dvě perspektivy, takže na příběh nahlížíme z pohledu Lux a z pohledu Josepha. Do kontrastu se nám tak dostává doba starší s dobou moderní, pohled muže a pohled ženy, pomalé plynutí času s rychlostí doby moderní. Kniha ve mně vyvolala mnoho pocitů, a ještě dlouho po dočtení jsem nad ní přemýšlela. Je opravdu skvěle napsaná. Autorka píše velmi věrohodným stylem, tudíž nezůstáváme na pochybách, co právě držíme v rukách, a to skvěle napsanou knihu s velmi silným příběhem. Přiznám se, že v poslední části jsem nedokázala udržet emoce na uzdě a dala jim volný průchod.

Postava Lux mi byla velmi sympatická. Život se s ní nemazlil a ona si i přese všechno dokázala poradit a zároveň si udržela svou hrdost a nikdy to nevzdala. Její láska k synovi je čistá a čím více máme možnost Lux poznat a čím více se nám odkrývá z její minulosti, tak tím více jí máme radši. Na druhé straně máme Josepha. Joseph si nikdy nepřál nic jiného, než aby spolu lidé žili v harmonii a v rovnoprávnosti, proto založil farmu, kde chtěl tohle všechno prosadit a kde by byli všichni šťastní. Tento sen se mu splnil, ale nic netrvá věčně, a když lidé začnou farmu opouštět, začne si klást otázku proč, když jim nabídl ideální místo pro život.

Moc se mi líbily flashbacky, které prostupovaly knihou. Díky nim jsme mohli postavy poznat více a udělat si o nich celistvější obraz. V čele stojí především nedořešený vztah Lux s jejím otcem. V žádném případě tyto pasáže nepůsobily ploše, naopak vystupovaly přímo z knihy a promlouvaly na nás. To dodávalo příběhu na hloubce.

"Nejvzácnější dar, který můžete druhému věnovat, je – čas."

Já osobně mám strašně ráda cokoliv, kde hraje nějakou roli čas. Cestování časem, kontrast dvou období, láska napříč stoletími… to vše je pro mě velmi přitažlivé a když vidím, že se v knize něco takového objevuje, tak si ji musím okamžitě přečíst. Měsíční údolí mě v tomto nezklamalo a nabídlo mi přesně to, po čem jsem prahla. Ačkoli byly v knize přítomny fantaskní prvky, vůbec to nenarušovalo uvěřitelnost příběhu.

Melanie Gideon umí příběhy vyprávět velmi čtivě, a především s citem. Měsíční údolí je druhým titulem, který u nás vyšel. První knihou byla Manželka 22. Nezbývá nám nic jiného, než že se budeme těšit, až u nás vyjdou další její knihy, protože opravdu stojí za to.

Půvabný, podmanivý a neskutečně návykový román

16. 07. 2017  |  Recenzoval: Knihomilka

Píše se rok 1975 a Lux Lysanderová, svobodná matka pětiletého syna Benna, stojí bezradně na letišti. Její malý poklad odjíždí na prázdniny k prarodičům a před Lux jsou dva týdny zaslouženého volna. Jak s ním vyčerpaná matka naloží? Pojede k moři, na hory nebo se naloží do vany s pořádně horkou vodou?
Lux si sbalí batoh a vydá se tábořit. Odpočinek a čistá hlava, to je to, co mladá žena od výletu očekává. Ve finále dostává však něco, co od základu změní její život.
Lux se ocitá na kouzelném, téměř mystickém místě zvaném Měsíční údolí, kde se utáboří. V noci na krajinu padne mlha a mladá žena se vydá na průzkum. Ke svému překvapení se po vystoupení z mlhy ocitá mezi lidmi, kteří jako by vypadli z minulosti. Že by se tady natáčel historický film? Pravda je úplně někde jinde. Lux se dostala zpátky v čase na počátek 20. století. Může za to mlha? Když zjistí, že může cestovat mezi oběma časovými rovinami, je neskonale šťastná. V komunitě, kde není žádný výdobytek moderní doby a všichni se musí spoléhat sami na sebe, nachází klid, zároveň může být i se svým synem. Jak dlouho může takový způsob života fungovat?

Autorka Melanie Gideon mě zaujala už svou první knihou Manželka 22, v níž se zaobírala manželským párem, z jehož vztahu vyprchala láska. Moc se mi tehdy líbila, jak stylem, tak námětem. Měsíční údolí je na první pohled jiné. Koketuje s žánrem fantasy. Autorka zabrousila do nedávné minulosti a pohrává si s časovými rovinami, hlavní doménou však zůstávají mezilidské vztahy. V případě tohoto románu jsou to hlavně vztahy rodinné, na nichž vystavěla celý příběh. I když Lux většinu času pendluje mezi hektickou současností, v níž musí řešit osobní i pracovní závazky, a poklidnou, až idylickou minulostí, středobodem je nedořešený vztah mezi ní a jejím otcem.

Měsíčnímu údolí jsem neskutečně propadla, o čemž svědčí fakt, že jsem během jednoho večera přečetla dvě třetiny. Zpočátku jsem k dějové zápletce byla trochu skeptická, přece jen mi to k Melanii Gideon nesedělo - autorka inteligentních románů pro inteligentní ženy se pouští do fantasy? - ale ona dokázala sepsat půvabný, podmanivý a hlavně neskutečně návykový román, jemuž nelze odolat.

A to cestování časem? Jak je to možné? Tak na to se mě, prosím, neptejte. Podstatu Matrixu jsem pochopila až po třetím shlédnutí a film Počátek jsem nepobrala vůbec, takže vám asi adekvátně neodpovím. Každopádně, znáte-li knihu Audrey Niffenegger Žena cestovatele časem (vyšla i pod názvem Zakletý v čase), budete vědět, o čem jde řeč.

Měsíční údolí je opravdu milým překvapením v žánru literatury pro ženy. Fandíte-li romantickým, ale zároveň inteligentním románům, které mají šmrnc, bude se vám určitě líbit, stejně jako mně.


Ukázka z knihy Měsíční údolí