Matkou ze dne na den

Autor:
Rowan Coleman
Originální název:
The Accidental Mother
Překlad:
Květa Palowská
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7498-130-2
Počet stran:
416
Datum prvního vydání:
17. 02. 2016

Kliknutím zvolte variantu

Matkou ze dne na den

Popis: Matkou ze dne na den

Bezvýhradná láska existuje. Jen člověk musí mít koho milovat.

Sophie a Carrie byly kamarádky od dětství, ale během posledních let se jedna druhé ztratily. Carrie se rozhodla pro rodinný život v malém městě, zatímco Sophie si buduje skvělou kariéru v Londýně. Nemá sice moc času na muže, zato ji čeká další povýšení, má úžasnou sbírku bot a kočku, která ji nikdy nezklame.

Jenže pak se Sophie dozví, že Carrie zemřela a že se nemá kdo postarat o její dvě malé dcerky. Otec holčiček je nezvěstný a jejich babička je sama odkázaná na ústavní péči. Kdo zbývá? Sophie: dávná přítelkyně z dětství, která Carrii slíbila, že se dětí ujme, pokud by došlo k nejhoršímu. A ten den teď nastal...

Rowan Coleman napsala další chytrý, vtipný a emocemi nabitý román. Za hrdinku tentokrát zvolila ženu, která se stala matkou doslova ze dne na den, naprosto nepřipravená a beze špetky zkušenosti. Ze sebevědomé manažerky se stává bezradná osoba, která si zpočátku absolutně neví rady, ale postupně díky holčičkám začíná chápat, co je pro ni v životě opravdu důležité. A především zjišťuje, že bezvýhradná láska skutečně existuje. Jen člověk musí mít koho milovat.


Dotaz k produktu Matkou ze dne na den

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Rowan Coleman

Rowan Coleman

Rowan Coleman žije se svým manželem a pěti dětmi v poněkud přeplněném domě v hrabství Hertfordshire. Snaží se skloubit psaní s péčí o rodinu, zejména pak o dvojčata v batolecím věku, jejichž největším koníčkem je chůze rozdílnými směry. Rowan miluje spánek. Vlastně miluje i prosté sezení, v ideálním případě doplněné o sledování filmu. Ráda by prožila každý den jako představitelka hlavní role nějakého muzikálu, ale starší dcera jí nedávno zakázala zpívat na veřejnosti. 

Rowan je regulérní dyslektička, přesto si psaní zvolila za svou hlavní profesi. A ve svých knihách se věnuje velkým tématům, které ovšem pojímá v podobném tónu, jakým je psán předchozí odstavec: bez sentimentu, sladkobolnosti a klišé. Kniha vzpomínek, jejíž český překlad právě vychází, je Rowaninou nejúspěšnější knihou. Zaslouženě. Příběh čtyřicetileté matky dvou dcer, která trpí Alzheimerovou chorobou v pokročilém stádiu, je napsán s takovou autorskou bravurou, že vás  - vlastně paradoxně - naplní nadějí.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Rowan Coleman je božská!

20. 03. 2016  |  Recenzoval: koki

Akejkoľvek témy sa Rowan Coleman chytí, podá ju precítene. A vyberá si skutočne nezvyčajné témy, čo dokazuje aj tento román, v ktorom 29-ročná hrdinka, karieristka Sophie, rožšíri svoju rodinu - ktorú dovtedy tvorí len ona, jej kocúr Artemis a práca -, o dve ďalšie bytosti. Tými sú dve malé dievčatká, 6-ročná Bella a 3-ročná Izzy. Tieto dievčatá jej nečakane skomplikujú život.

Zdedí ich po svojej kamarátke Carrie, ktorá náhle zomrela pri autonehode a zanechala za sebou závet, že kedykoľvek by sa jej čokoľvek stalo, tak práve Sophie sa postará o jej dve ratolesti. Na tento sľub Sophie dávno zabudla a v podstate ho kamarátke dala bez toho, aby verila, že by sa niekedy niečo také mohlo stať. Osud je nevyspytateľný a... stalo sa.

Dve malé deti obrátia život karieristky naruby. Doslova. Sophie je naučená len kupovať si vysoké topánky, skvelé kúsky do šatníka a vytvárať najlepšie zákazky pre svojich klientov. Už roky sa snaží o miesto svojej nadriadenej Gillian, ktorá má čoskoro odísť z firmy. So svojou súperkou, kolegyňou Eve, sa oň spoločne usilujú, pretože pre obe je to méta, ktorú chcú vo svojom živote dosiahnuť. Sophie sa vždy túžila dostať čo najvyššie, byť úspešná. A kým na pracovnom poli sa jej darí, v tom súkromnom to pokrivkáva. Žije sama, nerandí, lebo nikdy nevie či s ňou nejaký muž flirtuje alebo nie a ani jej vlastná mačka sa s ňou nebaví. Ako sa teda dokáže postarať o dve maloleté dievčatká?

Spočiatku to ide ťažko, veď nie každý deň sa stáva, že sa zo slobodnej dámy stane žena s dvomi záväzkami. A to zo dňa na deň. Sophie však nie je typ, ktorý panikári. Ujme sa svojej novej úlohy so cťou a -pevnými- nervami. Predsa len, dva malé hurikány v jej živote urobia svoje. A popri snahe postarať sa o dievčence sa úpenlivo spolieha na povzbudivé slová sociálnej pracovníčky Tess. Tá jej sľúbila, že jej bude naporúdzi 24 hodín denne a tiež, že čo najskôr nájdu "strateného" otca dievčat.

Ako ide dej, Sophie postupne prehodnocuje svoje životné priority. A po niekoľkých týždňoch Tessiných prázdnych sľubov si dokonca najme súkromnú detektívku, aby vyhľadala Louisa Gregoryho - otca dievčat. Sophie sa s ním skontaktuje, povie mu čo je vo veci a Louis pricestuje. Tu sa to začína opäť komplikovať. Kým mladšia Izzy je z otca nadšená, staršia Bella má voči nemu výhrady. Spomína si, že ju kedysi dávno opustil a odmieta sa s ním baviť. Vyrieši sa to?

Témy, ktorú si autorka pre svoj román zvolila, sa ujala bravúrne. Nechýba v nej jej už tradičná Colmanovie črta - trpko-sladkosť. Smutné pasáže striedajú veselé. Sledujeme prerod karieristky v rodinne založenú ženu. Ženu, ktorá pochopí, že v živote nie je dôležitá len práca a postavenie, ale i celkom obyčajné veci ako je detský úsmev, šantenie vo vlnách a v piesku alebo objatie.

Ano, je možné milovat tak, až to bolí

18. 03. 2016  |  Recenzoval: Knihomilka

Sophiin život sviští v pevně zajetých kolejích. Je plně oddaná své práci, miluje nakupování bot a v jejím bytě je místo akorát tak pro ni a kočku.
Jednoho dne se dozvídá šokující zprávu. Její kamarádka Carrie zahynula při autonehodě a Sophie se tak doslova ze dne na den stává opatrovnicí dvou malých holčiček, které po Carrie zůstaly.

Možná vám blesklo hlavou, že Sophie mohla tohle nečekané "dědictví" odmítnout. Kdysi dávno však dala své přítelkyni slib, že se o její dcery v případě potřeby postará. Sliby, i když dávno zapomenuté, se mají plnit. A nejen o Vánocích. Sophie tedy souhlasí, že se děvčátek ujme na pár týdnů, než se najde jejich ztracený otec.

Dokáže si úspěšná organizátorka společenských akcí a večírků poradit s malými holčičkami? Zvlášť, když je viděla jen párkrát, protože s Carrie se v posledních letech vídaly jen sporadicky?
Sophie na vlastní kůži pocítí, co to znamená, když se vám život obrátí doslova vzhůru nohama. Doposud byla zvyklá jen na vlastní pohodlí a luxus, který si dopřávala. Teď se musí věnovat Belle a Izzy a zároveň si zorganizovat čas tak, aby nezanedbávala práci.
Je vám jasné, že to nebude jen tak. Sophie se sice stará o kočku, ale děti? To je jiný level. Holčičky jsou šikovné, na Sophii si rychle zvykly, ale přece jen. Jsou jim tři a šest let a právě ztratily jedinou životní jistotu, kterou měly. A jsou to děti, kterým je jedno, že značková pohovka slouží jen k sezení. Chtějí své oblíbené cereálie, jídlo z Marks&Spencer neocení. No a nejvíc se jim líbí Sophiiny drahé boty a šminky.
Takže když se najde Louis, otec dívenek, který chce za Bellu a Izzy ihned převzít zodpovědnost, Sophii se uleví... Anebo ne?

Rowan Coleman opět dokázala, že umí napsat příběh, který vás chytí za srdce. Ale nečekejte žádný laciný doják, který vás citově vyždímá. Dojemný je, to ano, zároveň taky plný humoru, byť tomu téma knihy až tak neodpovídá. Sledujeme proměnu trošku zhýčkané Sophie, která si uvědomí, že v životě existují i jiné věci než jen stoupající pracovní kariéra a luxusní boty. A že je možné milovat tak, až vás to bolí.
Román Matkou ze dne na den je o dětech, o vazbách mezi rodiči a jejich potomky. Lze je vybudovat, i když biologickými rodiči nejste?

Autorčin styl psaní je natolik čtivý a přesvědčivý, že se od knížky nebudete chtít odtrhnout. Rodinný příběh potěší příznivce oddechového čtení, kterému však nechybí nadhled a jemný humor. Díky tomu se Rowan Coleman řadí právem mezi pilotní autorky z edice Inteligentní romány pro inteligentní ženy.

Výborný román potvrzující spisovatelské umění Rowan Colemanové

15. 03. 2016  |  Recenzoval: BoboKing

Sophie je mladá, pěkná, úspěšná, spokojená žena z Londýna. Žije si sama ve svém malém útulném bytě, kde ji dělá společnost pouze kočka Artemis. Snad jediný tvor, kterého Sophie miluje, přestože kočka na ní „hází bobek“. Představitelka současné singles generace, která nedokáže poznat, jestli s ní případný muž jen flirtuje, či má o ní vážný zájem. Tak raději do žádného vztahu nejde. Jenže pak se stane něco, co se stává většinou ve vztahu, trvá to aspoň devět měsíců, během kterých se můžete připravit na nadcházející „událost“. Ale tento klasický postup Sophii nepotká, ona se totiž stane „matkou ze dne na den“.

Po dvojici úspěšných knih „Kniha vzpomínek“ a „Není co ztratit“, přichází britská autorka Rowan Colemanová se svým dalším románem „Matkou ze dne na den“ (The Accidental Mother, 2007). Ale tentokrát se autorka představuje přece v trochu jiném duchu. Po závažných tématech, jako je Alzheimerova nemoc, či domácí násilí, nám přináší trochu odlehčený, dá se říci až úsměvný příběh o mladé ženě, jež se stane ze sebevědomé manažerky doslova ze dne na den zděšenou a bezradnou adoptivní matkou dvou malých holčiček.

Tvrdit, že příběh o smrti Carrie, matky malých dětí, která je přenechá dle závěti v opatrovnictví své kdysi dobré kamarádky Sophii, je úsměvný příběh, může znít trochu nepatřičně. Ale o smrt v knize ani tak nejde. Většina knihy je opravdu úsměvná, možná trochu cynická. Colemanová si skutečně úžasně pohrála s postavami, které to jen podporují. Když vynecháme samotnou hrdinku Sophii, je to především její asistent Cal, excentrický homosexuál, který „co na srdci, to na jazyku“, ale taky samotná dvojice osiřelých děvčátek. Dvě malé ďáblice, jež od sebe dělí jen pár let, přesto důležitých let. Protože starší totiž ještě poznala jejich otce, který před narozením mladší prostě zmizel.

Stejně jako světlo nemůže existovat bez tmy, tak ani úsměv nemůže existovat beze smutku. Považovat „Matkou ze dne na den“ za humoristickou knihu, je ale přehnané. Autorka sice spíše spoléhá na vtipnější scény a postřehy, přesto dokonale to skloubila s otázkami rozpadu rodiny, či manželství, s psychickým náporem na děti, které ze dne na den ztratily rodiče. K tomu se celým příběhem táhne ona záhada, co vlastně stálo za rozpadem manželství kamarádky Carrie. A stejně tak i milostná otázka, s kým vlastně Sophie to „potáhne“.

Výborný a čtivý román, kterému je záhodno věnovat těch několik hodin času, jen potvrdil kvalitu spisovatelského umění Rowan Coleman, a spolu s Tess Stimson patří k mým nejoblíbenějším autorkám z ediční řady Inteligentní romány pro inteligentní ženy (a nejen pro ně, jak musím podotknout).

V překladu Květy Palowské vydalo ostravské nakl. Domino na počátku roku 2016.

Bohdan BoboKing Volejníček

Při čtení této knihy s úlevou zjistíte, jak malicherné možná jsou vaše problémy

14. 03. 2016  |  Recenzoval: Helena H

Měla skvělou kariéru, módní pohovku a zajímavý život. K dokonalosti jí chybělo jediné – trocha lásky. Sophie netušila, že by mohla někoho milovat zcela a bez podmínek, dokud jí do života nevtrhly dvě malé holčičky.

Sophie pracuje jako organizátorka oslav, užívá si pohodlného života, svého designového bytu a její jedinou starostí je, aby si nezničila krásné nové boty. K úplné spokojenosti jí chybí láska krásného a hodného muže, ale i to se může ze dne na den změnit. Změna opravdu přijde, ale zcela jiná, než by Sophie čekala.

Jednoho dne se Sophie dozví, že její kamarádka z dětství zemřela při nehodě a zanechala po sobě dvě děti. Sophie se ztěžka rozpomene, že kdysi Carrii slíbila, že se o její děti postará, kdyby se něco přihodilo. A nyní se tedy dozvídá, že po přítelkyni zdědila dvě malá děvčátka.

Sophiin svět se z minuty na minutu změní. Zvládne se postarat o neposedné holčičky, aniž by se dostala do blázince? Dokáže najít jejich otce a zároveň si udržet práci? Jestli se sebevědomé ženě podaří přežít či dokonce užít novou situaci, se již dozvíte v románu Matkou ze dne na den.

Britskou spisovatelku Rowan Coleman si během let zamilovaly především čtenářky jako skvělou vypravěčku obyčejných lidských příběhů. Její hrdinky jsou postaveny před složitou životní situaci, s níž jsou nuceny se vyrovnat. Nikdy však neztrácejí humor a alespoň minimální nadhled. Čtenářkám tak dodávají naději, že i to nejhorší se dá zvládnout.

Colemanová zůstává svému vypravěčskému umění věrná i v nejnovějším románu Matkou ze dne na den. Sophiin příběh mi v mnohém připomněl filmový snímek Baby Boom, autorka stvořila sympatickou hrdinku, kterou si snadno zamilujete. I když je zpočátku trochu rozmazlenou slečinkou, velmi záhy je nucena všechny své životní postoje změnit a vlastní pohodlí částečně obětovat dvěma malým královnám, které určují běh věcí. Izzy a Bella ztratily maminku, ale díky Sophiině houževnatosti získaly skvělou tetu a možná i tátu.

Rowan Coleman vytvořila zcela obyčejný svět, příběh, jenž by se mohl přihodit každému z nás. I proto si její novinku jistě zamilujete. A možná při čtení románu Matkou ze dne na den s úlevou zjistíte, jak malicherné jsou právě ty vaše problémy.


Ukázka z knihy Matkou ze dne na den