Manželka 22

Autor:
Melanie Gideon
Originální název:
Wife 22
Překlad:
Hana Pernicová
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7303-828-1
Počet stran:
432
Datum prvního vydání:
06. 02. 2013

Kliknutím zvolte variantu

Manželka 22

Popis: Manželka 22

Manželství je někdy jako bludiště, ve kterém ztratíme jeden druhého. A možná i sami sebe.

Možná to způsobilo těch pár kil, které jsem přibrala. Možná to bylo tím, že jsme si po téměř dvaceti letech manželství přestali mít co říct. Měla jsem zkrátka pocit, že ztrácím sama sebe, přestože mě čeká ještě celá druhá půlka života... Co si s ní počnu? A pak se v mojí mailové schránce objevila výzva k účasti na anonymním internetovém průzkumu Manželství v 21. století...


Ani ve snu by mě nenapadlo, jak zásadně to změní můj život. Předtím jsem byla Alice Buckleová, manželka a matka, učitelka dramatu a nadšená uživatelka Facebooku, který byl pro mě víceméně jediným spojením se světem mimo rodinu a práci.


Teď je ale ze mě účastnice průzkumu s přezdívkou Manželka 22. A nějak se stalo, že moje korespondence s Tazatelem 101 nabrala nečekaně osobní tón. Brzy se budu muset rozhodnout – a to rozhodnutí zásadně ovlivní moji rodinu i manželství, celý můj život. Ale teď ještě ne, teď musím odpovídat na další otázky. Zjistila jsem totiž, že když se někomu opravdu upřímně svěříte, může to být nečekaně účinné afrodiziakum...

 


Dotaz k produktu Manželka 22

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Melanie Gideon

Melanie Gideon

Melanie Gideon se narodila a vyrostla na americkém Rhode Islandu, vystudovala žurnalistiku na Emerson College a za svůj život vystřídala mnoho nejrůznějších povolání – od servírky až po práci v počítačové firmě. S manželem a synem žije nyní v Bay Area v Kalifornii a svými články pravidelně přispívá do různých novin i časopisů (New York Times, San Francisco Chronicle, Daily Mail a dalších).

Má na svém kontě tři romány pro mládež, po nichž se pustila také do psaní knih pro dospělé čtenáře. Právě díky nim se stala doslova nepřehlédnutelnou autorkou. Nebývalého úspěchu dosáhl především její román Manželka 22. Ten se dodnes těší velkému čtenářskému zájmu, byl přeložen do více než třiceti jazyků a proslavil svou autorku prakticky po celém světě. V současné době se pracuje na filmu podle tohoto románu, práva vlastní studio Working Title.
Nyní se nám Melanie Gideon v českém překladu představuje se svou nejnovější knihou nazvanou Měsíční údolí.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Není důvod zahazovat manželství jen proto, že vyprchala prvotní vášeň

07. 11. 2013  |  Recenzoval: Knihomilka

Že je manželství běh na dlouhou trať, je známá věc. Někdy je to pořádné bludiště, ve kterém se jeden druhému může ztratit. To je názor Alice Buckleyové, která je vdaná dvacet let. Poslední dobou má pocit, že její manželství ztrácí jiskru a manžel se kamsi vzdaluje. Děti odrůstají a dosud milovaná práce ji přestává naplňovat.

Právě v tomto okamžiku přichází nabídka na internetový průzkum ohledně manželství v 21. století. Alice na ni přistoupí. Jako účastnice průzkumu získává přezdívku Manželka 22 a komunikuje s přiděleným tazatelem. Původní průzkum se však mění v osobní komunikaci mezi Alicí a Tazatelem. Oba si založí fiktivní účty na Facebooku, kde spolu hovoří o nejniternějších detailech svých životů. Jednoho dne se Alice touží s Tazatelem setkat…
Manželka 22 je výbornou sondou do tajů manželského života. S humorem i pochopením líčí peripetie mezilidských vztahů a reaguje na fenomén současné doby, kterým je komunikace na sociálních sítích.
Líbil se mi právě styl, kterým je knížka napsaná, facebookové statusy a chat mezi Manželkou a Tazatelem - jak to mezi nimi jiskřilo :-).
V některých knižních diskusích je vytýkán konec, který je kladný, a taky to, že Tazatel.....(no, nebudu prozrazovat blíž... Můžu říct jen to, že jsem na jeho identitu přišla skoro hned :-)).
Já si myslím, že tahle knížka se snaží říct to, že není důvod zahazovat manželský vztah jen proto, že prvotní vášeň vyprchá, a taky to, že když si chceme vztah udržet, musíme pro to něco udělat.
http://knihomilka.blogspot.cz/2013/06/manzelka-22.html

Kvůli této knize začnete šidit rodinu a přestanete chystat večeře.

24. 09. 2013  |  Recenzoval: JitkaSis

Bravurně vymyšlený příběh napsaný lehoučkou rukou. Člověk se začte, ani neví jak, a nechce se mu přestat, stejně jako se hlavní hrdince Alici nechce odlepit od Facebooku. Konverzace s tajemným Tazatelem 101 je prudce návyková a vzrušující nejen pro Alici, ale i pro nás. Najednou se přistihnete, že spolu s ní s údivem přemýšlíte o vlastním manželství, rodičovství, práci, sousedech, kamarádech, stárnutí, lásce, trapasech, nadšení a praštěné zamilovanosti... Usmíváte se, protože se plácáte v tom samém co Alice, a chce se vám brečet, když brečí Alice. Šidí rodinu a zapomíná chystat večeře, protože jí nějaký cizí a moc milý chlap na chatu klade otázky, které už dávno toužila dostávat, a i vy šidíte rodinu a zapomínáte chystat večeře, protože jste totálně začtené a taky chcete, aby se o nás někdo tak moc zajímal. A hlavně vás celou dobu slastně sžírá zvědavost, jak to dopadne. :-)

Alice je Američanka, ale mohla by být třeba Eskymačka nebo Indka, nám je pořád stejně blízká.
Vřele doporučuju, jedná se o příklad výtečné, špičkové současné americké literatury, navíc ve vynikajícím překladu.

Recenze z vaseliteratura.cz - Hana Moualia

03. 04. 2013  |  Recenzoval: Vaše literatura - Hana Moualla

Když Melanie Gideon psala příběh Manželka 22 (2013, Domino), pracovala s pocity, které často lidé po mnoha letech manželství poznávají – chvíle prázdnoty a sledování svého života z povzdálí. Možná se sama sebe ptala, co by bylo jiné, kdyby... kdyby třeba začala žít virtuální láskou k Tazateli 101 jako hlavní hrdinka Alice. Pravdou je, že sociální sítě mohou lapit kohokoli z nás, ale pouze za předpokladu, že přehlédneme štěstí, které svíráme v dlani.

„Manželství je někdy jako bludiště, ve kterém ztratíme jeden druhého. A možná i sami sebe." (přebal)

Obálka knihy je nevtíravá, ale výstižná – počítačová myš obmotávající srdce. Líbí se mi, vyjadřuje jednoduše to, co si sami zamotáváme – vztahy. A to bez toho, že bychom byli reklamní vdovy nebo „egosurfaři". Chvilkami mám pocit, že hlavní roli nehraje Alice, ale Google. Autorka se vždy šikovně vrací k pocitům hanby (z toho, že Alice tají účast na průzkumu Manželství 21. století), odcizení (má dojem, že manžela už nezajímají její pocity a myšlenky) a také ztráty kontroly nad životy svých teenagerů (Peter a Zoe). Můžeme-li snadno sledovat, kudy se ubírají její myšlenky, pak se můžeme také identifikovat s Alicí. Proč?

V manželství mohou nastat hluchá místa, momenty, kdy na partnery dopadají další a další rány osudu a oni pak, ponořeni do svých trápení, ztratí tu vzácnou nit, která je svazuje. Vždyť kdo by se divil, když se v médiích prezentuje manželství jako něco dočasného, něco, co lze jednoduše ukončit, vyměnit... Málokoho napadne, že je to jen únik před naší neochotou měnit svoje zvyklosti a reagovat pružněji na měnící se okolí. Těžší cesta je odkopnout dílčí problémy bokem, uvařit něco dobrého, otevřít víno a umět se zasmát vlastním omylům. Před očima máme celebrity, maminky z ordinace dětské lékařky, ženy doprovázející děti na pískoviště. Jsme v napětí. Snad je to tím, že dnešní muži udělají málokdy to, co udělal William, a zabojují o svoji ženu, připomenou jí, proč je dobrá. Nebo je to tím, že jsme my ženy dnes unavené přemírou povinností a věčným bojem o čas, který nám ubírá síly pro to, co jsme uměly odpradávna – laskavě podporovat svoje rodiny?!

Alice se hroutí, když slyší o tom, že William ztratil práci, překvapivě s ní nehne, když o ni přijde ona sama. Jako by se uvolnila (pod tíhou divadelního představení tančících hus, které s dětmi jako učitelka dramatické výchovy připravila) a získala zpátky půdu pod nohama. Její energie plyne směrem do rodiny, řeší svoje dávná traumata a mění svůj „malý život". Její virtuální aférka jí dává novou chuť do života. O to větší je její překvapení, když zjistí, jak vlastně celý průzkum funguje.

Kniha Manželka 22 je v současnosti jednou z těch nejprodávanějších. Nedivím se autorce (už čtyř knih), fandím a s radostí budu z povzdálí sledovat zrod její nové knihy. Snad si ona, stejně jako my, uvědomí i další pasti moderních technologií a společnosti 21. století a bude je umět opět citlivě zpracovat jako ve výše uvedené knize. Tato kniha může být vynikající dárek pro manželské páry a pracovníky reklamních agentur. Nedoporučuji snad jen novomanželkám, protože některé pocity člověk nemusí znát předem. Ke všemu se nějak dopracujeme. Nebo že by poučený uživatel svazku uměl přelstít pasti manželského matrixu? A kde leží ta hranice, při které je rozumné opustit vztah?

 

12. 03. 2013  |  Recenzoval: Viky

I když se člověku zdá, že je všechno nějak špatně, možná jenom nevidí, že je vlastně všechno v pořádku. Hlavně o tom je tahle skvělá knížka. Že kvůli ponoření do každodenního stereotypu přestáváme vidět hezké věci. A kromě toho jsem se u čtení hlasitě a srdečně smála. Neodolatelná kombinace!

Dokonalá trefa do cílovky! - čtenářská recenze z Kosmasu

06. 03. 2013


Moje matka prý asi před 30 lety na jedné cestě bez nás četla skoro náhodou koupenou knihu o matce dvou puberťaček - a pak plakala štěstím, že jsou zřejmě její vlastní pubertální dcery naprosto normální.

Já, ač mám děti krapet mladší než Manželka 22 Alice a nechci na Facebook, kde je ona jako doma, mám chuť po přečtení knihy Melanie Gideon létat. Autorka prostřednictvím hlavní postavy vyjádřila slovy to, co tuším - i když manželství nevypadá zevnitř na první pohled tak, jako na začátku, je to jen zhoršenou viditelností a upadáním do jakési samozřejmosti všeho. Když se však do té hromádky dloubne, je tam všechno - a jsem z toho stejně jako Alice možná i šťastnější, než kdysi. Ale abych dokázala správně dloubnout, rozeznat a užít si to, musím v sobě umět oživit svou vlastní svěžest, o které dávno pochybuji. Ano, 59 kg vypadají na dvacítce jinak než na pětačtyřicítce, ale jen zvenčí :-)

Holky čtyřicátnice, čtěte! A nedoporučujte mladším ani chlapům - nepochopí, nemohou, není jim dáno!

 

Mladá fronta DNES - recenze Kláry Kubíčkové

13. 02. 2013

RECENZE: Manželka 22 je jako Bridget Jonesová po čtyřicítce

Nová edice chce dokázat, že vedle červené knihovny existuje i chytré čtení. Prvním příspěvkem se stal  zábavný román Manželka 22 od Melanie Gideonové.

Jsou knihy, od kterých čtenář čeká intelektuální přesah nebo výrazný literární zážitek. A pak jsou odpočinkové romány, což neznamená, že jde o díla hloupá nebo braková.  První kniha z edice nakladatelství Domino nazvané Inteligentní román pro  inteligentní ženy se jmenuje Manželka 22 a přináší právě takové dobré oddechové čtení. Nic víc, ale ani nic míň. Napsala ji Melanie Gideonová a práva na ni už koupil Hollywood.

Pár let před  přechodem

Zápletku má jednoduchou: Alice právě oslavila čtyřiačtyřicátiny, má dvě odrůstající děti a vězí ve dvacetiletém svazku, když jí v e-mailu přistane první  dotazník výzkumu o manželství jedenadvacátého století. Je jí přiřazena přezdívka  Manželka 22 a spárují ji s Tazatelem 101, jakýmsi přítelem na telefonu,  který jí má pomoci dotazníky správně vyplnit. Jenomže Alice je původním  povoláním dramatička, posléze reklamní textařka, protože to vynáší víc než umění, posléze učitelka v divadelním kroužku, protože to je zase snadnější  skloubit s mateřskými povinnostmi, a tak odpovídá rozvláčně. Nejenom čtenáři  toho na sebe prozradí víc, než měla původně v plánu, také Tazatele 101 začne  enormně zajímat.

Podbízivá obálka knihy by mohla naznačovat, že půjde o lechtivý kyberromán,  ale to v žádném případě. Manželka 22 je vtipná a výstižná. Bridget Jonesové pro čtyřicátnice se čtenářky budou nahlas smát, aniž by jim vadilo, že se v tu  chvíli smějí samy sobě. Možná dřív podobně jako Alice "stavěly stan, pekly  chleba, líbaly cizí muže, nosily bikiny a většinu rán se budily šťastné, aniž by  měly důvod, a snily o dokonalém životě s dokonalou láskou", zatímco teď "chystají svačiny, připravují předpubertálního syna na příchod hormonů, připravují manžela na svůj blížící se přechod a vytipovávají nejrychleji  postupující frontu v obchodě".

Botox to nespraví

Melanie Gideonová pojala svůj román trochu jako terapii, nezastírá, že jde  zčásti o autobiografii. "Nedělo se nic výjimečného: nikomu z rodiny  nediagnostikovali rakovinu, nikdo netrpěl žádnou sexuální úchylkou, banka nám  nezabavila dům v exekuci," přiznává. Neměla důvod cítit se mizerně ani si  stěžovat, stejně jako její Alice. Přesto cítila, že je něco špatně. A že to  nejsou povislá víčka a botox to nespraví.

Manželka 22 je jedna z těch knih, které zahřejí na duši. Ani ne tak příběhem, spíš předá čtenářkám vědomí, že v tom nejsou samy a že  nejlepším lékem na všední trable je smích mířený do vlastních řad. Gideonová  zvolila originální formu vyprávění, prokládá popis života hrdinky vyplněnými  dotazníky z výzkumu, jejími e-maily a statusy na Facebooku, což dělá z Alice  mnohem uvěřitelnější postavu.

Není ani první, ani poslední, kdo smířeně vtipkuje o stárnutí, není ani  nejlepší, ale rozhodně k těm lepším patří. Pokud nečekají čtenářky od Manželky  22 víc než relax a vědomí sounáležitosti podobné tomu, jaké nabízejí kvalitní ženské časopisy, nebudou zklamané.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/recenze-manzelka-22-03y-/literatura.aspx?c=A130213_125230_literatura_vha

 


Ukázka z knihy Manželka 22