Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Inteligentní romány pro inteligentní ženy  ›  Co je tvoje, je i moje

Co je tvoje, je i moje

Autor:
Tess Stimson
Originální název:
What´s Yours Is Mine
Překlad:
Klára Šumová
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7303-902-8
Počet stran:
264
Datum prvního vydání:
09. 10. 2013

Kliknutím zvolte variantu

Co je tvoje, je i moje

Popis: Co je tvoje, je i moje

Dvě sestry. Naprosté protiklady. A dohoda, která je spojí - anebo navždy rozdělí.

Grace Hamiltonová je dítě štěstěny. Na co sáhne, to se vydaří. Avšak to, po čem touží ze všeho nejvíce, mít nemůže: vlastní dítě. Tato nenaplněná touha se plíživě přemění v posedlost, která dokáže rozleptat i ten nejdokonalejší život. A pak se z Ameriky nečekaně vrátí její sestra...

Susannah je rozený smolař. Na co sáhne, to se zkazí. Ale děti mít může, dokonce je už i porodila – a dala k adopci. Šest let strávila v americkém tetovacím salonu a teď se vrací do Británie, aniž tuší, čím se tam vlastně bude živit. Už ani nevěří, že se jí podaří dělat něco smysluplného; spíše doufá, že zas nevytvoří nějaký další průšvih.

Setkání obou sester je zprvu jako setkání dvou bytostí z rozdílných planet. Přesto se dokáží shodnout na jedné věci: Susannah se stane náhradní matkou Graceina dítěte. Odnosí a porodí je, pak novorozeně předá jeho biologickým rodičům. Zádrhel nastane ve chvíli, kdy se Susannah rozhodne, že si dítě nechá...


Dotaz k produktu Co je tvoje, je i moje

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Tess Stimson

Tess Stimson

Tess Stimson se narodila v Anglii v Sussexu. Jako dítě žila několik let v Řecku a Africe. Vystudovala školu v Linfieldu a následně anglickou literaturu v Oxfordu. Po absolvování pracovala jako reportérka ve válečných zónách pro televizní stanici ITN.

V roce 1991 opustila stanici ITN svou první biografickou knihu o bejrútském rukojmí J. Mannym. S manželem a dvěma dětmi žila střídavě na Kypru, v Bejrútu a Libanonu.

V současné době žije se svými dětmi v Londýně a krom psaní sloupků do novin Daily Mail píše romány, které se v žebříčku úspěšnosti ve Velké Británii umisťují na předních příčkách a byly přeloženy do patnácti jazyků.                     


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Tess Stimson opět bravurně pracuje s vypravěčskými rovinami

20. 01. 2014  |  Recenzoval: Pavla

Taky míváte pocit, že život, který žijete, není tím, který byste chtěli žít? Že všechno, co máte, je k ničemu, protože to, po čem toužíte nejvíc, mít nemůžete? A dá se s tou šílenou touhou, která vás bičuje, dělat něco jiného než jí podlehnout? Hrdinka nového románu Tess Stimson Co je tvoje, je i moje, Grace, je přesvědčena, že nikoli.

Jistě jste si všimli, že jsem nezvolila spojení „hlavní hrdinka". Je to zcela záměrné, neboť v knize Co je tvoje, je i moje jsou hrdinky tři Grace, Susanna a Catherine. Grace a Susanna jsou sestry, ale těžko byste hledali rozdílnější bytosti. Grace se vždy chovala, jak se patřilo, studovala na Oxfordu, vybudovala si slušné profesní zázemí a vdala se za hodného muže, který ji zbožňuje. Zdálo by se, že má všechno. Ale zdání často klame.

Oproti tomu Susanna byla od mala problematická. V dětství často nemocná, opečovávaná matkou a přehlížená otcem, začala proti všemu a všem revoltovat. V devatenácti prvně otěhotněla, tři roky nato znovu, ale nebyla schopná se o děti starat. Selhala. Snad i proto odjela do Ameriky, kde zmizela na dlouhých pět let. Teď však nastal čas se vrátit. Ale to je trochu poetické, protože ona se vrátit musí.

Grace jí nedá jinou možnost, když jejich matka těžce onemocní. A Susanna toho, jak je jejím zvykem, využije, protože jí právě vypršelo vízum a dříve či později by ji do Anglie stejně deportovali. Nemá kde bydlet, tak se nastěhuje k sestře. Původně si myslí, že to bude jen na pár týdnů, ale pak vymyslí důmyslný plán, jak si střechu nad hlavou udržet. A Grace souhlasí. Susanna má totiž něco, co ona nikdy mít nemůže.

„Na štěrku před domem zakřupou pneumatiky a o chvilku později se zaklapnou dveře auta. Zhluboka se nadechnu a vyšťárám svůj nejzářivější úsměv. Mám na to jen jeden pokus, tak ať to klapne. Řekla bych, že Grace přesvědčím celkem snadno, zato s Tomem bude daleko větší dřina. Jde o jeden z mála případů, kdy nemůžu k přesvědčování použít sex, což je pro mě dost novinka. Pokud se mi podaří přesvědčit Grace, budu v suchu.
Když vidím, jak si Grace drží nad hlavou koženou kabelu a utíká před deštěm, otevřu kuchyňské dveře a galantně jí je podržím. V patách jí jde zjevně unavený Tom. Předpokládám, že se mu cestou domů snažila zase vymluvit díru do hlavy. Nejspíš kvůli mně. Jako obvykle."

Catherine je z jejich obchodu zděšená. Jak se její dcery mohly dohodnout na něčem tak naprosto šíleném? A může jim v tom zabránit, když je ve stavu bytí a nebytí?

Tess Stimson ve své knize opět bravurně pracuje s různými vypravěčskými rovinami, kdy Grace a Susanna vykreslují celkový obraz situací optikou té druhé. To vše je podtrhnuto vyprávěním Catherine, která vnáší světlo do prázdných míst a dotváří tak celou mozaiku příběhu. Musím však přiznat, že mi její postava přijde dost prvoplánová. Chápu, proč ji do svého příběhu zařadila. Nechápu však, proč z její postavy udělala ducha pohybujícího se v meziprostoru. Připadá mi, jako by chtěla vytvořit scény z hollywoodského filmu. Matka upadla do komatu, bdí nad svými dětmi a probouzí se v okamžiku, kdy ji nejvíce potřebují...

Nedá se říci, že by mě kniha zklamala, to u Stimsonové nepřipadá v úvahu. Píše dobře a otevírá témata, která jsou v dnešní době aktuální. Řemeslo ovládá výtečně. Její knihy nikdy nejsou tuctovým čtením, které by nudilo. Možná proto, že jsem zvyklá na její "vyšší standard", jsem od ní tentokrát čekala víc, než jsem dostala. Přesto se domnívám, že román Co je tvoje, je i moje si pozornost určitě zaslouží a své místo v knihovnách českých čtenářů nepochybně má a mít bude.


Převzato z http://www.vaseliteratura.cz/recenze/pro-dospele/3860-co-je-tvoje-je-i-moje-recenze.html

Tessiny knihy je nemožné odložit

15. 11. 2013  |  Recenzoval: Terisekk - Knižní zašívárna

Grace žije v malém městečku v Anglii, splnilo se jí téměř všechno po čem kdy toužila - je provdaná za skvělého muže, má našlápnutou úspěšnou kariéru právničky, je bohatá a vlastní obrovský dům. Ale ke štěstí jí chybí něco maličkého, a tím je miminko, které nemůže počít kvůli své nemoci. Shodou náhod má její manžel vadu srdce, takže nepřichází v úvahu ani adopce. A dítě je to jediné, co chybí v jejím jinak dokonalém životě a chce ho za každou cenu.

Naopak Susannah je úplně z jiného těsta než její sestra – přesně její opak. Už jako dítě byla smolařka a přitahovala trable. Vše vyvrcholilo tím, že odešla z domova. Usadila se na šest let v USA, kde si pořídila tetovací salón, užívá si sex s nahodilými muži, sem tam si dá nějakou drogu a celkově žije nezávazným životem.

Až rodinná tragédie svede obě sestry dohromady. Obě opovrhují životem té druhé, ale zároveň si závidí to, co ta druhá nemá. Susannah na rozdíl od Grace může mít děti a Grace má zase zázemí a střechu nad hlavou, o kterém se Susannah může jen zdát. Není proto divu, že sestry uzavřou ďábelskou dohodu – Susannah porodí dítě, které po porodu dá Grace a ta jí na oplátku zajistí spokojený život. Jenže nic není jednoduché, jak se může zdát a i v tomto případě se věci začnou pořádně komplikovat.

Na knihy od Tess Stimson jsem četla několik pochvalných recenzí. Čtenáři byli paf z jejich knih, až mě jejich nadšení přesvědčilo a zatoužila jsem si taky nějakou tu knihu pro „velké holky“ přečíst. Zpočátku jsem měla obavy, že se mi kniha nebude líbit, že jsem možná v jejím výběru udělala chybu, přece jenom je to příběh pro starší čtenářky než jsem já. Ale můžu říct, že moje obavy byly zbytečné a i já jsem si knížku užila.

Už od prvních vět mě okouzlil autorčin styl psaní – kniha je napsaná lehce, procítěně a s nádechem vtipu. Navíc se odlišuje od ostatních příběhů pro ženy a není jen další tuctovou knížkou z červené knihovny. Hlavním tématem není zoufalá hrdinka, která čeká na prince na bílém koni, který nakonec dorazí a žijou spolu nešťastně až do smrti. Ale je o vážném tématu, který dnes řeší spousta žen – strašně moc touží po dítěti a z nějakého důvodu nemůžou otěhotnět.

Příběh je vyprávěn z vícero pohledů. A to z pohledu Grace, Susannah anebo jejich matky Catherine, která je v kómatu, přesto své holčičky může sledovat a komentovat jejich chování. Díky jejím vzpomínkám můžeme nahlédnout do minulosti a vysvětlit si chování jedné z nich. Právě pohledy Catherine se mi líbily ze všech nejvíce, škoda, že jich nebylo víc. I když mám radši vyprávění z jednoho pohledu, zpracování Tess mi vyhovovalo a líbilo se mi. Nejsme ochuzeni o pocity ani jedné z hlavních hrdinek, protože bylo velmi zajímavé sledovat myšlenkové pochody obou za tak těžké situace.

Přestože se mi pojetí příběhu líbilo, nejlepší na celém příběhu jsou postavy. Ne že by si mě puntičkářská, uhlazená Grace nebo spontánní a roztržitá Susannah nějak zvlášť získaly, ale jejich charaktery jsou opravdu skvěle napsané. Vlastně každá postava, která se v příběhu objeví, je velmi propracovaná. Všichni mají svůj příběh a podle toho se mění jejich chování, protože nikdo není jen „ten dobrý“ nebo jen „ten špatný“. Každý má namixováno od každého trochu, ale hlavně po celý příběh můžeme pozorovat, jak se jednotlivé postavy vyvíjí a občas i prozřou. Za postavy dávám Tess velký palec nahoru.

Co je tvoje, je i moje je příjemná knížka, u které jsem si trochu odpočinula, ale hlavně se zamyslela. Ačkoliv na vás knížka může působit nudně nebo málo fantasy, přesto jí zkuste dát šanci, třeba vás mile překvapí jako mě. Můžu vás ujistit, že se nudit nebudete, protože Tess umí udržet čtenářovu pozornost, takže je takřka nemožné knihu odložit. Knize dávám čtyři a půl hvězdičky. Půl hvězdičky jsem ubrala za konec, který mi přišel malinko uspěchaný. Takže pokud hledáte kvalitní román pro ženy, rozhodně zkuste Co je tvoje, je i moje!

Zanechá ve vás spoustu pocitů a podnětů k zamyšlení. Doporučuji všemi deseti!

12. 11. 2013  |  Recenzoval: Roxanne

Od Tess Stimson jsem už před několika měsíci přečetla knihu Kdo miluje nejvíc, kde šlo také o vztahy a děti. Kdybych to věděla předem, tak bych se knize asi vyvarovala obloukem, protože taková témata obvykle nevyhledávám. Knihu jsem ale přečetla jedním dechem, a na Co je tvoje, je i moje jsem se moc těšila. Po dočtení můžu říct, že splnila všechna má očekávání.

V tu chvíli se ve mně zvedne vztek. Některé ženské si prostě nezaslouží mít děti.

Grace je typická paní dokonalá. Vždy dostávala dobré známky a nedělala problémy. V dospělosti pokračovala hvězdnou kariérou a milujícím manželem. Její perfektní život má jen jednu chybičku. Nemůže mít děti. Její sestra Susanne je pravým opakem. Na učení nikdy nebyla, je nezodpovědná, pije, příležitostně bere drogy a pracuje v tetovacím salónu. Když se vrací kvůli propadlému vízu zpátky k sestře, tak vůbec netušila do čeho se řítí. To, že své sestře vynosí dítě ji z nenadání napadlo, a celý plán zněl naprosto skvěle. Znovu se udobří, Grace bude mít skoro vlastní dítě a Susanne bude na chvíli zajištěná. Co by se mohlo pokazit? Susanne už dvě své děti dala k adopci, tak snad nehrozí, že by ho chtěla nechat, nebo ano?

Příběh není vypravován jen z jednoho pohledu, což v knihách vídám opravdu ráda. Nejčastěji se střídá pohled Grace a Susanne, ale dočkáme se i kapitoly z pohledu jejich matky nebo třeba Graceina manžela. Je nesmírně zajímavé, když je jedna a ta samá situace popsána z pohledu obou sester. Kdybych to nevěděla, tak bych v životě neřekla, že ty dvě jsou jakkoli pokrevně příbuzné.

Ačkoliv se téma zdá být nudné, a ve většině případě čtete samé fantasy, tak dejte Tess Stimson šanci. Píše skvěle a poutavě, jak jednou začnete číst, nechcete dělat nic jiného, a chcete vědět jak to dopadne, i když nejde o záchranu lidstva, ani o životy hlavních hrdinů. Při čtení se nemusíte soustředit, ale jste plně pohlceni krásným příběhem jako vytrženým ze života.

Permanentně mě ale dokázala vytáčet jedna věc. Grace odhalí něco šokujícího na konci kapitoly, pak následuje další kapitola, kde něco ohromující udělá Susanne, ale jak to celé dopadlo se dozvíte až pár kapitol později, kdy už jste skoro zase zapomněli, že jste se před čtvrt hodinou třásli nedočkavostí. Tess Stimson sice nenechává žádné záležitosti otevřené, ale to čekání na rozuzlení se zdá být chvílemi nekonečné.

Celá kniha se stala ještě zajímavější, když byl příběh vyprávěn z pohledu Catherine- jejich matky, která leží v kómatu. Její duch se osvobodil, a ona sleduje život svých dcer, uvědomuje si své chyby a vypráví mnoho historek z jejich dětství a minulosti. Díky čemuž můžeme alespoň trošku pochopit, co je vedlo k jejich současnému životu.

Vůbec mě nenapadá co bych mohla knize vytknout. Tess Stimson si dokáže dokonale udržet čtenáře, a v žádném případě se nemůže stát, že by vás příběh snad začal nudit. Pohledy, atmosféra i prostředí se každou chvíli mění, což dělá knihu krásně různorodou. Na jednu stranu jde o krásné oddychové čtení, ale rozhodně ve vás něco zanechá spoustu pocitů a důvodů k zamyšlení. Co je tvoje, je i moje doporučuji všemi deseti!

Čekala jsem oddychové čtení, ale tato kniha mi dala mnohem víc.

30. 10. 2013  |  Recenzoval: Knižní novinky-recenze

I když jsou sestry, Grace a Susanna si nikdy nebyly blízké. Grace má ve svém životě všechno, šťastné manželství s Tomem, krásný dům a práci o které vždy snila. A až se chce stát konečně matkou, zjistí, že nemůže mít děti. Má pocit, že jako žena selhala a nemůže pochopit proč právě ona? Proč ne její nepovedená sestra?

Susanna je pravý opak, je věčně bez peněz a samý průšvih. Jediné, co jí v životě šlo - bylo rodit děti. Což byl důvod, proč se pět let neviděla s Grace a vlastně celou rodinou. Nikdy jí nemohli odpustit, že dala své dva syny k adopci. Neměla na to buňky a nechtěla je. Jednoho dne se musí vrátit domů ke Grace a požádat ji o pomoc. Jejich největším problémem bylo, že už od malička byly srovnávány. Otec měl radši Grace a matka Susannu. Teď jsou ale dospělé a snaží se pochopit. Když si pak Susanna nechtěně vyslechne rozhovor Grace s kamarádkou o její neplodnosti, dostane nápad.

„ Vážně se nám nabízíš jako náhradní matka?” zeptám se jí. „ Máš vůbec představu, co nám navrhuješ?” Z Tomova hlasu zaznívá hněvivá podráženost. „ Musela bys to dítě - naše dítě, Susanno, tvoje a moje - devět měsíců nosit, porodit a pak se ho vzdát. Navždycky. Nebudeš si to moct rozmyslet. Co tě vede k přesvědčení, že bys to dokázala?

„ Nebylo by to poprvé,” odvětí Susanna prostě.

Rozhodnutí pro Grace bylo jasné, hrozně si přála miminko a bylo by to řešení. Tom se ale bojí, co když si to Susanna rozmyslí? Nikdy na ni nebylo spolehnutí a znamenalo to živit Susannu minimálně dalšího třičtvrtě roku. Nakonec vyhraje Grace, ale Tom to dělá jen kvůli ní. Soužití není lehké a donutit Susannu ke zdravějšímu životu je snad nemožné. Během těhotenství si obě sestry uvědomí, co je pro ně důležité a prožívají velké psychické vypětí. Grace se má splnit sen, ale Susanna s postupující graviditou váhá. Dokáže se vzdát svého dítěte ve prospěch Grace? Co když je už dost zralá na dítě a chce si dokázat, že tentokrát bude dobrou matkou?

Co je tvoje, je i moje je první kniha od Tess Stimson, kterou jsem četla. Očekávala jsem romantický příběh a oddychové čtení, ale navíc jsem zde našla příběh plný zvratů a zamyšlení se nad vlastním životem. Musím říct, že na mě nejvíc svou povahou zapůsobila Grace. Ze začátku byla pro mě až moc dokonalá, chladná a hlavně ctižádostivá. Kvůli dítěti byla schopná jít i do krajností, možná by i kvůli tomu byla schopná obětovat i fungující manželství. Ke konci knihy jsem ale přišla na její klady a byla mi hodně sympatická.

Tess Stimson má schopnost udržet čtenáře v napětí až do konce a styl psaní mi neskutečně sedl. Hlavně mě potěšilo, že máme možnost nahlédnout do příběhu očima všech postav. Co je tvoje, je i moje je kniha, která se zabývá neschopností otěhotnět a to se týká čím dál tím víc párů dnešní doby. A také tím, jak se může žena vzdát vlastního dítěte. Děsí mě představa, že se v mládí rozhodnete a přijde doba, kdy by jste ho chtěly zpátky. Ale to už tak lehce nejde a jestli vůbec. Závěr knihy byl nečekaně dojemný a krásný.

Pro knihy Tess Stimson mám velkou slabost - nedá se od nich totiž odtrhnout.

21. 10. 2013  |  Recenzoval: Knihomilka

Žily byly dvě sestry, odlišné jako den a noc. Pečlivá, zodpovědná Grace, která by nikdy nedopustila, aby v jejím životě vládl nepořádek a mladší Susanna, která žije neuspořádaně.
Grace si žije jako v bavlnce. Má dobře placenou práci, velký dům a především milujícího manžela. Ke štěstí jí chybí jen jedno. Dítě. Když se dozví, že nikdy nebude mít vlastní děti, hroutí se jí svět.Naopak Susanna má děti dvě, jenže jaksi nepasují k jejímu životnímu stylu, proto je dala do pěstounské péče. Grace jí to nemůže odpustit, díky tomu je propast mezi nimi ještě hlubší. Zatímco Grace žije s manželem v Oxfordu, Susanna se usadila ve Státech. Vypadá to, že sestry spolu už nikdy nepromluví. Jejich matku Catherine však postihne mozková mrtvice, Grace Susannu vyhledá a ta se vrací domů. Když zjistí, že se její starší sestra trápí tím, že nikdy nebude mít děti, dostane nápad. Co kdyby se stala náhradní matkou Graceina dítěte? Konečně by snad získala uznání rodiny a vylepšila si svou pošramocenou pověst.
Grace se na možnost náhradního manželství upíná natolik, že si nevšímá toho, jak se jí hroutí manželství. Susanna si zase myslí, že těhotenství pro ni bude hračka, stejně jako před lety. Pár piv a cigaret nebo sex přece nemůžou nic ohrozit...
Pro knihy Tess Stimson mám velkou slabost. Nejenže píše velmi čtivým stylem, takže mívám problém odtrhnout se od knihy, zároveň dává prostor většině postav v ději tím, že příběh přibližuje čtenářům z jejich pohledu. Také v tomto románu hovoří jak Grace tak Susanna, a vy si můžete vybrat, kdo je vám sympatický... Prostor dostává i Catherine, matka obou žen, která je v kómatu, - (popisuje to jako limbus -stav mezi životem a smrtí), odtud své dcery sleduje. Přitom si uvědomí, že propast, která je mezi sestrami, má kořeny už v jejich dětství. Velké trhliny ve vztazích napáchal jejich otec David, který vždy upřednostňoval Grace. Právě pohled ze strany Davida mi v knize chyběl, mohl dostat prostor, aby vysvětlil, proč Susannu nemá rád a přiblížit své myšlenkové pochody.
Musím říct, že mé sympatie měla od počátku Grace. Asi proto, že nemohla otěhotnět. A Susanna mi přišla hodně lehkomyslná, nebrala ohledy na nikoho jiného než na sebe. Každopádně, stejně jako má každá mince dvě strany, tak i obě sestry mají ve svých povahách kladné i záporné vlastnosti. A jen na nich, které nechají zvítězit...

Tess Stimson znovu dokázala, že je brilantní autorkou, která čtenáře nešidí sladkým koncem

24. 09. 2013  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

Co dělat, když jste v životě dosáhla všeho na, co jste jen pomyslela, ale to, po čem toužíte nejvíce je vám odepřeno? Grace byla vždycky ta úspěšná. Výborný prospěch, úspěšné absolvování univerzity, vdala se za hodného a milého muže, má vlastní firmu, dům. A teď, když už se cítí připravená na dítě, poprvé selhala. Proč zrovna ona? Proč to nemohlo potkat její nevyvedenou sestru Susannu?

Když Grace zjistí, že shodou náhod nejen že není schopná přirozeně otěhotnět ale ani dítě donosit, má pocit, jako by se jí zbortil svět. Je to poprvé, kdy v něčem neuspěla. Poprvé, kdy nezvládla jednoduchou věc – stát se matkou. Na rozdíl od mladší sestry, která porodila dva syny a dala je do pěstounské péče. Aby toho nebylo málo, její vlastní matku postihne mrtvice a zůstává v nemocnici v kómatu. S vypjetím sil se jí podaří vypátrat v Americe Susannu a přinutí jí vrátit se zpět do Londýna. Žena, která proti ní stane na letišti, zdaleka nevypadá jako její malá sestra. Blond dredy do pasu, nesčetně piercingů a tetování.

S matkou to nevypadá dobře, zatím na nic nereaguje a Grace se musí vypořádat s tím, že Susanna zatím bydlí v jejím domě, pořádá večírky pro její kamarády, kouří v obýváku, půjčuje si její oblečení. Opět na sebe strhává veškerou pozornost. A Graceina nejlepší kamarádka je opět těhotná. Susanna zaslechne rozhovor, kdy se jí Grace svěřuje, že nemůže mít vlastní dítě a Susanna vycítí příležitost. Proč by ona nemohla Grace a Thomovi odnosit a porodit dítě a pak se vrátit ke svému životu. Thom se zprvu brání, ale nakonec podlehne. A tohle všechno je začátek událostí, které přivedou všechny na pokraj sil – fyzických i psychických. Grace doufala, že když bude náhradní matkou její vlastní sestra, nemusí se bát, že by si to mohla se vzdáním se práv rozmyslet.

Autorka zůstává věrná svému stylu vyprávění, a tak čtenář pozoruje vyprávění z pohledu několika postav zároveň. Tentokrát se ale dostala i za hranici takového nadpřirozena, kdy je jedna část vyprávěna z pohledu Catherine – matky obou žen - , z jakéhosi limbu. Její kapitoly osvětlují mnohé z chování nejen Grace a Susanny, ale i jejich otce. Hlavním dějištěm se však stává naplánované těhotenství Susanny a snaha Grace všechno ovládat.

Osobně jsme sympatizovala se Susannou, protože mi Grace připadala moc dokonalá, sebestředná a panovačná, ale nakonec se ukázalo, že je to pouze zranitelná žena, která celý život žila ve stínu své malé krásné sestry a toužila mít to, co má ona. Proto se upnula na kariéru. Každá z nich v sobě měla něco, po čem toužila ta druhá. Odhalováním situací ze všech možných úhlů se příběh dával neskutečně rychle do pohybu, nutil čtenáře upravovat si mínění o chování a jednání všech zúčastněných.

Tess Stimson přišla s románem, který se dotýká nejen neschopnosti mít vlastní dítě, ale také toho, co vede ženu k tomu se vlastního dítěte vzdát. Neméně zajímavou linii je nevěra a slepá láska, odpuštění, nenávist a vydírání. Ukazuje, jak může absolutní touha stát se matkou zničit manželství, nejen to vlastní. Typickým rysem této brilantní autorky je i to, že se nespokojí se sladkým šťastným koncem ale reálným završením všeho, o čem příběh byl, ať už to bolí sebe víc. Život totiž pokaždé nekončí „A žili spolu šťastně až do smrti.“
http://booksinashes.blogspot.cz/2013/09/rc-review-co-je-tvoje-je-i-moje.html


Ukázka z knihy Co je tvoje, je i moje