Až úplně dolů

Autor:
Jennifer Weiner
Originální název:
All Fall Down
Překlad:
Tereza Horáková
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7498-112-8
Počet stran:
416
Datum prvního vydání:
25. 11. 2015

Kliknutím zvolte variantu

Až úplně dolů

Popis: Až úplně dolů

V touze po dosažení dokonalosti se člověk může dostat až na samotné dno.

Allison Weissová se dlouho domnívala, že vede dokonalý život. Jenomže odtažitý manžel najednou spí v pokoji pro hosty, pětiletá dcerka takřka nepřetržitě vyvádí, otec je v rané fázi Alzheimerovy choroby a kdysi chladná matka se hroutí. Obrovský dům je stále nezařízený a vysněné kreativní zaměstnání na ni klade nepředstavitelné nároky.

Allison se to všechno snaží zvládat. Co jí také jiného zbývá, že ano? Kdo by to za ni udělal? Nikdo. A právě proto nosí v kabelce krabičku s prášky. Sama sebe uklidňuje, že přece není nic špatného na tom, když si tu a tam vezme pár pilulek, aby přežila náročný den. Pak ale narazí v časopise na test závislosti – a teprve tehdy ji poprvé napadne, jestli její největší problém není právě závislost na tabletách.

Román Až úplně dolů je příběhem ženy, která si v touze být dokonalá vybudovala silnou závislost, a pak se jen s nejvyšším úsilím musela škrábat ze dna zpátky. Autorka líčí Allisonin zápas s hlubokým porozuměním, ale zároveň i s humorným nadhledem, takže čtenář hrdinku neodsuzuje ani nelituje. Zkrátka jí drží palce, aby to zvládla.


Dotaz k produktu Až úplně dolů

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Jennifer Weiner

Jennifer Weiner

Jennifer Weiner vyrostla v Connecticutu a vystudovala anglickou literaturu na Princetonu. Její knihy vycházejí ve třiceti šesti zemích.

Největšího úspěchu dosáhla s románem Dobrý v posteli. Čtenáři na celém světě ocenili autorčino umění spojit závažné společenské téma (v tomto případě problematiku třicátnic, které by se chtěly usadit, ale nedaří se jim najít volný protějšek) s neotřelým smyslem pro humor. Jennifer Weiner má odpozorovány i ty nejmenší detaily každodenního života a přenáší je na stránky svých knih s obdivuhodnou lehkostí, vyhrazenou jen pro ty nejtalentovanější.

Nejinak je tomu i v dalším jejím románu Až úplně dolů, který česky vyjde na podzim 2015. Ani v něm na čtenáře nečeká lehké téma: hrdinka si ve snaze být dokonalá a všechno zvládnout vybuduje závislost na prášcích.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Fascinuje mě, jak dobře má autorka zvládnuté lidské emoce

18. 06. 2016  |  Recenzoval: Knižní večírek

Šestačtyřicetiletou Jennifer Weiner možná budete znát. Její knížky v Česku začalo vydávat nakladatelství Domino, které před několika dny představilo autorčinu novinku s názvem "Koho miluješ." Román Až úplně dolů Jennifer napsala už v roce 2014 - u nás ale vyšel až loni na podzim. Protože mě zaujala obálka i anotace, a protože o Dominu si stále myslím, že je zárukou dobrého čtení, bylo jasné, že tuhle knížku musím mít. A dostala jsem se k ní relativně brzy - už šest měsíců od koupě! :-)
A teď, bezprostředně po dočtení, Vám musím říct jedno - tahle knížka je velice silná a rozhodně si zaslouží, aby si ji opatřilo a přečetlo co možná nejvíce lidí. A navíc má krásnou obálku, která naprosto vystihuje celý příběh (což se ne vždy podaří...).


Hlavní hrdinkou příběhu je Allison Weissová, o které byste si na první pohled řekli, že vede dokonalý život. Žije ve velkém domě, má manžela, malou a velice bystrou dcerku a dobře placenou práci - píše totiž příspěvky na velmi úspěšný blog.

Jenže, jak už možná někteří z Vás vědí - ne vždy je všechno takové, jak se zdá. Allison je možná na jednu stranu úspěšnou pracující ženou - ale na stranu druhou má také matku, se kterou si příliš nerozumí a otce, kterému právě diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Manžel Dave je víc v práci než doma a dcerka Ellie je někdy tak moc bystrá, až je nesnesitelná...

Jedinou radostí Allison jsou v tuto chvíli prášky na bolest, které jí kdysi předepsali na bolesti zad. Co na tom, že záda už ji nebolí - díky práškům je Allison mnohem trpělivější, výkonnější a schopnější. A tak se pilulky stávají nedílnou součástí jejího života....

Vždyť přece není nic špatného na tom, udělat si každý den radost a uvolnit se... je to jen berlička. Jenže co když se Vám taková berlička vymkne z rukou? A může se vůbec stát pilulka holí, která Vás bude mlátit do hlavy na každém kroku?

Z toho, co jsem o knize prozradila (a co se můžete dočíst i v anotaci), je zřejmě jasné, o čem příběh bude. Ale nenechte se mýlit - tohle rozhodně není prvoplánová a lehce odhadnutelná kniha! Tohle je kniha plná emocí, zvratů a touhy po dokonalosti. Je to kniha, která mimo jiné ukazuje to, jaké nároky na nás klade dnešní společnost - a kam až nás to může zavést, budeme-li se tomu poddávat. Je to kniha o závislosti, ale také o víře v sebe sama. Je to kniha, která mě navzdory závažnému tématu velice bavila a určitě na ni hned tak nezapomenu.

Autorka píše velice svižně a čtivě - musím říct, že mě fascinuje, jak dobře zvládnuté má lidské emoce a jak věrně je dokáže popsat. Příběh je opravdu lehce uvěřitelný - přestože jsem se nikde nedočetla, že by Jennifer měla se závislostí jakoukoliv zkušenost.

Ačkoliv je román poměrně "tlustý" (má přes 400 stran), čte se velice rychle a snadno - nebojte se toho. Jak budete do příběhu pronikat, záhy pochopíte, že každá stránka tady má svůj význam.

Když to shrnu, román "Až úplně dolů" je naprosto skvělý a má velkou šanci nadchnout i ty opravdu náročné. Přečíst si ho dle mého soudu mohou jak ženy, tak i muži. Je to kniha, která by mohla pomoci i rodičům nebo partnerům závislých.

Já dávám knize velký palec nahoru a plných 100 %. Naprosto si mě získala a od Jennifer Weiner si rozhodně přečtu všechno, co u nás kdy vyjde.

Podnětný román o závislosti, do které může spadnout kdokoli z nás

20. 12. 2015  |  Recenzoval: koki; blog Koki a knihy

Jennifer si na námety svojich kníh vyberá vždy zaujímavé témy a niečím odlišné od ostatných. Kým v knihe Dobrý v posteli riešila svoje problémy a komplexy tlsťoška, v tejto knihe je hrdinka závislá od liekov. Možno tak povedať, že Jenine hrdinky nie sú dokonalými ženami. Majú problémy (ako každý z nás), len sa s nimi vyrovnávajú ako vedia - po svojom.

Hlavná hrdinka románu má všetko, po čom kedy túžila. Skvelú prácu, milujúceho manžela, krásne dieťa. No v poslednom čase je toho na ňu akosi priveľa a po presilení v posilňovni dostane lieky, ktoré jej majú pomôcť vystrábiť sa. Ide o návykové lieky. Avšak tieto biele pilulky dodávajú Allison aj nezvyčajnú silu - cíti sa po nich vitálnejšia, svet vidí farebnejšie, a tak ich začne brať aj keď je už dávno v poriadku. Veď predsa, keď jej robia svet lepším, krajším, prijateľnejším, prečo by ich mala prestať hltať?

"Narkotika působila jako teplá deka, ochranná vrstva mezi mnou a světem."


Jedného dňa Allison v ordinácii narazí na článok o závislosti. Uvažuje, či sa týka aj jej. No neustále si opakuje, že s liekmi dokáže kedykoľvek skončiť. Je predsa silná žena a určite nie závislá. Ale skončí s nimi až zajtra, pretože dnes ich ešte potrebuje...To je práve jej problém, neustály odklad. Ani nevie ako a je v tom namočená až po uši. Už jej nestačí jedna tabletka denne, už ich berie dvadsať... a jediné, čo každý deň rieši je, či má dosť zásob na ďalší deň.

Závislosť ju privedie až do liečebne. Odvykačka má trvať 28 dní. Pre Al je to nemysliteľné... veď čo bude s jej dcérkou, jej matkou, jej otcom, jej prácou? Všetci ju potrebujú. Bez nej to nezvládnu... Navyše, ona do liečebne nepatrí, nie je alkoholička, feťáčka, nepichá si heroín... len si dá pár piluliek, no je tam toho. Tu musím podotknúť, že autorka bravúrne opísala pocity závislej ženy. Ženy, ktorá svoju vlastnú závislosť nevidí, a obviňuje všetkých naokolo okrem seba.

Našťastie ju z liečebne nepustia domov a s abstinenčnými príznakmi Allison zisťuje, že sa v poslednej dobe všetko točilo iba okolo liekov - kde vziať na ne peniaze, ako ich zohnať, kde si ich schovať, kedy si ich vziať.

Zvládne nakoniec Allison svoj boj so závislosťou? To už neprezradím; nech si o Allison vytvorí názor každý sám...

Kniha je výborne napísaná. Rozoberá tému závislosti, ktorá prichádza častokrát veľmi nenápadne. A spadnúť do nej môže ktokoľvek z nás. Stačí správne načasovanie. Napríklad aj také, aké sme mali možnosť vidieť u Allison.

Jediné, čo ma trochu zarazilo je, že nám autorka nedovolila nahliadnuť do Davidovho vnútra. Nepoznali sme jeho myšlienky, pocity... a pritom tvoril základnú súčasť Allisoninho života. Bol jej manžel. A kým nám autorka ukazovala vzťah Allison k dcérke Eloise, či k matke, na Davea akosi pozabudla. Čo je škoda. Inak nemám pripomienky, bolo to podnetné čítanie.

Sugestivně napsaný román

19. 12. 2015  |  Recenzoval: Knihomilka

Asi všichni bychom chtěli zvládat rodinu, práci, koníčky. Bez stresu, rozčilování a strachu, že se to někde sekne. Jde to? Allison Weissová vám řekne, že ano. Ne, není superžena ani nemá aplikaci v mobilu, která by jí umožňovala hladký průběh logistiky domácnosti. Má ale krabičku a v ní kouzelné pilulky. Chcete je taky? Čtete dál a uvidíte, že vás choutky brzy přejdou.

Allison žije s manželem a dcerkou. Rodinu miluje, stejně tak ji šťastnou dělá její práce. Jen kdyby výchova dcery nebyla tak náročná a manžel konečně vysvětlil, proč se odstěhoval z ložnice. Allison se snaží, ale když jí onemocní otec Alzheimerovou chorobou, je toho na ni najednou moc. Ještě že má prášky, které před časem brala na bolesti zad. S nimi je svět rázem růžovější. Allison nejprve stačí jedna, dvě pilulky. Ale stupňující problémy si žádají vyšší dávku. A tělo vlastně taky.
Poprvé si Allison uvědomí, že něco není v pořádku, když si vyplní test závislosti. A podruhé se tak stane, když málem sedne pod vlivem léků a alkoholu do auta. Situaci je třeba urychleně řešit, Allison už padla na samé dno propasti zvané závislost.
Podaří se jí vymanit ze spárů nebezpečných léků?

Autorka píše o tématech, které v dnešní společnosti zaujímají významné místo, byť ne vždy příliš kladné. Závislost na lécích se řadí mezi ně. Vytížený manažer v nažehleném obleku, studentka před zkouškami nebo utahaná máma od dětí...Ti všichni mohou v lékárničkách skrývat své malé tajemství a vyvrátit tak představu, že drogově závislým je vždy jen umaštěný feťák.
Také Allison si musela sáhnout na nejhlubší dno, ze kterého se jde jen ztěžka odrazit. V jejím chování nacházíme stejné rysy jako u alkoholika. Léky si schovává na nejrůznějších místech, důvěrně je nazývá "oxíci" a vůbec nevidí, že ubližuje nejen sobě, ale také svým blízkým. Má pocit, že vše drží pevně ve svých rukou, kdyby však měla možnost vidět se očima druhých, spatřila by vyhaslou, zmatenou trosku.

Román je psán v ich formě, z pohledu Allison, což mu přidává na autentičnosti, takže závislost hlavní hrdinky i následnou drsnou léčbu prožíváte s ní. Už dlouho se mi nestalo, že bych po přečtení knihy na hrdinku myslela i dál. Díky sugestivně napsanému románu Až úplně dolů se mi to stalo. Bála jsem se o Allison, tím víc, že měla malou dcerku.

I když je Allison Weissová "jen" románová postava, její příběh vyvolává pocit, že by se to mohlo opravdu stát. Komukoliv - vám i mně.

I přes vážné téma je kniha napsána tak, že se častokrát zasmějete

15. 12. 2015  |  Recenzoval: Charmedka


Allison by mohla leckterá žena závidět. Má slušně placenou práci, která ji baví, bydlí v nádherném domě na předměstí a s manželem vychovává pětiletou dcerku. I když na povrch vše vypadá idylicky, její život pro ní není tak dokonalý, jak se by se mohlo zdát.

Dcera Ellie není jako jiné děti, svět je pro ní příliš hlučný a špinavý a vychovávat náladové dítě, které každou chvíli dostává hysterické záchvaty není snadné. Allisonin manžel toužil po ženě, která povede domácnost a stane se matkou na plný úvazek, avšak Allison se vrátila k práci, vydělává více než on a jejich manželství se v podstatě hroutí. On spí v pokoji pro hosty a téměř spolu nemluví. K tomu všemu jejímu otci diagnostikovali Alzheimerovu chorobu a jelikož její matka není schopná se téměř o nic postarat, vše zařizuje Allison.

Aby celý den zvládla, pomáhají ji k tomu pilulky, které si nechává předepisovat na bolest. Co na tom, jedna pilulka denně přece nikomu neublíží. Jenže problémy se kupí a touha po hořké pilulce stále narůstá. Z jedné se jich stává i šest denně a Allison již není schopná bez prášků vydržet.


Moje hodnocení a dojmy
Může obsahovat spoilery!


Po velmi podařené knize Dobrý v posteli, jsem se na další dílo této autorky hodně těšila. Až úplně dolů jsem netrpělivě očekávala a doufala, že bude stejně dobrá a já díky ní zapomenu na ta méně podařená díla z pera Jennifer Weiner.

Kniha je rozdělena na tři větší části a kapitoly. Rovnou si postěžuji na strašně dlouhé kapitoly. Zvlášť v té první části má kapitola klidně třicet stran. Mě osobně to docela vadí, jelikož ráda vždy dočtu kapitolu a to u této knihy bylo téměř nemožné, kapitoly nebraly konce.

Hned v první kapitole čekáme s Allison u doktora a sledujeme, jak vyplňuje kvíz o závislosti. V podstatě jsme hned vtaženy do hlavního děje. Kniha vyšla v edici Inteligentní romány pro inteligentní ženy v nakladatelství Domino. Tyhle knihy mám strašně ráda, jelikož všechny jsou hodně reálné, najdete v nich problémy, se kterými se můžete v životě setkat a díky tomu s hlavními hrdiny více soucítíte a knihy ve Vás něco zanechají. Ani tato kniha není výjimka.

U Allison vše začalo po císařském řezu, kdy měla prášky na bolest. Pak bolavé plotýnky, trhaní zubů, náročná práce a problémy doma a najednou zjištění, že právě díky práškům je Allison vůči všemu odolnější a hořká chuť v puse jí dokáže uvolnit.

Z jednoho prášků se postupem času začalo stávat mnohem více a i když Allison tušila, že to již není úplně v pořádku, nedokázala přestat. Rozum jí radil, aby přestala, svěřila se a nechala si pomoct, ale ta druhá část, ta závislá, vždy vyhrála. Bohužel je to něco, co se stát klidně může, zvláště pokud je toho na Vás moc. Allison trápí nejen zdravotní stav jejího otce a manžel, se kterým si je stále vzdálenější kvůli práci, ale i dcerka, u které je výchova hodně náročná a Allison se snaží zvládnout vše sama.

Kniha je i přes vážné téma opět napsána velmi oddechově a častokrát se i zasmějete. Má přes čtyři sta stran, ale čte se tak dobře, že Vám to ani nepřijde. Ovšem poslední část mi přišla slabší. Jakmile se Allison dostala do léčebny, tak mě kniha přestala bavit. Hlavně jsem nepochopila, jak se žena, která má peníze a celkově vede slušný život, ocitne v léčebně se zlodějkami, závislačkami na tvrdých drogách a ženách, které mají léčbu soudně nařízenou. Vždyť tohle není běžné.

Bohužel léčebna byla nudná, najednou strašně moc jmen, které jsem si prostě nezapamatovala a celkově životy, které měly poměrně daleko od toho Allison. Konec se mi ale líbil, nebyl úplně čekaný a i když se nejednalo vyloženě o happy end, byl nadějný.


Ukázka z knihy Až úplně dolů