Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Inteligentní romány pro inteligentní ženy  ›  Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)

Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)

Autor:
Sarai Walker
Originální název:
Dietland
Překlad:
Hana Pernicová
Žánr:
Inteligentní romány pro inteligentní ženy
ISBN:
978-80-7498-031-2
Počet stran:
408
Datum prvního vydání:
26. 11. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)

Popis: Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)

Tento neobyčejný román staví na hlavu kult věčné krásy, věčného mládí i nekonečné sexuální přitažlivosti.

Alice Bluma Kettleová je externí redaktorkou časopisu pro teenagery a šetří na operaci, po které konečně zhubne. Je tímto úkolem posedlá, v průběhu let se z jeho naplnění stala chorobná posedlost. Bluma své otylé tělo nesnáší, viní ho ze všech proher, a s vidinou šťastných zítřků nakupuje šaty pro své budoucí, štíhlé a šťastné já.

Když už je vytoužený cíl na dosah, začnou se kolem Blumy dít podivné věci, které odvedou její pozornost docela jinam. Vírem událostí je vtažena do temného světa tajemné Jennifer, která se rafinovaně a dosti krutě mstí mužům za násilí či bezpráví, jehož se dopustili na ženách. Bluma je zpočátku neúčastným pozorovatelem, který pasivně, ač s lehkým úžasem, přijímá všechny podivnosti kolem sebe. Teprve když tento nový svět začne prorůstat do jejího soukromí a donutí ji hrábnout si až na dno sil, Bluma pochopí, že pokud chce být někdy šťastná, musí se přestat poměřovat podle pravidel, které jí celý život nastavovaly pokřivené zrcadlo.

Alice v říši divů je přiznanou parafrází Alenky – i tato hrdinka užasle přichází do netušeného světa plného podivných postav. Rozdíl však spočívá v tom, že v této knize ten podivný svět poznáváme. Denně se v něm pohybujeme, a tak jsme ty podivnosti mnohdy přijali za samozřejmost. Blumina dramatická cesta ústí v závěr, který je naprostým protikladem obvyklých konců v tomto žánru. Bluma totiž zjišťuje, že člověk může být "celý", i když nenašel (a nehledá!) svou druhou polovinu.


Dotaz k produktu Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Sarai Walker

Sarai Walker

Sarai Walker je americká publicistka a spisovatelka. Až do třicítky se podobně jako hrdinka její prvotiny Alice v říši divů pohybovala mezi dvěma zcela nesourodými světy – univerzitní studia angličtiny v Londýně prokládala psaním do lifestylových časopisů v New Yorku. V současné době vyučuje na několika univerzitách a pracuje na své druhé knize.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Kniha skutečně nezvyklá, provokativní... a téměř antifeministická

28. 01. 2015  |  Recenzoval: BoboKing

Co je pro mnohé ženy životním smyslem či cílem? Podle čeho hodnotí své postavení ve společnosti? Či vlastně podle čeho společnost, tedy nejen muži, hodnotí ženy? Podle fyzického vzhledu, podle dokonalé, štíhlé sexy postavy. A právě o nesmyslnosti tohoto typu myšlení, a společnostech vydělávající miliardy na slibech o jednoduché cestě za vysněným cílem milionů žen a dívek, o tom je provokativní román mladé americké autorky Sarai Walkerové, který se s půlročním předstihem dříve dostal českým čtenářům před americkými, či vlastně zbytkem světa.

Román „Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)“, v anglickém originále s jasněji znějícím titulem „Dietland“, je vyprávěn třicátnicí Alicí Kettleovou, celý život nazývanou Bluma, která má k společenskému ideálu ženy velmi daleko. Jejich sto třicet kilo váhy jsou ten problém, proč se cítí nešťastně, proč je opovrhovaná okolím, proč nemá lásku či sex. Jako redaktorka velkého časopisu pro náctileté má na starosti odepisovaní na emaily pubertálních čtenářek. S jistým až znuděným opovržením odpovídá na stovky dotazů ohledně představ sexu podle porno filmů, sebevražedných pohnutek kvůli lásce, sebepoškozování či sexuálnímu obtěžování. Vše se změní až když zjistí, že ji pronásleduje záhadná dívka, která ji nakonec dá knihu s názvem „Dobrodružství v říši diet“, ve které autorka ukazuje pravou tvář společností s produkty na hubnutí. Retrospektivně se pak vracíme do hrdinčina dětství a dospívání, kdy taky tomu trendu podlehla. Nakonec se Bluma seznámí se samotnou autorkou knihy, která ji nabídne proceduru, jenž ji má ukázat nesmyslnost toho „kultu krásy“. A tak nastupuje cestu obrození…

Kniha je skutečně nezvyklá a provokativní, ne stylem, ale samotnou myšlenkou. Walkerová nepředkládá příběh snažící se vyvrátit ideu, že láska či štěstí s fyzickým tělem nemá nic společného, ale ptá se, proč dívky a ženy touží po tělesné dokonalosti? Co jim to má přinést? Vše shrnuto v tzv. teorii šukéznosti, odhalující skutečný cíl a stav, kam tyto adeptky vlastně chtějí dojít. Do toho je vložena další dějová linie plná krve a násilí, kterou rozpoutá tzv. jev Jennifer, kdy dívky a ženy vezmou masově spravedlnost do rukou. To jako reakci na činy záhadné Jennifer bezohledně vraždící všechny nestíhané viníky sexuálních zločinů, ale i činů ponižující ženskou podstatu.

Podle mne téměř antifeministický román vydalo v překladu Hany Pernicové nakl. Domino, 2014, v ediční řadě Inteligentní romány pro inteligentní ženy.

Společně s hrdinkou této výjimečné knihy se možná také dopracujete změny, která bude stát za to.

21. 01. 2015  |  Recenzoval: Kristýna Pekárková - Books in Ashes

„Zrcadlo, zrcadlo, kdo je v zemi zdejší, ze všech dívek nejkrásnější?“ Časem to budu já. Časem bude všechno jiné a lepší a … já budu jiná a lepší. Tak nějak uvažuje Alice Kettlerová. Tedy spíše Bluma, která je tou dívkou, která se dívá do zrcadla a hledá Alice. Ukrytou někdo hluboko uvnitř pod kily tuku a metry neforemných černých trik, sukní a svetrů. Prakticky celý život žila život někoho jiného, byla někým jiným a jen díky odvaze a přesvědčení jiných se konečně rozhoduje, kdy nastane ta doba, o které uvažovala. Časem se ukáže pravda.

Bluma pracuje jako externí redaktorka pro pubertální časopis a radí dívkám, jak zhubnout, jak přibrat, jak se vypořádat s nevěrným přítelem, sebepoškozováním, láskou. Nemuset denně chodit do kanceláře mezi „modelkovské“ redaktorky bere zprvu jako výhodu, ale co když tohle její odsunutí opravdu má něco společného s tím, jak vypadá? Bluma rozhodně nezapadá do kategorie, štíhlá dlouhonohá blondýna. Je úplným opakem a žije pro den, kdy by se takovou mohla stát i ona. Mediální masáž o kultu krásy, zdraví a dokonalosti dokáže zadupat do země už tak pošramocené sebevědomí. Když vezme do ruky spravedlnost Jennifer, začíná se probouzet i Bluma.

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik lidí bere antidepresiva? Kolik lidí jen tak kolem nás přežívá a čeká, až budou někým jiným? Až si zaslouží být šťastní? Bluma čeká na jeden určitý moment, kdy bude moci skončit s Y-, kdy vypustí z hlavy všechny hubnoucí programy, kdy zapomene na to, jak ji někdo odmítl. Na pozadí tohoto čekaní, se objevuje záhadná Jennifer, jako tajemný odkaz ženské síly. I přestože její konání není úplně v souladu se zákonem, společnost, především ženská část ji vnímá jako rozbušku. Jennifer byla první dominovou kostičkou, která spadla. A nikdo nedokáže říci, kolik jich strhne s sebou.

Říci, že román Alice v říši divů (a taky za zrcadlem) je o tlusté nešťastné holce, které všichni celý život říkají Bluma, by byla pravda. Jenže v téhle knize autorka otevřela mnohá témata, na kterých staví dnešní svět. Ať už je to kult dokonalé krásy, vyrovnanosti nebo to, jak lidé vnímají neštěstí druhých. Když sloužíte vlasti, dáváte všanc vlastní život, spoluobčané vás mají za hrdinu. Ve chvíli, kdy privilegovaní chlapci znásilní vaši dceru, která tíhou toho všeho ponížení raději spáchá sebevraždu, jste onálepkováni jako nezodpovědný rodič, který nechal doma nezvladatelného spratka. Nikdo už nevidí bezmoc, s jakou jste museli své jediné dítě nechat doma se starou nemocnou matkou.

Sarai Walker kromě ústřední postavy soustřeďuje děj kolem fenoménu Jennifer a reflektuje současný svět. Za Jennifer se dá schovat téměř vše a svým způsobem, i když Jennifer představuje pozitivní „změnu“, je to jako s teroristickými skupinami. Kolikrát se stalo, že se k jedné události přihlásilo více takových? Jennifer je v řešení problémů značně radikální, vyjednává, vyhrožuje, a své výhružky plní do posledního slova.

Autorka předestřela i paradox nahoty. V kolika novinových plátcích, magazínech narazíte na nahou dívku odhalující téměř vše? Nikdo se nad takovou nahotou nepozastavuje. Na obřích billboardech se nakrucují téměř nahé modelky oblečené do titěrného spodního prádla a díky šikovné práci editorů a grafiků, jsou dokonale souměrné. Kolik povyku a vzpoury by asi způsobily fotky nahých mužů? Proč je ženská nahota normální a ta mužská ne? Dává někomu právo sexuálně zaútočit na dívku, která se díky diktátu módy a trendů odívá spoře?

Kniha Alice v říši divů (a taky za zrcadlem) je do značné míry feministickým dílem a i sama autorka má na svém účtu instagramu napsáno feminist. A po přečtení chápu, že někteří by se mohli cítit poškozeni, jenže podle mého, čím víc se budou ozývat, tím víc dají za pravdu knize. Jak se u nás říká: „Potrefená husa se vždycky ozve.“ A tak to bude i v případě Alice v říši divů. Díky téhle knize se pravděpodobně zamyslíte nad tím, jak moc hodnotíme své okolí podle toho, jak vypadá. Jakou váhu dáváme informacím, které si přečteme v bulváru. S Blumou se možná dopracujete ke změně, která bude stát za to.

Tato kniha se nebojí ukázat, jak škodlivě společnost ovlivňují média a kult štíhlosti a krásy.

05. 01. 2015  |  Recenzoval: Bastera

Alice v říši divů (a také před zrcadlem) je kniha, která u nás v listopadu vyšla o více než půl roku dříve než v Americe. Divíte se proč? Autorka Sarai Walkerová si totiž nebere servítky a neváhá kritizovat kosmetické a farmaceutické firmy, které se snaží vydělat na kultu krásy a štíhlosti. To by se případným potrefeným husám nemuselo hodit do krámu a mohla by se strhnout vlna žalob. Bylo potřeba knihu přepracovat a české vydání bylo zkrátka rychlejší. Čtivá prvotina této americké autorky parafrázuje známou Alenku v říši divů, i zde hlavní hrdinka přichází do podivných míst vedena zvláštními postavami. Ty všechny ji mají ukázat, že jediným posláním ženy není mít 50kg a neustále být ukazována polonahá v televizi. Feministky všech zemí spojte se!

Alice zvaná Bluma byla vždycky při těle. V současné době pracuje pro magazín pro teenagery. Z domova, se svými 130 kily se v budově může sotva ukázat. Bluma je se svým tělem nespokojená. Už tolik let se snaží zhubnout. Vyzkoušela Baptistovský dietní program, Hlídače linie a další podobné pokusy, které zaručují efektivní zhubnutí. Na Blumu však efektivně nefunguje. Potácí se mezi nelidským hladověním podle programu a přejídáním po vyhládlých dnech.

Bluma už nechce dál žít v těle tlusté, smutné a nespolečenské Blumy, chce se stát krásnou štíhlou Alicí, za kterou se nebudou všichni otáčet posměšně, ale zálibně. Všechny možnosti zklamaly a Bluma se rozhodla, půjde na operaci, po které sice už nebude nikdy moci pořádně jíst, ale konečně zhubne. Záhadné postavy a události ji zavádí dál a dál do podivného světa žen, jenž se rozhodly ukázat jí pravdu. Navíc se objevuje tajemná žena Jeniffer, která bere spravedlnost do svých rukou a krutě trestá bezpráví spáchané na ženách různých věků i národností. Je opravdu váha to jediné, co z Blumy udělá Alici? Znamená štíhlá postava doživotní výhru?

Alice v říši divů se nebojí poukázat na to, jak společnost ovlivňují média a kult štíhlostí a krásy. Mladé dívky si ubližují, protože mají deprese z fyzických nedostatků. Znásilněné ženy jsou osočovány, že si to zasloužily, když se producírují příliš odhalené. Sledovat v televizích polonahé dívky je normální, ale když se má objevit v podobné situaci muž je to hned nemorální. Nebojte se, nejde o žádné prachsprosté filozofování a moralizování. Sarai Walkerová dokázala vytvořit úžasný osobní příběh Blumy, kterou vede k poznání skoro jako Alenku v říši divů, spletitými a tajemnými chodbami, které udržují čtenářovu pozornost po celou dobu v pohotovosti. Do toho vhodně připlétá druhou linii s mstitelkou Jeniffer, která drsným způsobem ovlivňuje moc médií a vyvolává otázky týkající se lidské společnosti.

Kniha je svým způsobem silně feministická a do značné míry provokativní, avšak při jejím čtení si kolikrát uvědomíte, jak moc pravdy v sobě ukrývá. Ruku v ruce s lehkým humorem a autorky obratnými přirovnáními tvoří Blumin příběh výborné dílo. Sarai se navíc nedržela žádné zavedené šablony. Bluma přes noc zázračně nezhubne a ani si nenajde podobně silného chlapce. Najde totiž něco mnohem důležitějšího. Najde sama sebe a svou svobodu. Román vám neporadí, jak zhubnout zdravě a bez námahy, ani vám neřekne, že i se 130 kily vás budou všichni milovat a obdivovat. Jen nastaví pomyslné zrcadlo všem kosmetickým, farmaceutickým a dietetickým firmám i ženám, které si myslí, že když nebudou vypadat jako ženy z obálky nejnovějšího magazínu, jejich život nikdy nebude plnohodnotný.

Čtivý románový debut americké autorky vás (pravděpodobně) zbaví celé řady předsudků.

12. 12. 2014  |  Recenzoval: Barbora Javorková pro Neoluxor

Alice Kettleová, řečená Bluma, je externí redaktorka dívčího časopisu, ve kterém odpovídá na dotazy náctiletých čtenářek. Pomáhá dívkám řešit typické problémy jejich věku s postavou a vzhledem, ačkoliv sama se sebou spokojená není.

Bluma váží sto třicet pět kilo. Před světem se snaží schovávat a je rozhodnutá, že se změní. Plánuje chirurgický zákrok, po kterém získá vysněnou postavu. Její šatník se zatím plní oblečením, které si Bluma kupuje pro své příští nové já. Když jednoho dne sedí v kavárně a odpovídá na dotazy čtenářek, zjistí, že ji sleduje neznámá dívka. Má k tomu konkrétní důvod? Než se Bluma naděje, je stejně jako její pohádková jmenovkyně vtažena pomyslnou dírou do víru událostí, které změní její pohled na okolní svět i na sebe sama.
Pro Blumu je přelomovou událostí seznámení s Verenou Baptistovou. Její matka byla autorkou dietního programu, který Bluma jako teenagerka dodržovala. Verena dívce nabídne dvacet tisíc dolarů za to, že nepodstoupí plánovanou operaci a zůstane taková, jaká je. Bluma je na vážkách. Doteď byla přesvědčená, že lepší život jí zaručí pouze nové štíhlé tělo, díky němuž se stane úspěšnou a sebevědomou ženou hrdě nosící původní jméno Alice. A teď by se měla všeho vzdát, zůstat tlustou Blumou, které se vysmívá celý svět?
Shodou okolností se Bluma navíc stává svědkem honu na tajemnou ženu, mstitelku bezpráví páchaného muži na ženách a dívkách. Zdá se, že tato událost s Blumou vůbec nesouvisí, ale nakonec se dívka do případu zaplétá dost hluboko. Bluma je přinucena přehodnotit své priority. Zároveň si uvědomuje, že bezchybná figura není zárukou šťastného života.
Mysleli jste si doposud totéž co Bluma? Měli jste dojem, že s krásnou postavou automaticky získáváte poukaz na štěstí? Román Alice v říši divů (a taky před zrcadlem) vás zaručeně vyvede z omylu. Kniha se nesnaží zpochybňovat zdravý životní styl, jen nastavuje zrcadlo těm pochybným kosmetickým a farmaceutickým koncernům, které se snaží podvodně vydělávat na ženách toužících po kráse.
Čtivý románový debut mladé americké autorky v sobě spojuje vtip, feminismus, romantiku i určitou naléhavost. Přináší poselství těm ženám, které se nechtějí stát otrokyněmi módního a kosmetického průmyslu.

Román, který by měli rozdávat v lékárních místo tablet na hubnutí

09. 12. 2014  |  Recenzoval: Klára Kubíčková pro MF DNES

Kniha o podvodech kolem diet, která vyděsila právníky amerického nakladatele, je vtipná a vyhýbá se laciným klišé. V originále se román jmenuje Dietland, nakladatelství Domino ho však vydává pod názvem Alice v říši divů (a taky před zrcadlem).

Český překlad má jeden primát: kniha americké autorky Sarai Walkerové u nás vychází dřív než v USA.

Román je propracovanou kritikou firem, jež vydělávají na dietách. „Když byla první verze rukopisu hotová, dali ji v nakladatelství přečíst právníkům a ti se zhrozili, kolik potenciálních žalob visí ve vzduchu," říká šéfka nakladatelství Domino Karin Lednická. Přepracování knihy posunulo termín jejího vydání v Americe na jarní sezonu příštího roku, zatímco u nás je díky rychlosti překladatelky i nakladatelky kniha na pultech už před Vánocemi.

Co je na románu tak skandální? Vypravěčka Alice řečená Bluma je tlustá žena. Má víc než 130 kilogramů. Bývala tlustá i jako dítě, i když ne tolik. Chorobnou obezitu u ní zčásti způsobila děsivá zkušenost s programem na hubnutí, který v době jejího dospívání následovaly jako svatou víru tisíce žen po celých Spojených státech. Stál víceméně na trvalém hladovění a několik žen zabil.

Na váze záleží
Alice pracuje z domu, nikoho tak tlustého by totiž mediální gigant, jenž vydává zejména časopisy pro ženy a pro dospívající dívky, do svých kanceláří plných vyhublých modelek nepustil. Alice přitom jménem šéfredaktorky jednoho magazínu odpovídá na intimní dotazy mladých dívek. A pro mnoho z nich tvoří poslední naději.

Zprvu se zdá, že autorka jen vede svoji Blumu k poznání, že redukce váhy je nejziskovějším nefunkčním oborem v dějinách, že je na čase se vykašlat na diety a zjistit, co za její chorobnou obezitou vězí.

Jenomže Sarai Walkerová se učila u Sylvie Plathové i u Michela Foucaulta a dokázala do své knihy dostat i kritiku médií i reklamy. Přitom však zůstala čtivá, odolala aktivistickému tónu a vyvarovala se ezoterického směru. A nešíří sebelásku bez ohledu na váhu. Vedle Blumina osobního příběhu navíc rozjela druhou, veřejnější linii, když poslala do skutečného boje rozhořčené ženy nespokojené se symbolickým i faktickým násilím, jež je na nich páchané.

Alice v říši divů spojuje skandální pravdu i sympaticky osobní příběh. To nejpovedenější na knize však není ani chytře aplikovaný feminismus, ani pronikavá diagnóza tlustých západních společností, ale nejednoznačnost a mnohovrstevnatost děje.

Autorka se záměrně vyhla schematismu (Alice si nenajde tlustého chlapce ani nezjistí, že je lesba, což jsou dvě varianty, které se lacině nabízely) a nešetří vtipem. Knihu by měli rozdávat v lékárnách místo tablet na hubnutí. Štíhlou linii nezaručí, ale ukáže, že problém není v kilogramech, nýbrž v hlavě, v neskutečných tělech z plakátů i ve společnosti vybudované na neustálé konzumaci.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/recenze-alice-v-risi-divu-0xx-/literatura.aspx?c=A141209_104434_literatura_ts#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box

Kniha, která přiměje k hlubokému zamyšlení.

01. 12. 2014  |  Recenzoval: Pavla pro Palmknihy

pro mě osobně velmi emotivní kniha, změnila zcela můj postoj k obézním lidem, hodně jsem se zamyslela nejen nad sebou, ale i nad spoustou dalších věcí.


Ukázka z knihy Alice v říši divů (a taky před zrcadlem)