Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Historická řada  ›  Zpívající meč

Zpívající meč

Autor:
Jack Whyte
Podtitul:
Série Kronika Camelotu, 2. díl
Originální název:
The Singing Sword
Překlad:
Tereza Horáková
Série:
Kronika Camelotu
Pořadí knihy v dané sérii:
2
Žánr:
Historická řada
ISBN:
978-80-7303-670-6
Počet stran:
480
Datum prvního vydání:
07. 11. 2011
Titul je rozebrán

Tuto knihu vám už bohužel nemůžeme nabídnout a ani neuvažujeme o dotisku. Protože ale víme, jak se cítí člověk, který nějakou knihu zkrátka potřebuje mít, máme pro vás doporučení. Na knižní databázi Baila funguje skvělé prohledávání nabídky antikvariátů – pokud knihu neseženete tam, tak už ji nejspíše neseženete nikde. Hodně štěstí a dobrých čtenářských zážitků!

Zpívající meč

Popis: Zpívající meč

Je všeobecně známo, co praví legenda: Artuš vnese spravedlnost do země, jíž dříve vládla krutost a hrubá síla, jeho otec Uther povznese království z ubohých trosek padlého římského impéria a meč Excalibur je vytažen z kamene nejslavnějším králem Anglie.


Ovšem legenda nechává kus pravdy v opomnění. Nehovoří o zoufalých římských vojácích, kteří mohou buď prchnout zpět do Říma, nebo se pokusit vybudovat pevnost, jež by odolala nájezdům barbarů.

Nedoslechneme se nic o Artušovu pradědovi Publiu Varrovi, v jehož kovárně byl ukut proslulý Excalibur, ani o jeho ženě Luceie, jejíž kráse se mohla rovnat jen její vášnivá touha po cti a spravedlnosti.
Jack Whyte vypráví to, nač legenda zapomněla: o letech plných násilí a vášně, z nichž se zrodil velkolepý národ. Zatímco se nad Británií pozvolna snáší středověk, v nově zbudované Kolonii vzniká ze směsice římské důstojnosti a keltské velikosti město, jež se má v daleké budoucnosti proslavit pod jménem Kamelot...

 


Dotaz k produktu Zpívající meč

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Jack Whyte

Jack Whyte

Jack Whyte se narodil a vyrůstal ve Skotsku, studoval v Anglii a ve Francii, a po absolutoriu se přestěhoval do Kanady, kde působil jako profesor angličtiny a herec divadla poezie. Obě profese však záhy musely ustoupit Whyteově zájmu o artušovskou legendu. Léta studií a bádání autor zúročil ve velkolepé artušovské sáze.

Obrovský čtenářský ohlas si také získala Whyteova templářská trilogie: Chrámová hora, Korouhev cti a Zkáza Řádu.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Zpívající meč probudí kořeny artušovských legend

29. 04. 2013  |  Recenzoval: Jana Šrámčiková - Fantasya

Zpívající meč Jacka Whytea probudí k životu pravdivé kořeny artušovských legend, Jack Whyte: Zpívající meč (Kamelot 2)

Británie ve 4. století našeho letopočtu. Odsun římských vojsk z kolonizovaného území je na spadnutí a barbarské kmeny dotírají na starousedlíky stále zuřivěji. Neklidná doba si žádá schopné a odvážné muže, kteří se nebojí nových nápadů a nečekaných spojenců. Excalibur i Kamelot již existují. Vše je tedy připraveno pro příchod velkých hrdinů.

Blíží se rok 400 našeho letopočtu a budování opevněné kolonie v jihozápadním cípu Cambrie (jak byla tehdy nazývána Velká Británie) pokračuje. Přátelé Caius Britannicus a Publius Varrus s obavami očekávají předpovídaný odchod římských vojsk z podrobeného území. Vědí, že zemi poté zachvátí prudké nepokoje rozdmýchávané především barbarskými kmeny, které již jen velmi chabě zadržuje Hadriánův val. Bude to doba, v níž zlato a další cennosti ztratí svou cenu a přežijí jen ti, kteří se dobře připraví. Právě kvůli tomu porušuje Caius přísná pravidla o koloniích a opevňuje své území mohutnými hradbami a zároveň buduje své vlastní vojsko.

Spojence je nutné hledat hlavně mezi místními lidmi a nejlepší možností je samozřejmě sňatek mezi významnými rodinami. V příběhu nakonec budou svatby hned dvě a každá z nich dá vzniknout jedné z významných postav artušovských legend. Objasní se také původ Kamelotu, Excalibru nebo Kulatého stolu. Zatímco první kniha cyklu nazvaná Nebeský kámen se o dobu Rytířů kulatého stolu otírala jen velmi lehce, Zpívající meč vrhá čtenáře přímo do nejžhavějšího středu skutečné legendy.

Když se rodí mýty

Oproti předcházejícímu dílu působí Zpívající meč o mnoho živěji a výpravněji. Rozsáhlé popisy římské armády, minulosti hlavních hrdinů či charakteru krajiny a jejích obyvatel vystřídaly promyšlené, přirozeně plynoucí dialogy. Zvlášť vzdělaná Luceia (manželka Publia Varra) dokáže čtenáře leckdy ohromit i pobavit zároveň.

Proměnou prošly i hlavní postavy. Ještě před několika lety byli Caius i Publius svěží mladíci, kteří se ze všeho nejraději ve volných chvílích zaobírali filosofováním o společnosti a vyšších cílech. Na oba ale začíná doléhat jejich věk, takže na řadu přicházejí dialogy o životě a duši. V jejich podání ale rozhodně nepůjde o nudnou záležitost. Probíraná témata opravdu nutí k zamyšlení i v dnešní době.

Jestliže jste v minulém díle ze všeho nejvíc nenáviděli popisy římských legií a strategie boje, můžete si protentokrát trochu oddychnout. Ale ne příliš. Ve hře je totiž vybudování úplně nového druhu vojenských jednotek, které by si dokázaly lépe poradit s amatérsky vycvičenými, zato však početnějšími barbary. Metoda pokus-omyl je v tomto případě nezbytná, a o to více zajímavá. Navíc si pozorný čtenář mezi řádky uvědomí, proč je dodnes slovo Excalibur synonymem pro opravdu skvělý meč.

Charakterům postav opět nelze vytknout naprosto nic, jsou postupně utvářené samotným příběhem a skutečně uvěřitelné na všech frontách. Hlavně za zdmi vily Britannicus je rozehrán často velkolepý koncert. Žádná nečekaná rozhodnutí a unáhlené pohnutky. Nic takového tady nenajdete. Nejlepším důkazem je pak samotný závěr, ve kterém se autor poněkud nesmlouvavě rozloučí s některými hlavními postavami. Slabší povahy prolijí potoky slz, ty sveřepější budou nadávat autorovi za tragický konec. Ovšem větší uznání by si mohly vymyšlené postavy přát jenom těžko.


Ukázka z knihy Zpívající meč