Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Historická řada  ›  Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti

Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti

Autor:
Juliet Grey
Podtitul:
Série Marie Antoinetta ve třech dějstvích, 2. díl
Originální název:
Marie Antoinette-Days of Splendor,Days of Sorrow
Překlad:
Tereza Horáková
Série:
Marie Antoinetta ve třech dějstvích
Pořadí knihy v dané sérii:
2
Žánr:
Historická řada
ISBN:
978-80-7303-838-0
Počet stran:
360
Datum prvního vydání:
20. 03. 2013

Kliknutím zvolte variantu

Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti

Popis: Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti

Co zůstalo skryto za okázalou garderobou a výstředními účesy?

Když Marie Antoinetta roku 1774 usedla po boku manžela na francouzský trůn, bylo jí pouhých osmnáct let. Mnozí hodlali jejím prostřednictvím získat nemalý politický vliv, avšak jejich naděje záhy zašly na úbytě. Od francouzské královny se totiž očekávaly pouze dvě věci: půvabný zevnějšek a následník trůnu. V naplnění druhého, zásadnějšího poslání Antoinettě bránil panovníkův liknavý postoj k manželským povinnostem – a možná právě proto se upnula k povrchním kratochvílím. Hedvábné toalety, výstřední účesy, oslnivé šperky či nekonečné karetní večírky však jen zastíraly bolest duše týrané podlými intrikami a nepřetržitými zákulisními boji o moc.


Královnin trpký úděl nakonec nedokázal zmírnit ani příchod vymodlených potomků. Mateřské radosti kráčely ruku v ruce s bolestí a žalem. Ludvík XVI. sice svou choť zahrnul přátelstvím, nikoli však opravdovým něžným citem, a proto hledala oporu u své tajné lásky, švédského hraběte von Fersen. Během neblaze proslulé aféry s náhrdelníkem vyšlo najevo, že Versailles ani Francie nikdy nepřijaly někdejší rakouskou arcivévodkyni za svou. Nespokojení poddaní rádi uvěřili štvavým pamfletům, které Antoinettu líčily jako zpustlou a rozhazovačnou madame Deficit. Blížil se den, kdy královna bude muset začít bojovat nejen o dobrou pověst, ale také o osud celé monarchie, bourbonského rodu... a životy svých blízkých.

 


Dotaz k produktu Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Juliet Grey

Juliet Grey

Juliet Grey (vlastním jménem Leslie Carroll) se narodila na Manhattanu a vyrůstala v Bronxu. Pochází ze spisovatelské rodiny, a přestože milovala psaní, nikdy nepředpokládala, že se dá na spisovatelskou dráhu. Z dětského snu stát se baletkou nakonec zvítězilo povolání divadelní herečky.

Po deseti letech u divadelní společnosti se rozhodla dál se věnovat psaní. Pod pseudonymem Amanda Elyot publikovala svůj první historický román. Pod pseudonymem Juliet Grey napsala kritiky i čtenáři vysoce oceňovanou trilogii o Marii Antoinettě. Při psaní čerpala své vědomosti ze studia historie evropských panovnických rodů se zaměřením na osmnácté století.

 

 

 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Madame Déficit, domnělá strůjkyně všeho zla, ve zcela novém světle

03. 09. 2013  |  Recenzoval: www.kultura21.cz

Když zemřel francouzský král Ludvík XV., byl korunován za nástupce jeho vnuk Ludvík XVI. Celá země ho oslavovala jako vytouženého a osvíceného panovníka, který vyvede lid z bídy, již mu přichystali jeho předchůdci Ludvík XIV. a Ludvík XV. Změny, které by vedly k blahobytu, se ale za jeho vlády nekonají. Krize se prohlubuje a poddaní viní z úpadku a celkového bídného stavu obyvatel a země Ludvíkovu manželku Marii Antoinettu, která si díky tomu vysloužila další přezdívku – Madame Déficit.

Druhý díl Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti z trilogie pera spisovatelky Juliet Grey přenese čtenáře do období hubených let 1774 až 1789. Tedy špatných let pro poddané, Marie Antoinetta zažívala naopak věk rozhazovačnosti, i když se snažila svou neřest krotit.

Možná by poddaní přehodnotili své soudy vynesené nad jejím chováním, kdyby věděli jen zlomek toho, co se dozví čtenář o královniných splínech. Nadále totiž byla brána jako nepřátelská cizinka, která se nikdy a nikomu svými činy nezavděčí. Navíc se Marii Antoinettě a Ludvíkovi stále nedaří plnit manželské povinnosti a dát tak Francii vytouženého dauphina. Proto svůj žal a strach z navrácení do vlasti kompenzuje bujarými večírky v Paříži a módními kreacemi, které nemají obdoby a vyprazdňují nejen státní pokladnu, ale i kapsy manželů a milenců žen, které chtějí udržet krok s trendy z Versailles.

Kritika přichází také z rakouské strany. Marie Terezie vyčítá své dceři pompéznost a přemrštěnost v oblékání a největší znechucení v ní vyvolávají povrchní účesy s různými výjevy krášlící královninu hlavu. Když ale Marie Terezie těžce onemocní a její život se chýlí ke konci, modlí se Marie Antoinetta za spásu její duše a posléze velice těžce nese matčin odchod.

Aby zahnala všechny chmury, které ji obestíraly, rozhodla se Marie Antoinetta vybudovat z Malého Trianonu, který dostala jako dar od svého manžela, poklidný kout ve stylu rakouského městečka, kde by jí to připomínalo skutečný domov a kde by se cítila v bezpečí. Nebylo to ale jen místo odpočinku. Ve velkém stylu se zde podléhalo karetní hře Farao, která hráče zaměstnala na několik dní i nocí. Také se zde upevnilo a rozvinulo přátelství v milenecký vztah mezi Marií Antoinettou a Švédem Axelem von Fersen.

Dalším světlým momentem v královnině životě bylo narození princezny Marie Terezie v roce 1781. Sice to nebyl chlapeček, ale i vymodleného dauphina se nakonec dočkala. Mateřství Marii Antoinettu velice změnilo. Už se neoblékala do drahých látek, volila prosté účesy a všechen svůj čas se snažila věnovat dětem. Ale ani v rodinném životě se jí tragédie nevyhnula. Po několika prodělaných potratech jí nemoc vzala i malého Ludvíka Josefa Xavera, jehož zdravotní stav byl od narození velmi chatrný.

Vrásky jí také přidělávalo povstání v Saint Germain, které pravděpodobně uměle vytvořil a celé zorganizoval králův příbuzný a nepřítel v jedné osobě z větve Orleáns. To ale bylo tou menší strastí, co jí život přichystal. Největší zkouškou se jí totiž stala aféra s náhrdelníkem Otrokův řetěz, kterou ve své chamtivosti připravila hraběnka Jeanne de Lamotte z Valois a zatáhla do ní i královnina nepřítele knížete Rohana. Celá záležitost se propletla s bouřemi vyvolanými nespokojenými stavy, jejichž zástupci se nechali očarovat demokratickými zásadami při bojích v americké válce za nezávislost štědře financovanou francouzským králem, která nakonec vyvrcholila dobytím Bastily a blížícím se koncem vlády Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty.

Co se změnilo ve druhém díle oproti prvnímu? Tak například přibyl slovníček francouzských výrazů, které se vyskytují v textu. Také byla na postu překladatelky vystřídána Daniela Mičanová Terezou Horákovou. Rozhodně bych pro poslední díl nevybírala nového překladatele, ale nechala to na starosti někomu, kdo nějaký díl ze série Marie Antoinetta překládal, protože čtenář už je zvyklý na určitý styl překladu. Tento fakt právě ovlivnil i mé hodnocení a nazírání na druhé pokračování, kdy mi text Daniely Mičanové vyhovoval více. Kniha je i přesto vynikající a poutavá. Sice už se nezaobírá jen postavou francouzské královny, ale nastiňuje v kontextu i události, které ovlivnily její život na francouzském dvoře.

Dříve životopisci Marii Antoinettu ostouzeli. Juliet Grey vás ji naučí milovat. Nebo alespoň pochopit.

10. 06. 2013  |  Recenzoval: Pavla Huřtáková pro vaseliteratura.cz

S Marií Antoinettou jsme se rozloučili ve chvíli, která jí byla předurčena – stala se francouzskou královnou. Po boku svého manžela Ludvíka XVI. stanula v čele země, která od své královny čekala jediné, poslušnost manželovi a dědice.

Juliet Grey nás ve svém druhém díle ze života Marie Antoinetty, Soumrak rozmařilosti, zavádí do období, které sedmnáctiletou dívku postavilo do nelehké pozice. Sama sebe se ptá, co jí manžel dá výměnou za moc, o níž se s ní dělit nehodlá. Dlouho jí není schopen splnit ani největší tužbu, na níž čeká celá zem. Dítě stále nepřichází. Naštěstí se Ludvík nechá přemluvit k operaci a po letech manželství konečně dojde k jeho naplnění. Manželům se nejprve narodí dcera, později i vytoužený následník.

Neštěstí ale nechodí po horách. Marie Antoinetta strádá, schází jí láska. Obklopuje jí faleš. Provází ji pomluvy o nevěře. Útěchu jí však nikdo nedokáže poskytnout. Svoje děti zbožňuje, autorka ji vykresluje jako milující matku, ale jako každá žena v tehdejší době zažije nepopsatelnou bolest. Musí se vyrovnat s jejich ztrátou, několikrát potratí a později, o devět let později, zemře i vymodlený malý dauphin. Dostáváme se tak do června 1789. Každý, kdo se maličko zajímá o historii, ví, jaké události přinese čas. Zatím je pouze tušíme na pozadí stínu bolesti ze ztráty milovaného dítěte.

Druhého června bylo nařízeno, aby se věřící ve všech kostelech za dauphina modlili. Ráno 4. června krátce po jedné hodině jsem svého prvorozeného syna svírala v náručí. když tu na mě pohlédl, jako by mi chtěl něco říci, ale pak se jeho víčka mírně zachvěla a naposledy se zavřela.
Do Francie mne poslali z jediného důvodu: abych porodila tohoto chlapečka. Teď byl pryč. Zmítaly mnou bolestivé křeče, kolébala jsem jeho zničené tělo v náručí a ronila slzy na ostatky bez života. ...
„Ale je to můj syn," křičela jsem polykajíc vzlyky. „Je m´en fous! Nikdy mi na etiketě ani za mák nezáleželo a zrovna teď mi na ní nesejde už vůbec."
(Juliet Grey. Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti. Praha: Domino, 2013. s. 320.)

Když čtete tyto řádky, musíte soucítit s ženou, kterou se Marie Antoinetta stala. Nešlo pouze o Madame Deficit, jak ji nazývaly pamflety. Jistě, její výdaje za šaty a šperky byly horentní, ale léta jí vtloukali do hlavy, že královna musí reprezentovat. Nebylo v její moci, aby bankrot Francie zavinila jen ona. Ale hodit vinu na ni se hodilo.

Kniha velmi poutavě a stylisticky čistě navazuje na první díl. Pokud jste si dosud její hrdiny nezamilovali a považovali je za pouhé loutky osudu, v druhém díle poznáte, že je nelze nemilovat. Bohužel. Proč říkám bohužel? Protože víme, jaký osud je po pádu Bastily čeká.

Knihu mohu opět jen a jen doporučit, Juliet Grey je autorka, která by neměla vaší pozornosti uniknout.

Kniha se mi velmi líbila a zařadila se k mým oblíbeným sériím

22. 04. 2013  |  Recenzoval: Bára Kuzniková

Soumrak rozmařilosti je druhým dílem z plánované trilogie o životě poslední francouzské královny Marie Antoinetty. Předchozí díl skončil ve chvíli, kdy byla Marie Antoinetta prohlášena za královnu Francie a její manžel Ludvík XVI. usedl na francouzský trůn jako další panovník.

Pokračování začíná poněkud neobvykle prologem v roce 1786, který je předzvěstí události, jenž bude vrcholem celé této knihy.

Ludvík XVI.
Po prologu ale příběh plynuje navazuje na předchozí děj. Ocitáme se v roce 1774, tedy na počátku vlády Ludvíka XVI. a pozorujeme, jak se s celou situací vyrovnává hlavní hrdinka - Marie Antoinetta. Ta musí čelit nejednomu nelehkému úkolu, ale především ji tíží, že stále, ani po několika letech manželství, nebyl její sňatek naplněn a ona tak pořád nečeká dědice francouzského trůnu.

Postupně sledujeme, jak se věci dále vyvíjí, jak se Ludvík XVI. vyrovnává s nelehkou situací ve své zemi, jak se Antoinetta snaží být dobou královnou, ale zároveň vše přizpůsobuje k obrazu svému. Sledujeme její další život od nelehkého sbližování s odtažitým manželem, přes vytoužené mateřství a tajnou lásku až po známou aféru s náhrdelníkem a počátek nepokojů ve Francii.

Život ve Verasilles není vůbec tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Za elegantními vějíři, napudrovanými účesy a namalovanými tvářemi se skrývají závist a pomluvy, které jsou směřovány hlavně na nebohou Toinette, která je zmítána mezi povrchní francouzskou šlechtou a svou matkou Marií Terezií. Na jednu stranu se snaží dostát své povinnosti, udávat ve Francii tón a módu, na straně druhé je svou matkou kárána za přílišnou marnivost.

Její život zkrátka nebyl tak snadný a jednobarevný, jak nám občas bývá podsouváno. Juliet Grey nám přináší zajímavý pohled na celou situaci ve Francii před začátkem Velké Francouzské revoluce i na kontroverzní postavu poslední královny, která patří k historickým osobnostem, opředených mýty a pověstmi. Nedívá se na věci jen z jednoho pohledu, ale poukazuje jak na negativní, tak i pozitivní stránky.

Marie Antoinetta
Mé očekávání, že díky tomu, že se jedná o trilogii, půjde o podrobný rozbor Antoinettina života, se splnila do puntíku. A naprosto mi to tak vyhovuje. Autorka píše velmi čtivě a přitom v knize najdete i rozsáhlé a detailní popisy života rozmařilé francouzské šlechty a prostředí Versailles. Díky této knize jsem načerpala mnohé nové vědomosti o této bouřlivé době a dozvěděla jsem se také mnoho zajímavostí. Mnohdy jsem až nevěřícně kroutila hlavou nad tím, jak tehdejší zbohatlíci žili a jak nechutným místem zámek ve Versailles ve skutečnosti byl.

Marie Antoinetta je mi - tak, jak ji popisuje autorka - velmi sympatická a Juliet Grey ji zachycuje jako rozporuplnou bytost, která zůstala nepochopená. I další postavy jsou velmi dobře propracované a autorka jejich charaktery vykresluje do nejmenších detailů tak, že jsou skutečně uvěřitelné.

Na příběhu je znát, že se Grey velmi intenzivně věnovala studiu dané doby i historických postav. Po historické stránce je totiž knížka opravdu přesná, obsahuje všechna důležitá data i události, ale samozřejmě není jen nějakým suchým výčtem historických faktů, naopak. Celý příběh je napsán svěžím a čtivým jazykem, obohacen i o nějakou tu fikci či autorčiny domněnky - přece jen se jedná o historický román. Co se mi velmi líbilo, byly francouzská slova a věty v textu, které přispívaly k autentičnosti.

Marie Antoinetta s dětmi
Také opět oceňuji seznam použité literatury a autorčinu poznámku na samotném konci knížky, v níž popisuje svou práci na Soumraku rozmařilosti a dozvíte se v ní mnohé zajímavé věci. Moc dobou věcí je i francouzský slovníček, ve kterém najdete některá slova či fráze, vyskytující se v textu, nicméně musím přiznat, že tam nebyly všechny.

Celkově se mi knížka velmi líbila a zařadila se k mým oblíbeným sériím. Doporučila bych ji všem těm, co se zajímají o historii a především o Francii. Ale i ostatním, které zajímá, jak se v minulosti žilo. Knížka je opravdu natolik zajímavá, že zaujme jistě i úplně laiky, kteří se o historii obvykle moc nezajímají. Dokonce ani nemusí příliš vadit, že jste nečetli předchozí díl, i když já bych ho raději doporučila nejdříve přečíst.

Nezbývá mi, než se těšit na vydání třetího a závěrečného dílu, v něm naplno vypukne Velká Francouzská revoluce a Marie Antoinetta bude muset čelit největší hrůze svého života...


Ukázka z knihy Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti


Hlídač dostupnosti Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: