Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Historická řada  ›  Karel II.

Karel II.

Autor:
Hesketh Pearson
Originální název:
Charles II.: His Life And Likeness
Překlad:
Eva Masnerová
Žánr:
Historická řada
ISBN:
80-7303-034-9
Počet stran:
272+8 ob.p.
Datum prvního vydání:
08. 10. 2001
Titul je rozebrán

Tuto knihu vám už bohužel nemůžeme nabídnout a ani neuvažujeme o dotisku. Protože ale víme, jak se cítí člověk, který nějakou knihu zkrátka potřebuje mít, máme pro vás doporučení. Na knižní databázi Baila funguje skvělé prohledávání nabídky antikvariátů – pokud knihu neseženete tam, tak už ji nejspíše neseženete nikde. Hodně štěstí a dobrých čtenářských zážitků!

Karel II.

Popis: Karel II.

Dějinná role i osobní vlastnosti proslulého anglického restauračního krále Karla II. se staly inspirací pro řadu historiků, spisovatelů i životopisců. Jedním z posledně jmenovaných je i Hesketh Pearson, uznávaný autor biografií řady významných postav z anglických dějin.


Na stránkách této knihy sleduje Pearson už od mládí životní cestu tohoto stuartovského prince, dny, kdy zažil popravu svého otce, jíž vyvrcholila občanská válka v zemi, přes útěk z Anglie, léta vyhnanství v Evropě i vlastní éru jeho vlády, když byl po pádu republiky povolán na trůn. Autor vidí Karla II. jako panovníka, který se po drsných zkušenostech z mládí naučil trpělivosti, umění tolerance a kompromisu, vladaře schopného s nadhledem čelit pletichám nepřátel a citlivě ustupovat tlaku nových hospodářských sil. Zároveň ho však ukazuje jako člověka, který se uměl plně radovat ze života, měl řadu milostných avantýr (i nemanželských dětí) a který si z francouzského exilu přinesl zálibu v literatuře a divadle.


Hesketh Pearson ve svém životopise čerpá z dobových materiálů, deníků a dopisů. Citlivě vkomponované citáty přispívají k autentičnosti a vtipnosti textu, který detailně zachycuje nejen životní osudy Karla II., ale i dobové mravy a události.

 


Dotaz k produktu Karel II.

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Hesketh Pearson

Hesketh Pearson

Hesketh Pearson se narodil v roce 1887 v Hawfordu Rodina se poté přestěhovala do Bedfordu, kde navštěvoval k Bedfordské gymnázium. Vzepřel se otcovu přání studovat na kněze a tak po ukončení studia se věnoval spolu se svým bratrem podnikání. Byl vášnivým čtenářem Shakespearových hera často navštěvoval divadlo. Když se spolu s bratrem ocitli před banrkotem firmy ucházel se o práci v divadelní společnosti.

V roce 1912 se oženil s herečkou Gladys Rosalindou Bardili. Jejich syn Henry Car Hesketh Pearson padl v roce 1939 ve španělské občanské válkce. Gladys zemřela v roce 1951 a téhož roku se oženil s Dorothy Joyce Ryder, která ho přežila. Po vypuknutí první světové války, Pearson narukoval hned v britské armádě, ale onemocněl tuberkulózou. Přihlásil se k vojenské službě a byl poslán do Mezopotámie, kde příznivé klima vyléčilo jeho tuberkulózu. Utrpěl válečné zranění, za které byl vyznamenán.

Pearson publikoval svou první biografii Doktor Darwin, když mu bylo třiačtyřicet let. V průběhu života napsal dalších osmnáct biografií, tři cestopisy (všechny s Hughem Kingsmill ), tři knihy vzpomínek (jeden psaný s Malcolmem Muggeridge ), čtyři sbírky krátkých životopisů, sbírku krátkých příběhů a esejí, a je považován za nejúspěšnějšího životopisce své doby. Zemřel v roce 1964.

 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.