Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Edice Mimo edice  ›  Všechno je jinak!

Všechno je jinak!

Autor:
Gilles Legardinier
Originální název:
Complètement cramé!
Překlad:
Slavomír Míča
Žánr:
Edice Mimo edice
ISBN:
978-80-7303-991-2
Počet stran:
384
Datum prvního vydání:
21. 05. 2014

Kliknutím zvolte variantu

Všechno je jinak!

Popis: Všechno je jinak!

Nový román od autora bestselleru Zítra začnu nový život! Tolik laskavého a moudrého humoru v jedné knize se jen tak nevidí…

Kdybychom se řídili obecně platnými kritérii, Andrew Blake nemá jediný důvod ke stížnostem: je bohatý, mocný, úspěšný. Jenomže Andrew má toho všeho po krk. V životě nepoznal nic jiného. A vzhledem k poměrně pokročilému věku začíná hrozit, že už ani nepozná. Pokud ovšem neudělá něco zásadního...

A tak to udělal. Opustil Anglii a vyrazil vstříc novému životu ve Francii. Po cestě nepřekročil pouze Lamanšský průliv, ale také společenské postavení a konvence: nastoupil jako majordomus k madame de Beauvillier.

Nikdo v tom starém venkovském sídle netuší, kým ve skutečnosti monsieur Blake je: vždyť výtečně ovládá francouzštinu a má ta nejlepší doporučení. Dokonalý muž na svém místě! To však platí jen do doby, kdy Andrew nevydrží být jen nestranným pozorovatelem a začne strkat nos do cizích věcí. Tolik chce všem pomoci, až zapomene na to, že cesta do pekla je obvykle dlážděna dobrými úmysly. A že konáním dobra občas zakrýváme vlastní volání o pomoc.


Dotaz k produktu Všechno je jinak!

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Gilles Legardinier

Gilles Legardinier

Gilles Legardinier se už od dětství intenzivně zajímal o to, jak vyjádřit emoce. Jeho pracovní kariéra začala vskutku třaskavě – od svých patnácti let působil jako pyrotechnik na britských a amerických divadelních scénách.

Trvalo několik let, než se přeorientoval na produkci a posléze i vlastní tvorbu. Natočil dlouhou řadu publicistických pořadů a dokumentů, aby za určitý čas zjistil, že už zase potřebuje zmírnit tempo. Tehdy začal psát scénáře.

Od scénářů zbýval už jen krok k románům. Za své thrillery obdržel řadu literárních cen. Pro celou Francii bylo proto nesmírným překvapením, že jejich milovaný mistr napětí napsal humoristický román, jehož hrdinkou je dívka.

Ti čtenáři, kteří včas odložili předsudky, byli nadšeni. Vzápětí přenesli své nadšení i na ty, kteří původně tvrdili, že romantická komedie není nic pro ně.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Perla mezi humoristickými romány o stařečcích

28. 12. 2015  |  Recenzoval: koki

Táto kniha mi pripomínala francúzske filmy. Často v sebe nesú iba jednoduchý príbeh, no bohato/košato podaný. Taký je aj tento. Je v ňom radosť, humor, uletenosť a neviazanosť.

Andrew Blake je Angličan so šesťdesiatkou na krku. Po tom ako mu umrela jeho milovaná žena a dcéra Sarah sa presťahovala s manželom do Ameriky, už ho život veľmi nebaví. Neustále je zavŕtaný v práci, až sa rozhodne to zmeniť. Vracia sa do Francúzska, kde sa zoznámil so svojou manželkou, aby si trochu ozrejmil staré spomienky. Ale tiež, aby zmenil svoj stereotypný život.

Do Francúzska prichádza robiť majordóma a to do domu záhadnej Nathalie de Beauvillierovej. Preto záhadnej, pretože väčšinu svojho času trávi zatvorená vo svojej izbe. Andrew pomaly príde na to, prečo sa Nathalie chová, tak ako sa chová. Sama zle znáša smrť svojho drahého manžela, skartuje listy od syna bez toho, aby si ich prečítala, stretáva sa s ľuďmi, ktorí k nej predstierajú priateľstvo a zo všetkého najviac ju kvária finančné problémy. Nechce o tom hovoriť so svojim majordómom. To by však nebol Andrew, aby všetkému neprišiel na korienok...

Andrew ako majordóm nie je v dome hneď obľúbený. Nikto nevie, čo môže od neho čakať. A už na začiatku k nemu ostatní obyvatelia domu zaujmú nie veľmi priateľský postoj. No postupom času si ho obľúbia - kuchárka Odile, správca Phillipe Magnier, slúžka Manon i mačka Mefisto. Ani sa nenazdajú a stanú sa z nich priatelia. Takí, čo sa neustále doberajú, ale takí, čo si navzájom aj pomáhajú, rešpektujú jeden druhého.

Pri tom, ako sa Andrew zapletie do života každého z nich, sa udeje mnoho komického. Sama som sa neraz usmievala a neskôr i nahlas smiala. Neustále slovné prestrelky medzi Blakeom a Magnierom (najmä tie, čo poukazovali na rozdiely medzi Francúzskom a Anglickom) som si doslova vychutnávala. Gilles má jednoducho neuveriteľný dar rozosmiať čitateľa. A to sa vysoko cení, pretože v dnešnej dobe je toho humoru v živote (i v knihách) akosi málo. A to je škoda.

Príjemná oddychovka. A perla medzi komédiami o starčekoch a dôchodcoch.

Krásný román, který vám vykouzlí úsměv na tváři.

23. 07. 2014  |  Recenzoval: Roxanne

Andrew Blake je šedesátiletý muž, který má zdá se dokonalý život. Je bohatý, v práci úspěšný.. Co se ale jeho osobního života týče, tak už to tak růžové není. Jeho milovaná manželka zemřela a jeho dcera se přestěhovala do Ameriky. Aby vybočil ze své denní rutiny, rozhodne se jet na místo, kde před lety poznal svou ženu. Tam potkává madame de Beauvillier, která po smrti svého manžela zůstala ve svém velkém sídle sama, jen se svým služebnictvem. Andrew se i přes počáteční nehody se všemi spřátelí a brzy se začne blahem své nadřízené zbývat natolik, až jí to začíná být nepříjemné.

Madame ale není zdaleka jediná komu Andrew podává pomocnou ruku. Kuchařce dává spoustu užitečných rad, ačkoliv se tváří že o ně ani v nejmenším nestojí. Dělá také všechno proto aby našla zalíbení ve svém příteli, hajnému. A když otěhotní mladá služebná, pomáhá jí všemi možnými způsoby, aby zachránila její vztah.

Příběh sám o sobě je takový prostý, nekomplikovaný a není dvakrát ojedinělý, ale Gilles Legardinier ho dokázal podat skvělým způsobem. Do knihy je lehké se začíst, a děj krásně plyne. I když se možná zdá, že kniha, ve které není moc akce je nudná, tak to zde v žádném případě neplatí. Životní příběhy každé postavy, dokáží čtenáře natolik zaujmout, že se po chvíli sám ocitá na starém sídle ve Francii.

V průběhu příběhu se dozvíme spoustu životních osudů. A ačkoliv jde hlavně o postavy v okolí sídla madame de Beauvillier, autor naťukne i život přítele, dcery a manželky Andrewa.
Obyčejně bych si asi postěžovala na konec, protože mi přijde trošku jako vystřižený z pohádky, ale k této knize jednoduše sedí.

Všechno je jinak je krásný oddechový román, který vám dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Ačkoliv je hlavní postavě přes šedesát let, nechybí jí ani v nejmenším smysl pro humor, kanadské žertíky jsou u Andrewa takřka na denním pořádku. Kniha je až na ojedinělé pasáže krásně čtivá, prostředí je zajímavé a každá postava má svůj osobitý charakter. Při četbě se nemusíme bát šokujících zvratů, a můžeme si odpočinout u tohoto inspirativního příběhu z Francie.

Kniha Všechno je jinak! vás donutí se usmát.

27. 06. 2014  |  Recenzoval: Bastera

Na první začtení, se může zdát, že autor Gilles Legardinier napsal knihu, ve které se toho moc neděje. Ale Všechno je jinak. Kniha je plná života, radosti, smutku, přátelství, sebeuvědomování a humoru. Po Muži jménem Ove měl hlavní hrdina Andrew Blake těžkou startovní pozici, avšak zhostil se toho se ctí a do cíle doběhl jen o maličký krůček později. Kniha Všechno je jinak vás nenechá chladnými, pohladí a donutí vás se usmát.

Andrew Blake je postarší majitel prosperující firmy ve Velké Británii. Je unavený z věčného rozhodování a papírování. Život pro něj ztratil smysl, když přišel o své nejbližší, žena mu zemřela a dcera se odstěhovala do Ameriky. A tak jednoho dne učiní rozhodnutí, které všechno změní.

Společenský oděv vymění za uniformu a přijme práci majordoma ve Francii. Zde poznává nevrlou a uštěpačnou kuchařku Odile, samotářského správce Magniera, mladou a zamilovanou služku Manon a především záhadnou, smutnou, ale charismatickou majitelku paní Beauvillierovou. Z počátku se na něj všichni dívají jen jako na dalšího zaměstnance, ale v téhle knize je zkrátka všechno jinak. Andrew je muž činu, nikdy neváhá přiložit ruku k dílu a vždy je ochoten poradit a pomoci, ale také nikdy nevynechá příležitost si z někoho vystřelit. Když zjistí, že má majitelka velké finanční problémy, rozhodne se vyřešit i tento problém. Jediné, s čím si nedokáže poradit je jeho vlastní život. Povede se mu zachránit paní Beauvillierovou před nesprávnými rozhodnutími? Pomůže mu změna prostředí a nová přátelství ujasnit si i své starosti?

"Je to naše cesta, která z nás dělá to, čím jsme, anebo si my vybíráme svou cestu podle toho, co je pro nás důležité?!

Jestli očekáváte dalšího akčního Stoletého staříka, budete zklamáni. V této knize není nosným pilířem děj. Vlastně tady ani moc děje není, spíš jen příjemně nakombinované drobné příhody k pousmání a příběhy, které píše život sám. Ztráta blízkých, osamělost, nesmělost, nepochopení. Věci, které někdy mohou trápit každého z nás, ale jak se říká: ve dvou se to lépe táhne a když je Vás ke všemu pět plus dítě a osobitý kocour, to by bylo, abyste si s tím neporadili. Humor se často nese v duchu narážek na historii a kulturní a jazykové rozdíly mezi Británii a Francií a až na pár výjimek se jedná humor příjemný a inteligentní. České prostředí se přeci jen od francouzského a anglického liší, a tak některé vtipy mohou vyznít trošku do prázdna, přesněji se ztratí v překladu.

"Kdyby sem teď z hlubin vesmíru přiletěli mimozemšťané a chtěli studovat náš živočišný druh, tento dům by byl ideálním místem, kde by mohli během jediné návštěvy pozorovat vše, čím dokážeme být: lidé, kteří chtějí nasytit nejen svůj hlad, ale také emoce, kteří jsou často hraví, někdy hloupí, ale svou skutečnou hodnotu nacházejí, když jsou pospolu."

Díky osobitým postavám, příjemnému stylu a výborným dialogům, autorovi odpustíte i téměř průsvitný příběh. Když k tomu všemu navíc připočtete úžasné charisma pana Blakea a jeho někdy skoro až kanadské žertíky, je o příjemné oddychové čtení ze života vystaráno.

Líbil se vám Stoletý stařík? Pak s tímto románem neuděláte chybu.

25. 06. 2014  |  Recenzoval: Knižní novinky-recenze

Hledala jsem knihu, respektive žánr, který mě překvapí. Který mě pobaví a trochu si odpočinu od knih, co čtu v posledním roce. Všechno je jinak! mi nabídlo víc, než jsem čekala, při čtení jsem se usmívala a příběh mě pohladil po duši.

Andrew Blake je ve svém důchodovém věku unavený životem, žena mu umřela a dceru dlouho neviděl. Ve svým šedesáti šesti letech se rozhodne svěřit firmu sekretářce a vydá se do Francie, kde v mládí potkal svou manželku. Zde se ze šéfa stává majordomus a nikdo netuší kdo je. Andrew zde nabírá síly a i když ho ze začátku služebnictvo nemá rádo, postupem času zcela změní jejich život. Ze začátku se snaží držet stranou, ale nakonec to nevydrží a snaží se každému pomoci - strká někdy až moc nos do cizích věcí.

Když otěhotní mladá služebná a její přítel se k ní otočí zády, je zde Andrew a ten jí nabádá k trpělivosti. Podaří se mu svými radami zachránit jinak fungující vztah mladých lidí?

Majitelka panství Nathalie je nejzáhadnější osobou celého domu. Z pokoje skoro nevychází a dělá tajnosti kolem financí. Andrew zjišťuje, že má velké finanční problémy a rozhodne se jí pomoci, nikdo nesmí přijít o práci. Podaří se mu panství zachránit? Uvidí někdy svou dceru?

Blake v tu chvíli přišel na jedno z pravidel, kterými se řídí život mužů : když ženy náhle přejdou z toho nejhoršího rozčílení do toho nejroztomilejšího hlasu chůvy, tehdy je důvod mít z nich největší strach.

Když Blake zařadil jedničku, překvapila ho spojka. Auto poskočilo jako malé kůzle a motor zhasl. Na druhý pokus už to šlo dobře. Auto šnečím tempem upustilo stodolu.
„Takhle mu to bude do města trvat týden...” okomentoval to Magnier.
„Vleče se tak pomalu, že když píchne pneumatiku, je možné vystoupit a opravit to za chodu,” přeháněl Hakim. Oba vyprskli smíchy. Blake odvětil:
„Vy dva se mi vysmíváte, mně je to jasné!”
Magnier odpověděl:
„Pozor, dvě stě metrů před tebou je strom. Brzdi, jinak do něj zítra večer narazíš!”

Máte rádi knihy ve stylu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel? Pokud jste ještě nečetli, máte rádi chlapský humor a mužský nadhled nad problémy? To vše zde naleznete a každý z příběhu života služebnictva nabízí nejedno tajemství. Okouzlilo mě, že vyprávění je psané z pohledu muže, žádné zbytečné ženské tlachání a máme možnost nahlédnout do myšlení mužů.

Při čtení jsem se přistihla, že se často usmívám a i když se ze začátku zdá, že je tu málo akce, opak je pravdou. Dlouho jsem se tak nepobavila a Gillies Legardinier mě svým stylem psaní a příběhem naprosto okouzlil. Rozhodně to není poslední kniha od tohoto francouzského autora, už jsem si pořídila i další jeho knihu s názvem Zítra začnu nový život!

„Miloval jste svou ženu, monsieur Blakeu?”
„Nevím. Často jsem se ptal sám sebe, co to znamená milovat někoho. Vím jen to, že můj život byl krásnější, dokud žila ona. Bylo mi s ní dobře. Líbilo se mi, kým je a co dělá. Oslňovala mě. Její přítomnost, její srdce, kterým by udělala šťastným i jakéhokoliv jiného muže. S ní jsem se nikdy nenudil. Když jsem byl slabý, pak jsem díky ní měl sílu jít dál.”

Humor je nejsilnější zbraní tohoto autora.

04. 06. 2014  |  Recenzoval: Catty

Andrew Blake je muž v rokoch, vdovec a otec dospelej dcéry, majiteľ prosperujúcej firmy, no život ho neuspokojuje. Východiskom z bezcieľnosti je preňho cesta do Francúzska, kde zatají svoju skutočnú identitu a stane sa majordómom (sluhom) madam Beauvillierovej. Spoznáva tu spočiatku nevrlú kuchárku Odile, mladú slúžku Manon, správcu Magniera a v neposlednom rade samotnú madam Beauvillierovú, ktorú trápi ťažká finančná situácia, nezhody so synom a smútok za zosnulým manželom.

Všechno je jinak! napísal Gilles Legardinier, takže som prirodzene očakávala obrovskú kopu láskavého humoru. Dočkala som sa. Humor je najsilnejšou a najosvedčenejšou zbraňou tohto autora a čo je hlavné, on vie túto zbraň aj správne používať. Tentokrát sa často objavujú dialógy s témou anglicko-francúzskych dejín, kedy sa postavy navzájom neškodne doberajú a podpichujú. Zároveň sa stretneme aj s niekoľkými absurdnými situáciami, nad ktorými sa však netreba pozastavovať, pretože do tohto príbehu prirodzene zapadajú.

Andrew Blake je muž činu. Veľmi skoro sa začne zaujímať o životy svojich nových známych, riešiť za nich ich problémy a strkať nos do záležitostí madam Beauvillierovej. Zdá sa, že je to veľmi otravný človek, no keď viete, že to všetko robí len z lásky a náklonnosti, tak mu jeho trúfalosť ľahko odpustíte. Paradoxne, Andrew vie pomôcť a poskytnúť radu naozaj každému, no v riešení svojich vlastných problémov je celkom bezradný. Celkovo však život vníma s nadhľadom, je citlivý, dobrosrdečný, nápomocný, mimoriadne vynaliezavý a bystrý.

Autor opäť siahol po téme bežného života a bežných problémov a opäť z nich urobil jedinečný príbeh. Malé chybičky krásy vidím jedine v niektorých nedotiahnutých detailoch a v dosť priehľadnom deji, ktorý prekazil aj tých niekoľko maličkých momentov prekvapenia. Nie je to však zásadný problém, pretože táto kniha je o živote, o ľuďoch a predovšetkým o priateľstve a dobrej vôli pomáhať svojim milovaným. Okrem humoru tu v rovnakej miere nájdete aj mnohé životné pravdy, melanchóliu, pocity neistoty, straty a nezmyselnosti. Uvidíte svetlú i temnú stránku života každej postavy, a tak ich dokážete celkom spoznať.

Ani jeden vzťah či záležitosť sa na konci príbehu celkom neuzavrú a to sa mi veľmi páčilo. Hoci by som chcela mať trochu viac informácií, myslím, že takéto ukončenie bolo správne a žiadané. Všechno je jinak! je určitým spôsobom liekom na dušu - tak ako smiech a humor. Možno nedokáže smútok celkom vyliečiť, no určite poskytne na dlhý čas dokonalú úľavu.

Nádherný příběh.

04. 06. 2014  |  Recenzoval: C.ind.ere.lla

Říká se, že bychom neměli soudit knihu podle obalu. V případě tohoto románu, ale klidně můžeme udělat výjimku. Přebal knihy je přesně tak akorát barevný, aby upoutal a přesně tak výrazný, aby neodradil. A co je nejhlavnější? Pod obálkou se ukrývá nádherný příběh.

Andrew Blake je bohatý podnikatel z britských ostrovů, který se jednoho dne rozhodne vyskočit z dennodenního kolotoče povinností a starostí. Překročí Lamanšský kanál a s novou identitou nastupuje k madame Beauvillierové jako majordomus. V domě se brzy seznamuje s hospodyní Odile, správcem Magnierem a služebnou Manon. A ať chce nebo ne, do života všech obyvatel domu zasáhne nezměrnou silou.

Andrew je muž činu. Brzy se začne zajímat o problémy všech obyvatel a neváhá podat pomocnou ruku. A i když je občas až troufalý, každý musí poznat, že jeho účely jsou naprosto nesobecké. Přestože si Andrew dokáže poradit s jakýmkoli problémem, pořádek ve vlastní duši si zařídit nedovede.

Nevím proč, ale čím dál častěji na mě více zapůsobí příběhy vytvořené mužem. Možná jsou prostě muži lepší vypravěči, nebo se umějí lépe vcítit do svých hrdinů... A Gilles Legardinier je ve svém oboru skutečný mistr. Z celkem banální zápletky vytvořil neskutečný příběh. Kniha vypráví o lidském životě a o jeho každodenních problémech. Je ale také o lásce, o přátelství a o tom, co jsme kvůli těmto citům schopni udělat. V příběhu se objevuje spousta nádherných myšlenek a životních pravd, že na konci zůstane dojatý nejeden z nás.

,,Každý z nás je občas v životě sám. Záleží hlavně na tom, jestli najdeme cestu zpátky k ostatním, je-li to jen trochu možné..." (str. 145)

Kniha je báječným oddychovým čtením pro obě pohlaví jakéhokoli věku. Každý si v knize najde to své a po dočtení v něm celý příběh zanechá stopu. Jelikož autor knihy je Evropan, obyvatelé naší kotliny si ji určitě oblíbí. Vždyť povaha hrdinů je čistě evropská a to mně osobně sedí mnohem víc, než americké chování. A pokud jste pátrali po ideální knížce na léto, můžete s hledáním okamžitě přestat.


Ukázka z knihy Všechno je jinak!


Hlídač dostupnosti Všechno je jinak!

Ano, tato kniha mě zaujala, a proto chci, abyste mi dali vědět, až vyjde. Zprávu mi pošlete na tuto mailovou adresu

Váš e-mail: