Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Edice Mimo edice  ›  Šántárám

Šántárám

Autor:
Gregory David Roberts
Originální název:
Shantaram
Překlad:
Tomáš Bicek
Žánr:
Edice Mimo edice
ISBN:
80-7303-271-6
Počet stran:
768
Datum prvního vydání:
04. 12. 2006
Titul je rozebrán

Tuto knihu vám už bohužel nemůžeme nabídnout a ani neuvažujeme o dotisku. Protože ale víme, jak se cítí člověk, který nějakou knihu zkrátka potřebuje mít, máme pro vás doporučení. Na knižní databázi Baila funguje skvělé prohledávání nabídky antikvariátů – pokud knihu neseženete tam, tak už ji nejspíše neseženete nikde. Hodně štěstí a dobrých čtenářských zážitků!

Šántárám

Popis: Šántárám

Zločin a trest, láska a oddanost, zrada a odpuštění... to jsou jen některé z ingrediencí z převážně autobiografické knihy Šántárám, která při svém prvním vydání zapůsobila jako zjevení. Hrdina románu Linbábá přilétá do Indie, aniž kdo tuší, že jeho příjezdu předcházel útěk z přísně střežené australské věznice, kde si odpykával devatenáctiletý trest za loupežná přepadení. Loupil, aby ukojil svou závislost na heroinu, kterou si vypracoval po rozpadu manželství a ztrátě opatrovnictví ke své dceři. Už to samo o sobě by stačilo na několik životů, ale pro Gregoryho Robertse je to teprve začátek.


Do Bombaje přijíždí s trochou peněz, smyšleným jménem, falešnými doklady, nesdělitelnou minulostí a s nulovými plány do budoucna. Má obrovské štěstí, že hned na začátku potká Prabhákara, milého usměvavého pouličního průvodce. Druhý člověk, s nímž se seznámí, je uhrančivá Švýcarka Karla, která netrpí nedostatkem peněz ani vlivných přátel. Mají spolu komplikovaný vztah – mimo jiné proto, že Karla není schopna opětovat Linovu lásku.


Po krátkém pobytu na venkově se Lin nastěhuje do obřího ilegálního slumu v Bombaji a začne tam provozovat „lékařskou praxi". Zná sice jen základy první pomoci, ale díky svým kšeftům s mafií dokáže sehnat peníze na léky. Obyvatelé slumu v něm spatřují anděla z nebes a dají mu jméno Šántárám, Muž božího míru. O to větší šok je pro všechny Linovo zatčení, kdy se bez řádného procesu ocitá v pekle indického vězení.


Po propuštění se Lin odstěhuje ze slumu a začne pracovat pro Kádira, šéfa bombajské mafie. Pere peníze, falšuje pasy a nakonec odjíždí jako Khaderova gorila  do Afghánistánu, v té době okupovaného sovětskými vojsky, kde se podílí na obchodu se zbraněmi.


Robertsova kniha má sice téměř osm set stran, ale přesto čtenář snadno uvěří každé větě. Autor je drsný chlap s něžným srdcem; člověk schopný toho, co se nazývá kriminálním chováním, ale v zásadě slušný, inteligentní muž. Gregory David Roberts je neobyčejně silným magnetem pro nepříjemnosti všeho druhu, je vojákem štěstěny i darebákem, který díky chytrosti dokáže přežít i ve zkorumpované společnosti. Zkrátka a dobře – jeho příběh je neodolatelný. Je to literární dílo, k němuž se budete vracet napřesrok, ale i za pět či deset let, a vždy se vám v něm podaří najít něco nového.

 


Dotaz k produktu Šántárám

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Gregory David Roberts

Gregory David Roberts

Čteme-­li Robertsův životopis, nacházíme nespočet paralel s dějem románu Šántárám: autor se narodil v australském Melbourne, kde také vystudoval a založil rodinu. Porozvodové trauma řešil pomocí heroinu, což vyústilo sérií ozbrojených přepadení bank. Za mřížemi měl strávit devatenáct let, ale podařilo se mu uprchnout. Na útěku zavítal do zemí ve třech různých světadílech: nejdéle pobyl v Bombaji, dopaden byl v Německu, odkud ho deportovali zpět do Austrálie, aby si odpykal zbytek trestu.

Po propuštění vydal román Šántárám a mezinárodní uznání, které za „novodobého Motýlka" získal, ho přimělo k rozhodnutí věnovat se výlučně psaní. Dnes žije střídavě v několika zemích a pracuje na volném pokračování své úspěšné knihy.

 


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.