Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Edice Mimo edice  ›  Rodinná čest

Rodinná čest

Autor:
Lucy Ferriss
Originální název:
A Sister to Honor
Překlad:
Hana Pernicová
Žánr:
Edice Mimo edice
ISBN:
978-80-7498-108-1
Počet stran:
432
Datum prvního vydání:
11. 11. 2015

Kliknutím zvolte variantu

Rodinná čest

Popis: Rodinná čest

Jsou okamžiky, kdy se musí člověk rozhodnout, na které straně stojí. Když se totiž nerozhodne včas, nebude pak patřit nikam.

Áfija Sattárová je skromná, zbožná a nadaná dívka ze severního Pákistánu. Hýčká si svůj velký sen: chce vystudovat medicínu na americké univerzitě, pak se vrátit domů a stát se venkovskou lékařkou. Rodina Áfiju podporuje – jsou přece moderní lidé a nebudou jí bránit ve splnění snu jen proto, že je dívka! Vše se ale změní ve chvíli, kdy se na internetu objeví fotka Áfiji, jak se drží za ruku s americkým chlapcem, a po ní další, ještě povážlivější. V očích rodiny se dívka dopustila neodpustitelného prohřešku, který lze odčinit jen jediným způsobem.

Vykonavatelem trestu se má stát Áfijin bratr Šáhid, který také studuje ve Státech. Měl na sestru dohlížet, zaštítit ji před nemorálním západním světem. Bohužel svou úlohu nesplnil – neochránil sestřinu mravnost, a na celé rodině tak ulpěla ohavná skvrna hanby. Ano, Šáhid má být tím, kdo hříšnici zabije...

Dramatický příběh sourozenců Sattárových popisuje nevyhnutelný střet dvou kultur, dvou naprosto rozdílných světů. Autorka důvěrně zná obě prostředí a v tomto pozoruhodném románu nabízí čtenáři nespočet podnětů k přemýšlení.


Dotaz k produktu Rodinná čest

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Lucy Ferriss

Lucy Ferriss

Lucy Ferriss je autorkou deseti knih, převážně románů, za které získala řadu literárních cen. Největšího úspěchu však dosáhla s knihou Rodinná čest český překlad vyšel v nakladatelství Domino na podzim 2015.

Autorka se rozhodla navázat na tradici tvorby Khaleda Hosseiniho a nabídnout svým čtenářům zasvěcený vhled do dvou kultur, jejichž rozdílnost a vzájemné nepochopení vyústily v jeden z největších problémů dnešního světa.

Svého úkolu se Lucy Ferriss zhostila vskutku pečlivě: v zájmu autentičnosti díla podnikla rešeršní cestu do severovýchodního Pákistánu, kde se snažila co nejdůvěrněji poznat tamní zvyky a mentalitu. Ve výsledku nám tak autorka předkládá román, který nalézá kus pravdy na obou stranách – a právě v tom lze spatřovat hlavní poselství celého díla.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Tento příběh se možná někde skutečně odehrává... Děsivá představa.

07. 02. 2016  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Rodinná česť ma zaujala už svojou anotáciou a opisom autorkinej tvorby. Lucy Ferriss sa vraj podujala nadviazať na tvorbu svetovo uznávaného a obľúbeného Khaleda Hosseiniho. Keďže jeho Majster šarkanov má pevné miesto v mojom rebríčku najlepších kníh, nemohol som jej nevenovať pozornosť. Príbeh je spojením rodinnej drámy, kriminálky a spoločenského románu. V dnešnej dobe je navyše veľmi aktuálny, téma "inakosti" a dopadu náboženstva na bežný život prináša mnoho podnetov na zamyslenie. Prejavy islamizmu v modernom kresťanskom svete sa nie vždy stretajú s pochopením, a platí to aj opačne. Keď sa niekto previní v očiach veriacich - a navyše mladá žena, je priam odsúdená na utrpenie, pred ktorým ju vonkajší svet môže len sotva ochrániť. Tradície sú neraz silnejšie než vôľa pochopiť súvislosti...

"Zardád - jmenujde se Zardád? - si ji nakonec možná ani nevybere. Anebo ano, ale pak zjistí, že dáva přednost vyšším a mladším dívkám víc při těle. A i kdyby nedával, vždyť je to jen zasnoubení. Zasnoubení nějaký čas trvá. Je jako dlouhý nádech. Nezustane po něm jizva na obličeji, jakou má Léma. A ona, Áfija, brzy bude pryč, daleko odsud, kam jejich dýky nedosáhnou."

Áfija a Šáhid Sattárovci sú súrodenci z Pakistanu, študujúci na americkej univerzite. Ich rodičia očakávajú, že Šáhid po ukončení školy prevezme dohľad nad rodinným hospodárstvom a Áfija sa ako poslušné, zbožné dievča dobre vydá a bude pomáhať iným ženám v rodnej oblasti. Úcta k tradíciám a rodinným hodnotám je viac než osobné šťastie, no Áfija v slobodnom svete spoznáv nielen samu seba, ale aj lásku. Zakorenené názory, ktoré jej boli vštepované prakticky od narodenia, pomaly ustupujú jej vlastným potrebám. Napriek ostražitosti sa na internete objaví fotka, kde sa drží za ruku s cudzím chlapcom. Keď Áfija a Šáhid cestujú domov na svadbu sesternice, rodina prejaví znepokojenie nad ich pobytom v zahraničí. Šáhid si síce ctí svoju kultúru, no zároveň má úprimne rád aj sestru. Napokon je zmietaný medzi ochranou rodinnej cti a pomocou nevinnej príbuznej. Bratranec Chálid, člen radikálnej skupiny, vehementne trvá na dôkladnom dodržaní zákonov a neváha sa osobne podieľať na ich vynútení, ak to ostatní nezvládnu. Áfija i Šáhid sa razom ocitnú v smrteľnom nebezpečenstve len preto, lebo si dovolili dbať na vlastné šťastie...

"Svět zčernal. Áfija pevně sevřela volant, aby se jí přestaly třást ruce. Tak. Všechny Šáhidovy řeči o letence byly jenom lež - chystal se ji zabít. Zabít. Při tom pomyšlení se ostře nadechla. Byl by ji vysadil u Gusovy garáže, aby si vyzvedla věci, a rychle by odtamtud vycouval, než bomba vybuchne. Ale jelikož ji odvážela trenérka Hayesová, trval na tom svém rovnou do Northamptonu, protože svou trenérku zabít nechtěl. Věděl, že i tak časem dosáhne svého. Jak říka staré úsloví: Pomstít se mi trvalo sto let, protože jsem byl netrpělivý. Šáhid ji předtím odvezl do Ameriky a tím ji zachránil. Teď ji možná zavraždí."

Rodinná česť má síce trochu pomalší rozbeh, ale po odhalení vzťahov a zápletky vás vtiahne a nepustí. Trochu ma nudili pasáže s hraním squahu, ktorému Šahíd prepadol, ale príbehu nemám čo vytknúť. Lucy Ferriss podnikla dokonca cestu do Pakistanu, aby lepšie spoznala tamojšie zvyky, čo sa v jej románe odráža na silnej autentickosti a uveriteľnosti. Súrodenecké duo a ich vzťah sa mení pod vplyvom okolností a miestami si nie ste istí, ako sa Šáhid v súvislosti so sestriným potrestaním rozhodne. Áfija je ako hlavná postava skutočnou hrdinkou. Nikto by sa určite nechcel ocitnúť na jej mieste. Ešte desivejšia je predstava, že niečo podobné sa môže pokojne kdesi vo svete odohrávať. Autorka ponúka príbeh, ktorý je aktuálny a naliehavý a napriek nepredvídateľnému koncu vo vás zarezonuje svojím posolstvom.

Trestem za lásku je smrt

06. 02. 2016  |  Recenzoval: Knižní večírek

Ostravské nakladatelství Domino na podzim loňského roku vydalo román nazvaný Rodinná čest z pera sympatické Američanky Lucy Ferriss. Tahle na první pohled velice příjemná matka dvou synů má na svém kontě už deset knih a za svou tvorbu sbírá jedno ocenění za druhým. Román Rodinná čest Domino vydalo v řadě knih mimo běžné edice, z níž si tituly běžně nekupuji. Někdy se ovšem evidentně vyplatí udělat výjimku...

Hlavní hrdinka románu - Áfija - pochází z Pákistánu. Toho času je ale spolu se svým bratrem Šáhidem v USA, kde oba studují na univerzitě. Zatímco Šáhid je nadějný sportovec, Áfija sní o kariéře lékařky. V Pákistánu totiž ženy mohou být ošetřeny pouze ženou... Lékařek je zde ovšem velmi málo, a tak mnoho matek umírá - mnohdy zbytečně. Jinak je Áfija velmi zbožná a skromná dívka, která dodržuje všechny muslimské tradice a každý den děkuje Alláhovi za to, že má tak pokrokovou rodinu a bylo jí umožněno studovat...
Problém nastane, když se Áfija zcela nečekaně a neplánovaně zamiluje do svého amerického spolužáka. Její láska je opětována a rozvíří kolotoč nemilosrdných událostí na jejichž konci číhá na mladou studentku zavržení a smrt...

Musím říct, že této knížce se podařilo proniknout až do samého středu mého srdce. I přes závažnost ústředního tématu je román Rodinná čest napsán velice čtivě, lehce a srozumitelně. Je znát, že autorka je dokonale obeznámena s mentalitou Pákistánců a s životem v této zemi. Knížka je poměrně tlustá (má přes čtyři sta stran), ale uteče Vám jako nic. Rozhodně nečekejte žádnou prvoplánovou love story - tohle je příběh plný odvahy a naděje, ale i smutku a nenávisti. Ocení ho milovníci neotřelých příběhů ze života, ale i ti, kteří mají rádi napětí a knížky, ve kterých není nouze o akční scény.
Příběh je uvěřitelný a má perfektně vykreslené postavy, s nimiž se záhy ztotožníte. Závěr románu je velmi dynamický a konec... ten mě hodně překvapil.
Když to shrnu, tuto knihu hodnotím velice pozitivně! Dominu se opět podařilo vydat parádní knihu, která určitě jen tak nezapadne. Román Rodinná čest je příběhem odvahy a lásky. Je to příběh o tom, že musíme nést důsledky všech svých rozhodnutí... a někdy musíme být připraveni zaplatit i cenu nejvyšší....


Ukázka z knihy Rodinná čest