Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Edice Mimo edice  ›  Neobyčejná dobrodružství

Neobyčejná dobrodružství

Autor:
Daniel Wallace
Originální název:
Extraordinary Adventures
Překlad:
Jitka Šišáková
Žánr:
Edice Mimo edice
ISBN:
978-80-7498-236-1
Počet stran:
384
Datum prvního vydání:
09. 10. 2017

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Neobyčejná dobrodružství

Novinkový román od Daniela Wallace, autora zfilmovaného bestselleru Velká ryba!

Edsel Bronfman je nevýrazný, ostýchavý mladík, který má v životě rád jednoduchý řád. Všechen svůj čas dělí mezi práci řadového referenta a svou matku, jejíž záviděníhodnou bohémskou oduševnělost začíná kvapem střídat stařecká demence. Mívá sice ještě občas světlé chvilky, ale přestává být jasné, kdy jde o výstřelek oduševnělé bohémky a kdy o duševní lapsus staré pomatené notoričky. Pořídila si Edsela s jedním ze svých četných milenců v dobách, kdy se dělala láska, ne válka.
K její lítosti syn nezdědil esprit donchuána. Edsel je čistá duše, všechno bere vážně a zgruntu poctivě, žije monotónní život a za vrchol vzrušení považuje zisk propisovačky s logem firmy, která mu až doposud chyběla ve sbírce. Jednoho dne mu ovšem zavolá operátorka číslo 61217 a oznámí mu, že vyhrál víkendový pobyt v luxusním apartmánu na Floridě. Věc má ovšem háček – poukaz je určen výlučně pro dvě osoby a má omezenou platnost.
Edsel přistoupí k hledání partnerky pro víkend u moře stejně zodpovědně jako k jakémukoli jinému pracovnímu úkolu. Tíží ho sice obava, že taková věc může převrátit jeho život úplně naruby, ale nakonec v něm převáží touha podívat se na Floridu a zažít vzrušení, o němž všichni tolik básní. Zevrubné přípravy zahrnují členství v posilovně, návštěvu nočního baru, střetnutí s drogovým dealerem, a dokonce i hodinový pobyt ve vězení. A během toho všeho se mu do života připletou tři ženy, do nichž je tak trochu zamilovaný a ony jsou tak nějak zamilované do něj. Jenomže zažít neobyčejná dobrodružství na Floridě může jen s jednou z nich.


Dotaz k produktu Neobyčejná dobrodružství

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Daniel Wallace

Daniel  Wallace

Daniel Wallace (1959) je americkým spisovatelem a profesorem angličtiny na Univerzitě v Severní Karolině, své alma mater, kde zároveň vede kurzy tvůrčího psaní. Napsal šest románů, z nichž asi nejznámější bude pro české čtenáře kniha Velká ryba (1998), která byla v roce 2003 přetvořena ve velmi uspěšný film v režii Tima Burtona a následně také v muzikál na Broadwayi.

Díla Daniela Wallace byla přeložena do tří desítek světových jazyků. Zatím poslední autorovou knihou je román Neobyčejná dobrodružství, který v českém překladu vydává Domino.

Photo (c) Iman Woods


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Daniel Wallace znovu dokázal, že je pan Spisovatel

13. 11. 2017  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Věčný smolař Edsel Bronfman jednoho dne vyhraje pobyt v luxusním apartmánu u moře. Podmínkou je, aby dorazil se svou partnerkou anebo manželkou. Říkáte si, v čem je problém? Tak třeba v tom, že čtyřiatřicetiletý Bronfman je stále panic a žádná známost není na obzoru.
Americký autor Daniel Wallace (1959) vystudoval anglickou literaturu a v současné době přednáší na univerzitě, vede kurzy tvůrčího psaní a patří k nejznámějším současným americkým spisovatelům. Na svém kontě má šest románů a čeští čtenáři ho mohou znát díky jeho akčním příběhům v žánru fantasy. Celosvětový úspěch mu přinesl filozoficky laděný román "Velká ryba" z roku 1998. Kniha byla zfilmována a režisérem filmu byl slavný Tim Burton. Autorovy knihy se překládají do více než dvaceti světových jazyků.
"Neobyčejná dobrodružství" z nakladatelství Domino stylově navazují na "Velkou rybu" a Wallace opět prokázal, že je Pan spisovatel. To, co mu vyloženě sedí, je tragikomická rovina, vlídný humor a jemná ironie. Ačkoliv svému hlavnímu hrdinovi naservíroval řadu trapasů a nedorozumění, je vám jasné, že ho miluje i se všemi jeho zápornými vlastnostmi. Edsel Bronfman je "jiný" než ostatní. Někdo ho považuje za podivína, někdo za zoufalce, ale krutá pravda je, že většině nestojí za druhý pohled. Edsel bydlí na příšerném místě a za nejbližší přátele považuje prodejce drog a kolegu z kanceláře, který jím okatě pohrdá.
Co se týče žen a milostných dobrodružství, není vlastně ani o čem hovořit. Jediná epizoda, která by se dala označit za sexuální zážitek, je skoro dvacet let stará a náš hrdina v ní, upřímně řečeno, žalostně selhal. Edsel je komická postavička, která vás bude bavit tím, jak prožívá své neúspěchy a pořád řeší hlouposti, nad kterými by jiný mávl rukou. Velmi výraznou postavou románu je Edselova stárnoucí maminka Muriel. Muriel byla vždy volnomyšlenkářka a bohémka, kterou nijak netrápilo, že s otcem svého jediného syna strávila pouze několik vášnivých nocí v zablešeném motelu.
Muriel svého syna zbožňovala a zbožňuje, i když si připouští, že není takový, jakého by si představovala. Edsel má se svou máti už takhle dost trápení, ale problém nastane, když jí lékař diagnostikuje stařeckou demenci. S maminkou to začíná jít z kopce a Edsela stojí hodně námahy, aby předstíral, že je v pořádku svádět o dvě generace mladší muže anebo z rozmaru vykopávat mrtvolky psů. Edsel si potřebuje najít místo v životě, musí se vyrovnat s matčinou nemocí a ještě navíc musí během tří měsíců splašit partnerku, která by s ním vyrazila k moři.
Některé pasáže jsou smutné, jiné působí až pohádkově a občas se budete cítit trapně za hlavního hrdinu, který si například neuvědomuje, že se nehodí, aby cizím dámám předváděl svůj penis. Wallace svého podivína zná až do morku kostí a nijak se nepohoršuje nad tím, co všechno Edsel tropí. "Neobyčejná dobrodružství" jsou optimistická, vlídná a hodně filozofická. Společně s Edselem budete chybovat, tápat a hledat smysl našeho bytí.
Kniha vás přesvědčí o tom, že prima život se dá prožít i bez růžových brýlí, protože neúspěchy i krutost jsou součástí naší existence. Negativní věci se můžou změnit v pozitivní, a dokud člověk dýchá, má naději, že se vše v dobré obrátí. Pokud se vám přihodí něco opravdu špatného, neděje se tak bez důvodu. Protože i když jsme na úplném dně, můžeme se odrazit a vyjít vstříc lepším zítřkům. Jestliže budeme pokorní a ochotní naslouchat, můžeme i my prožít "neobyčejná dobrodružství".

 

Převzato z: http://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-neobycejna-dobrodruzstvi/

 

Inteligentní homor pro inteligentního čtenáře!

13. 10. 2017  |  Recenzoval: Jan Hofírek

Neobyčejná dobrodružství
„Když se Řehoř Samsa jednoho rána probudil z neklidného spánku, zjistil, že se ve své posteli změnil v ošklivého brouka."
Ne, neťukejte si na čelo, opravdu se chystám recenzovat Neobyčejná dobrodružství Daniela Wallace. Proč se mi ale do toho připletl Kafka? Ten důvod je možná zvláštní, ale mně opravdu Edsel Bronfman v mnohém připomínal hrdinu Proměny. Třeba už tím, jak i on se v jednu chvíli cítil být... Ne, napíši to jinak, použiji parafráze původního textu: Když se Edsel Bronfman jednoho dne zastavil na kus řeči s recepční v budově, kde pracoval, kromě jiného se dověděl, že jí připomíná zvíře, kterému se učeně říká Giraffa camelopardalis.
Asi každý z nás zažil situaci, kdy mu nějaký radostný hlas na druhém konci telefonu sdělil, že je šťastným výhercem sady hrnců, zájezdu do exotické destinace či vstupenky na koncert Helenky Vondráčkové. A všichni jsme při této příležitosti udělali zkušenost, že v té úžasné zprávě je vždycky zakopán nějaký pes. U mě byl ten čokl v tom, že po oznámení výhry (týdenní dovolená na Maledivách za 90 000 Kč!) mi bylo jen tak mimochodem řečeno, že jsem tedy skutečně vyhrál (20 000 Kč), takže na sluncem zalité souostroví v Indickém oceánu mohu odletět za pouhých 70 000 Kč! Je vcelku pochopitelné, že podobný danajský dar jsem ve vší nezdvořilosti odmítl...
Edsel Bronfman je na tom podobně – výhrou je v jeho případě víkend v luxusním letovisku na Floridě. Počáteční euforie našeho šťastlivce je vystřídána realistickým zhodnocením situace poté, co si uvědomí, že takové nabídky mají vždy nějaký háček, popř. hák jako hrom. Je tomu skutečně tak – pobyt na floridské pláži je určen pro... DVA! Což je podmínka, kterou Edsel, melancholický samotář a člověk, který ke svému štěstí nikoho dalšího nepotřebuje, rozhodně nesplňuje. Ovšem – co není, může být... Tato revoluční myšlenka, která ho při telefonickém rozhovoru se zástupkyní firmy Neobyčejná dobrodružství náhle napadne a jíž se sám v první chvíli zděsí, jej vzápětí přivede do stavu zvláštní duševní euforie (přiléhavější výraz by možná byl „chvilkové zatmění mysli"), kdy, jak známo, dělají lidé psí kusy. Zkrátka – Edsel výhru přijímá, byť celkem logicky tuší, že jeho dosavadní usedlý život se tím pádem změní k nepoznání.
Četli jste Glattauerovo Není zač? Nebo něco od Dana Rhodese? Pokud ano a líbilo se vám to, pak Neobyčejná dobrodružství by vám určitě měla „sednout". Daniel Wallace je totiž stejně jako oba zmínění autoři mistrem jemného, inteligentního a laskavého humoru, který (promiňte mi to klišé, ale lepší příměr mne nenapadá) hladí po duši a ukolébává čtenáře do stavu sladkého opojení, v němž s úsměvem na rtech obrací stránky a těší se, co Edsel Bronfman zase vyvede.
Hrdina knížky Neobyčejná dobrodružství se totiž dal na vojnu a musí tudíž bojovat. Jinak řečeno – Edsel na sebe upletl bič a nezbývá mu nic jiného, než si v určeném termínu (pravda, ne nijak šibeničním, ale to je dost slabá útěcha) najít parťačku... tedy partnerku... zkrátka zástupkyni něžného pohlaví, která by byla ochotná s ním na tu vysněnou Floridu vyrazit. Je tedy zaděláno na bezpočet prekérních situací, v nichž se Edsel občas pohybuje jako příslovečná žirafa v porcelánu, ovšem chybami se člověk učí, že...
Hezké počtení!

recenze k přečtení také na https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/inteligentni-humor-pro-inteligentniho-ctenare-8846


Ukázka z knihy Neobyčejná dobrodružství