Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Edice Mimo edice  ›  Neobyčejná dobrodružství

Neobyčejná dobrodružství

Autor:
Daniel Wallace
Originální název:
Extraordinary Adventures
Překlad:
Jitka Šišáková
Žánr:
Edice Mimo edice
ISBN:
978-80-7498-236-1
Počet stran:
384
Datum prvního vydání:
09. 10. 2017

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Neobyčejná dobrodružství

Novinkový román od Daniela Wallace, autora zfilmovaného bestselleru Velká ryba!

Edsel Bronfman je nevýrazný, ostýchavý mladík, který má v životě rád jednoduchý řád. Všechen svůj čas dělí mezi práci řadového referenta a svou matku, jejíž záviděníhodnou bohémskou oduševnělost začíná kvapem střídat stařecká demence. Mívá sice ještě občas světlé chvilky, ale přestává být jasné, kdy jde o výstřelek oduševnělé bohémky a kdy o duševní lapsus staré pomatené notoričky. Pořídila si Edsela s jedním ze svých četných milenců v dobách, kdy se dělala láska, ne válka.

K její lítosti syn nezdědil esprit donchuána. Edsel je čistá duše, všechno bere vážně a zgruntu poctivě, žije monotónní život a za vrchol vzrušení považuje zisk propisovačky s logem firmy, která mu až doposud chyběla ve sbírce. Jednoho dne mu ovšem zavolá operátorka číslo 61217 a oznámí mu, že vyhrál víkendový pobyt v luxusním apartmánu na Floridě. Věc má ovšem háček – poukaz je určen výlučně pro dvě osoby a má omezenou platnost.

Edsel přistoupí k hledání partnerky pro víkend u moře stejně zodpovědně jako k jakémukoli jinému pracovnímu úkolu. Tíží ho sice obava, že taková věc může převrátit jeho život úplně naruby, ale nakonec v něm převáží touha podívat se na Floridu a zažít vzrušení, o němž všichni tolik básní. Zevrubné přípravy zahrnují členství v posilovně, návštěvu nočního baru, střetnutí s drogovým dealerem, a dokonce i hodinový pobyt ve vězení. A během toho všeho se mu do života připletou tři ženy, do nichž je tak trochu zamilovaný a ony jsou tak nějak zamilované do něj. Jenomže zažít neobyčejná dobrodružství na Floridě může jen s jednou z nich.


Dotaz k produktu Neobyčejná dobrodružství

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Daniel Wallace

Daniel  Wallace

Daniel Wallace (1959) je americkým spisovatelem a profesorem angličtiny na Univerzitě v Severní Karolině, své alma mater, kde zároveň vede kurzy tvůrčího psaní. Napsal šest románů, z nichž asi nejznámější bude pro české čtenáře kniha Velká ryba (1998), která byla v roce 2003 přetvořena ve velmi uspěšný film v režii Tima Burtona a následně také v muzikál na Broadwayi.

Díla Daniela Wallace byla přeložena do tří desítek světových jazyků. Zatím poslední autorovou knihou je román Neobyčejná dobrodružství, který v českém překladu vydává Domino.

Photo (c) Iman Woods


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Když si nesmělý mladík musí najít ženu za 79 dní...

02. 01. 2018  |  Recenzoval: Vladimíra Šumberová, iDnes

Bestsellerový americký autor Daniel Wallace, jehož proslavil román Velká ryba natočený Timem Burtonem, napsal novinku Neobyčejná dobrodružství. Také je jako stvořená pro líbivé zfilmování.
Hrdina, jehož by dokonale ztvárnil Hugh Grant se svým nesmělým výrazem z Notting Hillu, je téměř nepolíbený spořádaný mladý muž, který žije v trojúhelníku svého domova ve špatné čtvrti (kde se zabydlel náhodou), úřednické kóje, kde pracuje, a návštěv u své výstřední energické matky, která se naneštěstí začíná potýkat s demencí.

Zajímavé věci se dějí jiným lidem a mladík je s tím srozuměn. Až do chvíle, kdy zvedne telefon a dozví se, že vyhrál víkend zdarma v hotelu na Floridě. Podmínkou však je, že musí přijet s partnerkou. Na to, aby ji sehnal, má 79 dní.

 

Rozhodne se tedy jednat a tím se spustí celá série neobyčejných dobrodružství. Ač možná nejsou až tak neobyčejná jako v případě Tajného života Waltera Mittyho, který by se mohl stát do vteřiny hrdinovým nejlepším přítelem, přesto nepostrádají spád, akci a vtip. Navíc se na scéně objeví postupně hned tři zajímavé adeptky na výlet k moři a možná i něco víc.

Své jednoduché zápletky umí autor skvěle využít k rozehrání příjemné bláznivé romantické komedie. Mladíkův život je v překladu Jitky Šišákové čtivě zachycen v kapitolách odpočítávajících dny do uplynutí nabídky. A třebaže si román nehraje na nic jiného, než čím je – oddechovým zábavným čtením, nepostrádá ani kouzelné filozofické momentky a nachází krásu jedinečnosti v neobvyklých hrdinech.

 

Zdroj: https://kultura.zpravy.idnes.cz/neobycejna-dobrodruzstvi-daniel-wallace-recenze-f6w-/literatura.aspx?c=A180102_114100_literatura_ts

 

 

Hrdina tejto knihy sa nenarodil, ten sa iba vyskytol

11. 12. 2017  |  Recenzoval: koki

Každý z nás je iný. Každý z nás je jedinečný. A hrdina tejto knihy Edsel patrí do extra triedy. Niekedy sa len tak medzi rečou povie, že ten človek sa nenarodil, ten sa iba vyskytol, a presne toto rčenie platí na Edsela. Lebo on je presne ten zvláštny týpek - individualista, introvert, nekonvenčný, nudný patrón.

Edsel má tridsaťštyri rokov, žije osamelým životom. Jedinú ženu, ktorú mu doteraz osud doprial bližšie spoznať je jeho matka. A aj u nej sa už prejavujú známky demencie :(

Napriek tomu je so svojim životom spokojný, nemá v pláne niečo na ňom meniť. Práca, matka, práca, matka... a tak stále dokola. Poviete si: nuda, nuda, nuda. Napriek tomu, Edsel nemá pocit, že by sa nudil. Edsel nerieši... on v podstate ani nežije, iba prežíva.

No postupne sa začne meniť, začne vyliezať zo svojej škrupiny. A čitateľ má možnosť túto jeho zmenu sledovať. Všetko to rozbehne jeden telefonát od operátorky číslo 61217, ktorá mu povie, že vyhral víkendový pobyt, ktorého podmienkou je, že naň nemôže ísť sám, pretože je určený pre dve osoby.

Tu už sa začína náš príbeh rozbiehať, pretože Edsel chce ísť na dovolenku (o čom ho operátorka proste presvedčí :) a ak je podmienkou nájsť si "parťáčku", ktorá by išla s ním, tak sa do toho jednoducho pustí.

Popri tom sledovaní Edsela sa mi neustále dvíhal minimálne jeden kútik úst do úsmevu, pretože autor využíva humor, ktorý je určitým spôsobom ironický, no pritom láskavý.

Čo ma mimoriadne bavilo bola Edselova zamilovanosť - plachý muž, hrdina, ktorý má od Don Chuana asi tak ďaleko ako Pluto od Zeme, si nakoniec musel vyberať z troch žien.

Výborne som sa bavila, a hoci spočiatku sa mi zdal výber Edsela ako hrdinu zvláštny, nakoniec som mu prišla "na chuť" - ako sa zvykne hovoriť. Veď prečo by nemohol zažiť "neobyčajné dobrodružstvá" aj týpek ako on?

Jak si najít partnerku snadno a ryche

11. 12. 2017  |  Recenzoval: Tereza Zítková pro vaseliteratura.cz

Edsel Bronfman je obyčejný a nevýrazný chlapík, jehož jedinou životní náplní je chodit do zaměstnání a navštěvovat svou stárnoucí matku. Jednoho dne mu ale zavolá jistá operátorka číslo 61217 a oznámí mu, že vyhrál luxusní víkendový pobyt na Floridě. Je to ale pobyt pro dvě osoby a Edsel si musí, než uplyne datum splatnosti, najít partnerku. A vrhne se do tohoto úkolu s vervou, s jakou plní zadané úkoly ve svém zaměstnání.

Román Neobyčejná dobrodružství napsal autor zfilmovaného bestselleru Velká ryba Daniel Wallace. Je to román plný humorných situací, ale i událostí, které člověka rozesmutní. Hlavní hrdina Edsel Bronfman je lehce zděšen představou, že by mu potenciální partnerka obrátila život vzhůru nohama, ale představa luxusní dovolené na Floridě ho láká natolik, že je schopný překročit svůj vlastní stín. Začne chodit do posilovny, bavit se se svými sousedy, které doposud víceméně ignoroval, a dokonce započne rozhovor s recepční v práci. Když se za několik hodin rozmyslí, že by dotyčnou slečnu mohl pozvat na večeři, je už dívka pryč a on své nerozvážnosti lituje. Čtenář tedy sleduje, jak Edsel postupně opouští svou komfortní zónu a mění se před očima. Z nevýrazného muže se formuje do cílevědomé osoby, která se nebojí vyjádřit svůj názor.

Nejspokojenější je jeho stárnoucí matka. Ta byla v mládí přesným opakem svého syna. Nebála se nezávazných vztahů, vrhala se do nabízených dobrodružství a užívala život plnými doušky. V tuto chvíli už bohužel jen leží a často o sobě neví. Podporuje tedy změnu osobnosti svého syna a doufá, že pozná, že někdy je důležité přestat se bát a skočit do neznáma, i když to nemusí být úplně bezpečné. Protože život se má žít, ne jen přežívat.

Edsel díky své aktivitě poznává nejenom fakt, že sám není tak nevýrazný a nudný, jak si o sobě odjakživa myslel, ale že jeho matka bývala velice zajímavou osobou, kterou se vyplatí poslouchat už jen kvůli tomu, že je to nejenom zábavné, ale dost často i poučné.

Kniha je vyprávěna z pohledu hlavního hrdiny a mapuje jeho život, jednotlivé kapitoly odpočítávají lhůtu do odjezdu na již zmíněnou dovolenou. I když se zdá, že je tato dovolená Edselovou prioritou, postupně čtenář i hlavní hrdina zjišťují, že důležitější je cesta než samotný cíl. Na dovolenou se Edsel samozřejmě nakonec dostane, ale jestli to bude s partnerkou, nebo koho nakonec s sebou vezme, se čtenář dozví až na úplný závěr.

Neobyčejná dobrodružství jsou o nalezení sebe sama. Někdy je cesta za poznáním těžká a trnitá, ale také se může stát, že při ní zažijete i zábavné chvilky. Edsel je člověk, který kolem sebe vytvořil vzduchovou bublinu, kterou je těžké proniknout, a tak se o to nikdo příliš nesnaží. Zajímavé je, že dokud na fakt, že Edsel žije nudným životem, neupozornil někdo zvenčí, neuvědomoval si sám, že tak žije. Na jednu stranu ale může poděkovat jisté operátorce z agentury Neobyčejná dobrodružství, která ho pobídla k aktivitě, protože jinak by byl dál sám a ani si neuvědomil, že mu život protéká mezi prsty.

Daniel Wallace znovu dokázal, že je pan Spisovatel

13. 11. 2017  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Věčný smolař Edsel Bronfman jednoho dne vyhraje pobyt v luxusním apartmánu u moře. Podmínkou je, aby dorazil se svou partnerkou anebo manželkou. Říkáte si, v čem je problém? Tak třeba v tom, že čtyřiatřicetiletý Bronfman je stále panic a žádná známost není na obzoru.
Americký autor Daniel Wallace (1959) vystudoval anglickou literaturu a v současné době přednáší na univerzitě, vede kurzy tvůrčího psaní a patří k nejznámějším současným americkým spisovatelům. Na svém kontě má šest románů a čeští čtenáři ho mohou znát díky jeho akčním příběhům v žánru fantasy. Celosvětový úspěch mu přinesl filozoficky laděný román "Velká ryba" z roku 1998. Kniha byla zfilmována a režisérem filmu byl slavný Tim Burton. Autorovy knihy se překládají do více než dvaceti světových jazyků.
"Neobyčejná dobrodružství" z nakladatelství Domino stylově navazují na "Velkou rybu" a Wallace opět prokázal, že je Pan spisovatel. To, co mu vyloženě sedí, je tragikomická rovina, vlídný humor a jemná ironie. Ačkoliv svému hlavnímu hrdinovi naservíroval řadu trapasů a nedorozumění, je vám jasné, že ho miluje i se všemi jeho zápornými vlastnostmi. Edsel Bronfman je "jiný" než ostatní. Někdo ho považuje za podivína, někdo za zoufalce, ale krutá pravda je, že většině nestojí za druhý pohled. Edsel bydlí na příšerném místě a za nejbližší přátele považuje prodejce drog a kolegu z kanceláře, který jím okatě pohrdá.
Co se týče žen a milostných dobrodružství, není vlastně ani o čem hovořit. Jediná epizoda, která by se dala označit za sexuální zážitek, je skoro dvacet let stará a náš hrdina v ní, upřímně řečeno, žalostně selhal. Edsel je komická postavička, která vás bude bavit tím, jak prožívá své neúspěchy a pořád řeší hlouposti, nad kterými by jiný mávl rukou. Velmi výraznou postavou románu je Edselova stárnoucí maminka Muriel. Muriel byla vždy volnomyšlenkářka a bohémka, kterou nijak netrápilo, že s otcem svého jediného syna strávila pouze několik vášnivých nocí v zablešeném motelu.
Muriel svého syna zbožňovala a zbožňuje, i když si připouští, že není takový, jakého by si představovala. Edsel má se svou máti už takhle dost trápení, ale problém nastane, když jí lékař diagnostikuje stařeckou demenci. S maminkou to začíná jít z kopce a Edsela stojí hodně námahy, aby předstíral, že je v pořádku svádět o dvě generace mladší muže anebo z rozmaru vykopávat mrtvolky psů. Edsel si potřebuje najít místo v životě, musí se vyrovnat s matčinou nemocí a ještě navíc musí během tří měsíců splašit partnerku, která by s ním vyrazila k moři.
Některé pasáže jsou smutné, jiné působí až pohádkově a občas se budete cítit trapně za hlavního hrdinu, který si například neuvědomuje, že se nehodí, aby cizím dámám předváděl svůj penis. Wallace svého podivína zná až do morku kostí a nijak se nepohoršuje nad tím, co všechno Edsel tropí. "Neobyčejná dobrodružství" jsou optimistická, vlídná a hodně filozofická. Společně s Edselem budete chybovat, tápat a hledat smysl našeho bytí.
Kniha vás přesvědčí o tom, že prima život se dá prožít i bez růžových brýlí, protože neúspěchy i krutost jsou součástí naší existence. Negativní věci se můžou změnit v pozitivní, a dokud člověk dýchá, má naději, že se vše v dobré obrátí. Pokud se vám přihodí něco opravdu špatného, neděje se tak bez důvodu. Protože i když jsme na úplném dně, můžeme se odrazit a vyjít vstříc lepším zítřkům. Jestliže budeme pokorní a ochotní naslouchat, můžeme i my prožít "neobyčejná dobrodružství".

 

Převzato z: http://recenze-knih994.webnode.cz/l/recenze-neobycejna-dobrodruzstvi/

 

Inteligentní homor pro inteligentního čtenáře!

13. 10. 2017  |  Recenzoval: Jan Hofírek

Neobyčejná dobrodružství
„Když se Řehoř Samsa jednoho rána probudil z neklidného spánku, zjistil, že se ve své posteli změnil v ošklivého brouka."
Ne, neťukejte si na čelo, opravdu se chystám recenzovat Neobyčejná dobrodružství Daniela Wallace. Proč se mi ale do toho připletl Kafka? Ten důvod je možná zvláštní, ale mně opravdu Edsel Bronfman v mnohém připomínal hrdinu Proměny. Třeba už tím, jak i on se v jednu chvíli cítil být... Ne, napíši to jinak, použiji parafráze původního textu: Když se Edsel Bronfman jednoho dne zastavil na kus řeči s recepční v budově, kde pracoval, kromě jiného se dověděl, že jí připomíná zvíře, kterému se učeně říká Giraffa camelopardalis.
Asi každý z nás zažil situaci, kdy mu nějaký radostný hlas na druhém konci telefonu sdělil, že je šťastným výhercem sady hrnců, zájezdu do exotické destinace či vstupenky na koncert Helenky Vondráčkové. A všichni jsme při této příležitosti udělali zkušenost, že v té úžasné zprávě je vždycky zakopán nějaký pes. U mě byl ten čokl v tom, že po oznámení výhry (týdenní dovolená na Maledivách za 90 000 Kč!) mi bylo jen tak mimochodem řečeno, že jsem tedy skutečně vyhrál (20 000 Kč), takže na sluncem zalité souostroví v Indickém oceánu mohu odletět za pouhých 70 000 Kč! Je vcelku pochopitelné, že podobný danajský dar jsem ve vší nezdvořilosti odmítl...
Edsel Bronfman je na tom podobně – výhrou je v jeho případě víkend v luxusním letovisku na Floridě. Počáteční euforie našeho šťastlivce je vystřídána realistickým zhodnocením situace poté, co si uvědomí, že takové nabídky mají vždy nějaký háček, popř. hák jako hrom. Je tomu skutečně tak – pobyt na floridské pláži je určen pro... DVA! Což je podmínka, kterou Edsel, melancholický samotář a člověk, který ke svému štěstí nikoho dalšího nepotřebuje, rozhodně nesplňuje. Ovšem – co není, může být... Tato revoluční myšlenka, která ho při telefonickém rozhovoru se zástupkyní firmy Neobyčejná dobrodružství náhle napadne a jíž se sám v první chvíli zděsí, jej vzápětí přivede do stavu zvláštní duševní euforie (přiléhavější výraz by možná byl „chvilkové zatmění mysli"), kdy, jak známo, dělají lidé psí kusy. Zkrátka – Edsel výhru přijímá, byť celkem logicky tuší, že jeho dosavadní usedlý život se tím pádem změní k nepoznání.
Četli jste Glattauerovo Není zač? Nebo něco od Dana Rhodese? Pokud ano a líbilo se vám to, pak Neobyčejná dobrodružství by vám určitě měla „sednout". Daniel Wallace je totiž stejně jako oba zmínění autoři mistrem jemného, inteligentního a laskavého humoru, který (promiňte mi to klišé, ale lepší příměr mne nenapadá) hladí po duši a ukolébává čtenáře do stavu sladkého opojení, v němž s úsměvem na rtech obrací stránky a těší se, co Edsel Bronfman zase vyvede.
Hrdina knížky Neobyčejná dobrodružství se totiž dal na vojnu a musí tudíž bojovat. Jinak řečeno – Edsel na sebe upletl bič a nezbývá mu nic jiného, než si v určeném termínu (pravda, ne nijak šibeničním, ale to je dost slabá útěcha) najít parťačku... tedy partnerku... zkrátka zástupkyni něžného pohlaví, která by byla ochotná s ním na tu vysněnou Floridu vyrazit. Je tedy zaděláno na bezpočet prekérních situací, v nichž se Edsel občas pohybuje jako příslovečná žirafa v porcelánu, ovšem chybami se člověk učí, že...
Hezké počtení!

recenze k přečtení také na https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/inteligentni-humor-pro-inteligentniho-ctenare-8846


Ukázka z knihy Neobyčejná dobrodružství