Nakladatelství Domino  ›  Edice  ›  Edice Mimo edice  ›  Madona z hor

Madona z hor

Autor:
Elise Valmorbida
Originální název:
The Madonna of the Mountains
Překlad:
Dana Chodilová
Žánr:
Edice Mimo edice
ISBN:
978-80-7498-266-8
Počet stran:
400
Datum prvního vydání:
07. 05. 2018

Kliknutím zvolte variantu


Popis: Madona z hor

„Vydržet hladovění je stejně důležité jako umět uvařit noky.“ Maria Vittoria, hrdinka knihy

Velkolepě vylíčený životní příběh Marii Vittorii začíná na počátku dvacátých let dvacátého století
v italských horách, kde drsná dřina a neochvějná víra utvářejí celý lidský život. Žena, která se
neprovdá, je považována za méněcennou. I Maria se bála, že zůstane starou pannou, ale když už se v pětadvaceti vzdávala všech nadějí, přivedl jí otec z námluv manžela. Po svatbě se přestěhovali do vesnice v podhůří a otevřeli si obchod, Maria pečuje o čtyři děti a má se pořád co otáčet.

Drsné dřině je uvyklá od dětství, ale nástup fašismu a války vrhne na její život temný stín. Uživit
rodinu je stále těžší, jídla je málo a drsné válečné zimy jsou k nepřečkání. Lidem se najednou nedá
důvěřovat, z přátelských sousedů se stávají zrádci, bratranec se dal k fašistům a zneužívá nově
nabytou moc, ve dveřích obchodu se střídají nacisté s partyzány a všichni se domáhají potravin,
které se jinde než na černém trhu nedají sehnat... Pro Mariu je rodina středobodem světa, udělala
by pro ni cokoli, naprosto cokoli. Odhodlá se k činům, které by vzhledem ke své povaze i víře
považovala za nemožné. Silou vůle dokáže překonat období, kdy rodině nemůže dát k jídlu
nic jiného než ještěrky, přečká i manželskou krizi, a v následných letech také odloučení dětí.

Román Madona z hor je epickým a inspirativním příběhem, který nejlépe vystihují Mariina vlastní
slova: „Vydržet hladovění je stejně důležité jako umět uvařit noky."


Dotaz k produktu Madona z hor

Jméno:
Telefon:
E-mail:  povinné pole
Číslo "10" slovy:  povinné pole
Váš dotaz:   povinné pole
 
 

Autor: Elise Valmorbida

Elise Valmorbida

Photo (c) Geza Singer

Elise Valmorbida vyrůstala v Austrálii, nyní žije v Londýně, ale její kořeny sahají do Itálie. A právě ve vyprávění svých italských rodinných příslušníků nalezla inspiraci pro napsání románu Madona z hor. Autorka umí pečlivě naslouchat; umí i poutavě vyprávět. Z každé stránky této knihy čiší autenticita a osobní zaujetí.
Historickým událostem nejlépe porozumíme, nahlížíme-li je prostřednictvím osudů obyčejných lidí. Román Madona z hor to dokazuje vrchovatou měrou.
Elise Valmorbida má na svém autorském kontě několik dalších knih, ale Madona z hor je první, která vychází v českém překladu.


Čtenářské recenze

Jak se vám tato kniha líbila? Zajímá to nejen nás, ale také celou řadu dalších čtenářů. Budeme tedy moc rádi, když se s námi podělíte o své názory a dojmy.

Pro odeslání recenze musíte být přihlášení.

Skvělý společenský román plný rozporuplných emocí

16. 06. 2018  |  Recenzoval: koki

Príbehy zasadené do Talianska ma odjakživa priťahovali ako magnet. Tá krajina sa u mňa bije o prvenstvo s vysnívanou Austráliou. Zatiaľ u mňa vyhráva Italia, pretože je bližšie, a popravde, iba pár dní ako som písala túto recenziu som sa z tejto krásnej krajiny vrátila (prekvapujúco - práve z hôr). Ani sa nepýtajte ako tam bolo. BÁJEČNE - i keď dané slovo to nevyjadruje dostatočne.

Príbeh Madona z hor je zasadený do Talianska a rozpráva príbeh Marie Vittorie. Spočiatku som nevedela, čo si o nej mám myslieť. Maria totiž nie je klasickou hrdinkou. Za muža si berie Achilla, ktorého jej privádza otec. Ona je nadšená. Vo svojej mladíckej nerozvážnosti myslí len na to, aby sa jej budúci manžel páčil. O tom, či bude k nej dobrý, láskavý, milujúci, vôbec neuvažuje. Načo? Hlavne, že sa dá na neho pozerať...

Maria bola vychovávaná vo viere k Bohu. Často sa modlí k Panne Márii - Madonne, ktorá s ňou komunikuje. Často jej dáva rady, alebo ju haní, ak si urobila po svojom a nedala na jej slová. Bolo to zaujímavou črtou knihy, s ktorou som sa dosiaľ ešte nestretla. Trochu zvláštne bolo, že Maria akoby ju nepočúvala, akoby si od nej nechcela dať poradiť.

Spolu s Achillom sa im narodia štyri deti, o ktoré sa s láskou stará. Maria si totiž rodinu ctí nadovšetko a je u nej na prvom mieste. Pre ich spokojnosť, pre mier v rodine a pre ich plné brušká je ochotná spraviť čokoľvek - neraz i veci, ktoré sú "na hrane". Necháva sa tĺcť od manžela, i keď neskôr sa na jej stranu postaví jej syn Primo. Úprimne, nepáčilo sa mi, že sa Maria nechala biť. Neviem či to brala ako svoj údel, alebo ako samozrejmosť... Chápem to tak, že pre mier v rodine s tým nič nerobila.

Hlavná hrdinka je silnou osobnosťou, ktorá sa s nepriazňou vo svojom živote vyrovnáva po svojom. Veľa ovplyvnila vojna, ktorú autorka našťastie netisla príliš do popredia a nerušila tak čitateľa politikou. Avšak na jej pozadí krásne ukázala ako ovplyvnila dobu a ľudí žijúcich v nej. Pretože vojna sa dotkla každého a zanechala v ňom svoje stopy.

Príbeh Marie Vittorie je skvelým spoločenským románom. Je plný rozporuplných emócií - aspoň u mňa ich vyvolávala, či už som s postavami súcitila, alebo som sa hnevala alebo ich ľutovala. Ak máte chuť na niečo emotívne, silné a z talianskeho prostredia, táto kniha stojí za (viac ako) povšimnutie.

Silný román plný věrohodně vykreslených postav, míst i doby

08. 06. 2018  |  Recenzoval: Hanka the bookworm

Hory jsou Marii Vittorii domovem. Od malička nezná nic jiného než tvrdou dřinu a neochvějnou víru v Boha a také lepší zítřky, které jí může zajistit dobrý manžel. Dlouho se zdá, že Maria zůstane starou pannou, je jí už pětadvacet a přestává doufat. Právě v tom okamžiku jí ale otec z námluv přivede statného pohledného Achillea. Odstěhuje se spolu s ním do podhůří, založí si rodinu a vedou obchod. Do jejich dosud pokojného života však zasáhne druhá světová válka. Jídla ubývá a sousedům ani vlastní rodině se nedá věřit. Maria musí vynaložit obrovské úsilí, aby uživila členy domácnosti a přečkala manželskou krizi. Uchýlí se ke skutkům, které by si bývala nepředstavovala ani v nejdivočejších snech. Sama ještě ale netuší, že osud jí nachystal těžké životní zkoušky i po jejím skončení… Madona z hor je epickým životním příběhem silné ženy mapující období let dvacátých až padesátých minulého století v Itálii.

Madona z hor je fantastickým společenským románem rozehrávajícím příběh „obyčejných lidí“ na pozadí závažných historických událostí a už delší dobu se ukazuje, že právě to je typ románu přesně pro mě. Autorka nás citlivě provede třemi dekádami Mariina života, které osud do cesty nachystal celou řadu překážek. Rodina je pro ni však vždycky na prvním místě, a tak v knize nechybí motivy mateřství, mezilidských vztahů, nevěry, lásky, utrpení, rozhřešení a také víry. Celé kouzlo příběhu je znamenitě podtrženo výborně prokresleným prostředím, atmosférou a dobovými zvyky, které Valmorbida celkem obšírně popisuje. V jejím podání vám ale zaručuji, že dvacet stránek o praní prádla nebo výrobě hedvábí budete číst s nadšením a možná zapřemýšlíte i o tom, že si zkusíte uvařit polentu nebo alespoň gnocchi s masovou omáčkou. Jídlo tvoří velmi důležitou složku románu, a jak říká sama Maria: „Vydržet hladovění je stejně důležité jako umět uvařit noky.“

Nejen po příběhové stránce je kniha podmanivá. Autorce se podařilo velmi autenticky zachytit také psychologii všech protagonistů. Italská nátura z hrdinů doslova sálá, a tak tu na jedné straně stojí umírněnost a snaha za každou cenu nedat najevo emoce před cizími v kontrastu s temperamentem až agresí v kruhu rodinném. Sociální hierarchie hrála zejména v té době značnou roli, proto má hlavní slovo muž a syn je požehnáním, kdežto u dcer se objevuje obava, zda se je povede dobře provdat. Nejsilnějšími momenty pro mě byly rozhodně interakce mezi Marií Vittorií a její nejstarší dcerou Amelií ke konci knihy. Rozdmýchaly ve mně dost silné emoce a v několika chvílích jsem neměla daleko k slzám. Ony dvě jsou bezesporu nejpodstatnějšími postavami románu.

Madona z hor se vyznačuje poetičností, která je v rozporu se surovostí příběhu (alespoň v některých úsecích), což obě složky hezky podtrhuje. Valmorbida si hraje se slovy a vytváří úžasná slovní spojení a hříčky. Objevují se také italské výroky nebo krátké verše, které dokreslují atmosféru (vždy i s překladem, takže člověk ví, o co jde). Zajímavým prvkem jsou i promluvy hlavní hrdinky k Madoně z hor, její ochránkyni, která jí „odpovídá a radí“. Dialogy jsou svižné a autentické a nezaostávají ani Mariiny monology. Knihu je zkrátka radost číst a jak už jsem zmiňovala výše, v podání této autorky si určitě vychutnáte taky popisy každodenních činností. Nesmím zapomenout pochválit český překlad, o který se postarala Dana Chodilová. Tohle se opravdu povedlo!

Když bych to tedy měla shrnout – Madona z hor je nádherný poetický román popisující nelehký život italské ženy v průběhu těžkých časů. Vykreslení postav, prostředí i doby je velmi věrohodné a kniha zapůsobí i na čtenářovy emoce. Nejsilnější pro mě byly závěrečné momenty interakce Amelie a Marii, ale kniha oplývá mnoha silnými pasážemi. Určitě na ni budu vzpomínat a zařadila bych ji po bok Geniální přítelkyně. Tyhle italské společenské romány mají zkrátka něco do sebe a atmosféra i příběh obou se mi zaryly do srdce. Klidně bych uvítala i pokračování příběhu nebo rozvinutí osudů Amelie. 5/5

Skromné hrdinstvo obyčajného človeka

02. 06. 2018  |  Recenzoval: Marek Zákopčan

Vydavateľstvo Domino pokračuje v trende vojnových príbehov a prináša ďalší skvost, čo vás chytí za srdce. Madona z hor predstavuje hrdinostvo obyčajného človeka, ktorý sa nebál hájiť spravodlivosť a ľudskosť aj v časoch, ktoré im nepriali, a bojovať tak proti nezmyselnému útlaku a nenávisti. Anglická autorka s talianskymi koreňmi Elise Valmorbida siahla po skutočnom príbehu ženy, ktorej odkazu zarezonuje i s odstupom niekoľkých dekád. Aj samotný príbeh zasahuje takmer tri desaťročia, takže sa môžete pripraviť na ozaj komplexný zážitok. A to nielen čo sa týka života Marie Vittorie, ale i zobrazených tém. Madona z hor je oslavou ženstva a vnútornej sily na pozadí ťažkej sociálnej situácie, nedostatku, vplyvu vojny a jej rôznych frakcií. Nič nie je čiernobiele, avšak Maria je dôkazom skutočných hodnôt.

"Po cestě do Altavilly leží městečko Santa Croce, kde vždycky po celý den vládne ticho, ani hlásek, ani děcko nezabrečí, nezazvoní kuchyňský hrnec, protože všichni ze Santa Croce jsou zloději a v noci, celou noc, každou noc mají plné ruce práce s kradením, takže ve dne musí spát, válka neválka. Maria uvažuje, jestli lidé ze Santa Croce vypadají jako ten muž na plakátě. Uvažuje, jestli Achillea udal pekař Attilio. Vždycky se tak divně chladně usmívá a zdraví ji jako spiklenec."

Príbeh zasadený do horského prostredia Talianska sa sústredí na Mariu, ktorá si vzala (pomerne neskoro) za manžela silného Achillea. Jej život nebol vždy ľahký, ani muž sa k nej nesprával vždy s úctou, no neochvejne sa u nej strieda deň za dňom najmä vďaka láske k deťom. Prídu však chvíle, keď ich obchodík začne mať problémy s tovarom, ba Maria pocíti nedostatok potravy aj v domácnosti, kde sa nečakane stane dokonca hlavou rodiny. Uvedomuje si, že je pre rodinu jedinou oporou a nesmie klesať na duchu. Odhodlane bráni svoj domov aj presvedčenie pred nepriateľmi aj susedmi a známymi, ktorí vďaka vojne odhaľujú svoje pravé tváre. Obyčajní ľudia doplácali na zverstvá papalášov najväčšmi. Maria tak musí čeliť nielen domácim fašistom, uzurpátorským Nemcom, ale aj partizánom, ktorí neraz zneužívali odboj vo svoj vlastný prospech. Na ceste k oslobodeniu rodiny i duše Marii pomáha podobizeň Panny Márie, ktorá akoby k nej priamo prehovárala, dodávala jej silu aj v tých najnáročnejších skúškach...

"Objeví špičky italských cigaret - Milit, Giuba, Macedonia, Nazionali - kolik vojáků tudy projelo? A kolik dobrých italských chlapců a mužů, vojáků i civilistů, bylo deportováno do pracovních táborů v Německu? Maria děkuje Bohu na nebesích, že je Primo v bezpečí. Na povolání do zbraně je ještě mladý. Ale válka je nenasytná. A pak to spatří. Zpočátku to vypadá jako lepenkový náboj z brokovnice. Zmrzly na tom krystalky ledu. Jako u vytržení to opatrně uvolní, dává si pozor, aby nepoškodila zmrzlou kůži. Svírá botičku jako poklad. Je to znamení. Matka Boží na nebesích se jí nezřekla."

Madona z hor je v podstate rodinná dráma, ale v kontexte spoločenskej situácie sa stáva dôležitým mementom. Autorka nehodnotí, nepodsúva svoje postoje, necháva na čitateľovi, aby si utvoril názor na rôzne stránky vojny. V konečnom dôsledku sa však napokon dostáva do popredia fakt, že najväčším hrdinom ostáva obyčajný človek, snažiaci sa prežiť a ochrániť svojich blízkych i v dobe, keď človek stráca ľudskosť. Elise Valmorbida nielenže dokáže rozpovedať skutočný príbeh s potrebnou dávkou fabulácie a dramatickosti, ale využíva pritom aj funkčnú kompozíciu. Rozličné časové obdobia dodávajú deju "šťavu" a okrem toho môžeme vnímať kolobeh života v širokom spektre. Autorkin talent sa prejavuje aj v budovaní postáv. Obľúbite si dokonca aj tie menej sympatické, pretože neprávosť si nevyberá a môže si sadnúť prakticky na kohokoľvek. Madona z hor vás vezme na strastiplnú cestu, na ktorej by sa osamelý človek spamätal len ťažko. A pritom stačí mať silnú vieru v šťastné zajtrajšky.

Reálně působící a nesmírně silný příběh připomíná Moraviovu Horalku

10. 05. 2018  |  Recenzoval: Veronika Černucká

Pětadvacetiletá Maria z italských hor vždy snila o hodném a pohledném manželovi. Jenomže její otec jí přivedl muže, který o ni nejeví přílišný zájem. Maria mu porodí několik dětí, stará se o domácnost i o obchod a je svým způsobem spokojená. Do jejího života však vstoupí druhá světová válka.
"Madona z hor" z nakladatelství Domino je kniha, kterou se nám poprvé představuje autorka Elise Valmorbida. Ta vyrůstala v Austrálii, nyní žije v Anglii, ale pro své románové vyprávění si vybrala Itálii, kde žili její předci. Valmorbida má na svém kontě již několik knih, ale "Madona z hor" je první, která vychází i v českém překladu. Autorka je vyzdvihována za schopnost naslouchat a poutavě vyprávět příběhy na první pohled obyčejných lidí, kteří se museli vypořádat s historickými událostmi.
"Madona z hor" zdařile navázala na tradici italského neorealismu a je otázkou, zda vás chytí za srdce více než slavná "Horalka" od Alberta Moravii. Oba romány mají mnoho společného, ale tipla bych si, že moderním čtenářkám (i čtenářům) bude o něco srozumitelnější právě Maria. Osudy hlavní hrdiny můžeme sledovat od roku 1923 do roku 1950, přičemž autorka vždy přizpůsobila jazykové prostředky a styl vyprávění obsahu. Začátek knihy díky hojným přirovnáním, zdrobnělinám a převyprávění historek připomíná pohádku, což perfektně koresponduje s touhami mladé hrdinky.
Marie je plná očekávání a těší se na svoji budoucnost po boku muže, kterého jí podle zvyku vybere otec. Otec je obchodník, a tak nepřichází v úvahu, aby se jeho dcery provdaly pod svou úroveň. Achille je sympatický a pohledný mladík, ale Marii je souzeno, aby až několik let po svatbě zjistila, jaký je doopravdy. Ve třicátých letech se začíná rozmáhat fašismus a brutálním způsobem se mění i styl vyprávění. Z původní selanky se stává drsný příběh, v němž si i Maria prožije několik tragédií.
Pokud čekáte romantický příběh z žánru červené knihovny, potom vás bohužel zklamu. "Madona z hor" je místy sentimentální, chytí vás za srdce a donutí vás plakat, ale celkově jde o reálně působící příběh ženy, která musela mnohokrát zatnout zuby a která se musela naučit používat ostré lokty. Hodně věcí je zde polemických a donutí vás přemýšlet. Hlavní otázka je: Byla by Maria taková, kdyby se její životní příběh odvíjel jinak? Nechci vám nic podsouvat, proto ji nebudu charakterizovat ani jako oběť okolností, ani jako hrdinku, anebo ženu, které zkamenělo srdce.
Názor nechť si udělá každý sám. Každopádně je Marie postava, která s přehledem utáhne celý román, a umím si představit, že by Valmorbida napsala pokračování. "Madona z hor" je typem příběhu, který je i o vás. Dotkne se vašeho srdce i duše a neexistuje šance, že byste si zachovali odstup. Maria i její blízcí jsou záměrně rozporuplné postavy, protože tak má kvalitní literatura fungovat. Maria si během celé knihy povídá se soškou Madony z hor, a i když ji Madona (spolu s vámi) bude varovat, aby nedělala to, co má v úmyslu, Maria si nenechá poradit.
"Madona z hor" je chytrý a emocionální příběh o podstatě člověčenství. Maria ukazuje, jak jsme silní, jak bychom mohli být silní, anebo jak si myslíme, že jsme silní. Dokážeme vzdorovat osudu? Které zlo je větší? To, které máme na dosah ruky, nebo to, které semele celé národy? A co je vlastně štěstí? Žít podle svých zásad? Nikdy neohnout hřbet, anebo udělat všechno proto, aby byli naši blízcí spokojení?


Ukázka z knihy Madona z hor