Nakladatelství Domino  ›  Seznam autorů  ›  Tom Hanks

Tom Hanks

Tom Hanks

   Tom Hanks se narodil roku 1956 do rodiny s portugalskými a anglickými kořeny. Jeho herecká kariéra začala v divadle, ale od roku 1979 se věnuje výhradně filmu. Má na svém hereckém kontě bezpočet rolí, jejichž výčet by si vyžádal mnohem větší prostor, než je záhodno vypisovat na tomto místě, a tak zmíníme jen dvě, za které získal Oscara: Forresta Gumpa a právníka Andrewa v dramatu Philadelphia.

   Tom Hanks je také režisérem, producentem... a vášnivým sběratelem psacích strojů. A právě na jednotlivých exponátech ze své sbírky napsal v průběhu několika let svou literární prvotinu, Neobvyklý typ, jejíž český překlad vydává nakladatelství Domino.

(C) 2013 Columbia Pictures Industries, Inc. All Rights Reserved

 

ROZHOVOR S TOMEM HANKSEM: JAK SILNĚ ZÁVISÍ NÁŠ ŽIVOT NA TĚCH, KTERÉ POTKÁVÁME


Psací stroj se vyskytuje v každé vaší povídce. Kdy jste si pořídil první exponát do své sbírky?

V létě 1978 jsem vyměnil svůj naprosto tuctový psací stroj za skvost s názvem Hermes 2000, který byl vyroben v padesátých letech. Začátek své sběratelské éry jsem zpracoval v jedné z povídek.

V čem podle vás spočívá hlavní rozdíl mezi psaním na stroji a na počítači?
Psací stroj je stvořen pro tvorbu. K psaní písmen. Počítač je na práci. A na dokumenty.

Kdy vás poprvé napadlo začít psát?
Profesionálnímu psaní, to jest takovému, za které dostávám peníze, které zaštiťuji svým jménem a schytávám za něj spoustu kritiky, se věnuji od roku 1995, kdy jsem napsal scénář filmu To je náš hit!

Jak byste charakterizoval svou povídkovou sbírku?
Mé povídky jsou o věcech podivných, ale nepopiratelných, které prosakují do života každého z nás. A také o tom, jak silně náš vlastní život závisí na tom, koho potkáváme.

Jak byste popsal proces vzniku své první knihy?
Střídání dvou naprosto protilehlých poloh. V jedné chvíli mě přepadnou neskutečné vize a prsty jen tak tak stačí běhat po klávesnici dost rychle, aby zachytily vše, co můj mozek vymyslel a brzy zase smaže. Druhou polohou pak bylo bezcílné bloumání po místnosti.

Jakou nejlepší radu týkající se psaní jste dostal? A od koho?
Piš dál. Od E. A. Hanksové (to je jedna moje příbuzná). Prostě piš dál.

A jak to všechno začalo?
Když mi v roce 2014 vyšla v časopise The New Yorker povídka Alan Bean a čtyři další, dostal jsem nabídku z nakladatelství Penguin nebo Random House. Anebo z knižní společnosti Scooby Doo, už nevím. Nejprve jsem nevěděl, jak to celé uchopit, ale pak mi to došlo – vložím do každé povídky psací stroj. No a takhle to celé vzniklo, sbírka povídek vzešlá z pouhého seznamu názvů naťukaném na kartičce papíru.

Scénář. Povídka. Román. Co nejraději čtete? A proč?
Číst scénáře je práce, jsou jako výkresy budov, které ještě nebyly postaveny. A některé možná ani postaveny nebudou. Povídky jsou jako míčové hry – trvají jen přesně určený čas a jsou nepředvídatelné. Romány moc nečtu, dávám přednost literatuře faktu.

A jaký je váš další spisovatelský záměr?
Tak. To. Vážně. Nemám. Tušení. Nechte mě být!

 

 

Tom Hanks je autorem těchto knih: