Nakladatelství Domino  ›  Seznam autorů  ›  Nancy Mitford

Nancy Mitford

Nancy Mitford

Nancy Mitford (1904-73) se narodila v Londýně jako nejstarší dítě barona Redesdala. Dětství prožila společně s pěti sestrami a bratrem na zapadlém venkově. Vypráví o něm v úvodních kapitolách románu s autobiografickými rysy Zahrnuta láskou (The Pursuit of Love), publikovaném roku 1945. Sama Nancy Mitford o sobě říká, že byla osobou nevzdělanou, kterou nenaučili nic jiného než jezdit na koni a hovořit francouzsky.

Svou spisovatelskou dráhu zahájila před svatbou v roce 1932, zejména proto, „aby zabila nudu danou přestávkami mezi událostmi, jež jí bylo dovoleno prožívat s ohledem na konvence světa, ve kterém musela žít". Před tím, než dosáhla úspěchu knihou Zahrnuta láskou, napsala čtyři povídky. Po válce odcestovala společně s manželem do Paříže, kde prožila zbytek života.

Po úspěchu zmíněného románu následoval v roce 1949 román Severská láska (Love in a Cold Climate), Požehnání (1951) a Neříkej to Alfrédovi (1960) vydané souhrnně v nakladatelství Penguin. Napsala čtyři biografické romány: Madame de Pompadour, přijatý se zájmem širokou čtenářskou obcí v roce 1954, a dále Voltairovi s láskou, Král Slunce a Bedřich Veliký. Psala romány, biografie, do angličtiny však přeložila klasickou povídku madame de la Fayette Klévská princezna. Vydala i soubor esejí pod souhrnným názvem Urozenost zavazuje (Noblesse oblige), pojednávající o životě anglické aristokracie, o unionistech a jejich protivnících. V roce 1972 se stala nositelku literární ceny CBE.

Nancy Mitford je autorkou těchto knih: