Nakladatelství Domino  ›  Seznam autorů  ›  Marie Doležalová

Marie Doležalová

Marie Doležalová

Marie Doležalová se narodila roku 1987 v Karviné, ale ještě jako nemluvně společně s rodiči přesídlila na jiný sever, do Trutnova. Tam také poprvé vystoupila na jevišti, když v indiánském eposu ztvárnila drobnou roli Ohně.

Podnícena touto cennou zkušeností začala Marie navštěvovat dramatický kroužek, který ji přivedl k poznání, že chce být herečkou. Pro uskutečnění tohoto snu bylo nezbytné vystudovat Pražskou konzervatoř, kde se kromě procvičování všech jevištních technik a věcí souvisejících věnovala též zpěvu v kapele s názvem Olats otesoc.

Po absolutoriu prošla Marie několika pražskými divadly a nyní je její domovskou scénou Fidlovačka, kde kromě jiného exceluje jako Eva v představení Eva tropí hlouposti. Televizní divák se s Marií nejspíše seznámil prostřednictvím Saši Bůčkové ze seriálu Comeback, zatímco filmový divák ji s vysokou pravděpodobností zaregistroval jako Išku v Pusinkách.

A proč se Maruščin doposud ryze herecký životopis nachází na stránkách knižního nakladatelství? Protože v roce 2014 začala v náhlém popudu a vlastně sama sobě pro radost psát blog Kafe a cigárko. Ani ve snu by ji tenkrát nenapadlo, co Kafe a cigárko způsobí: že se z něj stane fenomén české blogové scény, že za něj obdrží prestižní literární cenu Magnesia Litera... a že její "historky z hereckého podsvětí" vyjdou také knižně.

A tím jsme vlastně nalezli odpověď na otázku, zazněla v úvodu předešlého odstavce. Ano, nakladatelství DOMINO je tím, kdo Kafe a cigárko převede z elektronické podoby do podoby knižní, tištěné (samozřejmě i elektronické). A protože je to výjimečná událost, kniha to bude vymazlená do posledního detailu, krásně vyvedená a opatřená geniálními ilustracemi Honzy Hofmana, které Maruščinu vyprávění dodávají další rozměr.

Marie Doležalová je autorkou těchto knih: